rabbitvcs - en to sv translation catalogue (315 entries)

en: %i second | %i seconds
sv[0]: %i sekund
sv[1]: %i sekunder

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: %i day | %i days
sv[0]: %i dag
sv[1]: %i dagar

en: %i week | %i weeks
sv[0]: %i vecka
sv[1]: %i veckor

en: %i month | %i months
sv[0]: %i månad
sv[1]: %i månader

en: %i year | %i years
sv[0]: %i år
sv[1]: %i år

en: Debug
sv: Felsök

en: Bugs
sv: Buggar

en: Open Shell
sv: Öppna Skal

en: Refresh Status
sv: Uppdatera Status

en: Debug Revert
sv: Debug återställ

en: Reverts everything it sees
sv: Återställer allt den ser

en: Invalidate
sv: Ogiltigförklara

en: Force an invalidate_extension_info() call
sv: Tvinga fram ett invalidate_extension_info() anrop

en: Add Emblem
sv: Lägg till emblem

en: Add an emblem
sv: Lägg till ett emblem

en: Check out a working copy
sv: Hämta en arbetskopia

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update a working copy
sv: Uppdatera en arbetskopia

en: Commit
sv: Skicka

en: Commit modifications to the repository
sv: Skicka ändringar till arkivet

en: Diff Menu...
sv: Skillnadsmeny...

en: View diff against base
sv: Se skillanden mot grunden

en: View the modifications made to a file
sv: Visa ändringar som gjorts i en fil

en: View diff between files/folders
sv: Se skillnaden mellan filer/mappar

en: View the differences between two files
sv: Se skillnaden mellan två filer

en: View diff against previous revision
sv: Visa skillnaden mot tidigare revision

en: View the modifications made to a file since its last change
sv: Se filändringar sedan senaste ändring

en: Compare with base
sv: Jämför med grunden

en: Compare files/folders
sv: Jämför filer/mappar

en: Compare the differences between two items
sv: Jämför skillnaden mellan två objekt

en: Compare with previous revision
sv: Jämför med föregående revision

en: Show Changes...
sv: Visa ändringar...

en: Show Log
sv: Visa Logg

en: Show a file's log information
sv: Visa en fils logginformation

en: Add
sv: Lägg till

en: Add to ignore list
sv: Lägg till ignoreringslista

en: Update to revision...
sv: Uppdatera till revision...

en: Update a file to a specific revision
sv: Uppdatera till angiven version

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Schedule an item to be renamed on the repository
sv: Schemalägg ett objekt som ska byta namn i arkivet

en: Delete
sv: Ta bort

en: Schedule an item to be deleted from the repository
sv: Schemalägg ett objekt som ska tas bort från arkivet

en: Revert
sv: Återställ

en: Revert an item to its unmodified state
sv: Återställ ett objekt till dess omodifierade form

en: Resolve
sv: Lös

en: Mark a conflicted item as resolved
sv: Markera ett tvistande objektet som löst

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore a missing item
sv: Återställ ett saknat objekt

en: Relocate...
sv: Flytta...

en: Relocate your working copy
sv: Flytta din arbetskopia

en: Get Lock...
sv: Hämta Lås...

en: Locally lock items
sv: Lås objekt lokalt

en: Release Lock...
sv: Släpp lås...

en: Release lock on an item
sv: Släpp lås på ett objekt

en: Cleanup
sv: Rensa

en: Clean up working copy
sv: Rensa upp arbetskopia

en: Export...
sv: Exportera...

en: Export a working copy or repository with no versioning information
sv: Exportera en fungerande kopia eller arkiv utan versionsinformation

en: Create Repository here
sv: Skapa arkiv här

en: Create a repository in a folder
sv: Skapa ett arkiv i en mapp

en: Import
sv: Importera

en: Import an item into a repository
sv: Importera ett objekt till ett arkiv

en: Branch/tag...
sv: Gren/tagg...

en: Copy an item to another location in the repository
sv: Kopiera et objekt till en annan plats i arkivet

en: Switch...
sv: Växla...

en: Change the repository location of a working copy
sv: Ändra arkivets plats för en arbets kopia

en: Merge...
sv: Sammanfoga...

en: A wizard with steps for merging
sv: En guide med åtgärder för sammanfogning

en: Annotate...
sv: Kommentera...

