diebahn - en to ru translation catalogue (131 entries)

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
ru: поезд;путь;путешествие;планировщик;расписания;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
ru: Найти всю информацию о путешествиях

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
ru: Railway позволяет Вам просматривать информацию о путешествиях по маршрутам и через границы, не копаясь в веб-сайтах. Благодаря адаптивному дизайну, это подходит для предварительного планирования маршрута и его корректировки на ходу:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
ru: Просматривая детали маршрута, включая платформы и задержки

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
ru: Запоминая текущие и будущие поездки, а также частые запросы

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
ru: Используя дополнительные параметры поиска, например, фильтрацию по видам транспорта

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
ru: И всё это для путей всего мира, но в основном Европы.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
ru: Обзор приложения

en: Input date
ru: Введите дату

en: Date
ru: Дата

en: Input time
ru: Время ввода

en: Time
ru: Время

en: Now
ru: Сейчас

en: Total Travel Time
ru: Всего времени в пути

en: Trip Segments
ru: Сегменты поездки

en: Choose a Trip
ru: Выберите поездку

en: Search for Trips
ru: Поиск поездок

en: Show Announcements
ru: Показать объявления

en: Announcements
ru: Объявления

en: General
ru: Общие

en: Automatically Remove Old Bookmarks
ru: Автоматически удалять старые закладки

en: Past trips are kept only for a period of time
ru: Прошлые поездки хранятся только в течение определенного периода времени

en: Preservation Time For Trips
ru: Время сохранения для поездок

en: For how long to retain trips after arrival
ru: Как долго сохранить поездки после прибытия

en: Search Networks…
ru: Поисковые сети …

en: Refresh Trip
ru: Обновить поездку

en: More search options
ru: Больше параметров поиска

en: Refine Advanced Search Options
ru: Уточнить дополнительные параметры поиска

en: More Options
ru: Дополнительные параметры

en: Discount Card
ru: Скидочная карта

en: Class
ru: Класс

en: First Class
ru: Первый класс

en: Second Class
ru: Второй класс

en: Bike Accessible
ru: Можно с велосипедом

en: Minimum Transfer Time
ru: Минимальное время в пути

en: Direct Connections Only
ru: Только прямые рейсы

en: Modes of Transport
ru: Виды транспорта

en: Bus
ru: Автобус

en: Ferry
ru: Паром

en: Subway
ru: Метро

en: Tram
ru: Трамвай

en: Taxi
ru: Такси

en: From
ru: Из

en: To
ru: В

en: Search
ru: Поиск

en: Bookmarked Trips
ru: Маршруты в закладках

en: Bookmarked Searches
ru: Поиски в закладках

en: Application
ru: Приложение

en: Bookmark Search
ru: Запомнить поиск

en: Bookmark Trip
ru: Запомнить маршрут

en: Reload Trip
ru: Заново загрузить маршрут

en: Quit
ru: Выйти

en: Show Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Show Preferences
ru: Предпочтения

en: Open Menu
ru: Открыть меню

en: Swap Start and Destination
ru: Следовать из пункта назначения

en: Select Network
ru: Выбрать сеть

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Connections
ru: Рейсы

en: Bookmark This Search
ru: Запомнить этот поиск

en: Trip Details
ru: Детали маршрута

en: Refresh This Trip
ru: Обновить маршрут

en: Bookmark This Trip
ru: Запомнить этот маршрут

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Keyboard Shortcuts
ru: Клавиши клавиатуры

en: _About Railway
ru: _О Railway

en: High Load
ru: Высокая загруженность

en: Very High Load
ru: Очень высокая загруженность

en: Exceptionally High Load
ru: Исключительно высокая загруженность

en: On Time
ru: Вовремя

en: Minor Delays
ru: Небольшие задержки

en: Delayed
ru: Задерживается

en: Very Delayed
ru: Задерживается надолго

en: Extremely Delayed
ru: Сильно задерживается

en: Platform Changes
ru: Изменения платформы

en: Connection Not Possible
ru: Стыковка невозможна

en: Cancelled
ru: Отменён

en: Start and destination are missing
ru: Не указаны пункты отправления и назначения

en: Start is missing
ru: Пункт отправления не указан

en: Destination is missing
ru: Пункт назначения не указан

en: Search ongoing
ru: Идёт поиск

en: Last refreshed {}
ru: Последнее обновление {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
ru: Прибытие в {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
ru: Пешком {walk} ждать {wait}

en: Transfer Time {}
ru: Время в пути {}

en: Walk {}
ru: Пешком {}

en: Transfer
ru: Трансфер

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
ru: {} мин

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
ru: %_H ч %_M мин

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
ru[0]: %_d день %_H ч %_M мин
ru[1]: %_d дня %_H ч %_M мин
ru[2]: %_d дней %_H ч %_M мин

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
ru: {} мин.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
ru: {} ч.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
ru: %-H ч. %-M мин.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
ru[0]: %-d день %-H ч. %-M мин.
ru[1]: %-d дня %-H ч. %-M мин.
ru[2]: %-d дней %-H ч. %-M мин.

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Yesterday
ru: Вчера

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
ru: %d-%m-%Y

en: {} h | {} h
ru[0]: {} ч
ru[1]: {} ч
ru[2]: {} ч

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: 1st class
ru: первый класс

en: 2nd class
ru: второй класс

en: Regional Only
ru: Только пригород

en: Selected Modes of Transport
ru: Выбранные типы транспорта

en: Direct Connection
ru: Без пересадок

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
ru: Не удалось получить данные. Вы подключены к Интернету?

en: Received an error. Please share feedback.
ru: Возникла ошибка. Пожалуйста, опишите её в обратной связи.

en: More Information
ru: Дополнительная информация

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
ru: Возникла неизвестная проблема. Пожалуйста, опишите её в обратной связи.

en: Error
ru: Ошибка

en: _Close
ru: _Закрыть

en: {} change | {} changes
ru[0]: {} изменение
ru[1]: {} изменений
ru[2]: {} изменений

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
ru: От {departure} до {arrival} за {travel_time} с {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
ru: {train} в направлении {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
ru: Отправление {start} от платформы {platform} в {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
ru: Отправление {start} в {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
ru: Прибытие в {destination} на платформу {platform} в {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
ru: Прибытие в {destination} в {arrival}.

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
ru: {stop} в {arrival} на платформе {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
ru: {stop} в {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
ru: Вариант {} выбран

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
ru: Не выбрано ни одного варианта

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
ru[0]: один вариант, не выбран
ru[1]: {n} варианта, не выбраны
ru[2]: {n} вариантов, ни один не выбран

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
ru: каждый ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
ru: {amount}€

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
ru: {amount}$

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
ru: {amount} {currency}

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
ru: Германия

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
ru: Австрия

en: Walk
ru: Пешком
