diebahn - en to ja translation catalogue (156 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
ja: あらゆる旅行情報を検索

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
ja: train;railway;journey;planner;timetables;電車;鉄道;列車;旅;時刻表;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
ja: Railway を使えば、さまざまなウェブサイトを移動することなく、ネットワークや国境を越えて旅行情報を検索できます。適応性のあるデザインのため、事前の旅行の計画や、外出先でのモバイル利用にも適しています。

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
ja: プラットフォームや遅延など、乗車の詳細を表示する

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
ja: 現在および将来の旅行をブックマークし、頻繁に検索する

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
ja: 交通手段によるフィルタリングなど、高度な検索オプションを利用する

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
ja: 世界中のネットワークのためのものですが、ほとんどがヨーロッパのものです。

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
ja: アプリケーションの外観

en: Departure
ja: 出発

en: Arrival
ja: 到着

en: Input date
ja: 日付を入力

en: Date
ja: 日付

en: Input time
ja: 時間を入力

en: Time
ja: 時間

en: Now
ja: 現在

en: Total Travel Time
ja: 移動時間合計

en: Trip Segments
ja: 旅行区間

en: Choose a Trip
ja: 旅行を選択

en: Search for Trips
ja: 旅行を検索

en: Show Stops
ja: 停車駅を表示

en: Show Intermediate Stops
ja: 途中停車駅を表示

en: Show Announcements
ja: お知らせを表示

en: Announcements
ja: お知らせ

en: Stops
ja: 停車駅

en: General
ja: 一般

en: Automatically Remove Old Bookmarks
ja: 自動的に古いブックマークを消去

en: Past trips are kept only for a period of time
ja: 過去の旅行は一定期間のみ保存されます

en: Preservation Time For Trips
ja: 旅行の保存時間

en: For how long to retain trips after arrival
ja: 到着後の旅行の保持期間

en: Search Networks…
ja: ネットワークを検索…

en: Refresh Trip
ja: 旅行を更新

en: More search options
ja: その他の検索オプション

en: Refine Advanced Search Options
ja: 詳細検索オプションを絞り込む

en: More Options
ja: 他のオプション

en: Discount Card
ja: 割引カード

en: Class
ja: クラス

en: First Class
ja: ファーストクラス

en: Second Class
ja: 普通クラス

en: Bike Accessible
ja: 自転車利用可

en: Minimum Transfer Time
ja: 最低乗り換え時間

en: Direct Connections Only
ja: 直接接続のみ

en: Modes of Transport
ja: 交通手段

en: Mainline Train
ja: 本線列車

en: Regional Train
ja: 中距離列車

en: S-Bahn Train
ja: 都市高速鉄道

en: Bus
ja: バス

en: Ferry
ja: フェリー

en: Subway
ja: 地下鉄

en: Tram
ja: 市電

en: Cablecar
ja: ケーブルカー

en: Taxi
ja: タクシー

en: From
ja: 出発

en: To
ja: 到着

en: Search
ja: 検索

en: Bookmarked Trips
ja: ブックマークされた旅行

en: Bookmarked Searches
ja: ブックマークされた検索

en: Application
ja: アプリケーション

en: Bookmark Search
ja: 検索をブックマーク

en: Bookmark Trip
ja: 旅行をブックマーク

en: Reload Trip
ja: 旅行を再読み込み

en: Quit
ja: 終了

en: Show Shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: Show Preferences
ja: 設定を表示

en: Open Menu
ja: メニューを開く

en: Swap Start and Destination
ja: 出発地と目的地を入れ替え

en: Select Network
ja: ネットワークを選択

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Connections
ja: 接続

en: Bookmark This Search
ja: この検索をブックマークする

en: Trip Details
ja: 旅行の詳細

en: Refresh This Trip
ja: この旅行を更新

en: Bookmark This Trip
ja: この旅行をブックマークする

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _About Railway
ja: Railway について(_A)

