diebahn - en to fr translation catalogue (150 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
fr: Chemin de fer

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
fr: trains;chemin de fer;trajets;voyages;planifier;horaires;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
fr: Trouvez toutes vos informations de voyage

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
fr: Railway vous permet de rechercher des trajets en train nationaux et internationaux sans avoir à naviguer sur plusieurs sites différents. Grâce à son design adaptatif, Railway est aussi pratique pour planifier votre voyage à l’avance que pour accéder à vos informations de trajet sur mobile :

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
fr: Visualiser les détails de votre voyage, comme le quai et les retards

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
fr: Ajoutez en favoris vos voyage présents et futurs ainsi que vos recherches fréquentes

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
fr: Utiliser des options de recherche avancées comme le filtrage par mode de transport

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
fr: Et tout cela pour de nombreux réseaux de chemins de fer à travers le monde, mais principalement en Europe.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
fr: Aperçu de l’application

en: Departure
fr: Départ

en: Arrival
fr: Arrivée

en: Input date
fr: Date saisie

en: Input time
fr: Heure saisie

en: Time
fr: Heure

en: Now
fr: Maintenant

en: Total Travel Time
fr: Temps de trajet total

en: Trip Segments
fr: Segments du voyage

en: Choose a Trip
fr: Sélectionnez un trajet

en: Search for Trips
fr: Recherchez un trajet

en: Show Stops
fr: Afficher les arrêts

en: Show Intermediate Stops
fr: Afficher les arrêts intermédiaires

en: Show Announcements
fr: Afficher les annonces

en: Announcements
fr: Annonces

en: Stops
fr: Arrêts

en: General
fr: Général

en: Automatically Remove Old Bookmarks
fr: Suppression automatique des anciens favoris

en: Past trips are kept only for a period of time
fr: Les voyages précédents ne sont gardés que pendant un temps limité

en: Preservation Time For Trips
fr: Durée des voyages à préserver

en: For how long to retain trips after arrival
fr: Pour combien de temps il faut garder les voyages après l'arrivée

en: Search Networks…
fr: Rechercher des réseaux…

en: Refresh Trip
fr: Actualiser voyage

en: More search options
fr: Plus d’options de recherche

en: Refine Advanced Search Options
fr: Affiner les options de recherche avancée

en: More Options
fr: Plus d’options

en: Discount Card
fr: Carte de réduction

en: Class
fr: Classe

en: First Class
fr: Première classe

en: Second Class
fr: Seconde classe

en: Bike Accessible
fr: Accessible en vélo

en: Minimum Transfer Time
fr: Délai minimal de correspondance

en: Direct Connections Only
fr: Connexions directes uniquement

en: Modes of Transport
fr: Modes de transport

en: High Speed Train
fr: Train à Haute Vitesse

en: Regional Train
fr: Train régional

en: Suburban Trains
fr: Trains périurbains

en: Subway
fr: Métro

en: Tram
fr: Tramway

en: Cablecar
fr: Téléphérique

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en: Search
fr: Rechercher

en: Bookmarked Trips
fr: Voyages favoris

en: Bookmarked Searches
fr: Recherches favoris

en: Bookmark Search
fr: Ajouter recherche aux favoris

en: Bookmark Trip
fr: Ajouter voyage aux favoris

en: Reload Trip
fr: Actualiser voyage

en: Quit
fr: Quitter

en: Show Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Show Preferences
fr: Préférences

en: Open Menu
fr: Menu principal

en: Swap Start and Destination
fr: Inverser le départ et la destination

en: Select Network
fr: Sélectionnez un réseau

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Connections
fr: Connexions

en: Bookmark This Search
fr: Marquer cette recherche d’un signet

en: Trip Details
fr: Détails du voyage

en: Refresh This Trip
fr: Actualiser ce trajet

en: Bookmark This Trip
fr: Ajouter ce trajet aux signets

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _About Railway
fr: À _propos de Railway

en: High Load
fr: Forte affluence

en: Very High Load
fr: Très forte affluence

en: Exceptionally High Load
fr: Affluence exceptionnelle

en: On Time
fr: À l’heure

en: Minor Delays
fr: Retards mineurs

en: Delayed
fr: Retardé

en: Very Delayed
fr: Très retardé

en: Extremely Delayed
fr: Extrêmement retardé

en: Platform Changes
fr: Quai modifié

en: Connection Not Possible
fr: Connexion impossible

en: Cancelled
fr: Annulé

en: A bookmarked trip ended recently.
fr: Un voyage mis en favori s’est terminé récemment.

