Radio Tray - en to hr translation catalogue (42 entries)

en: Add Group
hr: Dodaj grupu

en: Group :
hr: Grupa:

en: Move separator to another group
hr: Premjesti razdjelnik u drugu grupu

en: Name :
hr: Naziv:

en: Parent Group :
hr: Glavna grupa:

en: Separator
hr: Razdjelnik

[ctx: yes]
en: Configure Radios
hr: Podešavanje radia

[ctx: yes]
en: Radio name:
hr: Naziv radia:

[ctx: yes]
en: URL :
hr: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
hr: (ovaj izbor će  biti spremljen u datoteku podešavanja)

en: App Indicator
hr: Programčić pokazivača

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
hr: Podešavanje prvog puta

en: Icon in the Notification Area
hr: Ikona u području obavijesti

en: Please select how Radio Tray should appear
hr: Odaberite kako će se Radio Tray pojaviti

en: %s's Website
hr: %s web stranica

en: Radio Name
hr: Naziv radia

en: Add new station
hr: Dodaj novu stanicu

en: Edit %s
hr: Uredi %s

en: Edit group
hr: Uredi grupu

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
hr: Uredi razdjelnik

en: Are you sure you want to delete "%s"?
hr: Sigurno želite obrisati "%s"?

en: Add new group
hr: Dodaj novu grupu

en: Developers:
hr: Razvojni programer:

en: Contributors:
hr: Doprinjeli:

en: Turned Off
hr: Isključen

en: Turn On "%s"
hr: Uključi "%s"

en: Configure Radios...
hr: Podešavanje radia...

en: Reload Bookmarks
hr: Osvježi zabilješke

en: Configure Plugins...
hr: Podesite priključak...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
hr: Isključi "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
hr: Reprodukcija (glasnoća zvuka: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
hr: Mirovanje (glasnoća zvuka: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
hr: Nepoznati radio

en: Radio Tray Playing
hr: Radio Tray reprodukcija

en: Radio Error
hr: Greška radio stanice

en: Bookmarks Reloaded
hr: Zabilješke su osvježene

en: Active
hr: Aktivan

en: Name
hr: Naziv

en: Idle (vol: %s%%)
hr: Mirovanje (glasnoća zvuka: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
hr: Povezivanje na %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
hr: Reprodukcija <b>%s</b> (glasnoća zvuka: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
hr: Reprodukcija <b>%s</b> (glasnoća zvuka: %s%%)
