rabbitvcs - en to cs translation catalogue (148 entries)

en: The from revision field is required.
cs: Políčko z revize je povinné.

en: Running Branch/tag Command...
cs: Spuštím příkaz branch/tag

en: Completed Branch/tag
cs: Branch/tag dokončen.

en: Update To Revision
cs: Aktualizace na revizi

en: Updating...
cs: Aktualizuji

en: Completed Update
cs: Aktualizace dokončena.

en: The new name field is required
cs: Políčko nové jméno je povinné

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Running Rename Command...
cs: Spouštím příkaz Přejmenovat

en: Completed Rename
cs: Přejmenování dokončeno.

en: Cannot annotate a directory
cs: Nemohu anotovat adresář

en: Annotate - %s
cs: Anotace - %s

en: Line
cs: Řádek

en: Revision
cs: Revize

en: Author
cs: Autor

en: Date
cs: Datum

en: Text
cs: Test

en: The from revision field must be an integer
cs: Políčko revize musí obsahovat číslo

en: Generating Annotation...
cs: Generuji anotaci

en: Completed
cs: Dokončeno

en: English
cs: Anglicky

en: Select a program
cs: Vyberte program

en: Are you sure you want to clear your repository paths?
cs: Opravdu chcete vymazat cesty k repozitory?

en: Repository paths cleared
cs: Cesty k repozitory vymazány.

en: Are you sure you want to clear your previous messages?
cs: Opravdu chcete vymazat zprávy?

en: Previous messages cleared
cs: Zprávy vymazány.

en: Are you sure you want to clear your authentication information?
cs: Opravdu chcete vymazat vaše autentikační údaje?

en: Authentication information cleared
cs: Autentikační údaje vymazány.

en: Cleanup
cs: Vyčistit

en: Cleaning Up...
cs: Čistím

en: Completed Cleanup
cs: Čištění dokončeno

en: The from and to url fields are both required.
cs: Políčka z a url jsou povinná

en: Relocate
cs: Přesunutí

en: Running Relocate Command...
cs: Spouštím příkaz Přesunutí

en: Completed Relocate
cs: Přesunutí dokončeno

en: Path
cs: Cesta

en: Loading...
cs: Nahrávám...

en: Found %d item(s)
cs: Našel %d položek

en: Add
cs: Přidat

en: Completed Add
cs: Přidání dokončeno

en: Open
cs: Otevřít

en: Browse to
cs: Procházet

en: Delete
cs: Smazat

en: Add to ignore list
cs: Přídat na ignore list

en: Import - %s
cs: Importovat - %s

en: Locked
cs: Zamčeno

en: Yes
cs: Ano

en: Remove Lock
cs: Odstranit zámek

en: View Diff
cs: Zobrazit Diff

en: Show log
cs: Zobrazit log

en: Export - %s
cs: Exportovat  - %s

en: Action
cs: Akce

en: Empty Message
cs: Prázdná zpráva

en: Finished
cs: Dokončeno

en: %s - Finished
cs: %s - Dokončeno

en: Text Status
cs: Status

en: Restore
cs: Obnovit

en: Message
cs: Zpráva

en: Select a Folder
cs: Zvolit adresář

en: Select a File
cs: Zvolit soubor

en: Are you sure you want to continue?
cs: Opravdu chcete pokračovat?

en: the selected item(s)
cs: zvolené(á) položky(a)

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: (no author)
cs: (autor neznámý)

en: Properties - %s
cs: Vlastnosti - %s

en: Name
cs: Jméno

en: Value
cs: Hodnota

en: Repository successfully created
cs: Repozitory bylo úspěšně vytvořeno

en: <b>Revision</b>
cs: <b>Revize</b>

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Do:

en: <b>Add Message</b>
cs: <b>Přidat zprávu</b>

en: <b>Commit to:</b>
cs: <b>Commit do:</b>

en: Previous Messages
cs: Předchozí zprávy

en: Select / Deselect all
cs: Vybrat / zrušit vše

en: <b>Files to lock</b>
cs: <b>Soubory k uzamknutí</b>

en: <b>Properties for:</b>
cs: <b>Vlastnosti pro:</b>

en: Edit...
cs: Upravit...

en: New...
cs: Nový...

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: URL/Path:
cs: URL/cesta:

en: <b>Links</b>
cs: <b>Odkazy</b>

en: <b>Version Information</b>
cs: <b>Informace o verzi</b>

en: Authors:
cs: Autoři:

en: Thanks:
cs: Děkujeme:

en: New Name:
cs: Nové jméno:

en: <b>Repository</b>
cs: <b>Repozitory</b>

en: Refresh
cs: Obnovit

en: <b>From URL</b>
cs: <b>Z URL</b>

en: <b>Options</b>
cs: <b>Volby</b>

en: Browse...
cs: Procházet...

en: General
cs: Obecné

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Logging
cs: Logování

en: Minimum level to log
cs: Minimální úroveň pro logování

en: Saved Data
cs: Uložená data

en: Settings
cs: Nastavení

en: Type:
cs: Typ

en: <b>Previous Messages</b>
cs: <b>Předchozí zprávy</b>

en: <span size="large"><b>Are you sure you want to delete %item%?</b></span>
cs: <span size="large"><b>Opravdu chcete smazat %item%?</b></span>

en: Accept Forever
cs: Přijmout natrvalo

en: Accept Once
cs: Přijmout jednou

en: Authentication
cs: Authentikace

en: Check Certificate
cs: Kontrola certifikátu

en: Confirmation
cs: Potvrzení

en: Delete Confirmation
cs: Smazat potvrzení

en: Deny
cs: Zakázané

en: Host:
cs: Host

en: Issuer:
cs: Vydavatel:

en: Login:
cs: Jméno:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Property
cs: Vlastnost

en: Property:
cs: Vlastnost:

en: Realm:
cs: Realm

en: Save Authentication
cs: Uložit autentikaci

en: Valid:
cs: Platné:

en: Value:
cs: Hodnota:

en: Debug
cs: Debug:

en: DBus
cs: DBus:

en: Bugs
cs: Bugy

en: Open Shell
cs: Otevřít shell

en: Refresh Status
cs: Obnovit status

en: Invalidate
cs: Nevalidní

en: Add Emblem
cs: Přidat emblem

en: Add an emblem
cs: Přidat emblem

en: Check out a working copy
cs: Check out pracovní kopie

en: Update a working copy
cs: Update pracovní kopie

en: Commit modifications to the repository
cs: Commit změn do repozitory

en: Show Log
cs: Zobrazit log

en: Update to revision...
cs: Update na revizi...

en: Rename...
cs: Přejmenovat

en: Branch/tag...
cs: Branch/tag

en: Annotate...
cs: Anotace...

en: Annotate a file
cs: Anotace souboru

en: View help
cs: Zobrazit nápovědu

en: Skipped
cs: Přeskočeno

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: External
cs: Externí

en: Modified
cs: Modifikováno

en: Replaced
cs: Přepsáno

en: Changed
cs: Změněno

en: Annotated
cs: Anotováno

en: Unlocked
cs: Odemčeno

en: Failed Lock
cs: Zámek selhal

en: Failed Unlock
cs: Odemčení selhalo

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Missing
cs: Chybějící

en: Merged
cs: Spojeno
