Radio Tray - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
pt: Adicionar grupo

en: Group :
pt: Grupo:

en: Move separator to another group
pt: Mover o separador para outro grupo

en: Name :
pt: Nome:

en: Parent Group :
pt: Grupo superior:

en: Separator
pt: Separador

[ctx: yes]
en: Configure Radios
pt: Configurar Rádios

[ctx: yes]
en: Radio name:
pt: Nome da Rádio:

[ctx: yes]
en: URL :
pt: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
pt: (esta escolha será guardada no ficheiro de configurações)

en: App Indicator
pt: Indicador da aplicação

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
pt: Configuração inicial

en: Icon in the Notification Area
pt: Ícone na Área de Notificação

en: Please select how Radio Tray should appear
pt: Por favor, seleccione o modo de visualizar o Radio Tray

en: Available Plugins:
pt: Extensões disponíveis:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
pt: As mudanças só se tornam efectivas após reiniciar o Radio Tray

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
pt: Configuração das extensões

en: %s's Website
pt: Website de %s

en: Radio Name
pt: Nome da Rádio

en: Add new station
pt: Adicionar nova estação

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit group
pt: Editar grupo

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
pt: Editar separador

en: Are you sure you want to delete "%s"?
pt: Tem a certeza que deseja remover "%s"?

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Developers:
pt: Programadores:

en: Contributors:
pt: Contribuições:

en: Turned Off
pt: Desligado

en: Turn On "%s"
pt: Ligar "%s"

en: Configure Radios...
pt: Configurar rádios...

en: Reload Bookmarks
pt: Actualizar marcadores

en: Configure Plugins...
pt: Configurar extensões...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
pt: Desligar "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
pt: A reproduzir (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
pt: Inactivo (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
pt: Rádio desconhecida

en: Radio Tray Playing
pt: A reproduzir

en: Radio Error
pt: Erro

en: Bookmarks Reloaded
pt: Marcadores actualizados

en: Active
pt: Activo

en: Name
pt: Nome

en: Idle (vol: %s%%)
pt: Inactivo (vol: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
pt: A ligar-se a %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
pt: A reproduzir <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
pt: A reproduzir <b>%s</b> (vol: %s%%)
