rabbitvcs - en to it translation catalogue (353 entries)

en: %i second | %i seconds
it[0]: %i secondo
it[1]: %i secondi

en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti

en: %i hour | %i hours
it[0]: %i ora
it[1]: %i ore

en: %i day | %i days
it[0]: %i giorno
it[1]: %i giorni

en: %i week | %i weeks
it[0]: %i settimana
it[1]: %i settimane

en: %i month | %i months
it[0]: %i mese
it[1]: %i mesi

en: %i year | %i years
it[0]: %i anno
it[1]: %i anni

en: Open Shell
it: Apri Shell

en: Refresh Status
it: Aggiorna Stato

en: Debug Revert
it: Debug Ripristino

en: Reverts everything it sees
it: Ripristina tutto ciò che vedi

en: Invalidate
it: Invalida

en: Force an invalidate_extension_info() call
it: Forza una chiamata a invalidate_extension_info()

en: Add Emblem
it: Aggiungi icona

en: Add an emblem
it: Aggiungi un'icona

en: Check out a working copy
it: Preleva una Copia di Lavoro

en: Update
it: Aggiorna

en: Update a working copy
it: Aggiorna la Copia di Lavoro

en: Commit modifications to the repository
it: Invia le modifiche al Repository

en: Repository Browser
it: Sfoglia Repository

en: Browse a repository tree
it: Sfoglia l'albero del repository

en: Check for Modifications...
it: Controlla modifiche...

en: Check for modifications made to the repository
it: Controlla modifiche fatte nel repository

en: Diff Menu...
it: Menu Differenze...

en: List of comparison options
it: Visualizza opzioni di confronto

en: View diff against base
it: Visualizza differenze con la base

en: View the modifications made to a file
it: Visualizza le modifiche fatte al file

en: View diff between files/folders
it: Visualizza differenze tra file/cartelle

en: View the differences between two files
it: Visualizza differenze tra due file

en: View diff against previous revision
it: Visualizza le differenze con la revisione precedente

en: View the modifications made to a file since its last change
it: Visualizza le modifiche fatte al file dall'ultimo cambiamento

en: Compare with base
it: Confronta con la base

en: Compare with base using side-by-side comparison tool
it: Confronta con la base affiancando le finestre

en: Compare files/folders
it: Confronta file/cartelle

en: Compare the differences between two items
it: Confronta le differenze tra due oggetti

en: Compare with previous revision
it: Compara con la versione precedente

en: Compare with previous revision using side-by-side comparison tool
it: Confronta con la revisione precedente affiancando le finestre

en: Show Changes...
it: Visualizza modifiche...

en: Show changes between paths and revisions
it: Visualizza modifiche tra percorsi e revisioni

en: Show Log
it: Visualizza Log

en: Show a file's log information
it: Visualizza il file log

en: Add
it: Aggiungi

en: Schedule items to be added to the repository
it: Schedula oggetti da aggiungere al repository

en: Add to ignore list
it: Aggiungi in ignora

en: Update to revision...
it: Aggiorna alla revisione...

en: Update a file to a specific revision
it: Aggiorna il file alla specifica revisione

en: Rename...
it: Rinonima...

en: Schedule an item to be renamed on the repository
it: Schedula un oggetto da essere rinonimato nel repository

en: Delete
it: Cancella

en: Schedule an item to be deleted from the repository
it: Schedula un oggetto da essere cancellato dal repository

en: Revert
it: Ripristina

en: Revert an item to its unmodified state
it: Ripristina gli oggetti nel loro stato non modificato

en: Resolve
it: Risolvi

en: Mark a conflicted item as resolved
it: Segna un oggetto in conflitto come risolto

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore a missing item
it: Ripristina oggetto mancante

en: Relocate...
it: Ricolloca...

en: Relocate your working copy
it: Ricolloca la tua copia di lavoro

en: Get Lock...
it: Blocca...

en: Locally lock items
it: Blocca gli oggetti localmente

en: Release Lock...
it: Sblocca...

en: Release lock on an item
it: Sblocca l'oggetto

en: Cleanup
it: Pulisci

en: Clean up working copy
it: Pulisci la copia di lavoro

en: Export...
it: Esporta...

en: Export a working copy or repository with no versioning information
it: Esporta la copia di lavoro o repository senza le informazioni di versione

en: Create Repository here
it: Crea un Repository qua

en: Create a repository in a folder
it: Crea un Repositori in una cartella

en: Import
it: Importa

en: Import an item into a repository
it: Importa un oggetto in un repository

en: Copy an item to another location in the repository
it: Copia un oggetto in un altra parte del repository

en: Switch...
it: Scambia...

