diebahn - en to hu translation catalogue (159 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
hu: Vasút

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
hu: vonat;vasút;utazás;tervező;menetrendek;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
hu: Utazások részletes tervezése

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
hu: A Vasút segítségével hálózatokon és határokon átívelő utazási információkat kereshet anélkül, hogy különböző webhelyeken kellene keresgélnie. Az adaptív kialakításnak köszönhetően alkalmas az utazás előre megtervezésére vagy mobilra útközben:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
hu: Utazások részleteinek megtekintése, beleértve a vágányokat és a késéseket

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
hu: Jelenlegi és jövőbeli utazások, valamint gyakori keresések mentése a könyvjelzők közé

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
hu: Haladó keresési beállítások, például a közlekedési eszközök szűrésével

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
hu: És mindezt a világ minden tájáról, de leginkább Európából származó hálózatok számára.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
hu: Alkalmazás áttekintése

en: Departure
hu: Indulás

en: Arrival
hu: Érkezés

en: Input date
hu: Dátum megadása

en: Date
hu: Dátum

en: Input time
hu: Idő megadása

en: Time
hu: Idő

en: Now
hu: Most

en: Total Travel Time
hu: Összes utazási idő

en: Trip Segments
hu: Utazási szakaszok

en: Choose a Trip
hu: Utazás kijelölése

en: Search for Trips
hu: Utazások keresése

en: Show Stops
hu: Megállóhelyek megjelenítése

en: Show Intermediate Stops
hu: Közbenső megállók megjelenítése

en: Show Announcements
hu: Közlemények megjelenítése

en: Announcements
hu: Közlemények

en: Stops
hu: Megállóhelyek

en: General
hu: Általános

en: Automatically Remove Old Bookmarks
hu: Régi könyvjelzők automatikus eltávolítása

en: Past trips are kept only for a period of time
hu: A korábbi utazásokat csak egy ideig tároljuk

en: Preservation Time For Trips
hu: Utazások megőrzési ideje

en: For how long to retain trips after arrival
hu: Mennyi ideig kell megtartani az utazásokat az érkezés után

en: Search Networks…
hu: Hálózatok keresése…

en: Refresh Trip
hu: Utazás frissítése

en: More search options
hu: További keresési beállítások

en: Refine Advanced Search Options
hu: Haladó keresési beállítások finomítása

en: More Options
hu: További beállítások

en: Discount Card
hu: Kedvezménykártya

en: Class
hu: Osztály

en: First Class
hu: Első osztály

en: Second Class
hu: Másodosztály

en: Bike Accessible
hu: Kerékpár szállítható

en: Minimum Transfer Time
hu: Legkisebb átszállási idő

en: Direct Connections Only
hu: Csak közvetlen járat

en: Modes of Transport
hu: Közlekedési eszközök

en: High Speed Train
hu: Nagysebességű vasút

en: Regional Train
hu: Regionális vonatok

en: Suburban Trains
hu: Elővárosi vonatok

en: Bus
hu: Busz

en: Ferry
hu: Komp

en: Subway
hu: Metró

en: Tram
hu: Villamos

en: Cablecar
hu: Felvonó

en: From
hu: Honnan?

en: To
hu: Hova?

en: Search
hu: Keresés

en: Bookmarked Trips
hu: Könyvjelzővel ellátott utazások

en: Bookmarked Searches
hu: Könyvjelzővel ellátott keresések

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Bookmark Search
hu: Könyvjelző keresés mentése

en: Bookmark Trip
hu: Utazás könyvjelzőzése

en: Reload Trip
hu: Utazás újratöltése

en: Quit
hu: Kilépés

en: Show Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Show Preferences
hu: Beállítások megjelenítése

en: Open Menu
hu: Menü megnyitása

en: Swap Start and Destination
hu: Indulás és érkezés cserése

en: Select Network
hu: Hálózat kijelölése

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Connections
hu: Csatlakozások

en: Bookmark This Search
hu: Keresés mentése a könyvjelzők közé

en: Trip Details
hu: Utazás részletei

en: Refresh This Trip
hu: Utazás frissítése

en: Bookmark This Trip
hu: Utazás mentése a könyvjelzők közé

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: _About Railway
hu: _A Vasút névjegye

en: High Load
hu: Magas terhelés

en: Very High Load
hu: Nagyon magas terhelés

en: Exceptionally High Load
hu: Kivételesen magas terhelés

en: On Time
hu: Időben

en: Minor Delays
hu: Kisebb késések

en: Delayed
hu: Késleltetett

en: Very Delayed
hu: Nagyon késleltetett

en: Extremely Delayed
hu: Rendkívül késleltetett

en: Platform Changes
hu: Vágány változások

en: Connection Not Possible
hu: Csatlakozás nem lehetséges

en: Cancelled
hu: Törölve

en: A bookmarked trip ended recently.
hu: Egy könyvjelzőzött utazás nemrég véget ért.

