rabbitvcs - en to ja translation catalogue (266 entries)

en: %i second | %i seconds
ja[0]: %i 秒

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i分

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i時間

en: %i day | %i days
ja[0]: %i日

en: %i week | %i weeks
ja[0]: %i週

en: %i month | %i months
ja[0]: %iヶ月

en: %i year | %i years
ja[0]: %i年

en: Debug
ja: デバッグ

en: Bugs
ja: バグ

en: Open Shell
ja: シェルを開く

en: Refresh Status
ja: 状態を更新

en: Invalidate
ja: 無効にする

en: Force an invalidate_extension_info() call
ja: invalidate_extension_info() 呼び出しを強制する

en: Add Emblem
ja: エンブレムを追加

en: Add an emblem
ja: エンブレムを追加

en: Check out a working copy
ja: 作業コピーをチェックアウト

en: Update
ja: 更新

en: Update a working copy
ja: 作業コピーを更新

en: Commit
ja: コミット

en: Commit modifications to the repository
ja: レポジトリへの変更をコミット

en: View the modifications made to a file
ja: ファイルに対する変更を見る

en: Show Log
ja: ログを表示

en: Show a file's log information
ja: ファイルのログ情報を見る

en: Add
ja: 追加

en: Add to ignore list
ja: 無視リストに追加

en: Update to revision...
ja: 特定のリビジョンへ更新...

en: Update a file to a specific revision
ja: 特定のリビジョンへ更新...

en: Rename...
ja: リネーム...

en: Schedule an item to be renamed on the repository
ja: レポジトリへのアイテムのリネームを予定する

en: Delete
ja: 削除

en: Schedule an item to be deleted from the repository
ja: レポジトリへのアイテムの削除を予定する

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Revert an item to its unmodified state
ja: 未変更の状態に戻す

en: Resolve
ja: 解消

en: Mark a conflicted item as resolved
ja: 競合するアイテムを解決済みにマークする

en: Restore
ja: 復元

en: Relocate...
ja: 再配置...

en: Relocate your working copy
ja: 作業コピーを再配置

en: Get Lock...
ja: ロックを取得...

en: Locally lock items
ja: ローカルでアイテムをロック

en: Release Lock...
ja: ロックを開放...

en: Release lock on an item
ja: アイテム上でロックを開放

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Clean up working copy
ja: 作業コピーをクリーンアップ

en: Export a working copy or repository with no versioning information
ja: バージョン情報無しで，作業コピーまたはレポジトリをエクスポートする

en: Create Repository here
ja: ここにレポジトリを作成

en: Create a repository in a folder
ja: フォルダ内にレポジトリを作成

en: Import
ja: インポート

en: Import an item into a repository
ja: レポジトリにアイテムをインポート

en: Branch/tag...
ja: ブランチ/タグ...

en: Copy an item to another location in the repository
ja: レポジトリ内の別の場所にアイテムをコピーする

en: Switch...
ja: 切り替え...

en: Change the repository location of a working copy
ja: 作業コピーのレポジトリの場所を変更する

en: Merge...
ja: マージ...

en: A wizard with steps for merging
ja: マージウィザード

en: Annotate...
ja: 注釈...

en: Annotate a file
ja: ファイルに注釈

en: Properties
ja: 属性

en: View the properties of an item
ja: アイテムのプロパティを見る

en: Help
ja: ヘルプ

en: View help
ja: ヘルプの閲覧

en: Settings
ja: 設定

en: View or change RabbitVCS settings
ja: RabbitVCSの設定

en: About
ja: RabbitVCSについて

en: About RabbitVCS
ja: RabbitVCSについて

en: Open
ja: 開く

en: Browse to
ja: 参照

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Completed Update
ja: 更新完了

en: Update To Revision
ja: 特定のリビジョンへ更新

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Completed Checkout
ja: チェックアウト完了

en: Path
ja: パス

en: Extension
ja: 拡張

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Found %d item(s)
ja: %d個のアイテムが見つかりました

en: Running Add Command...
ja: 追加中...

en: Completed Add
ja: 追加完了

en: Export - %s
ja: エクスポート - %s

en: The repository URL and destination path are both required fields.
ja: レポジトリのURLとチェックアウト先の両方の入力が必要です．

en: Export
ja: エクスポート

en: Running Export Command...
ja: エクスポート中...

en: Completed Export
ja: エクスポート完了

en: <b>Branch Detail</b>
ja: <b>ブランチ 詳細</b>

en: Date
ja: 日付

en: Message
ja: メッセージ

en: Import - %s
ja: インポート - %s

en: The repository URL field is required.
ja: レポジトリURLを入力してください

en: Running Import Command...
ja: インポート中...

en: Completed Import
ja: インポート完了

en: Rename
ja: リネーム

en: New Name:
ja: 新しい名前:

en: The new name field is required
ja: 新しい名前を入力してください

en: Running Rename Command...
ja: リネームを実行中...

