rabbitvcs - en to fr translation catalogue (462 entries)

en: %I:%M%P
fr: %H:%M

en: %a %I:%M%p
fr: %a %H:%M

en: %b %d
fr: %d %b

en: %b %d %Y
fr: %d %b %Y

en: (no date)
fr: (pas de date)

en: just now
fr: À l'instant

en: %d minute(s) ago
fr: Il y a %d minute(s)

en: %i second | %i seconds
fr[0]: %i seconde
fr[1]: %i secondes

en: %i hour | %i hours
fr[0]: %i heure
fr[1]: %i heures

en: %i day | %i days
fr[0]: %i jour
fr[1]: %i jours

en: %i week | %i weeks
fr[0]: %i semaine
fr[1]: %i semaines

en: %i month | %i months
fr[0]: %i mois
fr[1]: %i mois

en: %i year | %i years
fr[0]: %i année
fr[1]: %i années

en: Open Shell
fr: Ouvrir un terminal

en: Refresh Status
fr: Rafraîchir le statut

en: Debug Revert
fr: Debug inversé

en: Reverts everything it sees
fr: Rétablir tout ce qu'on voit

en: Invalidate
fr: Invalider

en: Force an invalidate_extension_info() call
fr: Forcer un appel à invalidate_extension_info()

en: Add Emblem
fr: Ajouter un emblème

en: Add an emblem
fr: Ajouter un emblème

en: Checkout...
fr: Mettre à jour

en: Check out a working copy
fr: Obtenir une copie de travail

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update a working copy
fr: Mettre à jour une copie de travail

en: Commit
fr: Envoyer

en: Commit modifications to the repository
fr: Envoyer les modifications au dépôt.

en: Repository Browser
fr: Navigateur de dépôt

en: Browse a repository tree
fr: Navigateur de référentiel

en: Check for Modifications...
fr: Vérifier les modifications ...

en: Check for modifications made to the repository
fr: Vérifiez les modifications apportées au référentiel

en: Diff Menu...
fr: Menu des différences...

en: List of comparison options
fr: Liste des options de comparaisons

en: View diff against base
fr: Voir les différences avec la base

en: View the modifications made to a file
fr: Voir les modifications faites sur un fichier

en: View diff between files/folders
fr: Voir les différences entre les fichiers/dossiers

en: View the differences between two files
fr: Voir les différences entre deux fichiers

en: View diff against previous revision
fr: Voir les différences par rapport à la révision précédente

en: View the modifications made to a file since its last change
fr: Voir les modifications apportées à un fichier depuis le dernier changement

en: Compare with base
fr: Comparer avec la base

en: Compare with base using side-by-side comparison tool
fr: Comparer côte à côte avec la base

en: Compare files/folders
fr: Comparer des fichiers ou dossiers

en: Compare the differences between two items
fr: Comparer les différences entre deux fichiers

en: Compare with previous revision
fr: Comparer avec la révision précédente

en: Compare with previous revision using side-by-side comparison tool
fr: Comparer côte à côte avec la révision précédente

en: Show Changes...
fr: Voir les modifications...

en: Show changes between paths and revisions
fr: Afficher les changements entre les chemins et les révisions

en: Show Log
fr: Consulter le journal

en: Show a file's log information
fr: Montrer le journal d'information d'un fichier

en: Add
fr: Ajouter

en: Schedule items to be added to the repository
fr: Ajouter au dépôt

en: Add to ignore list
fr: Ajouter à la liste de fichiers ignorés

en: Update to revision...
fr: Mettre à jour à la révision...

en: Update a file to a specific revision
fr: Mettre à jour un fichier vers une version précise

en: Rename...
fr: Renommer...

en: Schedule an item to be renamed on the repository
fr: Planifier le renommage d'un objet dans le dépôt

en: Delete
fr: Supprimer

en: Schedule an item to be deleted from the repository
fr: Planifier la suppression d'un objet dans le dépôt