en: Change the repository location of a working copy
it: Cambia la locazione del repository della copia di lavoro

en: A wizard with steps for merging
it: Procedura guidata per il merge

en: Annotate...
it: Annota...

en: Annotate a file
it: Annota un file

en: Create Patch...
it: Crea Patch...

en: Creates a unified diff file with all changes you made
it: Crea un file unico con le differenza di tutte le modifiche fatte

en: Apply Patch...
it: Applica Patch...

en: Applies a unified diff file to the working copy
it: Applica il file unico con le differenza alla copia di lavoro

en: Properties
it: Proprieta

en: View the properties of an item
it: Visualizza le proprieta di un oggetto

en: Help
it: Aiuto

en: View help
it: Visualizza aiuto

en: Settings
it: Opzioni

en: View or change RabbitVCS settings
it: Visualizza o cambia le opzioni di RabbitVCS

en: About
it: Informazioni su

en: About RabbitVCS
it: Informazioni su RabbitVCS

en: Open
it: Apri

en: Open a file
it: Apri un file

en: Browse to
it: Sfoglia

en: Browse to a file or folder
it: Sfoglia file o cartella

en: Revert property
it: Ripristina proprietà

en: Revert this property to its original state
it: Ripristina questa proprietà con il suo stato originale

en: Revert property (recursive)
it: Ripristina proprietà (ricorsivo)

en: Revert this property to its original state (recursive)
it: Ripristina questa proprietà con il suo stato originale (ricorsivo)

en: Delete property
it: Cancella proprietà

en: Delete this property
it: Cancella questa proprietà

en: Delete this property (recursive)
it: Cancella questa proprietà (ricorsivo)

en: Ignore item by filename
it: Ignora oggetto dal nome file

en: Ignore item by file extension
it: Ignora oggetto dall'estensione

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Completed Update
it: Aggiornamento completato

en: Update To Revision
it: Aggiorna alla Revisione

en: Completed Checkout
it: Checkout completato

en: Path
it: Percorso

en: Extension
it: Estensione

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Found %d item(s)
it: Trovati %d oggetti

en: Running Add Command...
it: Esecuzione del comando Aggiungi...

en: Completed Add
it: Aggiunta completata

en: Revision:
it: Revisione:

en: Export - %s
it: Esporta - %s

en: The repository URL and destination path are both required fields.
it: I campi URL e percorso di destinazione del repository sono entrambi obbligatori.

en: Export
it: Esporta

en: Running Export Command...
it: Esecuzione del comando di Esportazione...

en: Completed Export
it: Esportazione Completata

en: Apply Patch
it: Applica Patch

en: Apply Patch To Directory...
it: Applica Path Alla Cartella

en: Applying Patch File...
it: Applica Patch al File...

en: Patch File Applied
it: Patch al File Applicata

en: Date
it: Data

en: Message
it: Messaggio

en: Import - %s
it: Importa - %s

en: The repository URL field is required.
it: Il campo URL del repository è obbligatorio.

en: Running Import Command...
it: Esecuzione del comando di Importazione...

en: Completed Import
it: Importazione completata

en: Rename
it: Rinomina

en: New Name:
it: Nuiovo Nome:

en: The new name field is required
it: Il campo nuovo nome è obbligatorio.

en: Running Rename Command...
it: Esecuzione del comando Rinomina...

en: Completed Rename
it: Rinomina Completata

en: Text Status
it: Stato Testo

en: Property Status
it: Stato Proprieta

en: Running Commit Command...
it: Esecuzione del comando Commit...

en: Completed Commit
it: Commit Completato

en: View diff as side-by-side comparison
it: Visualizza le differenze affiancate

en: Running Merge Test
it: Esecuzione del Merge Test...

en: Completed Merge Test
it: Test del Merge Completato

en: Running Merge Command
it: Esecuzione del comando Merge...

en: Completed Merge
it: Merge Completato

en: An error has occurred in the RabbitVCS Nautilus extension. Please contact the <a href="%s">RabbitVCS team</a> with the error details listed below:
it: Si è verificato un errore nell'estensione RabbitVCS Nautilus. Contatta il <a href="%s">RabbitVCS team</a> con i dettagli dell'errore specificati sotto:

en: Select a Folder
it: Seleziona una Cartella

en: to
it: a

en: Select a File
it: Seleziona un File

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Are you sure you want to continue?
it: Sei sicuro di voler continuare ?

