Radio Tray - en to ca translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
ca: Afegir grup

en: Group :
ca: Grup:

en: Move separator to another group
ca: Mogui el separador a un altre grup

en: Name :
ca: Nom:

en: Parent Group :
ca: Grup pare:

en: Separator
ca: Separador

[ctx: yes]
en: Configure Radios
ca: Configurar ràdios

[ctx: yes]
en: Radio name:
ca: Nom de la ràdio:

[ctx: yes]
en: URL :
ca: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
ca: (la selecció serà guardada a l'arxiu de configuració)

en: App Indicator
ca: Indicador d'aplicació

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
ca: Configuració inicial

en: Icon in the Notification Area
ca: Icona a l'àrea de notificacions

en: Please select how Radio Tray should appear
ca: Seleccioni com vol que Radio Tray aparegui

en: Available Plugins:
ca: Plugins disponibles:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
ca: Els canvis seran visibles quan reinicieu Radio Tray

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
ca: Configurar plugins

en: %s's Website
ca: Lloc web de %s

en: Radio Name
ca: Nom de la ràdio:

en: Add new station
ca: Afegir nova emissora

en: Edit %s
ca: Editar %s

en: Edit group
ca: Editar grup

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
ca: Editar separador

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ca: Està segur de voler eliminar "%s"?

en: Add new group
ca: Afegir un nou grup

en: Developers:
ca: Desenvolupadors:

en: Contributors:
ca: Col·laboradors:

en: Turned Off
ca: Desconectat

en: Turn On "%s"
ca: Engegar "%s"

en: Configure Radios...
ca: Configurar ràdios...

en: Reload Bookmarks
ca: Refrescar adreces d'interès

en: Configure Plugins...
ca: Configurar plugins...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
ca: Apagar "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
ca: Sonant (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
ca: En espera (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
ca: Ràdio desconeguda

en: Radio Tray Playing
ca: Radio Tray sonant

en: Radio Error
ca: Error de ràdio

en: Bookmarks Reloaded
ca: Adreces d'interès refrescades

en: Active
ca: Actiu

en: Name
ca: Nom

en: Idle (vol: %s%%)
ca: Inactiu (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
ca: Connectant amb %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
ca: Sonant <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
ca: Sonant <b>%s</b> (vol: %s%%)