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revert an item to its unmodified state
fr: Rétablir un objet à son état non modifié

en: Mark as Resolved
fr: Marquer comme Résolu

en: Mark a conflicted item as resolved
fr: Marquer un conflit sur un objet comme résolu

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore a missing item
fr: Restaurer un fichier manquant

en: Relocate...
fr: Relocalisation…

en: Relocate your working copy
fr: Relocaliser votre copie de travail

en: Get Lock...
fr: Obtenir le verrou...

en: Locally lock items
fr: Verrouiller localement un objet

en: Release Lock...
fr: Relâcher le verrou...

en: Release lock on an item
fr: Relâcher le verrou d'un objet

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Clean up working copy
fr: Nettoyer votre copie de travail

en: Export...
fr: Exporter

en: Export a working copy or repository with no versioning information
fr: Exporter une copie de travail ou un dépôt sans information de versionnage

en: Create Repository here
fr: Créer un dépôt ici

en: Create a repository in a folder
fr: Créer un dépôt dans un dossier

en: Import
fr: Importer

en: Import an item into a repository
fr: Importer un objet dans un dépôt

en: Copy an item to another location in the repository
fr: Copier un objet vers un autre emplacement dans le dépôt

en: Switch...
fr: Basculement...

en: Change the repository location of a working copy
fr: Changer l'emplacement d'une copie de travail

en: Merge...
fr: Fusion...

en: A wizard with steps for merging
fr: Un assistant de fusion en étapes

en: Annotate...
fr: Annoter...

en: Annotate a file
fr: Annoter un fichier

en: Create Patch...
fr: Créer un correctif...

en: Creates a unified diff file with all changes you made
fr: Crée un fichier diff unifié avec tous les changements que vous avez fait

en: Apply Patch...
fr: Appliquer le correctif...

en: Applies a unified diff file to the working copy
fr: Applique un fichier diff unifié de la copie de travail

en: Properties
fr: Propriétés

en: View the properties of an item
fr: Consulter les propriétés d'un objet

en: Help
fr: Aide

en: View help
fr: Consulter l'aide

en: Settings
fr: Paramètres

en: View or change RabbitVCS settings
fr: Consulter ou modifier les paramètres de RabbitVCS

en: About
fr: À propos

en: About RabbitVCS
fr: À propos de RabbitVCS

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Browse to
fr: Parcourir dans

en: Browse to a file or folder
fr: Naviguez vers un fichier ou un dossier

en: Revert property
fr: Rétablir la propriété

en: Revert this property to its original state
fr: Rétablir la propriété à son état d'origine

en: Revert property (recursive)
fr: Rétablir la propriété (récursive)

en: Revert this property to its original state (recursive)
fr: Rétablir récursivement la propriété à son état d'origine

en: Delete property
fr: Supprimer la propriété

en: Delete this property
fr: Supprimer cette propriété

en: Delete property (recursive)
fr: Supprimer récursivement la propriété

en: Delete this property (recursive)
fr: Supprimer récursivement cette propriété

en: Edit details
fr: Modifier les détails

en: Show and edit property details
fr: Afficher et modifier les détails de la propriété

en: Initialize Repository
fr: Initialiser le dépot

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Remotes
fr: Distants

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Edit conflicts
fr: Modifier les confits

en: Ignore item by filename
fr: Ignorer un élément par nom de fichier

en: Ignore item by file extension
fr: Ignorer un élément par extension du nom

en: Path
fr: Répertoire

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Found %d item(s)
fr: %d objet(s) trouvé(s)

en: Running Revert Command...
fr: Exécution de la commande de rétablissement...

en: Completed Revert
fr: Rétablissement terminé

en: Remote Repository Manager
fr: Gestionnaire de Dépôts à distance

en: <b>Remote Repositories</b>
fr: <b>Dépôts distants</b>

en: Name
fr: Nom

en: Host
fr: Hôte

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %s ?

en: Running Unstage Command...
fr: Exécution de la commande Unstage...