en: the selected item(s)
it: oggetti selezionati

en: Added a folder to the repository
it: Aggiungi una cartella al repository

en: Running Revert Command...
it: Esecuzione del comando di Ripristino...

en: Completed Revert
it: Ripristino completato

en: The from and to url fields are both required.
it: I campi da e url sono entrambi obbligatori

en: Relocate
it: Ricolloca

en: Running Relocate Command...
it: Esecuzione del comando di Ricollocamento

en: Completed Relocate
it: Ricollocamento Completato

en: Revision
it: Revisione

en: Author
it: Autore

en: View unified diff
it: Visualizza differenze unite

en: Compare side by side
it: Confronta affiancato

en: Running Resolve Command...
it: Esecuzione del comando Risolvi...

en: Completed Resolve
it: Risoluzione Completata

en: More Actions...
it: Altre azioni...

en: Change
it: Modifica

en: Property Change
it: Cambia Proprietà

en: Yes
it: Si

en: Open from first revision
it: Apri dalla prima revisione

en: Open from second revision
it: Apri dalla seconda revisione

en: Cannot annotate a directory
it: Non posso annotare una cartella

en: Annotate - %s
it: Annota - %s

en: Line
it: Linea

en: Text
it: Testo

en: The from revision field must be an integer
it: Il campo da revisione deve essere un intero

en: Action
it: Azione

en: Copy From Path
it: Copia dal Percorso

en: Copy From Revision
it: Copia dalla Revisione

en: View diff against working copy
it: Visualizza le differenze con la copia di lavoro

en: View diff between revisions
it: Guarda differenze tra le versioni

en: Compare with working copy
it: Compara con la copia locale

en: Compare revisions
it: Confronta le revisioni

en: Show changes between revisions
it: Visualizza le modifiche tra le revisioni

en: Edit author...
it: Modifica autore...

en: Edit log message...
it: Modifica messaggio di log...

en: Edit revision properties...
it: Modifica le proprietà della revisione...

en: Edit author
it: Modifica autore

en: Edit log message
it: Modifica messaggio di log

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: English
it: Inglese

en: Select a program
it: Seleziona un programma

en: Are you sure you want to clear your repository paths?
it: Sei sicuro di voler pulire i percorsi del tuo repository?

en: Repository paths cleared
it: Percorsi del repository puliti

en: Are you sure you want to clear your previous messages?
it: Sei sicuro di voler cancellare i tuoi messaggi precedenti?

en: Previous messages cleared
it: Messaggi precedenti cancellati

en: Are you sure you want to clear your authentication information?
it: Sei sicuro di voler cancellare le tue informazioni di autenticazione?

en: Authentication information cleared
it: Informazioni di autenticazione cancellate

en: Unable to retrieve properties list
it: Impossibile caricare le proprietà

en: You must supply a destination path.
it: Devi specificare un percorso di destinazione

en: Running Branch/tag Command...
it: Esecuzione del comando Branch/tag...

en: Completed Branch/tag
it: Branch/tag completato

en: Locked
it: Bloccato

en: Get Lock
it: Blocca

en: Running Lock Command...
it: Esecuzione del comando Blocca...

en: Completed Lock
it: Blocco Completato

en: The repository location is a required field.
it: La locazione del repository è un campo obbligatorio

en: Switch
it: Scambia

en: Running Switch Command...
it: Esecuzione del comando di Scambio...

en: Completed Switch
it: Scambio completato

en: Number
it: Numero

en: Working Copy
it: Copia lavoro

en: Running Checkout Command...
it: Esecuzione del comando Checkout...

en: Name
it: Nome

en: Create Patch
it: Crea Patch

en: The given path is not a working copy
it: Il percorso non è la copia di lavoro

en: Creating Patch File...
it: Crea Patch File...

en: Patch File Created
it: Patch File Creato

en: Properties - %s
it: Proprieta - %s

en: Value
it: Valore

en: There was a problem saving your properties.
it: Errore nel salvataggio delle proprietà

en: <b>Note:</b> changes to properties are applied instantly. You may review and undo changes using the context menu for each item.
it: <b>Note:</b> le modifiche alle proprietà sono applicate subito. Puoi rivedere o tornare indietro usando il menu contestuale per ogni elemento.

en: Do you want to delete the selected properties from all files and subdirectories
    beneath this directory?
it: Vuoi cancellare la proprietà selezionata da tutti i file e sotto-cartelle
    sotto questa cartella?

