Radio Tray - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Add Group
id: Tambah Kelompok

en: Group :
id: Kelompok :

en: Move separator to another group
id: Pindahkan separator ke grup lain

en: Name :
id: Nama :

en: Parent Group :
id: Kelompok Utama :

en: Separator
id: Pemisah

[ctx: yes]
en: Configure Radios
id: Atur Radio

[ctx: yes]
en: Radio name:
id: Nama Radio:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
id: (pilihan ini akan disimpan di file konfigurasi)

en: App Indicator
id: Indikator aplikasi

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
id: Menjalankan konfigurasi untuk pertama kali

en: Icon in the Notification Area
id: Ikon di area notifikasi

en: Please select how Radio Tray should appear
id: Silahkan pilih bagaimana Radio Tray harus di tampilkan

en: %s's Website
id: Situs %s's

en: Radio Name
id: Nama Radio

en: Add new station
id: Tambah Stasiun Radio

en: Edit %s
id: Sunting %s

en: Edit group
id: Sunting kelompok

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
id: Sunting pemisah

en: Are you sure you want to delete "%s"?
id: Anda yakin ingin menghapus "%s"?

en: Add new group
id: Tambah kelompok baru

en: Developers:
id: Para Pengembang:

en: Contributors:
id: Para Kontributor:

en: Turned Off
id: Matikan

en: Turn On "%s"
id: Nyalakan "%s"

en: Configure Radios...
id: Atur Radio

en: Reload Bookmarks
id: Mula-ulang Markahbuku

en: Configure Plugins...
id: Konfigurasi Plugins

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
id: Matikan "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
id: Memutar (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
id: Stasiun radio tidak dikenal

en: Radio Tray Playing
id: Radio Tray memutar

en: Radio Error
id: Radio error

en: Bookmarks Reloaded
id: Markahbuku telah Dimulaulang

en: Active
id: Aktif

en: Name
id: Nama

en: Idle (vol: %s%%)
id: Menganggur (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
id: Terhubung ke %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
id: Memutar <b>%s</b> (vol: %s%%)⏎
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
id: Memutar <b>%s</b> (vol: %s%%)