en: Annotate a file
sv: Kommentera en fil

en: Properties
sv: Egenskaper

en: View the properties of an item
sv: Visa egenskaperna för ett objekt

en: Help
sv: Hjälp

en: View help
sv: Visa Hjälp

en: Settings
sv: Inställningar

en: View or change RabbitVCS settings
sv: Visa eller ändra RabbitVCS inställningar

en: About
sv: Om

en: About RabbitVCS
sv: Om RabbitVCS

en: Open
sv: Öppna

en: Browse to
sv: Bläddra till

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Completed Update
sv: Uppdatering färdig

en: Update To Revision
sv: Uppdatera till revision

en: Checkout
sv: Hämta

en: Completed Checkout
sv: Färdig Hämta

en: Path
sv: Sökväg

en: Extension
sv: Tillägg

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Found %d item(s)
sv: Hittade %d objekt

en: Running Add Command...
sv: Kör Lägg till...

en: Completed Add
sv: Färdig Lägga till

en: Export - %s
sv: Exportera - %s

en: The repository URL and destination path are both required fields.
sv: Arkivets URL och destination sökvägen är obligatoriska fält.

en: Export
sv: Exportera

en: Running Export Command...
sv: Kör Exportera...

en: Completed Export
sv: Färdig Exportera

en: Date
sv: Datum

en: Message
sv: Meddelande

en: Import - %s
sv: Importera - %s

en: The repository URL field is required.
sv: Arkivets URL fält krävs.

en: Running Import Command...
sv: Kör Importera...

en: Completed Import
sv: Färdig Importera

en: Rename
sv: Byt namn

en: New Name:
sv: Nytt namn:

en: The new name field is required
sv: Det nya namnet är ett obligatoriskt fält

en: Running Rename Command...
sv: Kör Byt namn...

en: Completed Rename
sv: Namnbyte genomfört

en: Text Status
sv: Textstatus

en: Property Status
sv: Egenskap status

en: Running Commit Command...
sv: Kör Skicka...

en: Completed Commit
sv: Färdig Skicka

en: Running Merge Test
sv: Kör Sammanfogningstest...

en: Completed Merge Test
sv: Färdig Sammanfogningstest

en: Running Merge Command
sv: Kör Sammanfoga...

en: Completed Merge
sv: Färdig Sammanfoga

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Select a Folder
sv: Välj en mapp

en: to
sv: till

en: Select a File
sv: Välj en fil

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Are you sure you want to continue?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: the selected item(s)
sv: de markerade objekten

en: Running Revert Command...
sv: Kör Återställ...

en: Completed Revert
sv: Färdig Återställ

en: The from and to url fields are both required.
sv: Både från och till url-fälten krävs.

en: Relocate
sv: Omlokalisera

en: Running Relocate Command...
sv: Kör omlokalisering...

en: Completed Relocate
sv: Omlokalisering färdig

en: Author
sv: Författare

en: Compare side by side
sv: Jämför sida vid sida

en: Running Resolve Command...
sv: Kör Lös...

en: Completed Resolve
sv: Färdig Lös

en: More Actions...
sv: Mer åtgärder...

en: Property Change
sv: Egenskapsändring

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Cannot annotate a directory
sv: Det går inte att kommentera en katalog

en: Annotate - %s
sv: Kommentar - %s

en: Line
sv: Rad

en: The from revision field must be an integer
sv: Från version fältet måste vara ett heltal

en: Log - %s
sv: Logg - %s

en: N/A
sv: Ej tillgänglig

en: Action
sv: Åtgärd

en: Copy From Path
sv: Kopiera från sökväg

en: Copy From Revision
sv: Kopiera från version

en: View diff against working copy
sv: Visa skillnaden mot arbetskopian

en: View diff between revisions
sv: Se skillnaden mellan revisioner

en: Compare with working copy
sv: Jämför med arbetskopia

en: Compare revisions
sv: Jämför revisioner

en: Show changes between revisions
sv: Visa ändringar mellan revisioner

en: Edit author...
sv: Ändra skapare...

en: Edit log message...
sv: Redigera loggmeddelande...

en: Edit revision properties...
sv: Redigera revisionsinställningar...

en: Edit author
sv: Ändra skapare

en: Edit log message
sv: Redigera loggmeddelande

en: Unknown
sv: Okänd

en: English
sv: Engelska

en: Select a program
sv: Välj ett program

en: Are you sure you want to clear your repository paths?
sv: Är du säker på att du vill rensa dina arkivs sökvägar?

en: Repository paths cleared
sv: Arkivets sökvägar rensade

en: Are you sure you want to clear your previous messages?
sv: Är du säker på att du vill rensa dina tidigare meddelanden?

en: Previous messages cleared
sv: Tidigare meddelanden rensade

en: Are you sure you want to clear your authentication information?
sv: Är du säker på att du vill rensa din autentiseringsinformation?

en: Authentication information cleared
sv: Autentiseringsinformation rensad

en: You must supply a destination path.
sv: Du måste ange en destinationssökväg.

