diebahn - en to ta translation catalogue (158 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
ta: ரயில்வே

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
ta: உங்கள் பயணத் தகவல்களைக் கண்டறியவும்

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
ta: ரயில்; ரயில்வே; பயணம்; திட்டமிடுபவர்; கால அட்டவணைகள்;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
ta: வெவ்வேறு வலைத்தளங்கள் வழியாக செல்லாமல் நெட்வொர்க்குகள் மற்றும் எல்லைகள் முழுவதும் பயணத் தகவல்களைப் பார்க்க ரயில்வே உங்களை அனுமதிக்கிறது. தகவமைப்பு வடிவமைப்பு காரணமாக, பயணத்தின்போது உங்கள் பயணத்தை முன்கூட்டியே அல்லது மொபைலில் திட்டமிடுவது பொருத்தமானது:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
ta: தளங்கள் மற்றும் தாமதங்கள் உள்ளிட்ட உங்கள் பயணங்களை காண்க

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
ta: தற்போதைய மற்றும் எதிர்கால பயணங்கள் மற்றும் அடிக்கடி தேடல் புக்மார்க்கு

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
ta: போக்குவரத்து முறை மூலம் வடிகட்டுதல் போன்ற முன்கூட்டியே தேடல் விருப்பங்களைப் பயன்படுத்துங்கள்

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
ta: உலகெங்கிலும் உள்ள நெட்வொர்க்குகளுக்காக, ஆனால் பெரும்பாலும் ஐரோப்பாவிலிருந்து.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
ta: பயன்பாட்டு கண்ணோட்டம்

en: Departure
ta: புறப்படுதல்

en: Arrival
ta: வருகை

en: Input date
ta: உள்ளீட்டு தேதி

en: Date
ta: திகதி

en: Input time
ta: உள்ளீட்டு நேரம்

en: Time
ta: நேரம்

en: Now
ta: இப்போது

en: Total Travel Time
ta: மொத்த பயண நேரம்

en: Trip Segments
ta: பயணப் பிரிவுகள்

en: Choose a Trip
ta: ஒரு பயணத்தைத் தேர்வுசெய்க

en: Search for Trips
ta: பயணங்களைத் தேடுங்கள்

en: Show Stops
ta: நிறுத்தங்களைக் காட்டு

en: Show Intermediate Stops
ta: இடைநிலை நிறுத்தங்களைக் காட்டு

en: Show Announcements
ta: அறிவிப்புகளைக் காட்டு

en: Announcements
ta: அறிவிப்புகள்

en: Stops
ta: நிறுத்தங்கள்

en: General
ta: பொது

en: Automatically Remove Old Bookmarks
ta: பழைய புக்மார்க்குகளை தானாக அகற்றவும்

en: Past trips are kept only for a period of time
ta: கடந்த பயணங்கள் ஒரு குறிப்பிட்ட காலத்திற்கு மட்டுமே வைக்கப்படுகின்றன

en: Preservation Time For Trips
ta: பயணங்களுக்கான பாதுகாப்பு நேரம்

en: For how long to retain trips after arrival
ta: வந்த பிறகு எவ்வளவு நேரம் பயணங்களைத் தக்க வைத்துக் கொள்ள வேண்டும்

en: Search Networks…
ta: நெட்வொர்க்குகளைத் தேடுங்கள்…

en: Refresh Trip
ta: பயணத்தை புதுப்பிக்கவும்

en: More search options
ta: மேலும் தேடல் விருப்பங்கள்

en: Refine Advanced Search Options
ta: மேம்பட்ட தேடல் விருப்பங்களைச் செம்மைப்படுத்தவும்

