Radio Tray - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Group :
ja: グループ :

en: Move separator to another group
ja: 区切り線を別のグループに移動

en: Name :
ja: 名前 :

en: Parent Group :
ja: 上位のグループ :

en: Separator
ja: 区切り線

[ctx: yes]
en: Configure Radios
ja: ラジオの登録

[ctx: yes]
en: Radio name:
ja: 局名:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
ja: (この選択は環境設定ファイルに保存されます)

en: App Indicator
ja: アプリケーション・インジケータ

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
ja: 初めて実行したときの環境設定

en: Icon in the Notification Area
ja: 通知領域にアイコン表示

en: Please select how Radio Tray should appear
ja: ラジオトレイの表示方法を選択してください

en: Available Plugins:
ja: 利用可能なプラグイン:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
ja: 変更点は Radio Tray の再起動後に有効になります

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
ja: プラグインの設定

en: %s's Website
ja: %sのウェブサイト

en: Radio Name
ja: 局名

en: Add new station
ja: 新しいラジオを追加

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit group
ja: グループを編集

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
ja: 区切り線を編集

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ja: "%s"を削除してもいいですか?

en: Add new group
ja: 新しいグループを追加

en: Developers:
ja: 開発者:

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Turned Off
ja: 停止

en: Turn On "%s"
ja: "%s"を開始

en: Configure Radios...
ja: ラジオの設定...

en: Reload Bookmarks
ja: ブックマークを読み直す

en: Configure Plugins...
ja: プラグインを設定...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
ja: "%s"を停止

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
ja: 再生中 (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
ja: 待機中 (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
ja: 不明なラジオ

en: Radio Tray Playing
ja: ラジオトレイ再生中

en: Radio Error
ja: ラジオ・エラー

en: Bookmarks Reloaded
ja: ブックマークを読み込みました

en: Active
ja: アクティブ

en: Name
ja: 名前

en: Idle (vol: %s%%)
ja: 待機中 (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
ja: %sに接続中

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
ja: 再生中 <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
ja: 再生中 <b>%s</b> (vol: %s%%)
