diebahn - en to it translation catalogue (131 entries)

en: Input date
it: Immissione data

en: Date
it: Data

en: Input time
it: Immissione ora

en: Time
it: Ora

en: Now
it: Adesso

en: Total Travel Time
it: Durata Totale Del Viaggio

en: Trip Segments
it: Dettagli Percorso

en: Choose a Trip
it: Scegli un Percorso

en: Search for Trips
it: Cerca Percorsi

en: Show Stopovers
it: Mostra Fermate

en: Show Stopovers in Between
it: Mostra Fermate Intermedie

en: Show Announcements
it: Mostra Avvisi

en: Announcements
it: Avvisi

en: Stopovers
it: Fermate

en: General
it: Informazioni Generali

en: Automatically Remove Old Bookmarks
it: Rimuovi Automaticamente Vecchi Preferiti

en: Past trips are kept only for a period of time
it: I vecchi percorsi vengono salvati solo per un certo periodo di tempo

en: Preservation Time For Trips
it: Tempo Di Conservazione Dei Percorsi

en: For how long to retain trips after arrival
it: Quanto tempo i percorsi vengono mantenuti una volta raggiunta la destinazione

en: Search Networks…
it: Cerca il Servizio…

en: More search options
it: Più opzioni di ricerca

en: Refine Advanced Search Options
it: Perfeziona Le Opzioni Di Ricerca Avanzata

en: More Options
it: Più Opzioni

en: Discount Card
it: Carta Sconto

en: Class
it: Classe

en: First Class
it: Prima Classe

en: Second Class
it: Seconda Classe

en: Bike Accessible
it: Accessibilità Biciclette

en: Minimum Transfer Time
it: Tempo Minimo Di Cambio

en: Direct Connections Only
it: Solo Connessioni Dirette

en: Modes of Transport
it: Tipi di Trasporto

en: Interregio/RegionalExpress
it: Interregionale/RegionalExpress

en: Regio
it: Regionale

en: Ferry
it: Traghetto

en: Subway
it: Metropolitana

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Search
it: Cerca

en: Bookmarked Trips
it: Percorsi Salvati Nei Preferiti

en: Bookmarked Searches
it: Ricerche Salvate Nei Preferiti

en: Application
it: Applicazione

en: Bookmark Search
it: Salva Ricerca

en: Bookmark Trip
it: Salva Percorso

en: Reload Trip
it: Ricarica Percorso

en: Quit
it: Esci

en: Show Shortcuts
it: Mostra Scorciatoie da Tastiera

en: Show Preferences
it: Mostra Preferenze

en: Open Menu
it: Apri il Menu

en: Swap Start and Destination
it: Scambia Partenza e Destinazione

en: Select Network
it: Seleziona il Servizio

en: Main Menu
it: Menu Principale

en: Connections
it: Connessioni

en: Bookmark This Search
it: Aggiungi Questa Ricerca Ai Preferiti

en: Trip Details
it: Dettagli Percorso

en: Refresh This Trip
it: Aggiorna Questo Percorso

en: Bookmark This Trip
it: Aggiungi Questo Percorso Ai Preferiti

en: Preferences
it: Preferenze

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da Tastiera

en: _About Railway
it: _Riguardo Railway

en: Refresh Trip
it: Aggiorna Percorso

en: High Load
it: Affollato

en: Very High Load
it: Molto Affollato

en: Exceptionally High Load
it: Estremamente Affollato

en: On Time
it: Puntuale

en: Minor Delays
it: Brevi Ritardi

en: Delayed
it: In ritardo

en: Very Delayed
it: Molto Ritardo

en: Extremely Delayed
it: Estremamente In Ritardo

en: Platform Changes
it: Binario Modificato

en: Connection Not Possible
it: Connessione Non Possibile

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Start and destination are missing
it: Partenza e Destinazione non indicate

en: Start is missing
it: Partenza non indicata

en: Destination is missing
it: Destinazione non indicata

en: Search ongoing
it: Ricerca in corso

en: language
it: Lingua

en: Last refreshed {}
it: Ultimo aggiornamento {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
it: Arrivo a {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
it: Cammina {walk}, attendi {wait}

en: Transfer Time {}
it: Tempo Di Cambio {}

en: Walk {}
it: Cammina {}

en: Transfer
it: Transizione

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
it: %_H ore %_M min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
it[0]:  %_d giorno %_H h %_M min
it[1]: %_d giorni %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
it: {} h

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
it: %-H ore %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
it[0]: %-d giorno %-H hrs. %-M min.
it[1]: %-d giorni %-H h %-M min.

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Yesterday
it: Ieri

en: None
it: Nessuno

en: BahnCard 25, 1st class
it: BahnCard 25, Prima Classe

en: BahnCard 25, 2nd class
it: BahnCard 25, Seconda Classe

en: BahnCard 50, 1st class
it: BahnCard 50, Prima Classe

en: BahnCard 50, 2nd class
it: BahnCard 50, Seconda Classe

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
it: A - VORTEILScard (con RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
it: CH - HalbtaxAbo (con RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
it: CH - HalbtaxAbo (senza RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
it: NL - Voordeelurenabo (con RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
it: NL - Voordeelurenabo (senza RAILPLUS)

en: SH-Card
it: Carta SH

en: CH – General-Abonnement
it: CH - Abbonamento Generico

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: 1st class
it: Prima Classe

en: 2nd class
it: Seconda Classe

en: Regional Only
it: Solo Regionali

en: Selected Modes of Transport
it: Tipi di Trasporto Selezionati

en: Direct Connection
it: Connessione Diretta

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
it: Impossibile recuperare informazioni. La connessione internet è attiva?

en: Received an error. Please share feedback.
it: Si è verificato un errore. Per favore apri una segnalazione.

en: More Information
it: Più informazioni

en: Received an invalid response. Please share feedback.
it: Risposta non valida. Per favore apri una segnalazione.

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
it: Errore sconosciuto. Per favore apri una segnalazione.

en: Error
it: Errore

en: _Close
it: _Chiudere

en: {} change | {} changes
it[0]: {} cambio
it[1]: {} cambi

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
it: Da {departure} a {arrival} in {travel_time} con {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
it: {train} in direzione di {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
it: Partenza {start} dalla piattaforma {platform} alle {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
it: Partenza {start} alle {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
it: Arrivo a {destination} sulla piattaforma {platform} alle {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
it: Arrivo a {destination} alle {arrival}.

en: {} Stopover | {} Stopovers
it[0]: {} Fermata
it[1]: {} Fermate

note: Translators: The formatting of the stopovers's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
it: {stop} alle {arrival} sulla piattaforma {platform}

note: Translators: The formatting of the stopovers's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
it: {stop} alle {arrival}

en: Source Translation Supported by
it: Traduzione Supportata da

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
it: ogni ~{}

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
it: {currency} {amount}

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia.
en: North Rhine-Westphalia
it: Renania Settentrionale-Vestfalia

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
it: Germania

en: Walk
it: Cammina
