DieBahn - en to de translation catalogue (173 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
de: Alle Reiseinformationen an einem Ort

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
de: train;railway;journey;planner;timetables;Zug;Abfahrten;Reiseplaner;Navigation;Anreise;Abreise;Bus;Fahrt;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
de: Railway liefert Reiseinformationen aus vielen Ländern und Verkehrsnetzen, und das ganz ohne deren zig Websites zu jonglieren. Railways Design ermöglicht es, am Rechner Reisen vorzubereiten, und ist genauso geeignet, um unterwegs am Handy etwas herauszusuchen:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
de: Sieh Dir die Details der Verbindungen an, wie Plattform und Verspätungen

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
de: Setze Lesezeichen für zukünftige Reisen und häufig gesuchte Verbindungen

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
de: Nutze erweiterte Suchoptionen, wie das Filtern nach Verkehrsmittel

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
de: Und all das für Verkehrsnetze aus der gesamten Welt, mit der besten Abdeckung in Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
de: Anwendungsübersicht

en: Departure
de: Abfahrt

en: Arrival
de: Ankunft

en: Input date
de: Datum eingeben

en: Date
de: Datum

en: Input time
de: Zeit eingeben

en: Time
de: Zeit

en: Now
de: Jetzt

en: Total Travel Time
de: Reisedauer

en: Trip Segments
de: Reiseabschnitte

en: Choose a Trip
de: Verbindung wählen

en: Search for Trips
de: Verbindungen suchen

en: Show Stops
de: Zwischenhalte anzeigen

en: Show Intermediate Stops
de: Zwischenhalte anzeigen

en: Show Announcements
de: Ankündigungen anzeigen

en: Announcements
de: Ankündigungen

en: Stops
de: Zwischenhalte

en: General
de: Allgemein

en: Automatically Remove Old Bookmarks
de: Automatisch gespeicherte Verbindungen entfernen

en: Past trips are kept only for a period of time
de: Zurückliegende Verbindungen werden nur für eine begrenzte Zeit gespeichert

en: Preservation Time For Trips
de: Speicherdauer für Verbindungen

en: For how long to retain trips after arrival
de: Für wie lange eine Verbindung nach der Ankunft behalten werden soll

en: Search Networks…
de: Verkehrsnetz heraussuchen …

en: Refresh Trip
de: Verbindung aktualisieren

en: More search options
de: Weitere Suchoptionen

en: Refine Advanced Search Options
de: Erweiterte Sucheinstellungen

en: More Options
de: Weitere Optionen

en: Discount Card
de: Ermäßigungskarte

en: Class
de: Klasse

en: First Class
de: 1. Klasse

en: Second Class
de: 2. Klasse

en: Bike Accessible
de: Fahrradtauglich

en: Minimum Transfer Time
de: Minimale Umstiegszeit

en: Direct Connections Only
de: Nur Direktverbindungen

en: Modes of Transport
de: Verkehrsmittel

en: Mainline Train
de: Fernverkehr

en: Regional Train
de: Regionalverkehr

en: S-Bahn Train
de: S-Bahn

en: Ferry
de: Schiff

en: Subway
de: U-Bahn

en: Tram
de: Straßenbahn

en: Cablecar
de: Seilbahn

en: Taxi
de: Anruf-Sammeltaxi

en: From
de: Von

en: To
de: Nach

en: Search
de: Suchen

en: Bookmarked Trips
de: Gespeicherte Verbindung

en: Bookmarked Searches
de: Gespeicherte Suchen

en: Application
de: Anwendung

en: Bookmark Search
de: Suche speichern

en: Bookmark Trip
de: Verbindung speichern

en: Reload Trip
de: Verbindung aktualisieren

en: Quit
de: Beenden

en: Show Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

en: Show Preferences
de: Einstellungen öffnen

en: Open Menu
de: Hauptmenü öffnen

en: Swap Start and Destination
de: Start und Ziel tauschen

en: Select Network
de: Verkehrsnetz auswählen

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Connections
de: Verbindungen

en: Bookmark This Search
de: Suche speichern

en: Trip Details
de: Details

en: Refresh This Trip
de: Verbindung aktualisieren

en: Bookmark This Trip
de: Verbindung speichern

en: Watch this Trip
de: Verbindung beobachten

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: _About Railway
de: Ü_ber Railway

en: High Load
de: Hohe Auslastung

en: Very High Load
de: Sehr hohe Auslastung

en: Exceptionally High Load
de: Extrem hohe Auslastung

en: On Time
de: Pünktlich

en: Minor Delays
de: Geringe Verspätung

en: Delayed
de: Verspätet

en: Very Delayed
de: Sehr verspätet

en: Extremely Delayed
de: Extrem verspätet

en: Platform Changes
de: Gleiswechsel

en: Connection Not Possible
de: Übergang nicht mehr möglich

en: Cancelled
de: Fällt aus

en: A bookmarked trip ended recently.
de: Eine gespeicherte Verbindung ist vorbei.

en: Always _Delete
de: Immer _Löschen

en: Start and destination are missing
de: Start und Ziel fehlen

en: Start is missing
de: Start fehlt

en: Destination is missing
de: Ziel fehlt

en: Search ongoing
de: Suche läuft

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
de: Erreiche das Ziel {}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
de: {walk} Fußweg, {wait} Wartezeit

en: Transfer Time {}
de: {} Umstiegszeit

en: Walk {}
de: {} Fußweg

en: Transfer
de: Umstieg

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
de[0]:  %_d Tag %_H h %_M min
de[1]: %_d Tage %_H h %_M min

