diebahn - en to pt translation catalogue (144 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
pt: Encontre as suas informações de viagem

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
pt: train;railway;journey;planner;timetables;comboio;ferrovia;viagem;planejador;horários;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
pt: Railway permite que pesquise informações de viagens por diversas redes e fronteiras sem precisar navegar por diferentes páginas da web. Com o seu design adaptável, é perfeito para planejar a sua viagem com antecedência ou em dispositivos móveis, de qualquer lugar:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
pt: Veja os pormenores das suas viagens, incluindo plataformas e atrasos

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
pt: Grave viagens atuais e futuras, assim como pesquisas frequentes

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
pt: Use opções de pesquisa avançada, como filtragem por meio de transporte

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
pt: E tudo isso para redes de todo o mundo, mas principalmente da Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
pt: Visão geral da aplicação

en: Departure
pt: Partida

en: Arrival
pt: Chegada

en: Input date
pt: Data de entrada

en: Date
pt: Data

en: Input time
pt: Hora de entrada

en: Time
pt: Tempo

en: Now
pt: Agora

en: Total Travel Time
pt: Tempo Total de Viagem

en: Trip Segments
pt: Segmentos de Viagem

en: Choose a Trip
pt: Escolha uma Viagem

en: Search for Trips
pt: Pesquisar Viagens

en: Show Stops
pt: Mostrar paragens

en: Show Intermediate Stops
pt: Mostrar paragens intermediárias

en: Show Announcements
pt: Mostrar Anúncios

en: Announcements
pt: Anúncios

en: Stops
pt: Paragens

en: General
pt: Geral

en: Automatically Remove Old Bookmarks
pt: Remover Marcadores Antigos Automaticamente

en: Past trips are kept only for a period of time
pt: As viagens anteriores são mantidas apenas por um período de tempo

en: Preservation Time For Trips
pt: Tempo de preservação das viagens

en: For how long to retain trips after arrival
pt: Por quanto tempo manter as viagens após a chegada

en: Search Networks…
pt: Pesquisar Redes…

en: Refresh Trip
pt: Atualizar Viagem

en: More search options
pt: Mais opções de pesquisa

en: Refine Advanced Search Options
pt: Refinar Opções de Pesquisa Avançada

en: More Options
pt: Mais Opções

en: Discount Card
pt: Cartão de Desconto

en: Class
pt: Classe

en: First Class
pt: Primeira Classe

en: Second Class
pt: Segunda Classe

en: Bike Accessible
pt: Acessível para Bicicleta

en: Minimum Transfer Time
pt: Tempo Mínimo de Transferência

en: Direct Connections Only
pt: Somente Conexões Diretas

en: Modes of Transport
pt: Modos de Transporte

en: Regional Train
pt: Comboio regional

en: Bus
pt: Ônibus

en: Ferry
pt: Balsa

en: Subway
pt: Metrô

en: Tram
pt: Bonde

en: Cablecar
pt: Teleférico

en: Taxi
pt: Táxi

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: Search
pt: Procurar

en: Bookmarked Trips
pt: Viagens Favoritas

en: Bookmarked Searches
pt: Pesquisas Favoritas

en: Application
pt: Aplicação

en: Bookmark Search
pt: Favoritar Pesquisa

en: Bookmark Trip
pt: Favoritar Viagem

en: Reload Trip
pt: Recarregar Viagem

en: Quit
pt: Sair

en: Show Shortcuts
pt: Mostrar Atalhos

en: Show Preferences
pt: Mostrar Preferências

en: Open Menu
pt: Abrir Menu

en: Swap Start and Destination
pt: Inverter origem e destino

en: Select Network
pt: Selecionar Rede

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Connections
pt: Conexões

en: Bookmark This Search
pt: Favoritar Esta Pesquisa

en: Trip Details
pt: Detalhes da Viagem

en: Refresh This Trip
pt: Atualizar esta Viagem

en: Bookmark This Trip
pt: Favoritar esta Viagem

en: Preferences
pt: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos do Teclado

