Radio Tray - en to pl translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
pl: Dodaj grupę

en: Group :
pl: Grupa:

en: Move separator to another group
pl: Przenieś separator do innej grupy

en: Name :
pl: Nazwa:

en: Parent Group :
pl: Grupa nadrzędna:

en: Separator
pl: Odstęp

[ctx: yes]
en: Configure Radios
pl: Konfiguracja stacji

[ctx: yes]
en: Radio name:
pl: Nazwa stacji:

[ctx: yes]
en: URL :
pl: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
pl: (wybór zostanie zapisany w pliku konfiguracyjnym)

en: App Indicator
pl: Wskaźnik aplikacji

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
pl: Pierwsze uruchomienie ustawień

en: Icon in the Notification Area
pl: Ikona Powiadamiania

en: Please select how Radio Tray should appear
pl: Ustaw jak Radio Tray powinno się pojawiać

en: Available Plugins:
pl: Dostępne wtyczki:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
pl: Zmiany będą widoczne tylko po ponownym uruchomieniu Radio Tray

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
pl: Konfiguruj wtyczki

en: %s's Website
pl: %s's Strona WWW

en: Radio Name
pl: Nazwa stacji

en: Add new station
pl: Dodaj nową stację

en: Edit %s
pl: Edytuj %s

en: Edit group
pl: Edytuj grupę

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
pl: Edytuj Separator

en: Are you sure you want to delete "%s"?
pl: Na pewno usunąć "%s"?

en: Add new group
pl: Dodaj nową grupę

en: Developers:
pl: Programiści:

en: Contributors:
pl: Wydawcy:

en: Turned Off
pl: Zatrzymano

en: Turn On "%s"
pl: Włącz "%s"

en: Configure Radios...
pl: Konfiguruj stacje...

en: Reload Bookmarks
pl: Przeładuj zakładki

en: Configure Plugins...
pl: Konfiguruj wtyczki...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
pl: Zatrzymaj "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
pl: Odtwarzanie (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
pl: Gotowy (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
pl: Nieznana stacja radiowa

en: Radio Tray Playing
pl: Odtwarzanie w Radio Tray

en: Radio Error
pl: Błąd stacji radiowej

en: Bookmarks Reloaded
pl: Zakładki zostały przeładowane

en: Active
pl: Aktywny

en: Name
pl: Nazwa

en: Idle (vol: %s%%)
pl: Nieaktywny (głośność %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
pl: Łączenie z %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
pl: Odtwarzanie <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
pl: Odtwarzanie <b>%s</b> (vol: %s%%)