en: Always _Delete
hu: _Törlés mindig

en: Start and destination are missing
hu: Indulás és érkezés hiányzik

en: Start is missing
hu: Indulás hiányzik

en: Destination is missing
hu: Érkezés hiányzik

en: Search ongoing
hu: Keresés folyamatban van…

en: Last refreshed {}
hu: Utolsó frissítés: {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
hu: Érkezés ide: {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
hu: {walk} séta, {wait} várakozás

en: Transfer Time {}
hu: Átszállási idő {}

en: Walk {}
hu: Séta {}

en: Transfer
hu: Átszállás

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
hu: {} perc

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
hu: %_H óra %_M perc

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
hu[0]:  %_d nap %_H óra %_M perc
hu[1]: %_d nap %_H óra %_M perc

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
hu: {} perc

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
hu: {} óra

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
hu: %-H óra %-M perc

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
hu[0]: %-d nap %-H óra %-M perc
hu[1]: %-d nap %-H óra %-M perc

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Yesterday
hu: Tegnap

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
hu: %B %d., %a

en: {} h | {} h
hu[0]: {} óra
hu[1]: {} óra

en: None
hu: Nincs

en: BahnCard 25, 1st class
hu: BahnCard 25, 1. osztály

en: BahnCard 25, 2nd class
hu: BahnCard 25, 2. osztály

en: BahnCard 50, 1st class
hu: BahnCard 50, 1. osztály

en: BahnCard 50, 2nd class
hu: BahnCard 50, 2. osztály

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
hu: A – VORTEILScard (RAILPLUS-szal)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
hu: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS-szal)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
hu: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS nélkül)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
hu: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS-szal)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
hu: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS nélkül)

en: SH-Card
hu: SH-kártya

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: 1st class
hu: 1. osztály

en: 2nd class
hu: 2. osztály

en: Regional Only
hu: Csak regionális

en: Selected Modes of Transport
hu: Kijelölt közlekedési eszközök

en: Direct Connection
hu: Közvetlen járat

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
hu: Az adatok lekérése nem sikerült. Ellenőrizze, hogy van-e működő internetkapcsolat, majd próbálkozzon újra.

en: Received an error. Please share feedback.
hu: Hiba történt. Kérjük, ossza meg visszajelzését.

en: More Information
hu: További tájékoztatás

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
hu: Ismeretlen hiba történt. Kérjük, ossza meg visszajelzését.

en: Error
hu: Hiba

en: _Close
hu: _Bezárás

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
hu: %b. %d., %a

en: {} change | {} changes
hu[0]: {} változás
hu[1]: {} változás

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
hu: Indulás: {departure}. Érkezés: {arrival}. Utazási idő: {travel_time}. Változásokkal: {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
hu: {train} vonat, {destination} irányába

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
hu: Indulás innen: {start} {platform}. vágányon, a következő időpontban: {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
hu: Indulás innen: {start}, a következő időpontban: {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
hu: Érkezés ide: {destination} {platform}. vágányon, a következő időpontban: {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
hu: Érkezés ide: {destination}, a következő időpontban: {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
hu[0]: {} megállóhely
hu[1]: {} megállóhely

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
hu: {stop} {arrival} időpontban a(z) {platform}. vágányon

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
hu: Megállóhely: {stop}, a következő időpontban: {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
hu: Javaslat {} kiválasztva

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
hu: Nincs kiválasztva javaslat

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
hu[0]: Egy javaslat, nincs kiválasztva
hu[1]: {n} javaslat, nincs kiválasztva

en: Source Translation Supported by
hu: A forrás fordítását támogatja

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
hu: körülbelül minden: {}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
hu: EUR€{amount}

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
hu: USD${amount}

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
hu: {currency}{amount}

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
hu: Németország

en: North America
hu: Észak-Amerika

note: Provider::new("ZVV", "ZVV", Some("Zürich public transport"), &gettextrs::gettext("Europe"), true), Search.ch
en: Europe
hu: Európa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
hu: Ausztria

en: Worldwide (beta)
hu: Világszintű (béta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
hu: A Transitous használatával

en: Walk
hu: Séta
