diebahn - en to fi translation catalogue (147 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
fi: Löydä matkatiedot

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
fi: train;railway;journey;planner;timetables;juna;aikataulu;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
fi: Railway mahdollistaa matkatietojen etsinnän välittämättä eri verkostoista ja maarajoista ilman, että joudut vierailla lukuisilla eri verkkosivustoilla. Mukautuvan käyttöliittymän avulla voit suunnitella matkat joko etukäteen tai mobiililaitteella ollessasi jo liikkeellä:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
fi: Katso matkan yksityiskohdat mukaan lukien laiturit ja viivästykset

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
fi: Lisää matkat ja usein toistuvat haut kirjanmerkkeihin

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
fi: Käytä lisävalintoja suodattaaksesi matkoja esimerkiksi liikkumistavan perusteella

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
fi: Kaikki tämä maailmanlaajuisiin verkostoihin, mutta pääasiassa Eurooppaan.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
fi: Sovelluksen yleisnäkymä

en: Departure
fi: Lähtö

en: Arrival
fi: Saapuminen

en: Input date
fi: Syötä päivä

en: Date
fi: Päivä

en: Input time
fi: Syötä kellonaika

en: Time
fi: Kellonaika

en: Now
fi: Nyt

en: Total Travel Time
fi: Matkustusaika yhteensä

en: Trip Segments
fi: Matkaosuuksia

en: Choose a Trip
fi: Valitse matka

en: Search for Trips
fi: Etsi matkoja

en: Show Stops
fi: Näytä pysähdykset

en: Show Intermediate Stops
fi: Näytä välipysähdykset

en: Show Announcements
fi: Näytä ilmoitukset

en: Announcements
fi: Ilmoitukset

en: Stops
fi: Pysähdykset

en: General
fi: Yleiset

en: Automatically Remove Old Bookmarks
fi: Poista vanhat kirjanmerkit automaattisesti

en: Past trips are kept only for a period of time
fi: Menneet matkat säilytetään vain tämän ajan

en: Preservation Time For Trips
fi: Matkojen säilytysaika

en: For how long to retain trips after arrival
fi: Kuinka kauan matkoja säilytetään saapumisen jälkeen

en: Search Networks…
fi: Etsi verkostoja…

en: Refresh Trip
fi: Virkistä matka

en: More search options
fi: Lisää hakuvalintoja

en: Refine Advanced Search Options
fi: Määritä lisähakuvalinnat

en: More Options
fi: Lisää valintoja

en: Discount Card
fi: Alennuskortti

en: Class
fi: Luokka

en: First Class
fi: Ensimmäinen luokka

en: Second Class
fi: Toinen luokka

en: Bike Accessible
fi: Pyörä mukana

en: Minimum Transfer Time
fi: Siirtymäaika vähintään

en: Direct Connections Only
fi: Vain suorat yhteydet

en: Modes of Transport
fi: Liikkumistavat

en: Regional Train
fi: Alueellinen juna

en: Bus
fi: Bussi

en: Ferry
fi: Lautta

en: Subway
fi: Metro

en: Tram
fi: Raitiovaunu

en: Cablecar
fi: Köysirata

en: Taxi
fi: Taksi

en: From
fi: Mistä

en: To
fi: Minne

en: Search
fi: Etsi

en: Bookmarked Trips
fi: Kirjanmerkityt matkat

en: Bookmarked Searches
fi: Kirjanmerkityt haut

en: Application
fi: Sovellus

en: Bookmark Search
fi: Lisää haku kirjanmerkkeihin

en: Bookmark Trip
fi: Lisää matka kirjanmerkkeihin

en: Reload Trip
fi: Lataa matka uudelleen

en: Quit
fi: Lopeta

en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

en: Show Preferences
fi: Näytä asetukset

en: Open Menu
fi: Avaa valikko

en: Swap Start and Destination
fi: Vaihda lähtö- ja määränpää

en: Select Network
fi: Valitse verkosto

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Bookmark This Search
fi: Lisää tämä haku kirjanmerkkeihin

en: Trip Details
fi: Matkan yksityiskohdat

en: Refresh This Trip
fi: Virkistä tämä matka

en: Bookmark This Trip
fi: Lisää tämä matka kirjanmerkkeihin

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _About Railway
fi: _Tietoja - Railway