en: Always _Delete
fr: Toujours_Supprimer

en: Start and destination are missing
fr: Départ et destination manquants

en: Start is missing
fr: Départ manquant

en: Destination is missing
fr: Destination manquante

en: Search ongoing
fr: Recherche en cours

en: Last refreshed {}
fr: Dernièrement actualisé {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
fr: Arriver à {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
fr: Marcher {walk} Attendre {wait}

en: Transfer Time {}
fr: Durée de correspondance {}

en: Walk {}
fr: Marcher {}

en: Transfer
fr: Correspondance

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
fr[0]: %_d jour %_H h %_M min
fr[1]: %_d jours %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
fr: {} h.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
fr: %-H h. %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
fr[0]: %-d jour %-H hrs. %-M min.
fr[1]: %-d jours %-H hrs. %-M min.

note: Translators: formatting of time in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %H:%M
fr: %H : %M

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Yesterday
fr: Hier

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
fr: %d-%m-%Y

en: None
fr: Aucune

en: BahnCard 25, 1st class
fr: BahnCard 25, 1ère classe

en: BahnCard 25, 2nd class
fr: BahnCard 25, 2nde classe

en: BahnCard 50, 1st class
fr: BahnCard 50, 1ère classe

en: BahnCard 50, 2nd class
fr: BahnCard 50, 2nde classe

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
fr: A – VORTEILScard (avec RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
fr: CH – HalbtaxAbo (avec RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
fr: CH – HalbtaxAbo (sans RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
fr: NL – Voordeelurenabo (avec RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
fr: NL – Voordeelurenabo (sans RAILPLUS)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: 1st class
fr: 1ère classe

en: 2nd class
fr: 2nde classe

en: Regional Only
fr: Régional uniquement

en: Selected Modes of Transport
fr: Modes de transport sélectionnés

en: Direct Connection
fr: Liaison directe

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
fr: Échec de la récupération des données. Êtes-vous connecté à Internet ?

en: Received an error. Please share feedback.
fr: Erreur reçue. Merci de la signaler.

en: More Information
fr: Plus d’informations

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
fr: Une erreur inconnue s’est produite. Pensez à la signaler.

en: Error
fr: Erreur

en: _Close
fr: _Fermer

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
fr: %a %d %b

en: {} change | {} changes
fr[0]: {} correspondance
fr[1]: {} correspondances

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
fr: De {departure} à {arrival} dans {travel_time} avec {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
fr: {train} à destination de {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
fr: Départ de {start} de la voie {platform} à {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
fr: Départ {start} à {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
fr: Arrivée à {destination} sur la voie {platform} à {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
fr: Arrivée à {destination} à {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
fr[0]: {} Arrêt
fr[1]: {} Arrêts

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
fr: {stop} à {arrival} sur la voie {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
fr: {stop} à {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
fr: Suggestion {} sélectionnée

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
fr: Aucune suggestion sélectionnée

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
fr[0]: une suggestion, non sélectionnée
fr[1]: {n} suggestions, non sélectionnées

en: Source Translation Supported by
fr: Traduction de source soutenu par

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
fr: chaque ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
fr: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
fr: {amount} $

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
fr: {amount} {currency}

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
fr: Allemagne

en: North America
fr: Amérique du Nord

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
fr: Autriche

en: Worldwide (beta)
fr: À travers le monde (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
fr: Correspondances

en: Walk
fr: Marche