en: Completed Unstage
fr: Unstage terminé

en: Running Reset Command...
fr: Exécution de la commande Reset...

en: Completed Reset
fr: Reset terminé

en: Text Status
fr: État du texte

en: Property Status
fr: État de la propriété

en: Running Resolved Command...
fr: Exécution de la commande Resolved...

en: Completed Mark as Resolved
fr: Résolution terminée

en: Ignore file:
fr: Ignorer les fichiers :

en: Running Stage Command...
fr: Exécution de la commande Stage...

en: Completed Stage
fr: Stage terminé

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Yes
fr: Oui

en: Get Lock
fr: Obtenir le verrou

en: Running Lock Command...
fr: Exécution de la commande de verrouillage...

en: Completed Lock
fr: Verrouillage terminé

en: Revision
fr: Révision

en: Author
fr: Auteur

en: Log - %s
fr: Journal - %s

en: Color
fr: Couleur

en: Copy From Path
fr: Copier depuis le chemin

en: Copy From Revision
fr: Copier depuis la révision

en: Graph
fr: Graphe

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: View diff against working copy
fr: Comparer avec la copie de travail

en: View diff between revisions
fr: Voir les différences entre les révisions

en: Compare with working copy
fr: Comparer avec la copie de travail

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Show changes against previous revision
fr: Comparer avec la révision précédente

en: Show changes between revisions
fr: Montrer les différences entre les révisions

en: Update to this revision
fr: Mise à jour vers cette révision

en: Update the selected path to this revision
fr: Mise à jour du chemin sélectionné vers cette révision

en: Revert changes from this revision
fr: Défaire les modifications à partir de cette révision

en: Update the selected path by reverse merging the changes
fr: Mise à jour du chemin sélectionné par fusion inverse des changements

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copy to clipboard the full data of these revisions
fr: Copier les données complètes de ces révisions dans le presse-papier

en: Edit author...
fr: Editer l'auteur...

en: Edit log message...
fr: Editer le message de journal...

en: Edit revision properties...
fr: Editer les propriétés de la révision...

en: Edit author
fr: Editer l'auteur

en: Edit log message
fr: Editer le message de journal

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Running Unlock Command...
fr: Exécution de la commande de déverrouillage...

en: Completed Unlock
fr: Déverrouillage terminé

en: You must specify a version control system using the --vcs [svn|git] option
fr: Vous devez définir un système de contrôle de versions en utilisant l'option --vcs [svn|git]

en: Running Clean Command...
fr: Exécution de la commande de nettoyage...

en: Completed Clean
fr: Nettoyage terminé

en: Mime Type
fr: Type MIME

en: Finished
fr: Terminé

en: %s - Finished
fr: %s - Terminé

en: Log Message
fr: Message du journal

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Select / Deselect all
fr: Tous sélectionner/déselectionner

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Previous Messages
fr: Messages précédents

en: <b>Add Message</b>
fr: <b>Ajouter un message</b>

en: Show unversioned files
fr: Montrer les fichiers non versionnés

en: <b>Changed Files</b> (double-click to compare with base)
fr: <b>Fichiers modifiés</b> (double-clic pour comparer avec la version de base)

en: <b>Commit to:</b>
fr: <b>Envoyer vers :</b>

en: Property Editor
fr: Éditeur de propriété

en: _Close
fr: _Fermer

en: Close this dialog.
fr: Fermer cette boîte de dialogue.

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: Refresh the list of properties.
fr: Rafraîchir la liste de propriétés.