en: More Options
ta: மேலும் விருப்பங்கள்

en: Discount Card
ta: தள்ளுபடி அட்டை

en: Class
ta: வகுப்பு

en: First Class
ta: முதல் வகுப்பு

en: Second Class
ta: இரண்டாம் வகுப்பு

en: Bike Accessible
ta: பைக் அணுகக்கூடியது

en: Minimum Transfer Time
ta: குறைந்தபட்ச பரிமாற்ற நேரம்

en: Direct Connections Only
ta: நேரடி இணைப்புகள் மட்டுமே

en: Modes of Transport
ta: போக்குவரத்து முறைகள்

en: Regional Train
ta: பிராந்திய ரயில்

en: Bus
ta: பச்

en: Ferry
ta: படகு

en: Subway
ta: சுரங்கப்பாதை

en: Tram
ta: டிராம்

en: Cablecar
ta: கேபிள்கார்

en: Taxi
ta: டாக்சி

en: From
ta: இருந்து

en: To
ta: பெறுநர்

en: Search
ta: தேடல்

en: Bookmarked Trips
ta: புக்மார்க்கு செய்யப்பட்ட பயணங்கள்

en: Bookmarked Searches
ta: புக்மார்க்கு தேடல்கள்

en: Application
ta: பயன்பாடு

en: Bookmark Search
ta: புக்மார்க்கு தேடல்

en: Bookmark Trip
ta: புக்மார்க்கு பயணம்

en: Reload Trip
ta: பயணத்தை மீண்டும் ஏற்றவும்

en: Quit
ta: வெளியேறு

en: Show Shortcuts
ta: குறுக்குவழிகளைக் காட்டு

en: Show Preferences
ta: விருப்பங்களைக் காட்டு

en: Open Menu
ta: திறந்த பட்டியல்

en: Swap Start and Destination
ta: இடமாற்று தொடக்க மற்றும் இலக்கு

en: Select Network
ta: பிணையத்தைத் தேர்ந்தெடுக்கவும்

en: Main Menu
ta: பட்டியல் விளையாடுங்கள்

en: Connections
ta: இணைப்புகள்

en: Bookmark This Search
ta: இந்த தேடலை புக்மார்க்கு செய்யுங்கள்

en: Trip Details
ta: பயண விவரங்கள்

en: Refresh This Trip
ta: இந்த பயணத்தை புதுப்பிக்கவும்

en: Bookmark This Trip
ta: இந்த பயணத்தை புக்மார்க்கு செய்யுங்கள்

en: Preferences
ta: விருப்பத்தேர்வுகள்

en: Keyboard Shortcuts
ta: விசைப்பலகை குறுக்குவழிகள்

en: _About Railway
ta: ரயில்வே

en: High Load
ta: அதிக சுமை

en: Very High Load
ta: மிக அதிக சுமை

en: Exceptionally High Load
ta: விதிவிலக்காக அதிக சுமை

en: On Time
ta: சரியான நேரத்தில்

en: Minor Delays
ta: சிறிய தாமதங்கள்

en: Delayed
ta: தாமதமானது

en: Very Delayed
ta: மிகவும் தாமதமானது

en: Extremely Delayed
ta: மிகவும் தாமதமானது

en: Platform Changes
ta: இயங்குதள மாற்றங்கள்

en: Connection Not Possible
ta: இணைப்பு சாத்தியமில்லை

en: Cancelled
ta: ரத்து செய்யப்பட்டது

en: A bookmarked trip ended recently.
ta: ஒரு புக்மார்க்கு பயணம் அண்மைக் காலத்தில் முடிந்தது.

en: Always _Delete
ta: எப்போதும் _delete

en: Start and destination are missing
ta: தொடக்க மற்றும் இலக்கு காணவில்லை

en: Start is missing
ta: தொடக்கமில்லை

en: Destination is missing
ta: இலக்கு இல்லை

en: Search ongoing
ta: தொடர்ந்து தேடுங்கள்

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
ta: {destination}க்கு வந்து சேருங்கள்.

en: Walk {walk} Wait {wait}
ta: நடை {walk} காத்திருங்கள் {wait}

en: Transfer Time {}
ta: நேரத்தை மாற்றவும் {}

en: Walk {}
ta: நடைபயிற்சி {}

en: Transfer
ta: இடமாற்றம்

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
ta: {} மணித்துளி

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
ta: %_Hh %_mmin

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
ta[0]:  %_d நாள் %_hh %_mmin
ta[1]: %_d நாட்கள் %_hh %_mmin

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
ta: {} மணித்துளி.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
ta: {} மணி.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
ta: %-Hhhrs. %-மின்.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
ta[0]: %-d நாள் %-hhhrs. %-மின்.
ta[1]: %-d நாட்கள் %-hhrs. %-மின்.

