diebahn - en to hr translation catalogue (176 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
hr: Željeznica

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
hr: Pronađi sve informacije za tvoje putovanje

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
hr: vlak;željeznica;putovanje;planiranje;vremenske tablice;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
hr: Aplikacija „Željeznica” omogućuje traženje putnih informacija o željezničkim mrežama i granicama bez potrebe za pretraživanje raznih web stranica. Prilagodljiv dizajn omogućuje planiranje putovanja unaprijed ili koristeći mobitel tijekom putovanja:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
hr: Pogledaj detalje putovanja uključujući perone i kašnjenja

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
hr: Zabilježi trenutačna i buduća putovanja kao i česte pretrage

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
hr: Koristi napredne opcije pretraživanja kao što je filtriranje prema vrsti prijevoza

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
hr: I sve to za željezničke mreže iz cijelog svijeta, ali uglavnom za Europu.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
hr: Pregled aplikacije

en: Departure
hr: Odlazak

en: Arrival
hr: Dolazak

en: Input date
hr: Unesi datum

en: Date
hr: Datum

en: Input time
hr: Unesi vrijeme

en: Time
hr: Vrijeme

en: Now
hr: Sada

en: Total Travel Time
hr: Ukupno vrijeme putovanja

en: Trip Segments
hr: Dionice putovanja

en: Choose a Trip
hr: Odaberi putovanje

en: Search for Trips
hr: Pretraži putovanja

en: Show Stops
hr: Prikaži stanice

en: Show Intermediate Stops
hr: Prikaži međustanice

en: Show Announcements
hr: Prikaži najave

en: Announcements
hr: Najave

en: Stops
hr: Stanice

en: General
hr: Općenito

en: Automatically Remove Old Bookmarks
hr: Automatski ukloni stare zabilješke

en: Past trips are kept only for a period of time
hr: Prošla putovanja se čuvaju samo određeno vrijeme

en: Preservation Time For Trips
hr: Vrijeme čuvanja putovanja

en: For how long to retain trips after arrival
hr: Vrijeme čuvanja putovanja nakon dolaska

en: Search Networks…
hr: Pretraži željezničke mreže …

en: Refresh Trip
hr: Aktualiziraj putovanje

en: More search options
hr: Više opcija pretrage

en: Refine Advanced Search Options
hr: Napredne opcije pretrage

en: More Options
hr: Više opcija

en: Discount Card
hr: Kartica s popustom

en: Class
hr: Razred

en: First Class
hr: Prvi razred

en: Second Class
hr: Drugi razred

en: Bike Accessible
hr: Pristupačno za bicikle

en: Minimum Transfer Time
hr: Minimum vremena za presjedanje

en: Direct Connections Only
hr: Samo direktne veze

en: Modes of Transport
hr: Vrste transporta

en: Mainline Train
hr: Međugradski vlak

en: Regional Train
hr: Regionalni vlak

en: S-Bahn Train
hr: Prigradski vlak

en: Bus
hr: Autobus

en: Ferry
hr: Trajekt

en: Subway
hr: Podzemna željeznica

en: Tram
hr: Tramvaj

en: Cablecar
hr: Žičara

en: Taxi
hr: Taksi

en: From
hr: Od

en: To
hr: Do

en: Search
hr: Pretraga

en: Bookmarked Trips
hr: Zabilježena putovanja

en: Bookmarked Searches
hr: Zabilježene pretrage

en: Application
hr: Aplikacija

en: Bookmark Search
hr: Zabilježi pretragu

en: Bookmark Trip
hr: Zabilježi putovanje

en: Reload Trip
hr: Ponovo učitaj putovanje

en: Quit
hr: Zatvori aplikaciju

en: Show Shortcuts
hr: Prikaži prečace

en: Show Preferences
hr: Prikaži postavke

en: Open Menu
hr: Otvori izbornik

en: Swap Start and Destination
hr: Zamijeni polazište i odredište

en: Select Network
hr: Odaberi željezničku mrežu

en: Main Menu
hr: Glavni izbornik

en: Connections
hr: Veze

en: Bookmark This Search
hr: Zabilježi ovu pretragu

en: Trip Details
hr: Detalji putovanja

en: Refresh This Trip
hr: Aktualiziraj ovo putovanje

en: Bookmark This Trip
hr: Zabilježi ovo putovanje

en: Watch this Trip
hr: Prati ovo putovanje

en: Preferences
hr: Postavke

en: Keyboard Shortcuts
hr: Tipkovni prečaci

en: _About Railway
hr: _O aplikaciji Željeznica

en: High Load
hr: Veliki tovar

en: Very High Load
hr: Vrlo veliki tovar

en: Exceptionally High Load
hr: Izuzetno veliki tovar

en: On Time
hr: Na vrijeme

en: Minor Delays
hr: Manja kašnjenja

en: Delayed
hr: Kasni

en: Very Delayed
hr: Podosta kasni

en: Extremely Delayed
hr: Kasni izuzetno dugo

en: Platform Changes
hr: Promjene perona

en: Connection Not Possible
hr: Veza nije moguća

en: Cancelled
hr: Otkazano

en: A bookmarked trip ended recently.
hr: Jedno zabilježeno putovanje je nedavno završeno.