en: _New
fr: _Nouveau

en: Add a new property.
fr: Ajouter une nouvelle propriété

en: <b>Remote URI:</b>
fr: <b>URI distante :</b>

en: <b>Working Copy:</b>
fr: <b>Copie de travail :</b>

en: Load/Refresh
fr: Charger/Rafraîchir

en: Revision:
fr: Révision :

en: URL:
fr: URL :

en: Relocate
fr: Relocaliser

en: To:
fr: Vers :

en: From:
fr: Depuis :

en: <b>Change the repository of your working copy</b>
fr: <b>Changer le dépôt de votre copie de travail</b>

en: Rollback to specified revision number
fr: Retour en arrière vers la révision spécifiée

en: Omit Externals
fr: Omettre les externes

en: Recursive
fr: Récursif

en: <b>Revision</b>
fr: <b>Révision</b>

en: Merge Assistant
fr: Assistant de fusion

en: Choose this method if you wish to reintegrate a branch into the trunk.
fr: Choisissez cette méthode si vous souhaitez réintégrer une branche dans le tronc.

en: Reintegrate a branch
fr: Réintégrer une branche

en: Choose this method if you wish to merge two different branches into your working copy.
fr: Choisissez cette méthode si vous souhaitez fusionner deux branches différentes dans votre copie de travail.

en: Merge two different trees
fr: Fusionner deux arbres différents

en: Choose this method if you have made some changes to a branch and wish to merge your changes with another branch.
fr: Choisissez cette méthode si vous avez effectué des changements sur une branche et que vous souhaitez fusionner ces changements avec une autre branche.

en: Merge a range of revisions
fr: Fusionner une gamme de révisions

en: Step 1: Merge Type
fr: Etape 1: Type de fusion

en: <b>Working Copy</b>
fr: <b>Copie de travail</b>

en: Use the log dialog to select the revisions that you wish to merge.  Or write out the revisions manually, each separated by a comma.  You can specify a revision range by a dash. 
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    To merge all revisions, leave the box empty.
fr: Utilisez le journal de dialogue pour sélectionner la/les révision(s) que vous souhaitez fusionner. Ou écrivez la/les révision(s) manuellement, séparée(s) par des virgules. Vous pouvez spécifier une gamme de révision par un tiret.
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    Pour fusionner toute les révisions, laissez le champ vide.

en: Show log
fr: Consulter le journal

en: <b>Revision Range</b>
fr: <b>Gamme de révision</b>

en: <b>URL to merge from</b>
fr: <b>Fusionner depuis l'URL</b>

en: Step 2: Merge a Range of Revisions
fr: Etape 2: Fusionner une gamme de révisions

en: <b>To: (URL and revision to merge)</b>
fr: <b>Vers: (URL et révision à fusionner)</b>

en: <b>From: (URL and revision to merge)</b>
fr: <b>Depuis: (URL et révision à fusionner)</b>

en: Step 2: Merge two different trees
fr: Etape 2: Fusionner deux arbres différents

en: <b>From URL</b>
fr: <b>Depuis l'URL</b>

en: Step 2: Reintegrate a Branch
fr: Etape 2: Réintégrer une branche

en: Test Merge
fr: Tester la fusion

en: Only record the merge
fr: Enregistrer seulement la fusion

en: Ignore ancestry
fr: Ignorer l'ascendance

en: Step 3: Final Options
fr: Etape 3: Options finales

en: <b>Version Control Systems</b>
fr: <b>Systèmes de contrôle de version</b>

en: Enable Subversion
fr: Activer Subversion

en: Enable Git
fr: Activer Git

en: Show RabbitVCS debugging tools
fr: Afficher les outils de débogage de RabbitVCS

en: The debug menu is used to diagnose problems with RabbitVCS itself
fr: Le menu Déboger est utilisé pour diagnostiquer des problèmes avec RabbitVCS elle-même

en: Enable emblems
fr: Activer les emblèmes

en: Enable recursive status checks
fr: Activer les vérifications récursives des statuts

en: Enable file attributes
fr: Activer les attributs de fichier

en: General
fr: Général

en: <b>Configure the program to resolve conflicted files.</b>
fr: Configurer le programme pour résoudre les conflits.

en: Use the following macros to configure the merge tool:
    %base       - The common ancestor of the two files to be merged.
    %mine      - The file you modified in your working copy.
    %theirs    - The file being merged into your working copy.
    %merged - The file to store the merged result.
fr: Utiliser lea macros suivants pour configurer l'outil de fusion:
    %base       - L'ancêtre commun aux deux fichiers à fusionner.
    %mine       - Le ficher modifié dans votre copie de travail.
    %theirs     - Le fichier à fusionner avec votre copie de travail.
    %merged     - Le fichier dans lequel stocker le résultat de la fusion.

