diebahn - en to es translation catalogue (148 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
es: Ferrocarril

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
es: train;railway;journey;planner;timetables;tren;ferrocarril;viaje;planificador;horarios;

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
es: Encuentre toda la información de su viaje

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
es: Ferrocarril le permite buscar información sobre viajes a través de redes y fronteras sin tener que navegar por diferentes páginas web. Gracias al diseño adaptativo, es adecuado para planificar el viaje con antelación o con el móvil sobre la marcha:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
es: Vea los detalles de sus viajes, incluidos los andenes y las demoras

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
es: Destacar viajes actuales y futuros, así como búsquedas frecuentes

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
es: Usar las opciones de búsqueda avanzada, como filtrar por medio de transporte

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
es: Y todo eso para redes de todo el mundo, pero sobre todo de Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
es: Vista general de la aplicación

en: Departure
es: Salida

en: Arrival
es: Llegada

en: Input date
es: Introducir fecha

en: Date
es: Fecha

en: Input time
es: Introducir hora

en: Time
es: Hora

en: Now
es: Ahora

en: Total Travel Time
es: Duración total del viaje

en: Trip Segments
es: Tramos del viaje

en: Choose a Trip
es: Elija un viaje

en: Search for Trips
es: Buscar viajes

en: Show Stops
es: Mostrar paradas

en: Show Intermediate Stops
es: Mostrar paradas intermedias

en: Show Announcements
es: Mostrar anuncios

en: Announcements
es: Anuncios

en: Stops
es: Paradas

en: Automatically Remove Old Bookmarks
es: Eliminar automáticamente los destacados antiguos

en: Past trips are kept only for a period of time
es: Los viajes antiguos se conservan solo por un período de tiempo

en: Preservation Time For Trips
es: Tiempo de conservación para los viajes

en: For how long to retain trips after arrival
es: Durante cuánto tiempo conservar los viajes tras la llegada

en: Search Networks…
es: Buscar redes…

en: Refresh Trip
es: Actualizar viaje

en: More search options
es: Más opciones de búsqueda

en: Refine Advanced Search Options
es: Refinar las opciones de búsqueda avanzada

en: More Options
es: Más opciones

en: Discount Card
es: Tarjeta descuento

en: Class
es: Clase

en: First Class
es: Primera clase

en: Second Class
es: Segunda clase

en: Bike Accessible
es: Apto para bicicletas

en: Minimum Transfer Time
es: Tiempo de trasbordo mínimo

en: Direct Connections Only
es: Solo conexiones directas

en: Modes of Transport
es: Medios de transporte

en: High Speed Train
es: Tren de alta velocidad

en: Regional Train
es: Tren regional

en: Suburban Trains
es: Trenes de cercanías

en: Bus
es: Autobús

en: Subway
es: Metro

en: Tram
es: Tranvía

en: Cablecar
es: Teleférico

en: From
es: Origen

en: To
es: Destino

en: Search
es: Buscar

en: Bookmarked Trips
es: Viajes destacados

en: Bookmarked Searches
es: Búsquedas destacadas

en: Application
es: Aplicación

en: Bookmark Search
es: Buscar en destacados

en: Bookmark Trip
es: Destacar viaje

en: Reload Trip
es: Recargar viaje

en: Quit
es: Salir

en: Show Shortcuts
es: Mostrar atajos del teclado

en: Show Preferences
es: Mostrar preferencias

en: Open Menu
es: Abrir menú

en: Swap Start and Destination
es: Intercambiar origen y destino

en: Select Network
es: Seleccionar red

en: Main Menu
es: Menú principal

en: Connections
es: Conexiones

en: Bookmark This Search
es: Destacar esta búsqueda

en: Trip Details
es: Detalles del viaje

en: Refresh This Trip
es: Actualizar este viaje

en: Bookmark This Trip
es: Destacar este viaje

en: Preferences
es: Preferencias

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos del teclado

en: _About Railway
es: _Acerca de Ferrocarril

en: High Load
es: Carga elevada

en: Very High Load
es: Carga muy elevada

en: Exceptionally High Load
es: Carga excepcionalmente elevada

en: On Time
es: Puntual

en: Minor Delays
es: Demoras menores

en: Delayed
es: Demorado

en: Very Delayed
es: Muy demorado

en: Extremely Delayed
es: Extremadamente demorado

en: Platform Changes
es: Cambios de andén

en: Connection Not Possible
es: No es posible la conexión

en: Cancelled
es: Cancelado

en: A bookmarked trip ended recently.
es: Un viaje destacado terminó recientemente.

