DieBahn - en to nl translation catalogue (156 entries)

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
nl: train;railway;journey;planner;timetables;trein;spoorweg;reis;planner;dienstregelingen;ov;openbaar;vervoer;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
nl: Vind al uw reis­informatie

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
nl: Met Railway kunt u reis­informatie opzoeken over netwerken en grenzen heen, zonder dat u door verschillende websites hoeft te navigeren. Door het adaptieve ontwerp is de app geschikt om uw reis vooraf te plannen of mobiel onderweg:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
nl: Bekĳk de details van uw ritten, inclusief perrons en vertragingen

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
nl: Sla huidige en toekomstige ritten op, evenals frequente zoek­opdrachten

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
nl: Maak gebruik van geavanceerde zoek­mogelĳkheden, zoals filteren op vervoers­wĳze

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
nl: En dat allemaal voor netwerken van over de hele wereld, maar vooral uit Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
nl: App-overzicht

en: Departure
nl: Vertrekdatum/-tijd

en: Arrival
nl: Aankomst

en: Input date
nl: Voer een datum in

en: Date
nl: Datum

en: Input time
nl: Voer een tĳd­stip in

en: Time
nl: Tĳd­stip

en: Now
nl: Nu

en: Total Travel Time
nl: Totale reis­tĳd

en: Trip Segments
nl: Rit­segmenten

en: Choose a Trip
nl: Kies een rit

en: Search for Trips
nl: Zoek naar ritten

en: Show Stops
nl: Haltes tonen

en: Show Intermediate Stops
nl: Tussen­liggende haltes tonen

en: Show Announcements
nl: Aan­kondigingen tonen

en: Announcements
nl: Aan­kondigingen

en: Stops
nl: Haltes

en: General
nl: Algemeen

en: Automatically Remove Old Bookmarks
nl: Oude opgeslagen items auto­matisch verwĳderen

en: Past trips are kept only for a period of time
nl: Eerdere ritten worden slechts een bepaalde periode bewaard

en: Preservation Time For Trips
nl: Bewaar­tĳd voor ritten

en: For how long to retain trips after arrival
nl: Hoe lang ritten na aan­komst moeten worden bewaard

en: Search Networks…
nl: Netwerken zoeken…

en: Refresh Trip
nl: Rit verversen

en: More search options
nl: Meer zoek­opties

en: Refine Advanced Search Options
nl: Geavanceerde zoek­opties verfĳnen

en: More Options
nl: Meer opties

en: Discount Card
nl: Kortings­kaart

en: Class
nl: Klasse

en: First Class
nl: Eerste klas

en: Second Class
nl: Tweede klas

en: Bike Accessible
nl: Toegankelĳk voor fietsen

en: Minimum Transfer Time
nl: Minimale overstap­tĳd

en: Direct Connections Only
nl: Zonder overstap

en: Modes of Transport
nl: Vervoers­methoden

en: High Speed Train
nl: Hoge­snelheids­trein

en: Regional Train
nl: Regionale trein

en: Suburban Trains
nl: Voor­stedelĳke treinen

en: Ferry
nl: Veer­boot

en: Subway
nl: Metro

en: Cablecar
nl: Kabel­baan

en: From
nl: Van

en: To
nl: Naar

en: Search
nl: Zoeken

en: Bookmarked Trips
nl: Opgeslagen ritten

en: Bookmarked Searches
nl: Opgeslagen zoek­opdrachten

en: Application
nl: App

en: Bookmark Search
nl: Zoek­opdracht opslaan

en: Bookmark Trip
nl: Rit opslaan

en: Reload Trip
nl: Rit herladen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Show Shortcuts
nl: Snel­toetsen tonen

en: Show Preferences
nl: Voorkeuren tonen

en: Open Menu
nl: Menu openen

en: Swap Start and Destination
nl: Start en bestemming omwisselen

en: Select Network
nl: Netwerk selecteren

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Connections
nl: Aansluitingen

en: Bookmark This Search
nl: Zoek­resultaat opslaan

en: Trip Details
nl: Rit­details

en: Refresh This Trip
nl: Rit verversen

en: Bookmark This Trip
nl: Rit opslaan

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Snel­toetsen

en: _About Railway
nl: _Over Railway

en: High Load
nl: Druk

en: Very High Load
nl: Erg druk

en: Exceptionally High Load
nl: Extreem druk

en: On Time
nl: Op tĳd

en: Minor Delays
nl: Kleine vertragingen

en: Delayed
nl: Vertraagd

en: Very Delayed
nl: Erg vertraagd

en: Extremely Delayed
nl: Extreem vertraagd

en: Platform Changes
nl: Perron­wĳzigingen

en: Connection Not Possible
nl: Verbinding niet mogelĳk

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: A bookmarked trip ended recently.
nl: Een opgeslagen rit is recent beëindigd.

