Radio Tray - en to tr translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Group :
tr: Grup:

en: Move separator to another group
tr: Ayracı başka bir gruba taşı

en: Name :
tr: Ad:

en: Parent Group :
tr: Ana Grup:

en: Separator
tr: Ayraç

[ctx: yes]
en: Configure Radios
tr: Radyoları Düzenle

[ctx: yes]
en: Radio name:
tr: Radyo adı:

[ctx: yes]
en: URL :
tr: URL:

en: (this choice will be saved in the configuration file)
tr: (ayar dosyasına kaydedilecek)

en: App Indicator
tr: Uygulama alanına küçült

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
tr: Başlangıç Ayarları

en: Icon in the Notification Area
tr: Sistem Tepsisine küçült

en: Please select how Radio Tray should appear
tr: Radio Tray'in nerede görüneceğini seçin

en: Available Plugins:
tr: Kullanılabilir Eklentiler:

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
tr: Değişiklikler Radio Tray yeniden başlatıldığında etkin olacak

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
tr: Eklentileri Yapılandır

en: %s's Website
tr: %s Sitesi

en: Radio Name
tr: Radyo Adı

en: Add new station
tr: Yeni istasyon ekle

en: Edit %s
tr: %s radyosunu düzenle

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
tr: Ayracı Düzenle

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" radyosunu silmek istediğinize emin misiniz ?

en: Add new group
tr: Yeni grup ekle

en: Developers:
tr: Geliştiriciler:

en: Contributors:
tr: Katkıda Bulunanlar:

en: Turned Off
tr: Kapalı

en: Turn On "%s"
tr: %s Radyosunu Aç

en: Configure Radios...
tr: Radyoları Düzenle...

en: Reload Bookmarks
tr: Yer İmlerini Tazele

en: Configure Plugins...
tr: Eklentileri Yapılandır...

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
tr: "%s" Radyosunu Kapat

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
tr: Oynatılıyor (ses: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
tr: Beklemede (ses: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
tr: Bilinmeyen radyo

en: Radio Tray Playing
tr: Radio Tray Oynatılıyor

en: Radio Error
tr: Radyo Hatalı

en: Bookmarks Reloaded
tr: Yerimleri Tazelendi

en: Active
tr: Aktif

en: Name
tr: Adı

en: Idle (vol: %s%%)
tr: Beklemede (ses: %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
tr: %s radyosuna bağlanıyor

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
tr: Oynatılıyot <b>%s</b> (ses: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
tr: Oynatılıyor <b>%s</b> (ses: %s%%)