en: Branch/tag
sv: Gren/tagg

en: Running Branch/tag Command...
sv: Kör Gren/tagg kommando...

en: Completed Branch/tag
sv: Färdig Gren/tagg...

en: Locked
sv: Låst

en: Get Lock
sv: Hämta lås

en: Running Lock Command...
sv: Kör Hämta lås...

en: Completed Lock
sv: Färdig Hämta lås

en: The repository location is a required field.
sv: Arkivets plats är ett obligatoriskt fält.

en: Switch
sv: Växla

en: Running Switch Command...
sv: Kör Växla...

en: Completed Switch
sv: Färdig Växla

en: Number
sv: Nummer

en: Working Copy
sv: Arbetskopia

en: Host:
sv: Värd:

en: Checkout - %s
sv: Hämta - %s

en: Running Checkout Command...
sv: Kör Hämta...

en: Name
sv: Namn

en: The given path is not a working copy
sv: Den angivna sökvägen är inte en arbetskopia

en: Properties - %s
sv: Egenskaper - %s

en: Value
sv: Värde

en: There was a problem saving your properties.
sv: Ett problem uppstod när dina inställningar skulle sparas.

en: File is not under version control.
sv: Filen är inte versionskontrollerad

en: Reserved
sv: Reserverad

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Finished
sv: Färdig

en: %s - Finished
sv: %s - Färdigt

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Running Unlock Command...
sv: Kör Lås upp...

en: Completed Unlock
sv: Färdig Lås upp

en: Size
sv: Storlek

en: Create folder...
sv: Skapa mapp...

en: Copy to...
sv: Kopiera till...

en: Copy URL to clipboard
sv: Kopiera URL till urklipp

en: Move to...
sv: Flytta till...

en: New Location:
sv: Ny plats:

en: Cleaning Up...
sv: Rensar upp...

en: Completed Cleanup
sv: Rensning färdig

en: Repository successfully created
sv: Arkivet skapades

en: There was an error creating the repository.  Make sure the given folder is empty.
sv: Det blev fel när arkivet skulle skapas. Kontrollera att den angivna mappen är tom.

en: <b>Properties for:</b>
sv: <b>Egenskaper för:</b>

en: Delete properties recursively
sv: Radera inställningar rekursivt

en: Edit...
sv: Redigera...

en: New...
sv: Ny...

en: URL/Path:
sv: URL/Sökväg:

en: Load/Refresh
sv: Ladda/Uppdatera

en: <b>Add Message</b>
sv: Lägg till Meddelande

en: <b>Certificate Details</b>
sv: <b>Certifikatdetaljer</b>

en: <b>Edit Property Details</b>
sv: <b>Redigera egenskapsdetaljer</b>

en: <b>Folder Name</b>
sv: <b>Mappnamn</b>

en: <b>Message</b>
sv: <b>Meddelande</b>

en: <b>Please add your authentication details</b>
sv: <b>Lägg till autentiseringsdetaljer</b>

en: <b>Previous Messages</b>
sv: <b>Föregående Meddelanden</b>

en: <span size="large"><b>Are you sure you want to delete %item%?</b></span>
sv: <span size="large"><b>Är du säker på att du vill ta bort %item%?</b></span>

en: Accept Forever
sv: Acceptera för alltid

en: Accept Once
sv: Acceptera en gång

en: Apply property recursively
sv: Verkställ inställningar rekursivt

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Check Certificate
sv: Kontrollera certifikat

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Create Folder...
sv: Skapa mapp...

en: Delete Confirmation
sv: Radera Bekräftelse

en: Deny
sv: Neka

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Issuer:
sv: Utgivare:

en: Login:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Previous Messages
sv: Föregående meddelande

en: Property
sv: Egenskap

en: Property:
sv: Egenskap:

en: RabbitVCS Error
sv: RabbitVCS Fel

en: Realm:
sv: Rike:

en: Save Authentication
sv: Spara autentisering

en: The item(s) will be sent to the trash can.
sv: Dessa objekt kommer att skickas till papperskorgen.

en: Valid:
sv: Giltig:

en: Value:
sv: Värde:

en: <b>Links</b>
sv: <b>Länkar</b>

en: <b>Version Information</b>
sv: <b>Versionsinformation</b>

en: Authors:
sv: Upphovsmän:

en: Thanks:
sv: Tack:

en: <b>Affected File(s)</b> (double-click to compare with base)
sv: <b>Påverkade filer</b> (dubbelklicka för att jämföra med grunden)

en: <b>Revisions Table</b>
sv: <b>Revisionstabell</b>

en: Limit:
sv: Gräns:

en: Log
sv: Logg

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Showing Revisions:
sv: Visar revisioner:

en: Stop on copy
sv: Stopp vid kopia

en: Cleanup Requested....
    
