diebahn - en to et translation catalogue (154 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
et: Raudtee

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
et: ühistransport;rong;raudtee;bussiliinid;rongid;rongiplaan;sõiduplaan;reisiplaneerija;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
et: Sulle vajalikud sõiduplaanid

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
et: Raudtee võimaldab sul otsida rongiplaanide ja muud sõiduplaanide teavet piirideüleselt eri liinivõrkudes ilma vajaduseta surfata paljudes veebisaitides. Seadmetundliku kujunduse tõttu saad sa oma reise mugavalt kavandada nii koduarvutist, kui liikvel olles mõnest väiksemast seadmest:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
et: Vaata oma reisi üksikasjalikku teavet, sealhulgas konkreetseid perroone ja hilinemisi

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
et: Lisa järjehoidjaid nii hetkel pooleliolevale, kui tulevastele reisidele, samuti ka korduvatele otsingutele

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
et: Kasuta otsingu lisavalikuid, nagu tulemuste eristamine transpordivahendi alusel

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
et: Ja kõike seda Euroopa liinivõrkudes, aga mujalgi maailmas.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
et: Rakenduse üldvaade

en: Departure
et: Väljumine

en: Arrival
et: Saabumine

en: Input date
et: Sisesta kuupäev

en: Date
et: Kuupäev

en: Input time
et: Sisesta kellaaeg

en: Time
et: Kellaaeg

en: Now
et: Praegu

en: Total Travel Time
et: Reisiaeg kokku

en: Trip Segments
et: Reisi segmendid

en: Choose a Trip
et: Vali reis

en: Search for Trips
et: Otsi reise

en: Show Stops
et: Näita peatusi

en: Show Intermediate Stops
et: Näita vahepeatusi

en: Show Announcements
et: Näita teadaandeid

en: Announcements
et: Teadaanded

en: Stops
et: peatust

en: General
et: Üldised

en: Automatically Remove Old Bookmarks
et: Eemalda vanad järjehoidjad automaatselt

en: Past trips are kept only for a period of time
et: Vanu reise hoitakse vaid valitud aja jooksul

en: Preservation Time For Trips
et: Möödunud reiside salvestamise aeg

en: For how long to retain trips after arrival
et: Kui kaua peale saabumist möödunud reise hoitakse alles

en: Search Networks…
et: Otsi liinivõrke…

en: Refresh Trip
et: Uuenda reisi andmeid

en: More search options
et: Täiendavad otsinguvalikud

en: Refine Advanced Search Options
et: Nende lisavalikutega saad otsingut täpsustada

