diebahn - en to oc translation catalogue (171 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
oc: Camin de fèr

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
oc: Trapatz totas las informacions de viatge

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
oc: tren;ferroviari;viatge;planificador;oraris;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
oc: Railway vos permet de cercar d’informacions de viatges a travèrs los rets e las frontièras sens deure navegar demest diferentas paginas web. Gràcias a sa concepcion adaptativa, es de bon utilizar per planificar vòstre viatge en avança o utilizar lo mobil en viatjant :

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
oc: Veire los detalhs del viatge, coma lo cai e los retards

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
oc: Marcar los viatges actuals e futurs e atanben las recèrcas frequentas

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
oc: Utilizar d’opcions de recèrcas avançadas coma lo filtratge per mòde de transpòrt

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
oc: E tot çò pels rets de tot lo monde mas, principalament d’Euròpa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
oc: Apercebut de l’aplicacion

en: Departure
oc: Partença

en: Arrival
oc: Arribada

en: Input date
oc: Data picada

en: Date
oc: Data

en: Input time
oc: Ora picada

en: Time
oc: Ora

en: Now
oc: Ara

en: Total Travel Time
oc: Durada tota del viatge

en: Trip Segments
oc: Segments del viatge

en: Choose a Trip
oc: Seleccionar un viatge

en: Search for Trips
oc: Cercar viatges

en: Show Stops
oc: Mostrar los arrèstes

en: Show Intermediate Stops
oc: Mostrar los arrèstes intermediaris

en: Show Announcements
oc: Mostrar los anoncis

en: Announcements
oc: Anoncis

en: Stops
oc: Arrèstes

en: Automatically Remove Old Bookmarks
oc: Suprimir automaticament los marcapaginas ancians

en: Past trips are kept only for a period of time
oc: Los viatges precedents son solament gardats pendent una durada limitada

en: Preservation Time For Trips
oc: Durada de conservacion dels viatges

en: For how long to retain trips after arrival
oc: Quant de temps cal gardar los viatges precedents

en: Search Networks…
oc: Cercar de rets…

en: Refresh Trip
oc: Actualizar lo viatge

en: More search options
oc: Mai d'opcions de recèrca

en: Refine Advanced Search Options
oc: Redefinir las opcions de recèrca avançada

en: More Options
oc: Mai d'opcions

en: Discount Card
oc: Carta de reduccion

en: Class
oc: Classa

en: First Class
oc: Primièra classa

en: Second Class
oc: Segonda classa

en: Bike Accessible
oc: Accès per bicicletas

en: Minimum Transfer Time
oc: Temps de correspondéncia minimal

en: Direct Connections Only
oc: Sonque las ligasons dirèctas

en: Modes of Transport
oc: Mòdes de transpòrt

en: Mainline Train
oc: Tren granda linha

en: Regional Train
oc: Tren regional

en: S-Bahn Train
oc: Tren S-Bahn

en: Ferry
oc: Fèrri

en: Subway
oc: Mètro

en: Cablecar
oc: Teleferic

en: From
oc: De

en: To
oc: A

en: Search
oc: Recercar

en: Bookmarked Trips
oc: Viatges favorits

en: Bookmarked Searches
oc: Recèrcas en favorit

en: Application
oc: Aplicacion

en: Bookmark Search
oc: Marcar la recèrca

en: Bookmark Trip
oc: Marcar lo viatge

en: Reload Trip
oc: Recargar lo viatge

en: Quit
oc: Quitar

en: Show Shortcuts
oc: Mostrar los acorchis

en: Show Preferences
oc: Afichar las preferéncias

en: Open Menu
oc: Dobrir lo menú

en: Swap Start and Destination
oc: Intervertir la partença e la destinacion

en: Select Network
oc: Seleccionatz un ret

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Connections
oc: Correspondéncias

en: Bookmark This Search
oc: Marcar aquesta recèrca

en: Trip Details
oc: Detalhs del viatge

en: Refresh This Trip
oc: Actualizar aqueste viatge

en: Bookmark This Trip
oc: Marcar aqueste viatge

en: Watch this Trip
oc: Veire aqueste viatge

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: _About Railway
oc: _A prepaus de Camin de fèr

en: High Load
oc: Carga nauta

en: Very High Load
oc: Carga plan nauta

en: Exceptionally High Load
oc: Carga excepcionalament nauta

en: On Time
oc: A l’ora

en: Minor Delays
oc: Retards pichons

en: Delayed
oc: En retard

en: Very Delayed
oc: Plan en retard

en: Extremely Delayed
oc: Bravament en retard

en: Platform Changes
oc: Cambiament de platafòrma

en: Connection Not Possible
oc: Connexion impossibla

en: Cancelled
oc: Anullat

en: A bookmarked trip ended recently.
oc: Un viatge marcat coma favorit s’acabèt fa pas res.