    Begin working copy cleanup?
sv: Rensning begärd ....
    
    Börja rensa i arbets kopian?

en: <b>Authentication</b>
sv: <b>Autentisering</b>

en: <b>Log Messages</b>
sv: <b>Loggmeddelanden</b>

en: <b>Logging Options</b>
sv: <b>Logg alternativ</b>

en: <b>Program used to compare files</b>
sv: <b>Program som används för att jämföra filer</b>

en: <b>URL History</b>
sv: <b>URL Historik</b>

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Clear your authentication information
sv: Rensa autentiseringsinformation

en: Enable emblems
sv: Aktivera emblem

en: Enable file attributes
sv: Aktivera filattribut

en: Enable recursive status checks
sv: Aktivera rekursiva statuskontroller

en: External Programs
sv: Externa program

en: General
sv: Allmänt

en: Language:
sv: Språk:

en: Logging
sv: Loggning

en: Minimum level to log
sv: Lägsta nivå att logga

en: Number of URLs to remember
sv: Antal URLer att minnas

en: Number of messages to remember
sv: Antal meddelande att minnas

en: Saved Data
sv: Sparad data

en: Show RabbitVCS debugging tools
sv: Visa RabbitsVCS felsökningsverktyg

en: Type:
sv: Typ:

en: <b>Files to lock</b>
sv: <b>Filer att låsa</b>

en: <b>Please describe why you are locking these files</b>
sv: <b>Beskriv varför du låser dessa filer</b>

en: Lock Files
sv: Lås filer

en: Select / Deselect all
sv: Markera / Avmarkera alla

en: Steal the locks
sv: Stjäl låsen

en: <b>From Revision</b>
sv: <b>Från revision</b>

en: <b>To Revision</b>
sv: <b>Till revision</b>

en: Annotate
sv: Kommentar

en: <b>Changed Files</b> (double-click to compare with base)
sv: <b>Ändrade filer</b>

en: <b>Commit to:</b>
sv: <b>Skicka till:</b>

en: Show unversioned files
sv: Visa oversionerade filer

en: Notification Messages
sv: Notifieringsmeddelanden

en: <b>Working Copy:</b>
sv: <b>Arbetskopia:</b>

en: Property Editor
sv: Egenskapseditor

en: <b>Change the repository of your working copy</b>
sv: <b>Ändra arkiv till din arbetskopia</b>

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: Omit Externals
sv: Uteslut externa

en: Recursive
sv: Rekursiv

en: <b>Import Message</b>
sv: <b>Importera meddelande</b>

en: <b>Repository</b>
sv: <b>Arkiv</b>

en: Include ignored files
sv: Inkludera ignorerade filer

en: <b>From URL</b>
sv: <b>Från URL</b>

en: <b>From: (URL and revision to merge)</b>
sv: <b>Från: (URL och revision sammanfogning)</b>

en: <b>Revision Range</b>
sv: <b>Revisionsspan</b>

en: <b>To: (URL and revision to merge)</b>
sv: <b>Till: (URL och revision att sammanfoga)</b>

en: <b>URL to merge from</b>
sv: <b>URL att sammanfoga från</b>

en: <b>Working Copy</b>
sv: <b>Arbetskopia</b>

en: Choose this method if you have made some changes to a branch and wish to merge your changes with another branch.
sv: Välj denna metod om du har gjort ändringar i en gren och vill sammanfoga dina ändringar med en annan gren.

en: Choose this method if you wish to merge two different branches into your working copy.
sv: Välj den här metoden om du vill sammanfoga två olika grenar i din arbetskopia.

en: Ignore ancestry
sv: Ignorera anor

en: Merge Assistant
sv: Sammanfogningsassistent

en: Merge a range of revisions
sv: Sammanfoga ett span av revisioner

en: Merge two different trees
sv: Sammanfoga två olika träd

en: Only record the merge
sv: Registrera endast sammanfogningen

en: Show log
sv: Visa logg

en: Test Merge
sv: Test sammanfoga

en: Use the log dialog to select the revisions that you wish to merge.  Or write out the revisions manually, each separated by a comma.  You can specify a revision range by a dash. 
    
    Example: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    To merge all revisions, leave the box empty.
sv: Använd logg dialogrutan för att välja de revisioner som du vill sammanfoga. Eller skriv ut revisionerna manuellt, separerade med ett kommatecken. Du kan ange ett revisionsspan med ett bindestreck.
    
    Exempel: 4-7,9,11,15-HEAD
    
    För att sammanfoga alla revisioner, lämna rutan tom.