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Show new version on the left side
fr: Afficher la nouvelle version à gauche

en: <b>Program used to compare files</b>
fr: <b>Programme utilisé pour comparer des fichiers</b>

en: External Programs
fr: Programmes externes

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear your authentication information
fr: Nettoyer vos informations d'authentification

en: <b>Authentication</b>
fr: <b>Authentification</b>

en: Number of messages to remember
fr: Nombre de messages à retenir

en: <b>Log Messages</b>
fr: <b>Messages du journal</b>

en: Number of URLs to remember
fr: Nombre d'URL à retenir

en: <b>URL History</b>
fr: <b>Historique des URL</b>

en: Saved Data
fr: Données sauvegardées

en: <b>Logging Options</b>
fr: <b>Options de journalisation</b>

en: Minimum level to log:
fr: Niveau minimum à journaliser:

en: Logging
fr: Journalisation

en: Refresh Information
fr: Actualiser les informations

en: Restart Checker
fr: Redémarrer le vérificateur

en: Stop Checker
fr: Arrêter le vérificateur

en: <b>Other Information</b>
fr: <b>Information complémentaire</b>

en: <b>Checker type:</b>
fr: Type de vérificateur:

en: Unknown
fr: Inconnu

en: <b>Process ID:</b>
fr: <b>Identifiant de processus;</b>

en: <b>Memory usage:</b>
fr: <b>Mémoire occupée :</b>

en: <b>Locale:</b>
fr: <b>Localisation:</b>

en: Status Checker
fr: Vérificateur d'état

en: <b>Configuration Editor</b>
fr: <b>Editeur de configuration</b>

en: Show ignored files
fr: Montrer les fichiers ignorés

en: Delete Confirmation
fr: Confirmation de la suppression

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: The item(s) will be sent to the trash can.
fr: Les objets seront envoyés à la corbeille.

en: <span size="large"><b>Are you sure you want to delete %item%?</b></span>
fr: <span size="large"><b>Êtes vous sur de vouloir supprimer %item%?</b></span>

en: Check Certificate
fr: Vérifier le certificat

en: Accept Once
fr: Accepter temporairement

en: Accept Forever
fr: Accepter définitivement

en: Deny
fr: Refuser

en: Fingerprint:
fr: Empreinte :

en: Valid:
fr: Valide:

en: Issuer:
fr: Émetteur :

en: Host:
fr: Hôte :

en: Realm:
fr: Domaine:

en: <b>Certificate Details</b>
fr: <b>Détails du certificat</b>

en: Name and Email
fr: Nom et E-mail

en: <b>Enter Name and Email Details</b>
fr: <b>Veuillez saisir votre nom et email</b>

en: Email:
fr: E-mail :

en: Name:
fr: Nom:

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Are you sure you want to continue?
fr: Êtes vous sur de vouloir continuer ?

en: Save Authentication
fr: Sauvegarder l'authentification

en: Path:
fr: Chemin :

en: <b>Please provide your ssl certification file</b>
fr: <b>Merci de fournir vos fichier de certification ssl</b>

en: <b>Previous Messages</b>
fr: <b>Messages précédents</b>

en: Mark Resolved
fr: Marquer comme Résolu

en: Unresolved
fr: Non-résolu

en: Resolved
fr: Résolu

en: <b>Mark Conflict As</b>
fr: <b>Marquer le conflit comme</b>

en: Property
fr: Propriété

en: Apply property recursively
fr: Appliquer la propriété récursivement

en: Value:
fr: Valeur:

en: Property:
fr: Propriété :