en: Always _Delete
es: _Eliminar siempre

en: Start and destination are missing
es: Falta el origen y el destino

en: Start is missing
es: Falta el origen

en: Destination is missing
es: Falta el destino

en: Search ongoing
es: Búsqueda en curso

en: Last refreshed {}
es: Última actualización {}

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
es: Llegada a {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
es: Andar {walk} y esperar {wait}

en: Transfer Time {}
es: Tiempo de trasbordo {}

en: Walk {}
es: Andar {}

en: Transfer
es: Transbordar

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
es[0]:  %_d día %_H h %_M min
es[1]: %_d días %_H h %_M min

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
es[0]: %-d día %-H hrs. %-M min.
es[1]: %-d días %-H hrs. %-M min.

en: Today
es: Hoy

en: Tomorrow
es: Mañana

en: Yesterday
es: Ayer

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
es: %d %m %Y

en: None
es: Ninguno

en: BahnCard 25, 1st class
es: BahnCard 25, 1ª clase

en: BahnCard 25, 2nd class
es: BahnCard 25, 2ª clase

en: BahnCard 50, 1st class
es: BahnCard 50, 1ª clase

en: BahnCard 50, 2nd class
es: BahnCard 50, 2ª clase

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
es: A - VORTEILScard (con RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
es: CH - HalbtaxAbo (con RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
es: CH - HalbtaxAbo (sin RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
es: NL - Voordeelurenabo (con RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
es: NL - Voordeelurenabo (sin RAILPLUS)

en: CH – General-Abonnement
es: CH – Suscripción general

en: Unknown
es: Desconocido

en: 1st class
es: 1ª clase

en: 2nd class
es: 2ª clase

en: Regional Only
es: Solo regionales

en: Selected Modes of Transport
es: Medios de transporte seleccionados

en: Direct Connection
es: Conexión directa

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
es: No se han podido recuperar los datos. ¿Está conectado a Internet?

en: Received an error. Please share feedback.
es: Se ha producido un error. Por favor, comparta sus comentarios.

en: More Information
es: Más información

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
es: Se ha producido un problema desconocido. Por favor, comparta sus comentarios.

en: _Close
es: _Cerrar

en: {} change | {} changes
es[0]: {} cambio
es[1]: {} cambios

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
es: De {departure} a {arrival} en {travel_time} con {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
es: {train} en dirección a {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
es: Salida {start} del andén {platform} a las {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
es: Salida {start} a las {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
es: Llegada a {destination} en el andén {platform} a las {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
es: Llegada a {destination} a las {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
es[0]: {} parada
es[1]: {} paradas

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
es: {stop} en {arrival} en el andén {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
es: {stop} a las {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
es: Sugerencia {} seleccionada

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
es: No hay sugerencias seleccionadas

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when suggestions changed in the station entry.
en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
es[0]: una sugerencia, sin seleccionar
es[1]: {n} sugerencias, sin seleccionar

en: Source Translation Supported by
es: Traducción del código fuente soportada por

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
es: cada ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
es: {amount}€

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
es: {amount}$

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
es: {amount} {currency}

note: Hafas TODO: BVG, SNCB, SNCF, TPG Always shows "no provider" Provider::new( "DB-Busradar-Nrw", "DB Busradar NRW", // Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/North_Rhine-Westphalia. Some(&gettextrs::gettext("North Rhine-Westphalia")), &gettextrs::gettext("Germany"), true, 
en: Germany
es: Alemania

en: North America
es: Norteamérica

note: Provider::new("ZVV", "ZVV", Some("Zürich public transport"), &gettextrs::gettext("Europe"), true), Search.ch
en: Europe
es: Europa

en: Worldwide (beta)
es: Mundial (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
es: Usando Transitous

en: Walk
es: Caminar