en: File is not under version control.
it: File senza controllo versione

en: Reserved
it: Riservato

en: Unable to set new value for property.
it: Impossibile inserire valore della proprietà

en: Mime Type
it: Tipo Mime

en: Finished
it: Finito

en: %s - Finished
it: %s - Finiti

en: Log Message
it: Messaggio di log

en: Unlock
it: Sblocca

en: Running Unlock Command...
it: Esecuzione del comando Sblocca...

en: Completed Unlock
it: Sblocco completato

en: Size
it: Dimensione

en: Create folder...
it: Crea cartella

en: Copy to...
it: Copia in...

en: Copy URL to clipboard
it: Copia l'URL nella clipboard

en: Move to...
it: Sposta in...

en: Where do you want to copy the selection?
it: Dove vuoi copiare la selezione?

en: New Location:
it: Nuova Destinazione:

en: Where do you want to move the selection?
it: Dove vuoi muovere la selezione?

en: Cleaning Up...
it: Pulizia in corso...

en: Completed Cleanup
it: Pulizia Completata

en: Repository successfully created
it: Repository creato con successo

en: There was an error creating the repository.  Make sure the given folder is empty.
it: C'è stato un errore nella creazione del repository. Verifica che la cartella sia vuota.

en: <b>Properties for:</b>
it: <b>Proprieta per:</b>

en: <i>Selected properties will be applied recursively.</i>
it: <i>Le proprietà selezionate non possono essere applicate ricorsivamente.</i>

en: Delete properties recursively
it: Cancella le proprietà ricorsivamente

en: Edit...
it: Modifica...

en: New...
it: Nuovo...

en: URL/Path:
it: URL/Path

en: Load/Refresh
it: Carica/Aggiorna

en: <b>Add Message</b>
it: <b>Aggiungi Messaggio</b>

en: <b>Certificate Details</b>
it: <b>Dettagli del Certificato</b>

en: <b>Edit Property Details</b>
it: <b>Modifica Proprieta Dettagli</b>

en: <b>Folder Name</b>
it: <b>Nome Cartella</b>

en: <b>Message</b>
it: <b>Messggio</b>

en: <b>Please add your authentication details</b>
it: <b>Aggiungi i tuoi dettagli di autenticazione</b>

en: <b>Please provide your ssl certification file</b>
it: <b>File SSL di certificazione necessario</b>

en: <b>Previous Messages</b>
it: <b>Messaggi Precedenti</b>

en: <span size="large"><b>Are you sure you want to delete %item%?</b></span>
it: <span size="large"><b>Sei sicuro di voler cancellare %item%?</b></span>

en: <span weight="bold" size="xx-large">RabbitVCS Error</span>
it: <span weight="bold" size="xx-large">Errore RabbitVCS</span>

en: Accept Forever
it: Accetta Sempre

en: Accept Once
it: Accetta una Volta

en: Apply property recursively
it: Applica le proprietà ricorsivamente

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Check Certificate
it: Controlla Certificato

en: Confirmation
it: Conferma

en: Create Folder...
it: Crea cartella...

en: Delete Confirmation
it: Cancella Conferma

en: Deny
it: Nega

en: Issuer:
it: Emittente

en: Path:
it: Percorso:

en: Previous Messages
it: Messaggi Precedenti

en: Property
it: Proprieta

en: Property:
it: Proprieta:

en: RabbitVCS Error
it: Errore RabbitVCS

en: Realm:
it: Dominio:

en: SSL Client Certification
it: SSL Client Certificatione

en: Save Authentication
it: Salva Autenticazione

en: Text Change
it: Testo Modificato

en: The item(s) will be sent to the trash can.
it: Gli oggetti verranno inviati al cestino.

en: Valid:
it: Valido:

en: Value:
it: Valore:

en: <b>Version Information</b>
it: <b>Informazioni della Versione</b>

en: Authors:
it: Autori:

en: Thanks:
it: Grazie:

en: <b>Affected File(s)</b> (double-click to compare with base)
it: <b>File Modificati</b> (doppio click per confrontarli con la base)

en: <b>Revisions Table</b>
it: <b>Tabella Revisioni</b>

en: Limit:
it: Limiti:

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Showing Revisions:
it: Revisioni:

en: Stop on copy
it: Ferma su copia

en: Cleanup Requested....
    
    Begin working copy cleanup?
it: Richiesta di pulizia....
    