en: More Options
et: Lisavalikud

en: Discount Card
et: Sooduskaart

en: Class
et: Reisiklass

en: First Class
et: Esimene klass

en: Second Class
et: Teine klass

en: Bike Accessible
et: Jalgratast saab kaasa võtta

en: Minimum Transfer Time
et: Minimaalne ümberistumise aeg

en: Direct Connections Only
et: Ainult otseliinid

en: Modes of Transport
et: Transpordiliigid

en: High Speed Train
et: Kiirrong

en: Regional Train
et: Piirkondlik rong

en: Suburban Trains
et: Linnalähirong

en: Bus
et: Buss

en: Ferry
et: Praam

en: Subway
et: Metroo

en: Tram
et: Tramm

en: Cablecar
et: Köisraudtee

en: Taxi
et: Takso

en: From
et: Algpunkt

en: To
et: Sihtpunkt

en: Search
et: Otsi

en: Bookmarked Trips
et: Reiside järjehoidjad

en: Bookmarked Searches
et: Otsingute järjehoidjad

en: Application
et: Rakendus

en: Bookmark Search
et: Lisa otsing järjehoidjana

en: Bookmark Trip
et: Lisa reis järjehoidjana

en: Reload Trip
et: Laadi reis uuesti

en: Quit
et: Välju

en: Show Shortcuts
et: Näita kiirklahve

en: Show Preferences
et: Näita eelistusi

en: Open Menu
et: Ava menüü

en: Swap Start and Destination
et: Vaheta algpunkt ja sihtpunkt

en: Select Network
et: Vali liinivõrk

en: Main Menu
et: Põhimenüü

en: Connections
et: Ühendused

en: Bookmark This Search
et: Lisa see reis järjehoidjana

en: Trip Details
et: Reisi üksikasjad

en: Refresh This Trip
et: Uuenda selle reisi andmeid

en: Bookmark This Trip
et: Lisa sellele reisile järjehoidja

en: Preferences
et: Eelistused

en: Keyboard Shortcuts
et: Klaviatuuri kiirklahvid

en: _About Railway
et: R_akenduse teave

en: High Load
et: Suur täituvus

en: Very High Load
et: Väga suur täituvus

en: Exceptionally High Load
et: Ülisuur täituvus

en: On Time
et: Vastavalt sõiduplaanile

en: Minor Delays
et: Väike hilinemine

en: Delayed
et: Hilineb

en: Very Delayed
et: Hilineb palju

en: Extremely Delayed
et: Hilineb ülipalju

en: Platform Changes
et: Perroon on muutunud

en: Connection Not Possible
et: Ühendus pole võimalik

en: Cancelled
et: Tühistatud

en: A bookmarked trip ended recently.
et: Järjehoidjana märgitud reis lõppes hiljuti.

en: Always _Delete
et: _Kustuta alati

en: Start and destination are missing
et: Algpunkt ja sihtpunkt on puudu

en: Start is missing
et: Algpunkt on puudu

en: Destination is missing
et: Sihtpunkt on puudu

en: Search ongoing
et: Otsing on pooleli

en: Last refreshed {}
et: Viimati uuendatud {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
et: Saabud sihtpunkti {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
et: Kõnni {walk}, oota {wait}

en: Transfer Time {}
et: Ümberistumine {}

en: Walk {}
et: Kõnni {}

en: Transfer
et: Ümberistumine

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
et: %_H t %_M min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
et[0]:  %_d päev %_H t %_M min
et[1]: %_d päeva %_H t %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
et: {} t.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
et: %-H t %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
et[0]: %-d päev %-H t %-M min.
et[1]: %-d päeva %-H t %-M min.

en: Today
et: Täna

en: Tomorrow
et: Homme

en: Yesterday
et: Eile

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
et: %d.%m.%Y

en: {} h | {} h
et[0]: {} t
et[1]: {} t

en: None
et: Puudub

en: BahnCard 25, 1st class
et: BahnCard 25, 1. klass

en: BahnCard 25, 2nd class
et: BahnCard 25, 2. klass

en: BahnCard 50, 1st class
et: BahnCard 50, 1. klass

en: BahnCard 50, 2nd class
et: BahnCard 50, 2. klass

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
et: A – VORTEILScard (RAILPLUS kaardiga)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
et: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS kaardiga)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
et: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS kaardita)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
et: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS kaardiga)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
et: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS kaardita)

en: Unknown
et: Teadmata

en: 1st class
et: 1. klass

en: 2nd class
et: 2. klass

en: Regional Only
et: Ainult regionaalliiklus

en: Selected Modes of Transport
et: Vali transpordiliik

en: Direct Connection
et: Otseliin

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
et: Andmete laadimine ei õnnestu. Kas sinu arvutis või nutiseadmes kindlasti võrguühendus?

en: Received an error. Please share feedback.
et: Saime päringuvastuseks vea. Palun jaga seda teavet meiega.

en: More Information
et: Lisateave

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
et: Tekkis tundmatu olukord. Palun jaga seda teavet meiega.

en: Error
et: Viga

en: _Close
et: _Sulge

en: {} change | {} changes
et[0]: {} ümberistumine
et[1]: {} ümberistumist

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
et: Algpunktist {departure} sihtpunkti {arrival} reisiajaga {travel_time}, ümberistumisi {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
et: {train} sihtpunkti {destination} suunas

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
et: Väljumine algpunktist {start} kell {departure} perroonilt {platform}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
et: Väljumine algpunktist {start} kell {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
et: Saabumine sihtpunkti {destination} kell {arrival} perroonile {platform}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
et: Saabumine sihtpunkti {destination} kell {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
et[0]: {} peatus
et[1]: {} peatust

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
et: vahepeatus {stop} kell {arrival} perroonil {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
et: vahepeatus {stop} kell {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
et: {} - soovitus on valitud

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
et: Ühtegi soovitust pole valitud

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
et[0]: üks soovitus, pole valitud
et[1]: {n} soovitust, ühtegi pole valitud

en: Source Translation Supported by
et: Tõlge

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
et: iga ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
et: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
et: {amount} $

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
et: Saksamaa

en: North America
et: Põhja-Ameerika

note: Provider::new("ZVV", "ZVV", Some("Zürich public transport"), &gettextrs::gettext("Europe"), true), Search.ch
en: Europe
et: Euroopa

en: Worldwide (beta)
et: Üle maailma (beetaversioon)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
et: Kasutades Transitouse teenust

en: Walk
et: Kõnni
