Radio Tray - en to de translation catalogue (43 entries)

en: Add Group
de: Gruppe hinzufügen

en: Group :
de: Gruppe:

en: Move separator to another group
de: Trennzeichen in andere Gruppe verschieben

en: Name :
de: Name:

en: Parent Group :
de: Übergeordnete Gruppe:

[ctx: yes]
en: Configure Radios
de: Sender einstellen

[ctx: yes]
en: Radio name:
de: Sendername:

[ctx: yes]
en: URL :
de: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
de: (diese Auswahl wird in der Konfigurationsdatei gespeichert)

en: App Indicator
de: Programmanzeige

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
de: Konfiguration beim ersten Start

en: Icon in the Notification Area
de: Symbol im Benachrichtigungsbereich

en: Please select how Radio Tray should appear
de: Bitte festlegen, wie RadioTray erscheinen soll

en: Available Plugins:
de: Verfügbare Plugins

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
de: Die Änderungen werden erst nach einem Radio Tray Neustart sichtbar

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
de: Konfiguration der Plugins

en: %s's Website
de: %s Webseite

en: Radio Name
de: Sendername

en: Add new station
de: Neuen Radiosender hinzufügen

en: Edit %s
de: Bearbeite %s

en: Edit group
de: Bearbeite Gruppe

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
de: Separator bearbeiten

en: Are you sure you want to delete "%s"?
de: Soll folgender Sender wirklich gelöscht werden: "%s"

en: Add new group
de: Neue Gruppe hinzufügen

en: Developers:
de: Entwickler:

en: Contributors:
de: Mitwirkende:

en: Turned Off
de: Radio ausgeschaltet

en: Turn On "%s"
de: "%s" anschalten

en: Configure Radios...
de: Sender einstellen...

en: Reload Bookmarks
de: Lesezeichen neu laden

en: Configure Plugins...
de: Plugins einrichten...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
de: "%s" ausschalten

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
de: Play (Vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
de: Untätig (Vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
de: Unbekannter Sender

en: Radio Tray Playing
de: Radio Tray Wiedergabe

en: Radio Error
de: Radio Fehler

en: Bookmarks Reloaded
de: Lesezeichen neu geladen

en: Active
de: Aktiv

en: Idle (vol: %s%%)
de: Inaktiv (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
de: Mit %s verbinden

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
de: Wiedergabe <b>%s</b> (Vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
de: Wiedergabe <b>%s</b> (Vol: %s%%)