en: <b>Edit Property Details</b>
fr: <b>Éditer les détails de la propriété</b>

en: RabbitVCS Error
fr: Erreur RabbitVCS

en: <span weight="bold" size="xx-large">RabbitVCS Error</span>
fr: <span weight="bold" size="xx-large">Erreur RabbitVCS</span>

en: Edit Conflicts
fr: Editer les conflits

en: Cancel
fr: Annuler

en: Accept Mine
fr: Accepter le mien

en: Accept Theirs
fr: Accepter le leur

en: <b>A conflict was found in the following file:</b>
fr: <b>Un conflit a été trouvé dans le fichier suivant :</b>

en: Create Folder...
fr: Créer un dossier…

en: <b>Folder Name</b>
fr: <b>Nom du dossier</b>

en: Loading
fr: Chargement

en: Ignore
fr: Ignorer

en: <b>Ignore and exclude files from being tracked</b>
fr: <b>Ignorer et exclure les fichiers à ne pas suivre</b>

en: Force
fr: Forcer

en: Dry run
fr: Simulation

en: Remove only ignored files
fr: N'enlever que les fichiers ignorés

en: Remove ignored files, too
fr: Enlever aussi les fichiers ignorés

en: Remove directories
fr: Enlever les répertoires

en: Remove untracked files from the working tree
fr: Enlever les fichiers non-versionnés de la copie de travail

en: <b>Clean your Repository</b>
fr: <b>Nettoyer votre dépôt</b>

en: _Save
fr: _Sauvegarder

en: _New...
fr: _Nouveau...

en: _Edit...
fr: _Éditer...

en: Delete properties recursively
fr: Supprimer les propriétés récursivement

en: <i>Selected properties will be applied recursively.</i>
fr: <i>Les propriétés sélectionnées seront appliquées de manière récursive.</ i>

en: <b>Properties for:</b>
fr: <b>Propriétés pour:</b>

en: Notification Messages
fr: Messages de notification

en: Save _As
fr: Enregistrer _Sous...

en: Fetch from all remotes
fr: Aller chercher dans toutes les sources distantes

en: Apply remote changes prior to local changes (rebase)
fr: Appliquer les modifications distantes avant les changements locaux (rebase)

en: Merge into local branch
fr: Fusionner dans la branche locale

en: Apply remote changes
fr: Appliquer les modifications distantes

en: Limit:
fr: Limite:

en: _Back
fr: En A_rriére

en: _Forward
fr: En A_vant

en: to
fr: vers

en: Showing Revisions:
fr: Consulter une révisions:

en: Stop on copy
fr: Stopper à la copie

en: <b>Revisions Table</b>
fr: <b>Tableau de révisions</b>

en: <b>Affected File(s)</b> (double-click to compare with base)
fr: <b>Ficher(s) affecté(s)</b> (double-clic pour comparer avec la version de base)

en: Lock Files
fr: Verrouiller les fichiers

en: Steal the locks
fr: Voler le verrou

en: <b>Files to lock</b>
fr: <b>Fichiers à verrouiller</b>

en: <b>Please describe why you are locking these files</b>
fr: <b>Merci de décrire pourquoi vous verrouillez ces fichiers</b>

en: Annotate
fr: Annoter

en: <b>To Revision</b>
fr: <b>Vers la révision</b>

en: <b>From Revision</b>
fr: <b>Depuis la révision</b>

en: Include ignored files
fr: Inclure les fichiers ignorés

en: <b>Import Message</b>
fr: <b>Message d'importation</b>

en: <b>Repository</b>
fr: <b>Dépôt</b>

en: None
fr: Aucun

en: <i>Merge</i> - Resets the index to match the tree recorded by the named commit,
    and updates the files that are different between the named commit
    and the current commit in the working tree
fr: <i>Fusion</i> - Réinitialiser l'index pour correspondre à l'arborescence enregistrée
    dans le commit sélectionné et mettre à jour les fichiers de la copie de travail à partir de ce dernier

