Radio Tray - en to ru translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
ru: Добавить группу

en: Group :
ru: Группа:

en: Move separator to another group
ru: Переместить разделитель в другую группу

en: Name :
ru: Имя:

en: Parent Group :
ru: Родительская группа:

en: Separator
ru: Разделитель

[ctx: yes]
en: Configure Radios
ru: Настройки радиостанций

[ctx: yes]
en: Radio name:
ru: Радиостанция:

[ctx: yes]
en: URL :
ru: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
ru: (Ваш выбор будет сохранен в файле)

en: App Indicator
ru: Индикатор приложения

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
ru: Первый запуск средства настройки

en: Icon in the Notification Area
ru: Значок в области уведомлений

en: Please select how Radio Tray should appear
ru: Пожалуйста, выберите, как Radio Tray должен появляться

en: Available Plugins:
ru: Доступные плагины:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
ru: Изменения будут видны после перезапуска Radio Tray

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
ru: Настроить плагины

en: %s's Website
ru: Веб-сайт %s

en: Radio Name
ru: Радиостанция

en: Add new station
ru: Добавить новую радиостанцию

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Edit group
ru: Редактировать группу

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
ru: Разделитель

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить:  "%s"?

en: Add new group
ru: Добавить новую группу

en: Developers:
ru: Разработчики:

en: Contributors:
ru: Участники:

en: Turned Off
ru: Выключить радио

en: Turn On "%s"
ru: Включить "%s"

en: Configure Radios...
ru: Настройки радиостанций...

en: Reload Bookmarks
ru: Перезагрузить закладки

en: Configure Plugins...
ru: Настройка плагинов...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
ru: Выключить "%s"

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
ru: Играет (громк: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
ru: Ожидание (громк: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
ru: Неизвестная радиостанция

en: Radio Tray Playing
ru: Играет Radio Tray

en: Radio Error
ru: Ошибка Radio

en: Bookmarks Reloaded
ru: Закладки перезагружены

en: Active
ru: Активно

en: Name
ru: Плагины

en: Idle (vol: %s%%)
ru: Режим ожидания (громкость: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
ru: Соединение с  %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
ru: Играет <b>%s</b> (громк: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
ru: Играет <b>%s</b> (громк: %s%%)
