diebahn - en to tr translation catalogue (149 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
tr: Demiryolu

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
tr: Tüm seyahat bilgilerinizi bulun

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
tr: train;railway;journey;planner;timetables;tren;demiryolu;demir yolu;yolculuk;planlama;plan;zaman çizelgesi;kalkış saatleri;hareket saatleri;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
tr: Railway, farklı ağlar ve sınırlar arasında seyahat bilgilerini, farklı web sitelerinde gezinmek zorunda kalmadan bakmanızı sağlar. Uyum sağlayabilen tasarımı sayesinde, yolculuğunuzu önceden planlamak veya mobil olarak yolda kullanmak için uygundur:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
tr: Peronlar ve gecikmeler dahil yolculuğunuza ait tüm ayrıntıları görün

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
tr: Şu anki ve gelecekteki yolculuklarınızı ve sık yapılan aramaları yer işaretlerine ekleyin

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
tr: Ulaşım türüne göre filtreleme gibi gelişmiş arama seçeneklerinden yararlanın

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
tr: Ve tüm bunlar dünyanın dört bir yanından, ama çoğunlukla Avrupa'dan gelen ağlar için.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
tr: Uygulama Önizlemesi

en: Departure
tr: Kalkış

en: Arrival
tr: Varış

en: Input date
tr: Girdi tarihi

en: Date
tr: Tarih

en: Input time
tr: Girdi süresi

en: Time
tr: Süre

en: Now
tr: Şimdi

en: Total Travel Time
tr: Toplam Seyahat Süresi

en: Trip Segments
tr: Yolculuk Bölümleri

en: Choose a Trip
tr: Gezi Seç

en: Search for Trips
tr: Gezi Ara

en: Show Stops
tr: Durakları Göster

en: Show Intermediate Stops
tr: Ara Durakları Göster

en: Show Announcements
tr: Duyuruları Göster

en: Announcements
tr: Duyurular

en: General
tr: Genel

en: Automatically Remove Old Bookmarks
tr: Eski Yer İmlerini Kendiliğinden Kaldır

en: Past trips are kept only for a period of time
tr: Geçmiş geziler belirli bir süre için saklanır

en: Preservation Time For Trips
tr: Gezilerin Koruma Süresi

en: For how long to retain trips after arrival
tr: Varıştan sonra gezilerin ne kadar saklanacağı

en: Search Networks…
tr: Ağları Ara…

en: Refresh Trip
tr: Geziyi Yenile

en: More search options
tr: Daha çok arama seçeneği

en: Refine Advanced Search Options
tr: Gelişmiş Arama Seçeneklerini Daralt

en: More Options
tr: Daha Çok Seçenek

en: Discount Card
tr: İndirim Kartı

en: Class
tr: Sınıf

en: First Class
tr: Birinci Sınıf

en: Second Class
tr: İkinci Sınıf

en: Bike Accessible
tr: Bisiklet Erişilebilir

en: Minimum Transfer Time
tr: Asgari Aktarma Süresi

en: Direct Connections Only
tr: Yalnızca Doğrudan Bağlantılar

en: Modes of Transport
tr: Ulaşım Kipleri

en: Bus
tr: Otobüs

en: Ferry
tr: Feribot

en: Subway
tr: Metro

en: Tram
tr: Tramvay

en: Cablecar
tr: Teleferik

en: Taxi
tr: Taksi

en: From
tr: Başlangıç

en: To
tr: Bitiş

en: Search
tr: Ara

en: Bookmarked Trips
tr: Yer İmli Geziler

en: Bookmarked Searches
tr: Yer İmli Aramalar

en: Application
tr: Uygulama

en: Bookmark Search
tr: Yer İmi Ara

en: Bookmark Trip
tr: Geziyi İmle

en: Reload Trip
tr: Geziyi Yeniden Yükle

en: Quit
tr: Çık

en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

en: Show Preferences
tr: Tercihleri Göster

en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

en: Swap Start and Destination
tr: Başlangıç ve Hedefi Yer Değiştir

en: Select Network
tr: Ağ Seç

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Bookmark This Search
tr: Bu Aramayı İmle

en: Trip Details
tr: Gezi Ayrıntıları

en: Refresh This Trip
tr: Bu Geziyi Yenile

en: Bookmark This Trip
tr: Bu Geziyi İmle

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: _About Railway
tr: Demiryolu _Hakkında