en: <i>Hard</i> - Matches the working tree and index to that of the 
    tree being switched to
fr: <i>Fort</i> - Faire correspondre les fichiers et l'index de la copie de travail à l'arborescence ciblée

en: <i>Soft</i> - Does not touch the index file or working tree at all, 
    but requires them to be in good working order
fr: <i>Léger</i> - Ne pas altérer l'index et les fichiers de la copie de travail, mais exiger qu'il soit en état de fonctionnement

en: <i>Mixed</i> - Reset the index but not the working tree
fr: <i>Mixte</i> - Réinitialiser l'index mais pas les fichiers de la copie de travail

en: <b>Path</b>
fr: <b>Chemin</b>

en: Reset current HEAD to specified state.
fr: Rétablir l'état de la tête (HEAD) à l'état spécifié.

en: <b>Reset your Repository</b>
fr: <b>Réinitialiser votre dépôt</b>

en: Property status:
fr: Etat de la propriété:

en: Content status:
fr: Statut du contenu :

en: The requested file or folder does not exist.
fr: Le fichier ou répertoire demandé n'existe pas.

en: Rename
fr: Renommer

en: New Name:
fr: Nouveau nom :

en: The new name field is required
fr: Le champ 'nouveau nom' est requit.

en: Running Rename Command...
fr: Exécution de la commande de renommage...

en: Completed Rename
fr: Renommage terminé

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Completed Update
fr: Mise à jour terminée

en: Unable to retrieve properties list
fr: Impossible de récupérer les propriétés de la liste

en: Branch
fr: Branche

en: Number
fr: Numéro

en: Working Copy
fr: Copie de travail

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Branch:
fr: Branche :

en: Add line:
fr: Ajouter une ligne :

en: Size
fr: Taille

en: Create folder...
fr: Créer un dossier...

en: Copy to...
fr: Copier vers...

en: Copy URL to clipboard
fr: Copier l'URL dans le presse-papier

en: Move to...
fr: Déplacer vers...

en: Where do you want to copy the selection?
fr: Où voulez-vous copier la sélection ?

en: New Location:
fr: Nouvel emplacement :

en: Where do you want to move the selection?
fr: Où voulez-vous déplacer la sélection ?

en: The from and to url fields are both required.
fr: Les champs 'depuis' et 'URL' sont requis.

en: Running Relocate Command...
fr: Exécution de la commande de relocalisation...

en: Completed Relocate
fr: Relocalisation terminée

en: Running Add Command...
fr: Exécution de la commande d'Ajout...

en: Completed Add
fr: Ajout terminé

en: Rollback To Revision
fr: Retour à la Révision

en: Rolling Back...
fr: Retour en arrière...

en: Completed Rollback
fr: Annulation terminée

en: Update To Revision
fr: Mettre à jour vers la révision

en: What revision/branch do you want to checkout?
fr: Quelle branche/révision voulez-vous copier ?

en: Checking out %s...
fr: Mise à jour %s...

en: Completed Checkout
fr: Checkout terminé

en: Repository successfully created
fr: Dépôt créé avec succès

en: There was an error creating the repository.  Make sure the given folder is empty.
fr: Une erreur c'est produite durant la création du dépôt. Veuillez vérifier que le répertoire est vide.

en: Setting up repository...
fr: Mise en place du dépot...

en: Completed repository setup
fr: Mise en place du dépot terminée

en: Tag Manager
fr: Gestionnaire de Tags

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Tagger:
fr: Etiquetter

en: Date:
fr: Date :

en: <b>Add Tag</b>
fr: <b>Ajouter un Tag</b>

en: <b>Tag Detail</b>
fr: <b>Détail du Tag</b>

en: Repository URL
fr: URL du dépôt

en: Properties - %s
fr: Propriétés - %s

en: Value
fr: Valeur

en: There was a problem saving your properties.
fr: Une erreur est survenue durant la sauvegarde de vos propriétés.

en: Running Merge Test
fr: Exécution du test de fusion...

