Radio Tray - en to lt translation catalogue (42 entries)

en: Add Group
lt: Pridėti grupę

en: Group :
lt: Grupė:

en: Move separator to another group
lt: Perkelti skirtuką į kitą grupę

en: Name :
lt: Pavadinimas:

en: Parent Group :
lt: Dabartinė grupė:

en: Separator
lt: Skirtukas

[ctx: yes]
en: Configure Radios
lt: Radijų tvarkymas

[ctx: yes]
en: Radio name:
lt: Radijo pavadinimas:

[ctx: yes]
en: URL :
lt: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
lt: (šis nustatymas bus išsaugotas konfigūracijos faile)

en: App Indicator
lt: Programos indikatorius

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
lt: Pirmą kart paleidus konfigūravimas

en: Icon in the Notification Area
lt: Piktograma pranešimų skiltyje

en: Please select how Radio Tray should appear
lt: Pasirink kaip Radio Tray turi atrodyt

en: %s's Website
lt: %s Tinklalapis

en: Radio Name
lt: Radijo stotys

en: Add new station
lt: Pridėti naują stotį

en: Edit %s
lt: Redaguoti %s

en: Edit group
lt: Redaguoti grupę

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
lt: Redaguoti skirtuką

en: Are you sure you want to delete "%s"?
lt: Ar tikrai norite pašalinti "%s"?

en: Add new group
lt: Pridėti naują grupę

en: Developers:
lt: Programos autoriai:

en: Contributors:
lt: Pagalbininkai:

en: Turned Off
lt: Išjungta

en: Turn On "%s"
lt: Įjungti "%s"

en: Configure Radios...
lt: Konfigūruoti radijas...

en: Reload Bookmarks
lt: Perkrauti žymas

en: Configure Plugins...
lt: Konfigūruoti įskiepius

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
lt: Išjungti "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
lt: Grojama (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
lt: Neveiklus (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
lt: Nežinoma radijo stotis

en: Radio Tray Playing
lt: Radio Tray groja

en: Radio Error
lt: Radio klaida

en: Bookmarks Reloaded
lt: Žymos perkrautos

en: Active
lt: Aktyvus

en: Name
lt: Pavadinimas

en: Idle (vol: %s%%)
lt: Neveiksnus (garsas: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
lt: Jungiasi prie %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
lt: Grojama <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
lt: Grojama <b>%s</b> (vol: %s%%)