    Iniziare una pulizia nella copia di lavoro?

en: <b>Authentication</b>
it: <b>Autenticazione</b>

en: <b>Log Messages</b>
it: <b>Messaggi del log</b>

en: <b>Logging Options</b>
it: <b>Opzioni di Log</b>

en: <b>Program used to compare files</b>
it: <b>Programma usato per confrontare i file</b>

en: <b>URL History</b>
it: <b>Cronologia URL</b>

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Clear your authentication information
it: Elimina i dati di autenticazione

en: Enable emblems
it: Abilita icone

en: Enable file attributes
it: Abilita gli attributi dei file

en: Enable recursive status checks
it: Abilita il controllo ricorsivo degli stati

en: External Programs
it: Programmi esterni

en: General
it: Generale

en: Language:
it: Lingua:

en: Minimum level to log
it: Livello minimo per log

en: Number of URLs to remember
it: Numero di URL da ricordare

en: Number of messages to remember
it: Numero di messaggi da ricordare

en: Saved Data
it: Dati salvati

en: Show RabbitVCS debugging tools
it: Mostra gli strumenti di debugging di RabbitVCS

en: The debug menu is used to diagnose problems with RabbitVCS itself
it: Il menu di debug è usato per diagnosticare problemi con RabbitVCS

en: Type:
it: Tipo:

en: <b>Files to lock</b>
it: <b>File da bloccare</b>

en: <b>Please describe why you are locking these files</b>
it: <b>Descrivi perchè vuoi bloccare questi files</b>

en: Lock Files
it: File Bloccati

en: Select / Deselect all
it: Selezione / Deseleziona tutti

en: Steal the locks
it: Ruba il bloccaggio

en: <b>From Revision</b>
it: <b>Dalla Revisione</b>

en: <b>To Revision</b>
it: <b>Alla Revisione</b>

en: Annotate
it: Annota

en: <b>Changed Files</b> (double-click to compare with base)
it: <b>File Modificati</b> (doppio click per confrontarli con la base)

en: <b>Commit to:</b>
it: <b>Commit a:</b>

en: Show unversioned files
it: Visualizza i file non versionati

en: Notification Messages
it: Messaggi di Notifica

en: <b>Remote URI:</b>
it: <b>URI remota:</b>

en: <b>Working Copy:</b>
it: <b>Copia di Lavoro:</b>

en: Add a new property.
it: Aggiungi una nuova proprietà.

en: Close this dialog.
it: Chiudi la finestra.

en: Property Editor
it: Modifica delle proprietà

en: Refresh the list of properties.
it: Aggiorna la lista delle proprietà.

en: <b>Change the repository of your working copy</b>
it: <b>Cambia il repository della tua copia di lavoro</b>

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: <b>Options</b>
it: Opzioni

en: <b>Revision</b>
it: <b>Revisione</b>

en: Omit Externals
it: Ometti esterni

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: <b>Import Message</b>
it: <b>Importa Messaggio</b>

en: Include ignored files
it: Includi file ignorati

en: <b>From URL</b>
it: <b>Da URL</b>

en: <b>From: (URL and revision to merge)</b>
it: <b>Da: (URL e revisione a merge)</b>

en: <b>Revision Range</b>
it: <b>Intervallo Revisioni</b>

en: <b>To: (URL and revision to merge)</b>
it: <b>a: (URL e revisione a merge)</b>

en: <b>URL to merge from</b>
it: <b>URL sorgente da effettuare il Merge</b>

en: <b>Working Copy</b>
it: <b>Copia di Lavoro</b>

en: Choose this method if you have made some changes to a branch and wish to merge your changes with another branch.
it: Seleziona questo metodo se hai fatto qualche cambiamento al branch e vuoi effettuare un merge tra le tue modifiche e un altro branch.

en: Choose this method if you wish to merge two different branches into your working copy.
it: Seleziona questo metodo se vuoi effettuare un merge tra due differenti branch nella tua copia di lavoro.

en: Ignore ancestry
it: Ignora Antenati

en: Merge Assistant
it: Assistente al Merge

en: Merge a range of revisions
it: Effettua un Merge per un intervallo di revisioni

en: Merge two different trees
it: Effettua un merge di due differenti alberi

en: Only record the merge
it: Registra solo il merge

en: Show log
it: Visualizza Log

en: Test Merge
it: Testa il Merge

en: Use the log dialog to select the revisions that you wish to merge.  Or write out the revisions manually, each separated by a comma.  You can specify a revision range by a dash. 
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    To merge all revisions, leave the box empty.
it: Usa la finestra del log per selezionare le revisioni su cui vuoi effettuare il merge. Oppure scrivi le revisioni manualmente, 
    ognuna separata da una virgola. Pure specificare un intervallo con un trattino.
    
    Esempio: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    Per eseguire il merge di tutte le revisioni, lascia il box vuoto.