en: High Load
tr: Yüksek Yük

en: Very High Load
tr: Çok Yüksek Yük

en: Exceptionally High Load
tr: Aşırı Yüksek Yük

en: On Time
tr: Zamanında

en: Minor Delays
tr: Küçük Gecikmeler

en: Delayed
tr: Gecikmeli

en: Very Delayed
tr: Çok Gecikmeli

en: Extremely Delayed
tr: Aşırı Gecikmeli

en: Platform Changes
tr: Platform Değişiklikleri

en: Connection Not Possible
tr: Bağlantı Mümkün Değil

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: A bookmarked trip ended recently.
tr: Yakın zamanda imlenmiş bir sefer tamamlandı.

en: Always _Delete
tr: Her zaman _Sil

en: Start and destination are missing
tr: Başlangıç ve varış noktası eksik

en: Start is missing
tr: Başlangıç eksik

en: Destination is missing
tr: Hedef eksik

en: Search ongoing
tr: Arama devam ediyor

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
tr: Varış {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
tr: Yürü {walk} Bekle {wait}

en: Transfer Time {}
tr: Aktarma Süresi {}

en: Walk {}
tr: Yürü {}

en: Transfer
tr: Aktar

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
tr: {} dk

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
tr: %_H sa %_M dk

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
tr[0]:  %_d gün %_H sa %_M dk
tr[1]: %_d gün %_H sa %_M dk

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
tr: {} dk.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
tr: {} sa.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
tr: %-H sa. %-M dk.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
tr[0]: %-d gün %-H sa. %-M dk.
tr[1]: %-d gün %-H sa. %-M dk.

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Yesterday
tr: Dün

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
tr: %d %b %a

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
tr: %d/%m/%Y

en: {} h | {} h
tr[0]: {} sa
tr[1]: {} sa

en: None
tr: Hiçbiri

en: BahnCard 25, 1st class
tr: BahnCard 25, 1. sınıf

en: BahnCard 25, 2nd class
tr: BahnCard 25, 2. sınıf

en: BahnCard 50, 1st class
tr: BahnCard 50, 1. sınıf

en: BahnCard 50, 2nd class
tr: BahnCard 50, 2. sınıf

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
tr: A - VORTEILScard (RAILPLUS ile)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
tr: CH - HalbtaxAbo (RAILPLUS ile)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
tr: CH - HalbtaxAbo (RAILPLUS olmadan)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
tr: NL - Voordeelurenabo (RAILPLUS ile)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
tr: NL - Voordeelurenabo (RAILPLUS olmadan)

en: SH-Card
tr: SH-Kartı

en: CH – General-Abonnement
tr: CH - General-Abonnement

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: 1st class
tr: 1. sınıf

en: 2nd class
tr: 2. sınıf

en: Regional Only
tr: Sadece Bölgesel

en: Selected Modes of Transport
tr: Seçilmiş Aktarım Kipleri

en: Direct Connection
tr: Doğrudan Bağlantı

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
tr: Veri alınamadı. İnternete bağlı mısınız?

en: Received an error. Please share feedback.
tr: Hata alındı. Lütfen geri bildirim paylaşın.

en: More Information
tr: Daha Çok Bilgi

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
tr: Bilinmeyen hata oluştu. Lütfen geri bildirim paylaşın.

en: Error
tr: Hata

en: _Close
tr: _Kapat

en: {} change | {} changes
tr[0]: {} değişimi
tr[1]: {} değişimleri

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
tr: {changes_text} ile {travel_time} içinde {departure} noktasından {arrival} noktasına

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
tr: {train}, {destination} yönünde

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
tr: {platform} platformunda {arrival} saatinde {destination noktasına ulaşın.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
tr: {destination} noktasına {arrival} saatinde ulaşın.

en: {} Stop | {} Stops
tr[0]: {} Durak
tr[1]: {} Duraklar

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
tr: {} önerisi seçildi

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
tr: Öneri seçilmedi

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
tr[0]: bir öneri, seçilmedi
tr[1]: {n} öneri, hiçbiri seçilmedi

en: Source Translation Supported by
tr: Kaynak Çeviriyi Destekleyen

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
tr: her ~{}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
tr: Almanya

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: Europe
tr: Avrupa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
tr: Avusturya

en: Worldwide (beta)
tr: Dünya Çapında (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
tr: Transitous ile

en: Walk
tr: Yürü