note: Translators: formatting of time in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %H:%M
ta: %எச்:%மீ

en: Today
ta: இன்று

en: Tomorrow
ta: நாளை

en: Yesterday
ta: நேற்று

en: {} h | {} h
ta[0]: {} ம
ta[1]: {} ம

en: None
ta: எதுவுமில்லை

en: BahnCard 25, 1st class
ta: பஅன்கார்ட் 25, 1 ஆம் வகுப்பு

en: BahnCard 25, 2nd class
ta: பஅன்கார்ட் 25, 2 ஆம் வகுப்பு

en: BahnCard 50, 1st class
ta: பஅன்கார்ட் 50, 1 ஆம் வகுப்பு

en: BahnCard 50, 2nd class
ta: பஅன்கார்ட் 50, 2 ஆம் வகுப்பு

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
ta: A - அட்வாண்டேச் அட்டை (ரெயிலுடன்)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
ta: CH - Halbtaxabo (ரெயிலுடன்)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
ta: சி - அரை -ஃபாக்சாபோ (ரெயிலச் இல்லாமல்)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
ta: என்.எல் - வூயோர்ட்வெரெனாபோ (ரெயிலுடன்)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
ta: என்.எல் - வொய்ட்வெரெனாபோ (ரெயில்கள் இல்லாமல்)

en: SH-Card
ta: Sh- கார்ட்

en: CH – General-Abonnement
ta: சி - பொது சந்தா

en: Unknown
ta: தெரியவில்லை

en: 1st class
ta: 1 ஆம் வகுப்பு

en: 2nd class
ta: 2 ஆம் வகுப்பு

en: Regional Only
ta: பிராந்திய மட்டும்

en: Selected Modes of Transport
ta: தேர்ந்தெடுக்கப்பட்ட போக்குவரத்து முறைகள்

en: Direct Connection
ta: நேரடி இணைப்பு

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
ta: தரவைப் பெறுவதில் தோல்வி. நீங்கள் இணையத்துடன் இணைக்கப்பட்டுள்ளீர்களா?

en: Received an error. Please share feedback.
ta: பிழை பெற்றது. கருத்துக்களைப் பகிரவும்.

en: More Information
ta: மேலும் செய்தி

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
ta: அறியப்படாத சிக்கல் ஏற்பட்டது. கருத்துக்களைப் பகிரவும்.

en: Error
ta: பிழை

en: _Close
ta: மூடு (_C)

en: {} change | {} changes
ta[0]: }} மாற்றம்
ta[1]: }} மாற்றங்கள்

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
ta: {departure} முதல் {arrival} வரை {travel_time}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
ta: {இலக்கு of இன் திசையில் {train}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
ta: {start} இல் தளத்திலிருந்து {platform} புறப்படுங்கள்.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
ta: {புறப்பாடு {start}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
ta: {destination} இல் இயங்குதளத்தில் {platform} க்கு வந்து சேருங்கள்.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
ta: {destination} இல் {arrival} க்கு வந்து சேருங்கள்.

en: {} Stop | {} Stops
ta[0]: {} நிறுத்து
ta[1]: {} நிறுத்தப்படும்

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
ta: {stop} இல் {arrival} மேடையில் {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
ta: {stop} இல் நிறுத்துங்கள்}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
ta: பரிந்துரை {} தேர்ந்தெடுக்கப்பட்டது

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
ta: எந்த ஆலோசனையும் தேர்ந்தெடுக்கப்படவில்லை

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
ta[0]: ஒரு பரிந்துரை, தேர்ந்தெடுக்கப்படவில்லை
ta[1]: {n} பரிந்துரைகள், எதுவும் தேர்ந்தெடுக்கப்படவில்லை

en: Source Translation Supported by
ta: ஆதரிக்கப்படும் மூல மொழிபெயர்ப்பு

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
ta: ஒவ்வொரு ~ {}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
ta: € {amount}

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
ta: $ {amount}

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
ta: {currency} {amount}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
ta: செர்மனி

en: North America
ta: வட அமெரிக்கா

en: Europe
ta: ஐரோப்பா

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
ta: ஆச்திரியா

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
ta: செல்ச்விக்-ஓல்ச்டீன்

en: Worldwide (beta)
ta: உலகளவில் (பீட்டா)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
ta: டிரான்சிடெசைப் பயன்படுத்துதல்

en: Walk
ta: நடை