en: Always _Delete
oc: Totjorn _suprimir

en: Start and destination are missing
oc: Debuta e destinacion absentas

en: Start is missing
oc: Debuta absenta

en: Destination is missing
oc: Destinacion absenta

en: Search ongoing
oc: Recèrca en cors

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
oc: Arribada a {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
oc: Caminar {walk} Esperar {wait}

en: Transfer Time {}
oc: Durada de transferiment {}

en: Walk {}
oc: Caminar {}

en: Transfer
oc: Correspondéncia

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
oc[0]: %_d jorn %_H h %_M min
oc[1]: %_d jorns %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
oc: {} h.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
oc: %-H h. %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
oc[0]: %-d jorn %-H hrs. %-M min.
oc[1]: %-d jorns %-H hrs. %-M min.

note: Translators: formatting of time in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %H:%M
oc: %H : %M

en: Today
oc: Uèi

en: Tomorrow
oc: Deman

en: Yesterday
oc: Ièr

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
oc: %a %d %B

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
oc: %d-%m-%Y

en: None
oc: Cap

en: BahnCard 25, 1st class
oc: BahnCard 25, 1èra classa

en: BahnCard 25, 2nd class
oc: BahnCard 25, 2nda classa

en: BahnCard 50, 1st class
oc: BahnCard 50, 1èra classa

en: BahnCard 50, 2nd class
oc: BahnCard 50, 2nda classa

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
oc: A – VORTEILScard (amb RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
oc: CH – HalbtaxAbo (amb RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
oc: CH – HalbtaxAbo (sens RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
oc: NL - Voordeelurenabo (amb RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
oc: NL - Voordeelurenabo (sens RAILPLUS)

en: CH – General-Abonnement
oc: CH – Abonament general

en: Unknown
oc: Desconegut

en: 1st class
oc: 1èra classa

en: 2nd class
oc: 2nda classa

en: Regional Only
oc: Regional sonque

en: Selected Modes of Transport
oc: Mòde de transpòrt seleccionat

en: Direct Connection
oc: Ligason dirècta

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
oc: Fracàs de la recuperacion de las donadas. Fonciona la connexion Internet ?

en: Received an error. Please share feedback.
oc: Error recebuda. Mercés de la senhalar.

en: More Information
oc: Mai d'informacions

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
oc: Una error desconeguda se's producha. Mercés de la senhalar.

en: _Close
oc: _Tampar

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
oc: %a %d %b

en: {} change | {} changes
oc[0]: {} correspondéncia
oc[1]: {} correspondéncias

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
oc: De {departure} a {arrival} en {travel_time} amb {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
oc: {train} en direccion de {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
oc: Partença de {start} de la via {platform} a {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
oc: Partença {start} a {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
oc: Arribada a {destination} a la via {platform} a {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
oc: Arriba a {destination} a {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
oc[0]: {} arrèst
oc[1]: {} arrèstes

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
oc: {stop} a {arrival} a la via {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
oc: {stop} a {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
oc: Suggestion {} seleccionada

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
oc: Cap de suggestion pas seleccionada

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
oc[0]: una suggestion, pas seleccionada
oc[1]: {n} suggestions, cap pas seleccionada

en: Source Translation Supported by
oc: Traduccion de font sostenguda per

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
oc: cada ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
oc: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
oc: {amount} $

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
oc: Alemanha

en: North America
oc: America del nòrd

en: Europe
oc: Euròpa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
oc: Àustria

en: Worldwide (beta)
oc: Mondial (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
oc: Utilizar Transitous

en: Start at {station} on platform {platform} at {time}
oc: Partença a {station} a la via {platform} a {time}

en: Start at {station} at {time}
oc: Partença a {station} a {time}

en: Trip to {destination} will begin shortly
oc: Lo viatge a {destination} comença lèu

en: {time} transfer time to get to platform {platform}
oc: {time} de temps de correspondéncia per anar a la via {platform}

en: {time} transfer time
oc: Correspondéncia de {time}

en: Upcoming departure on platform {platform}
oc: Partença lèu via {platform}

en: Upcoming transfer at {station} soon
oc: Correspondéncia lèu a {station}

en: Arriving at {destination} soon
oc: Arribada a {destination} lèu

en: {train} departure is delayed by {time}
oc: Partença de {train} retardada de {time}

en: {train} arrival is delayed by {time}
oc: Arribada de {train} retardada de {time}

en: {train} departing on platform {platform} today instead
oc: {train} a la partença de la via {platform} uèi a la plaça

en: Warning: No longer possible to reach connecting {train} from {origin} to {destination}.
oc: Atencion : es pas mai possible de prendre la correspondéncia del {train} de {origin} cap a {destination}.

en: Warning: {train} from {origin} to {destination} was cancelled.
oc: Avertiment : lo {train} de {origin} cap a {destination} es estat anullat.

en: Start at {next-origin} in {duration} on platform {next-platform}
oc: Partença a {next-origin} d’aquí {duration} a la via {next-platform}

en: Start at {next-origin} in {duration}
oc: Partença a {next-origin} d’aquí {duration}

en: Arriving at {current-destination} in {duration}
oc: Arriba a {current-destination} d’aquí {duration}

en: Change to {next-leg-name} on platform {next-platform}, remaining: {duration}
oc: Cambiament a {next-leg-name} via [next-platform}, demòran : {duration}

en: Change to {next-leg-name}, remaining: {duration}
oc: Cambiament a {next-leg-name}, demòran : {duration}

en: The trip’s destination has been reached
oc: La destinacion del viatge es estada atenguda

en: Walk
oc: Caminar