en: Always _Delete
hr: Uvijek _izbriši

en: Start and destination are missing
hr: Nedostaju polazište i odredište

en: Start is missing
hr: Nedostaje polazište

en: Destination is missing
hr: Nedostaje odredište

en: Search ongoing
hr: Pretraga u tijeku

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
hr: Dolazak u {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
hr: Hodaj {walk}, čekaj {wait}

en: Transfer Time {}
hr: Vrijeme za presjedanje {}

en: Walk {}
hr: Hodaj {}

en: Transfer
hr: Presjedanje

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
hr: %_H h %_M min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
hr[0]: %_d dan %_H h, %_M min
hr[1]: %_d dana %_H h, %_M min
hr[2]: %_d dana %_H h, %_M min

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
hr: {} min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
hr: {} h

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
hr: %-H h %-M min

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
hr[0]: %_d dan %_H h, %_M min
hr[1]: %_d dana %_H h, %_M min
hr[2]: %_d dana %_H h, %_M min

en: Today
hr: Danas

en: Tomorrow
hr: Sutra

en: Yesterday
hr: Jučer

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
hr: %d. %m. %Y.

en: None
hr: Niti jedan

en: BahnCard 25, 1st class
hr: BahnCard 25, prvi razred

en: BahnCard 25, 2nd class
hr: BahnCard 25, drugi razred

en: BahnCard 50, 1st class
hr: BahnCard 50, prvi razred

en: BahnCard 50, 2nd class
hr: BahnCard 50, drugi razred

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
hr: A – VORTEILScard (s RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
hr: CH – HalbtaxAbo (s RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
hr: CH – HalbtaxAbo (bez RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
hr: NL – Voordeelurenabo (s RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
hr: NL – Voordeelurenabo (bez RAILPLUS)

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: 1st class
hr: Prvi razred

en: 2nd class
hr: Drugi razred

en: Regional Only
hr: Samo regionalni

en: Selected Modes of Transport
hr: Odabrani načini transporta

en: Direct Connection
hr: Direktna veza

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
hr: Neuspjelo dohvaćanje podataka. Je li postoji internetska veza?

en: Received an error. Please share feedback.
hr: Primljena je greška. Pošalji povratne informacije.

en: More Information
hr: Više informacija

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
hr: Dogodio se nepoznat problem. Pošalji povratne informacije.

en: Error
hr: Greška

en: _Close
hr: _Zatvori

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
hr: %a, %d. %m.

en: {} change | {} changes
hr[0]: {} promjena
hr[1]: {} promjene
hr[2]: {} promjena

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
hr: Od {departure} do {arrival} u {travel_time} sa {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
hr: {train} u smjeru {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
hr: Odlazak iz polazišta {start} s perona {platform} u {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
hr: Odlazak iz polazišta {start} u {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
hr: Dolazak u {destination} na peronu {platform} u {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
hr: Dolazak u {destination} u {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
hr[0]: {} stanica
hr[1]: {} stanice
hr[2]: {} stanica

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
hr: {stop} u {arrival} na peronu {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
hr: {stop} u {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
hr: Odabran je prijedlog {}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
hr: Nijedan pridlog nije odabran

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
hr[0]: jedan prijedlog, nije odabran
hr[1]: {n} prijedloga, nijedan nije odabran
hr[2]: {n} prijedloga, nijedan nije odabran

en: Source Translation Supported by
hr: Prijevod izvora podržava

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
hr: svakih ca {}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
hr: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
hr: {amount} $

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
hr: {amount} {currency}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
hr: Njemačka

en: North America
hr: Sjeverna amerika

en: Europe
hr: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
hr: Austrija

en: Worldwide (beta)
hr: Širom svijeta (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
hr: Koristi uslugu Transitous

en: Start at {station} on platform {platform} at {time}
hr: Polazište: {station} na peronu {platform} u {time}

en: Start at {station} at {time}
hr: Polazište: {station} u {time}

en: Trip to {destination} will begin shortly
hr: Putovanje za {destination} će uskoro početi

en: {time} transfer time to get to platform {platform}
hr: {time} vrijeme presjedanja do perona {platform}

en: {time} transfer time
hr: {time} vrijeme presjedanja

en: Upcoming departure on platform {platform}
hr: Nadolazeći polazak na peronu {platform}

en: Upcoming transfer at {station} soon
hr: Uskoro nadolazi stanica {station} za presjedanje

en: Arriving at {destination} soon
hr: Dolazak u {destination} uskoro

en: {train} departure is delayed by {time}
hr: {train} odlazak kasni {time}

en: {train} arrival is delayed by {time}
hr: {train} dolazak kasni {time}

en: {train} departing on platform {platform} today instead
hr: {train} danas odlazi na peronu {platform}

en: Warning: No longer possible to reach connecting {train} from {origin} to {destination}.
hr: Upozorenje: Više nije moguće stići {train} iz {origin} za {destination}.

en: Warning: {train} from {origin} to {destination} was cancelled.
hr: Upozorenje: {train} iz {origin} za {destination} je otkazan.

en: Start at {next-origin} in {duration} on platform {next-platform}
hr: Polazište: {next-origin} za {duration} na peronu {next-platform}

en: Start at {next-origin} in {duration}
hr: Polazište: {next-origin} za {duration}

en: Arriving at {current-destination} in {duration}
hr: Dolazak u {current-destination} za {duration}

en: Change to {next-leg-name} on platform {next-platform}, remaining: {duration}
hr: Promjena u {next-leg-name} na platformi {next-platform}, preostalo: {duration}

en: Change to {next-leg-name}, remaining: {duration}
hr: Promijenite u {next-leg-name}, preostalo: {duration}

en: The trip’s destination has been reached
hr: Cilj putovanja je dostignut

en: Walk
hr: Hodaj