en: Completed Merge Test
fr: Test de fusion terminé

en: Running Merge Command
fr: Exécution de la commande de fusion

en: Completed Merge
fr: Fusion terminée

en: Merge
fr: Fusionner

en: No active branch
fr: Pas de branche active

en: Author:
fr: Auteur :

en: Running Merge Command...
fr: Exécution de la commande de fusion...

en: An error has occurred in the RabbitVCS Nautilus extension. Please contact the <a href="%s">RabbitVCS team</a> with the error details listed below:
fr: Une erreur s'est produite dans l'extension RabbitVCS de Nautilus. Merci de contacter <a href="%s">l'équipe RabbitVCS</ a> en précisant les détails de l'erreur ci-dessous :

en: Select a Folder
fr: Sélectionnez un dossier

en: Select a File
fr: Sélectionnez un fichier

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: the selected item(s)
fr: le(s) objet(s) sélectionné(s)

en: Added a folder to the repository
fr: Ajouter un répertoire au dépot

en: Cannot annotate a directory
fr: Impossible d'annoter le dossier

en: Annotate - %s
fr: Annoter - %s

en: Line
fr: Ligne

en: Text
fr: Texte

en: The from revision field must be an integer
fr: Le champ 'depuis la révision' est requis.

en: <b>Note:</b> changes to properties are applied instantly. You may review and undo changes using the context menu for each item.
fr: <b>Remarque :</b> les modifications apportées aux propriétés sont appliquées immédiatement. Vous pouvez vérifier et annuler les modifications en utilisant le menu contextuel pour chaque élément.

en: Do you want to delete the selected properties from all files and subdirectories
    beneath this directory?
fr: Voulez-vous supprimer les propriétés sélectionnées de l'ensemble des fichiers et des sous-répertoires
    sous ce répertoire ?

en: File is not under version control.
fr: Le fichier n'est pas versionné

en: Reserved
fr: Réservé

en: Status
fr: État

en: Unable to set new value for property.
fr: Impossible de définir une nouvelle valeur pour la propriété.

en: Cleaning Up...
fr: Nettoyage...

en: Completed Cleanup
fr: Nettoyage terminé

en: Import - %s
fr: Importation - %s

en: The repository URL field is required.
fr: Le champ 'URL du dépôt' est requit.

en: Running Import Command...
fr: Exécution de la commande d'importation...

en: Completed Import
fr: Importation terminée

en: The repository URL and destination path are both required fields.
fr: Les champs 'URL du dépôt' et 'chemin de destination' sont requis.

en: Running Clone Command...
fr: Execution de la commande de clonage...

en: Completed Clone
fr: Clonage terminé

en: There was an error communicating with the status checker service.
fr: Il y a eu une erreur de communication avec le service vérificateur d'états.

en: Config file:
fr: Fichier de configuration :

en: Select a program
fr: Sélectionnez un programme

en: Are you sure you want to clear your repository paths?
fr: Êtes vous sur de vouloir nettoyer les chemins du dépôt ?

en: Repository paths cleared
fr: Chemins du dépôt nettoyés

en: Are you sure you want to clear your previous messages?
fr: Êtes vous sur de vouloir nettoyer les messages précédents ?

en: Previous messages cleared
fr: Messages précèdents nettoyés

en: Are you sure you want to clear your authentication information?
fr: Êtes vous sur de vouloir nettoyer vos informations d'authentification ?

en: Authentication information cleared
fr: Informations d'authentification nettoyées

en: Found %(changed)d changed and %(unversioned)d unversioned item(s)
fr: %(changed)d éléments modifiés et %(unversioned)d éléments non-inclus ont été trouvés

en: Running Commit Command...
fr: Exécution de la commande d'Envoi...

en: Completed Commit
fr: Envoi terminé

en: View diff as side-by-side comparison
fr: Voir une comparaison côte à côte du diff

en: Export - %s
fr: Exporter - %s

en: Export
fr: Exporter

en: Running Export Command...
fr: Exécution de la commande d'exportation...

en: Completed Export
fr: Exportation terminée