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
de: {} min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
de: {} h

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
de: %_H h %_M min

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
de[0]: %_d Tag %_H h %_M min
de[1]: %_d Tage %_H h %_M min

en: Today
de: Heute

en: Tomorrow
de: Morgen

en: Yesterday
de: Gestern

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
de: %d.%m.%Y

en: None
de: Keine

en: BahnCard 25, 1st class
de: BahnCard 25, 1. Klasse

en: BahnCard 25, 2nd class
de: BahnCard 25, 2. Klasse

en: BahnCard 50, 1st class
de: BahnCard 50, 1. Klasse

en: BahnCard 50, 2nd class
de: BahnCard 50, 2. Klasse

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
de: A – VORTEILScard (mit RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
de: CH – HalbtaxAbo (mit RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
de: CH – HalbtaxAbo (ohne RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
de: NL – Voordeelurenabo (mit RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
de: NL – Voordeelurenabo (ohne RAILPLUS)

en: Unknown
de: Unbekannt

en: 1st class
de: 1. Klasse

en: 2nd class
de: 2. Klasse

en: Regional Only
de: Nur Regionalverkehr

en: Selected Modes of Transport
de: Einige Verkehrsmittel ausgeschlossen

en: Direct Connection
de: Direktverbindung

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
de: Konnte Daten nicht holen. Sind Sie mit dem Internet verbunden?

en: Received an error. Please share feedback.
de: Ein Fehler ist aufgetreten. Melden Sie das gerne zurück.

en: More Information
de: Weitere Informationen

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
de: Ein unbekanntes Problem ist aufgetreten. Melden Sie das gerne zurück.

en: Error
de: Fehler

en: _Close
de: _Schliessen

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
de: %a %d. %b

en: {} change | {} changes
de[0]: {} Umstieg
de[1]: {} Umstiege

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
de: Von {departure} nach {arrival} in {travel_time} mit {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
de: {train} in Richtung {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
de: Start {start}, Abfahrt von Plattform {platform} um {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
de: Start {start}, Abfahrt um {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
de: Ziel {destination}, Ankunft an Plattform {platform} um {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
de: Ziel {destination}, Ankunft um {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
de[0]: {} Zwischenhalt
de[1]: {} Zwischenhalte

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
de: {stop} an Plattform {platform} um {arrival}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
de: {stop} um {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
de: Vorschlag {} ausgewählt

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
de: Kein Vorschlag ausgewählt

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
de[0]: ein Vorschlag, nicht ausgewählt
de[1]: {n} Vorschläge, keiner ausgewählt

en: Source Translation Supported by
de: Ausgangsübersetzung unterstützt durch

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
de: alle ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
de: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
de: {amount} $

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
de: {amount} {currency}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
de: Deutschland

en: North America
de: Nordamerika

en: Europe
de: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
de: Österreich

en: Worldwide (beta)
de: Weltweit (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
de: basiert auf Transitous

en: Start at {station} on platform {platform} at {time}
de: Abfahrt von {station} von Plattform {platform} um {time}

en: Start at {station} at {time}
de: Abfahrt von {station} um {time}

en: Trip to {destination} will begin shortly
de: Fahrt nach {destination} beginnt demnächst

en: {time} transfer time to get to platform {platform}
de: {time} Umstiegszeit, nächste Abfahrt von Plattform {platform}

en: {time} transfer time
de: {time} Umstiegszeit

en: Upcoming departure on platform {platform}
de: Bevorstehende Abfahrt von Plattform {platform}

en: Upcoming transfer at {station} soon
de: Bevorstehender Umstieg an {station}

en: Arriving at {destination} soon
de: {destination} demnächst erreicht

en: {train} departure is delayed by {time}
de: {train} Abfahrt verspätet sich um {time}

en: {train} arrival is delayed by {time}
de: {train} Ankunft verspätet sich um {time}

en: {train} departing on platform {platform} today instead
de: {train} abweichende Abfahrt von Plattform {platform}

en: Warning: No longer possible to reach connecting {train} from {origin} to {destination}.
de: Achtung: Anschluss zu {train} von {origin} nach {destination} nicht mehr möglich

en: Warning: {train} from {origin} to {destination} was cancelled.
de: Achtung: {train} von {origin} nach {destination} fällt aus

en: Start at {next-origin} in {duration} on platform {next-platform}
de: Abfahrt von {next-origin} in {duration} von Plattform {next-platform}

en: Start at {next-origin} in {duration}
de: Abfahrt von {next-origin} in {duration}

en: Arriving at {current-destination} in {duration}
de: {current-destination} in {duration} erreicht

en: Change to {next-leg-name} on platform {next-platform}, remaining: {duration}
de: Umstieg zu {next-leg-name} von Plattform {next-platform}, verbleibend: {duration}

en: Change to {next-leg-name}, remaining: {duration}
de: Umstieg zu {next-leg-name}, verbleibend: {duration}

en: The trip’s destination has been reached
de: Das Fahrtziel wurde erreicht

en: Walk
de: Fußweg