en: Always _Delete
nl: Altĳd _verwĳderen

en: Start and destination are missing
nl: Start en bestemming ontbreken

en: Start is missing
nl: Start ontbreekt

en: Destination is missing
nl: Bestemming ontbreekt

en: Search ongoing
nl: Bezig met zoeken

en: Last refreshed {}
nl: {} geleden verversd

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
nl: Aankomst op {destination}

en: Walk {walk} Wait {wait}
nl: Loop {walk}, wacht {wait}

en: Transfer Time {}
nl: {} overstap­tĳd

en: Walk {}
nl: Lopen {}

en: Transfer
nl: Overstap

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
nl: {} min.

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
nl: %-H uur en %-M min.

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
nl[0]:  %-d dag, %-H uur en %-M min.
nl[1]: %-d dagen, %-H uur en %-M min.

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
nl: {} min.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
nl: {} uur

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
nl: %-H uur en %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
nl[0]: %-d dag, %-H uur en %-M min.
nl[1]: %-d dagen, %-H uur en %-M min.

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
nl: %a %e %B

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
nl: %d %m %Y

en: {} h | {} h
nl[0]: {} u
nl[1]: {} u

en: None
nl: Geen

en: BahnCard 25, 1st class
nl: BahnCard 25, 1e klas

en: BahnCard 25, 2nd class
nl: BahnCard 25, 2e klas

en: BahnCard 50, 1st class
nl: BahnCard 50, 1e klas

en: BahnCard 50, 2nd class
nl: BahnCard 50, 2e klas

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
nl: A – VORTEILScard (met RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
nl: CH – HalbtaxAbo (met RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
nl: CH – HalbtaxAbo (zonder RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
nl: NL – Voordeel­uren­abonnement (met RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
nl: NL – Voordeel­uren­abonnement (zonder RAILPLUS)

en: Unknown
nl: Onbekend

en: 1st class
nl: 1e klas

en: 2nd class
nl: 2e klas

en: Regional Only
nl: Alleen regionaal vervoer

en: Selected Modes of Transport
nl: Geselecteerde vervoers­methoden

en: Direct Connection
nl: Directe verbinding

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
nl: De gegevens kunnen niet worden opgehaald. Bent u verbonden met het internet?

en: Received an error. Please share feedback.
nl: Fout ontvangen; deel dit alstublieft met ons.

en: More Information
nl: Meer informatie

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
nl: Er is een onbekend probleem opgetreden; deel dit alstublieft met ons.

en: Error
nl: Foutmelding

en: _Close
nl: _Sluiten

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
nl: %a %-d %b

en: {} change | {} changes
nl[0]: {} wĳziging
nl[1]: {} wĳzigingen

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
nl: Van {departure} tot {arrival} in {travel_time} met {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
nl: {train} naar {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
nl: Vertrek {start} van platform {platform} om {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
nl: Vertrek {start} om {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
nl: Aankomst op {destination} op platform {platform} om {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
nl: Aankomst op {destination} om {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
nl[0]: {} halte
nl[1]: {} haltes

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
nl: {stop} om {arrival} op platform {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
nl: {stop} om {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
nl: Suggestie {} geselecteerd

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
nl: Geen suggestie geselecteerd

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
nl[0]: één suggestie, niet geselecteerd
nl[1]: {n} suggesties, geen geselecteerd

en: Source Translation Supported by
nl: Bron­vertaling ondersteund door

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
nl: elke ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
nl: € {amount}

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
nl: $ {amount}

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
nl: Duitsland

en: North America
nl: Noord-Amerika

note: Provider::new("ZVV", "ZVV", Some("Zürich public transport"), &gettextrs::gettext("Europe"), true), Search.ch
en: Europe
nl: Europa

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
nl: Sleeswĳk-Holstein

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
nl: Oostenrĳk

en: Worldwide (beta)
nl: Wereld­wĳd (bèta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
nl: Transitous wordt gebruikt

en: Walk
nl: Wandelen