en: _About Railway
pt: _Sobre o Railway

en: High Load
pt: Ocupação alta

en: Very High Load
pt: Ocupação muito alta

en: Exceptionally High Load
pt: Ocupação extremamente alta

en: On Time
pt: No horário

en: Minor Delays
pt: Pequenos Atrasos

en: Delayed
pt: Atrasado

en: Very Delayed
pt: Muito Atrasado

en: Extremely Delayed
pt: Extremamente Atrasado

en: Platform Changes
pt: Mudanças de Plataforma

en: Connection Not Possible
pt: Conexão não é Possível

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: A bookmarked trip ended recently.
pt: Uma viagem favorita terminou recentemente.

en: Always _Delete
pt: Sempre _excluir

en: Start and destination are missing
pt: O início e o destino estão faltando

en: Start is missing
pt: Falta o início

en: Destination is missing
pt: Falta o destino

en: Search ongoing
pt: Pesquisa em andamento

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
pt: Chegue em {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
pt: Caminhe {walk} Espere {wait}

en: Transfer Time {}
pt: Tempo de Transferência {}

en: Walk {}
pt: Andar {}

en: Transfer
pt: Transferência

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
pt[0]: %_d dia %_H h %_M min
pt[1]: %_d dias %_H h %_M min

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
pt[0]: %-d dia %-H hrs. %-M min.
pt[1]: %-d dias %-H hrs. %-M min.

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Yesterday
pt: Ontem

en: None
pt: Nenhum

en: BahnCard 25, 1st class
pt: BahnCard 25, 1ª classe

en: BahnCard 25, 2nd class
pt: BahnCard 25, 2ª classe

en: BahnCard 50, 1st class
pt: BahnCard 50, 1ª classe

en: BahnCard 50, 2nd class
pt: BahnCard 50, 2ª classe

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
pt: A – VORTEILScard (com RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
pt: CH – HalbtaxAbo (com RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
pt: CH – HalbtaxAbo (sem RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
pt: NL – Voordeelurenabo (com RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
pt: NL – Voordeelurenabo (sem RAILPLUS)

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: 1st class
pt: 1ª classe

en: 2nd class
pt: 2ª classe

en: Regional Only
pt: Apenas Regionais

en: Selected Modes of Transport
pt: Meios de Transporte Selecionados

en: Direct Connection
pt: Conexão Direta

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
pt: Falha ao buscar dados. Você está conectado à internet?

en: Received an error. Please share feedback.
pt: Recebeu um erro. Por favor, compartilhe comentários.

en: More Information
pt: Mais Informações

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
pt: Ocorreu um problema desconhecido. Por favor, compartilhe comentários.

en: Error
pt: Erro

en: _Close
pt: _Fechar

en: {} change | {} changes
pt[0]: {} mudança
pt[1]: {} mudanças

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
pt: De {departure} a {arrival} em {travel_time} com {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
pt: {train} na direção de {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
pt: Partida {start} da plataforma {platform} em {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
pt: Partida {start} às {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
pt: Chegue em {destination} na plataforma {platform} às {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
pt: Chegue em {destination} às {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
pt[0]: {} parada
pt[1]: {} paradas

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
pt: {stop} em {arrival} na plataforma {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
pt: {stop} em {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
pt: Sugestão {} selecionada

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
pt: Nenhuma sugestão selecionada

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
pt[0]: uma sugestão, não selecionada
pt[1]: {n} sugestões, nenhuma selecionada

en: Source Translation Supported by
pt: Tradução da fonte apoiada por

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
pt: a cada ~{}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
pt: Alemanha

en: North America
pt: América do Norte

en: Europe
pt: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
pt: Áustria

en: Worldwide (beta)
pt: Em todo o mundo (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
pt: A usar Transitous

en: Walk
pt: Caminhar