en: Completed Rename
ja: リネームの完了

en: Text Status
ja: テキストの状態

en: Property Status
ja: 属性の状態

en: Running Commit Command...
ja: コミット中

en: Completed Commit
ja: コミット完了

en: Status
ja: 状態

en: Running Merge Test
ja: マージテスト中

en: Completed Merge Test
ja: マージテスト完了

en: Running Merge Command
ja: マージ中

en: Completed Merge
ja: マージ完了

en: Merge
ja: マージ

en: Select a Folder
ja: フォルダを選択

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: Are you sure you want to continue?
ja: 本当に続けますか?

en: the selected item(s)
ja: 選択されたアイテム

en: Running Revert Command...
ja: 元に戻しています

en: Completed Revert
ja: 元に戻しました

en: The from and to url fields are both required.
ja: FROMフィールドとURLフィールドの両方に入力してください

en: Relocate
ja: 再配置

en: Running Relocate Command...
ja: 再配置中...

en: Completed Relocate
ja: 再配置完了

en: Revision
ja: リビジョン

en: Author
ja: 作者

en: Running Resolve Command...
ja: 解消中...

en: Completed Resolve
ja: 解消完了

en: Yes
ja: はい

en: Cannot annotate a directory
ja: ディレクトリに注釈できません

en: Annotate - %s
ja: 注釈 - %s

en: Line
ja: 行

en: Text
ja: テキスト

en: The from revision field must be an integer
ja: 元リビジョン番号は整数でなければなりません

en: Log - %s
ja: ログ - %s

en: Action
ja: アクション

en: Copy From Path
ja: パスからコピー

en: Copy From Revision
ja: リビジョンからコピー

en: Unknown
ja: 不明

en: English
ja: 英語

en: Select a program
ja: プログラムを選択

en: Are you sure you want to clear your repository paths?
ja: 本当にレポジトリのパスをクリアしますか?

en: Repository paths cleared
ja: レポジトリのパスはクリアされました

en: Are you sure you want to clear your previous messages?
ja: 本当にログメッセージを削除しますか?

en: Previous messages cleared
ja: ログメッセージは削除されました

en: Are you sure you want to clear your authentication information?
ja: 本当に認証情報を削除しますか?

en: Authentication information cleared
ja: 認証情報は削除されました

en: You must supply a destination path.
ja: 送り先パスを設定してください．

en: Branch/tag
ja: ブランチ/タグ

en: Running Branch/tag Command...
ja: ブランチ/タグ コマンドを実行中...

en: Completed Branch/tag
ja: ブランチ/タグ の完了

en: Locked
ja: ロック

en: Get Lock
ja: ロックを取得

en: Running Lock Command...
ja: ロック中...

en: Completed Lock
ja: ロック完了

en: The repository location is a required field.
ja: レポジトリの場所を入力してください

en: Switch
ja: 切り替え

en: Running Switch Command...
ja: 切り替え中...

en: Completed Switch
ja: 切り替え完了

en: HEAD
ja: 最新

en: Host:
ja: ホスト:

en: Checkout - %s
ja: チェックアウト - %s

en: Running Checkout Command...
ja: チェックアウト中...

en: Name
ja: 名前

en: The given path is not a working copy
ja: 与えられたパスはワーキングコピーではありません

en: Patch File Created
ja: 修正を作成完了

en: Properties - %s
ja: プロパティ - %s

en: Value
ja: 値

en: Mime Type
ja: Mimeタイプ

en: Finished
ja: 完了

en: %s - Finished
ja: %s - 完了

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Running Unlock Command...
ja: ロック解除中

en: Completed Unlock
ja: ロック解除完了

en: Cleaning Up...
ja: クリーンアップ中...

en: Completed Cleanup
ja: クリーンアップ完了

en: Repository successfully created
ja: レポジトリの作成に成功しました

en: There was an error creating the repository.  Make sure the given folder is empty.
ja: リポジトリ作成中にエラーが発生しました．フォルダが空であるか確認してください．

en: <b>Properties for:</b>
ja: <b>属性:</b>

en: Edit...
ja: 編集...

en: New...
ja: 新規...

en: URL/Path:
ja: URL/パス:

en: <b>Add Message</b>
ja: <b>メッセージの追加</b>

en: <b>Certificate Details</b>
ja: <b>証明書の詳細</b>

en: <b>Edit Property Details</b>
ja: <b>プロパティの詳細を編集</b>

en: <b>Message</b>
ja: <b>メッセージ</b>

en: <b>Please add your authentication details</b>
ja: <b>認証の詳細を追加してください</b>

en: <b>Previous Messages</b>
ja: <b>以前のメッセージ</b>

en: <span size="large"><b>Are you sure you want to delete %item%?</b></span>
ja: <span size="large"><b>本当に%iつのアイテムを削除しますか%?</b></span>

en: Accept Forever
ja: 今後受け入れる

en: Accept Once
ja: 一度だけ受け入れる

en: Authentication
ja: 認証

en: Check Certificate
ja: 証明書をチェックする

en: Confirmation
ja: 確認

en: Delete Confirmation
ja: 削除の確認

en: Deny
ja: 拒否

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: Issuer:
ja: 発行者:

en: Login:
ja: ログイン:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Previous Messages
ja: 以前のメッセージ

en: Property
ja: 属性

en: Property:
ja: 属性:

en: Realm:
ja: 領域:

en: Save Authentication
ja: 認証を保存する

en: The item(s) will be sent to the trash can.
ja: その(それらの)アイテムはゴミ箱へ送られます

en: Valid:
ja: 有効:

en: Value:
ja: 値:

en: <b>Links</b>
ja: <b>関連リンク</b>

en: <b>Version Information</b>
ja: バージョン情報

en: Authors:
ja: 著者:

en: Thanks:
ja: 謝辞:

en: <b>Revisions Table</b>
ja: リビジョン一覧

en: Limit:
ja: 期限:

en: Log
ja: ログ

en: Refresh
ja: 更新

en: Showing Revisions:
ja: 表示しているリビジョン:

en: Stop on copy
ja: コピーが発生したら停止

en: Cleanup Requested....
    
    Begin working copy cleanup?
ja: クリーンアップが要求されました....
    
    作業コピーをクリーンアップしますか?

en: <b>Authentication</b>
ja: <b>認証</b>

en: <b>Log Messages</b>
ja: <b>ログメッセージ</b>

en: <b>Logging Options</b>
ja: <b>ログオプション</b>

en: <b>Program used to compare files</b>
ja: <b>ファイルの比較に使用するプログラム</b>

en: <b>URL History</b>
ja: <b>URL履歴</b>

en: Browse...
ja: 閲覧...

en: Clear your authentication information
ja: 認証履歴を削除

en: Enable emblems
ja: エンブレムを有効にする

en: Enable file attributes
ja: ファイル属性を有効にする

en: Enable recursive status checks
ja: 再帰的な状態チェックを有効にする

en: External Programs
ja: 外部プログラム

en: General
ja: 一般

en: Language:
ja: 言語:

en: Logging
ja: ログ

en: Minimum level to log
ja: 次のレベル以上を記録する

en: Number of URLs to remember
ja: 記録するURLの数

en: Number of messages to remember
ja: 記録するメッセージの数

en: Saved Data
ja: データの保存

en: Type:
ja: 種類:

en: <b>Files to lock</b>
ja: <b>ロックすファイル</b>

en: <b>Please describe why you are locking these files</b>
ja: <b>ファイルをロックする理由を入力してください</b>

en: Lock Files
ja: ロックするファイル

en: Select / Deselect all
ja: 全て選択／全て非選択

en: Steal the locks
ja: ロックを横取りする

en: <b>From Revision</b>
ja: <b>元リビジョン</b>

en: <b>To Revision</b>
ja: <b>先リビジョン</b>

en: Annotate
ja: 注釈

en: <b>Commit to:</b>
ja: <b>コミット先:</b>

en: Show unversioned files
ja: バージョン管理外のファイルを表示する

en: Notification Messages
ja: 通知メッセージ

en: <b>Change the repository of your working copy</b>
ja: <b>作業コピーのレポジトリを変更する</b>

en: From:
ja: 元:

en: To:
ja: 先:

en: <b>Options</b>
ja: <b>オプション</b>

en: <b>Revision</b>
ja: <b>リビジョン</b>

en: Omit Externals
ja: 外部参照を除外する

en: Recursive
ja: 再帰的

en: <b>Import Message</b>
ja: <b>メッセージをインポートする</b>

en: <b>Repository</b>
ja: <b>レポジトリ</b>

en: Include ignored files
ja: 除外ファイルを含める

en: <b>From URL</b>
ja: <b>元URL</b>

en: <b>From: (URL and revision to merge)</b>
ja: <b>元: (マージするURLとリビジョン)</b>

en: <b>Revision Range</b>
ja: <b>リビジョンの範囲</b>

en: <b>To: (URL and revision to merge)</b>
ja: <b>先: (マージするURLとリビジョン)</b>

en: <b>URL to merge from</b>
ja: <b>マージ元のURL</b>

en: <b>Working Copy</b>
ja: <b>作業コピー</b>

en: Choose this method if you have made some changes to a branch and wish to merge your changes with another branch.
ja: ブランチに変更を加え，それを別のブランチに変更をマージする場合，このメソッドを選択してください．

en: Choose this method if you wish to merge two different branches into your working copy.
ja: 2つの異なるブランチを作業コピーにマージする場合，このメソッドを選択してください．

en: Ignore ancestry
ja: 系統情報を無視する

en: Merge Assistant
ja: マージアシスタント

en: Merge a range of revisions
ja: リビジョンの範囲をマージ

en: Merge two different trees
ja: 異なる2つのツリーをマージ

en: Only record the merge
ja: マージのみ記録する

en: Show log
ja: ログを表示

en: Test Merge
ja: マージをテストする

en: Use the log dialog to select the revisions that you wish to merge.  Or write out the revisions manually, each separated by a comma.  You can specify a revision range by a dash. 
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    To merge all revisions, leave the box empty.
ja: マージしたいリビジョンの選択にログダイアログを利用する，もしくは，マージするリビジョンをコンマで区切って入力してください．リビジョンの範囲はハイフンで指定することができます．
    
    例: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    すべてのリビジョンをマージするには，入力ボックスを空のままにしてください．
