Radio Tray - en to gl translation catalogue (42 entries)

en: Add Group
gl: Engadir grupo

en: Group :
gl: Grupo:

en: Move separator to another group
gl: Mova o separador a outro grupo

en: Name :
gl: Nome:

en: Parent Group :
gl: Grupo superior:

en: Separator
gl: Separador

[ctx: yes]
en: Configure Radios
gl: Configurar emisoras

[ctx: yes]
en: Radio name:
gl: Nome da emisora

[ctx: yes]
en: URL :
gl: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
gl: (esta elección será gardada no ficheiro de configuración)

en: App Indicator
gl: Indicador do aplicativo

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
gl: Configuración de primeiro inicio

en: Icon in the Notification Area
gl: Icona na área de notificación

en: Please select how Radio Tray should appear
gl: Por favor, seleccione cómo debería aparecer Radio tray

en: %s's Website
gl: %s's Sitio Web

en: Radio Name
gl: Nome da Emisora

en: Add new station
gl: Engadir nova emisora

en: Edit %s
gl: Edita %s

en: Edit group
gl: Edita grupo

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
gl: Editar Separador

en: Are you sure you want to delete "%s"?
gl: Estas seguro de querer eliminar "%s"?

en: Add new group
gl: Engadir novo grupo

en: Developers:
gl: Desenvolvedores:

en: Contributors:
gl: Contribuíntes:

en: Turned Off
gl: Apagado

en: Turn On "%s"
gl: Acender "%s"

en: Configure Radios...
gl: Configure Emisoras...

en: Reload Bookmarks
gl: Recargar Marcadores

en: Configure Plugins...
gl: Configurar conectores...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
gl: Deter "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
gl: Reproducindo (vol:%s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
gl: Inactivo (vol:%s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
gl: Emisora descoñecida

en: Radio Tray Playing
gl: Radio Tray reproducindo

en: Radio Error
gl: Erro na radio

en: Bookmarks Reloaded
gl: Marcadores cargados

en: Active
gl: Activo

en: Name
gl: Nome

en: Idle (vol: %s%%)
gl: Inactivo (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
gl: Conectando con %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
gl: Reproducindo <b>%s</b> (vol:%s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
gl: Reproducindo <b>%s</b> (vol: %s%%)