en: High Load
ja: 混雑

en: Very High Load
ja: かなりの混雑

en: Exceptionally High Load
ja: 非常に混雑

en: On Time
ja: 時間通り

en: Minor Delays
ja: わずかな遅れ

en: Delayed
ja: 遅れ

en: Very Delayed
ja: かなりの遅れ

en: Extremely Delayed
ja: 大幅な遅れ

en: Platform Changes
ja: 番線変更

en: Connection Not Possible
ja: 接続不可能

en: Cancelled
ja: 運休

en: A bookmarked trip ended recently.
ja: ブックマークしていた旅行が最近終わった。

en: Always _Delete
ja: 常に削除(_D)

en: Start and destination are missing
ja: 出発地と目的地が未指定

en: Start is missing
ja: 出発地が未指定

en: Destination is missing
ja: 目的地が未指定

en: Search ongoing
ja: 検索中

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
ja: {destination}に到着する。

en: Walk {walk} Wait {wait}
ja: 徒歩 {walk} 待ち {wait}

en: Transfer Time {}
ja: 乗り換え時間 {}

en: Walk {}
ja: 徒歩 {}

en: Transfer
ja: 乗り換え

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
ja: {} 分

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
ja: %_H 時間 %_M 分

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
ja[0]: %_d 日 %_H 時間 %_M 分

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
ja: {} 分

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
ja: {} 時間

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
ja: %-H 時間 %-M 分

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
ja[0]: %-d 日 %-H 時間 %-M 分

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Yesterday
ja: 昨日

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
ja: %B%d日 (%a)

en: {} h | {} h
ja[0]: {} 時間

en: None
ja: なし

en: BahnCard 25, 1st class
ja: BahnCard 25, ファーストクラス

en: BahnCard 25, 2nd class
ja: BahnCard 25, 普通席

en: BahnCard 50, 1st class
ja: BahnCard 50, ファーストクラス

en: BahnCard 50, 2nd class
ja: BahnCard 50, 普通席

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
ja: オーストリア – VORTEILScard (RAILPLUS 付き)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
ja: チェコ – HalbtaxAbo (RAILPLUS 付き)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
ja: チェコ – HalbtaxAbo (RAILPLUS なし)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
ja: オランダ – Voordeelurenabo (RAILPLUS 付き)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
ja: オランダ – Voordeelurenabo (RAILPLUS なし)

en: SH-Card
ja: SH-カード

en: CH – General-Abonnement
ja: チェコ – 一般購読

en: Unknown
ja: 不明

en: 1st class
ja: ファーストクラス

en: 2nd class
ja: 普通席

en: Regional Only
ja: 区間のみ

en: Selected Modes of Transport
ja: 選択された交通手段

en: Direct Connection
ja: 直接接続

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
ja: データの取得に失敗しました。インターネットに接続していますか?

en: Received an error. Please share feedback.
ja: エラーが発生しました。フィードバックを共有してください。

en: More Information
ja: 追加情報

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
ja: 不明な問題が発生しました。フィードバックを共有してください。

en: Error
ja: エラー

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: {} change | {} changes
ja[0]: {} 変更

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
ja: {changes_text}で{travel_time}に{departure}から{arrival}まで

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
ja: {destination}方向の{train}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
ja: {start}に{platform}番線で{departure}に出発してください.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
ja: {departure}に{start}から出発して。

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
ja: {destination}の{platform}番線で{arrival}に到着します。

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
ja: {destination}で{arrival}に到着します。

en: {} Stop | {} Stops
ja[0]: {} 停車駅

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
ja: {stop}の{platform}番線で{arrival}に

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
ja: {stop}で{arrival}に

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
ja: 提案 {} を選択中

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
ja: 提案未選択

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
ja[0]: {n} 件の提案、選択中の提案なし

en: Source Translation Supported by
ja: ソース翻訳のサポート

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
ja: {} 間隔

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
ja: ドイツ

en: North America
ja: 北米

en: Europe
ja: ヨーロッパ

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
ja: オーストリア

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
ja: シュレースヴィヒ ホルシュタイン州

en: Worldwide (beta)
ja: 全世界 (ベータ機能)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
ja: Transitous を使用

en: Walk
ja: 徒歩