en: High Load
fi: Suuri kuorma

en: Very High Load
fi: Erittäin suuri kuorma

en: Exceptionally High Load
fi: Poikkeuksellisen suuri kuorma

en: On Time
fi: Ajallaan

en: Minor Delays
fi: Pieniä viivästyksiä

en: Delayed
fi: Myöhässä

en: Very Delayed
fi: Varsin myöhässä

en: Extremely Delayed
fi: Erittäin myöhässä

en: Platform Changes
fi: Laiturimuutoksia

en: Connection Not Possible
fi: Yhteys ei ole mahdollinen

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: A bookmarked trip ended recently.
fi: Kirjanmerkitty matka päättyi äskettäin.

en: Always _Delete
fi: Poista _aina

en: Start and destination are missing
fi: Aloitus ja määränpää puuttuvat

en: Start is missing
fi: Aloitus puuttuu

en: Destination is missing
fi: Määränpää puuttuu

en: Search ongoing
fi: Haku on meneillään

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
fi: Saavu kohteeseen {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
fi: Kävele {walk} Odota {wait}

en: Transfer Time {}
fi: Siirtymäaika {}

en: Walk {}
fi: Kävele {}

en: Transfer
fi: Siirtymä

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
fi: %_H t %_M min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
fi[0]:  %_d päivä %_H t %_M min
fi[1]: %_d päivää %_H t %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
fi: {} t.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
fi: %-H t. %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
fi[0]: %-d päivä %-H t. %-M min.
fi[1]: %-d päivää %-H t. %-M min.

note: Translators: formatting of time in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %H:%M
fi: %H.%M

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Yesterday
fi: Eilen

en: {} h | {} h
fi[0]: {} t
fi[1]: {} t

en: None
fi: Ei mitään

en: BahnCard 25, 1st class
fi: BahnCard 25, 1. luokka

en: BahnCard 25, 2nd class
fi: BahnCard 25, 2. luokka

en: BahnCard 50, 1st class
fi: BahnCard 50, 1. luokka

en: BahnCard 50, 2nd class
fi: BahnCard 50, 2. luokka

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
fi: A – VORTEILScard (RAILPLUS:n kanssa)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
fi: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS:n kanssa)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
fi: CH – HalbtaxAbo (ilman RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
fi: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS:n kanssa)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
fi: NL – Voordeelurenabo (ilman RAILPLUS)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: 1st class
fi: 1. luokka

en: 2nd class
fi: 2. luokka

en: Regional Only
fi: Vain alueellinen

en: Selected Modes of Transport
fi: Valitse liikkumistavat

en: Direct Connection
fi: Suora yhteys

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
fi: Tietojen noutaminen epäonnistui. Oletko yhteydessä internetiin?

en: Received an error. Please share feedback.
fi: Virhe vastaanotettu. Lähetä palautetta.

en: More Information
fi: Lisätietoja

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
fi: Tapahtui tuntematon virhe. Lähetä palautetta.

en: Error
fi: Virhe

en: _Close
fi: _Sulje

en: {} change | {} changes
fi[0]: {} vaihto
fi[1]: {} vaihtoa

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
fi: Lähtö {departure}, määränpää {arrival}, aika {travel_time}, vaihtoja {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
fi: {train} suuntaan {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
fi: Lähtö {start} laiturilta {platform} kello {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
fi: Lähtö {start} kello {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
fi: Saavu määränpäähän {destination} laiturille {platform} kello {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
fi: Saavu määränpäähän {destination} kello {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
fi[0]: {} pysähdys
fi[1]: {} pysähdystä

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
fi: {stop} kohteessa {arrival} laiturilla {platform}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
fi: Ehdotus {} valittu

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
fi: Ehdotusta ei ole valittu

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
fi[0]: yksi ehdotus, yhtäkään ei valittu
fi[1]: {n} ehdotusta, yhtäkään ei valittu

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
fi: ~{} välein

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
fi: {amount} €

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
fi: Saksa

en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

en: Europe
fi: Eurooppa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
fi: Itävalta

en: Worldwide (beta)
fi: Maailmanlaajuinen (beeta)

en: Walk
fi: Kävele
