diebahn - en to eu translation catalogue (150 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
eu: Bilatu zure bidaietarako informazio guztia

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
eu: trena;railway;bidaia;ibilbidea;planifikatu;ordutegiak;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
eu: Railwayk bidaietarako informazioa kontsultatzeko aukera ematen dizu, sare eta mugez gaindi, webgune ezberdinak arakatzen aritu beharrik gabe. Diseinu moldagarriari esker, oso egokia da bidaia aurrez planifikatzeko edo bidean zoazela mugikorrarekin erabiltzeko:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
eu: Ikusi zure bidaien xehetasunak, nasei eta atzerapenei buruzko informazio eta guzti

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
eu: Gorde uneko eta etorkizuneko bidaiak, eta ohiko bilaketak

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
eu: Bilaketa aukera aurreratuak eskura; adibidez, garraiobideagatik iragaztea

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
eu: Eta guzti hau mundu osoko sareentzako, baina bereziki Europakoentzako.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
eu: Aplikazioaren ikuspegi orokorra

en: Departure
eu: Irteera

en: Arrival
eu: Iritsiera

en: Input date
eu: Sartu data

en: Date
eu: Data

en: Input time
eu: Sartu ordua

en: Time
eu: Ordua

en: Now
eu: Orain

en: Total Travel Time
eu: Bidaiaren iraupena guztira

en: Trip Segments
eu: Bidaiaren zatiak

en: Choose a Trip
eu: Aukeratu bidaia bat

en: Search for Trips
eu: Bilatu bidaiak

en: Show Stops
eu: Erakutsi geldialdiak

en: Show Intermediate Stops
eu: Erakutsi tarteko geldialdiak

en: Show Announcements
eu: Erakutsi oharrak

en: Announcements
eu: Oharrak

en: Stops
eu: Geldialdiak

en: General
eu: Orokorra

en: Automatically Remove Old Bookmarks
eu: Ezabatu automatikoki gordetako bidaia/bilaketa zaharrak

en: Past trips are kept only for a period of time
eu: Pasatako bidaiak denbora-tarte baterako soilik gordeko dira

en: Preservation Time For Trips
eu: Bidaiak gordetzeko denbora-tartea

en: For how long to retain trips after arrival
eu: Bidaia helmugara iritsi ondoren zenbat denboraz gorde behar den informazioa

en: Search Networks…
eu: Bilatu sareetan…

en: Refresh Trip
eu: Eguneratu bidaia

en: More search options
eu: Bilaketa aukera gehiago

en: Refine Advanced Search Options
eu: Findu bilaketa aurreratuko aukerak

en: More Options
eu: Aukera gehiago

en: Discount Card
eu: Deskontu txartela

en: Class
eu: Maila

en: First Class
eu: Lehen maila

en: Second Class
eu: Bigarren maila

en: Bike Accessible
eu: Bizikletak onartzen dira

en: Minimum Transfer Time
eu: Tren-aldaketarako gutxieneko denbora

en: Direct Connections Only
eu: Lotura zuzenak soilik

en: Modes of Transport
eu: Garraiobideak

en: Regional Train
eu: Eskualdeko trena

en: Bus
eu: Autobusa

en: Ferry
eu: Ferrya

en: Subway
eu: Metroa

en: Tram
eu: Tranbia

en: Cablecar
eu: Teleferikoa

en: Taxi
eu: Taxia

en: From
eu: Jatorria

en: To
eu: Helmuga

en: Search
eu: Bilatu

en: Bookmarked Trips
eu: Gordetako bidaiak

en: Bookmarked Searches
eu: Gordetako bilaketak

en: Application
eu: Aplikazioa

en: Bookmark Search
eu: Gorde bilaketa

en: Bookmark Trip
eu: Gorde bidaia

en: Reload Trip
eu: Birkargatu bidaia

en: Quit
eu: Irten

en: Show Shortcuts
eu: Erakutsi laster-teklak

en: Show Preferences
eu: Erakutsi hobespenak

en: Open Menu
eu: Ireki menua

en: Swap Start and Destination
eu: Trukatu jatorria eta helmuga

en: Select Network
eu: Hautatu sarea

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: Connections
eu: Loturak

en: Bookmark This Search
eu: Gorde bilaketa hau

en: Trip Details
eu: Bidaiaren xehetasunak

en: Refresh This Trip
eu: Eguneratu bidaia hau

en: Bookmark This Trip
eu: Gorde bidaia hau

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Keyboard Shortcuts
eu: Lasterbideak

en: _About Railway
eu: Railwayri _buruz

en: High Load
eu: Karga altua

en: Very High Load
eu: Oso karga altua

en: Exceptionally High Load
eu: Karga bereziki altua

en: On Time
eu: Garaiz dator

en: Minor Delays
eu: Atzerapen txikia

en: Delayed
eu: Berandu dator

en: Very Delayed
eu: Oso berandu dator

en: Extremely Delayed
eu: Izugarri berandu dator

en: Platform Changes
eu: Nasa aldaketak

en: Connection Not Possible
eu: Ez dago lotura posiblerik

en: Cancelled
eu: Bertan behera utzia

en: A bookmarked trip ended recently.
eu: Gordetako bidaia bat orain gutxi amaitu da.

en: Always _Delete
eu: _Ezabatu beti

en: Start and destination are missing
eu: Jatorria eta helmuga falta dira

en: Start is missing
eu: Jatorria falta da

en: Destination is missing
eu: Helmuga falta da

en: Search ongoing
eu: Bilaketa martxan dago

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
eu: {destination}(e)ra iritsiera.

en: Walk {walk} Wait {wait}
eu: Oinez {walk} Itxaron {wait}

en: Transfer Time {}
eu: Tren-aldaketarako denbora {}

en: Walk {}
eu: Oinez {}

en: Transfer
eu: Tren-aldaketa

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
eu[0]:  egun %_d, %_H h %_M min
eu[1]: %_d egun %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
eu: {} ordu

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
eu: %-H ordu %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
eu[0]: egun %-d, %-H ordu %-M min.
eu[1]: %-d egun %-H ordu %-M min.

en: Today
eu: Gaur

en: Tomorrow
eu: Bihar

en: Yesterday
eu: Atzo

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
eu: %a, %Bk %e

en: None
eu: Bat ere ez

en: BahnCard 25, 1st class
eu: BahnCard 25, 1. maila

en: BahnCard 25, 2nd class
eu: BahnCard 25, 2. maila

en: BahnCard 50, 1st class
eu: BahnCard 50, 1. maila

en: BahnCard 50, 2nd class
eu: BahnCard 50, 2. maila

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
eu: A – VORTEILScard (RAILPLUSekin)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
eu: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUSekin)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
eu: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS gabe)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
eu: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUSekin)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
eu: NL – Voordeelurenabo (RAILPLUS gabe)

en: CH – General-Abonnement
eu: CH – Abonamendu orokorra

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: 1st class
eu: 1. maila

en: 2nd class
eu: 2. maila

en: Regional Only
eu: Eskualdekoak soilik

en: Selected Modes of Transport
eu: Hautatutako garraiobideak

en: Direct Connection
eu: Lotura zuzena

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
eu: Huts egin du datuak eskuratzean. Internetera konektatua zaude?

en: Received an error. Please share feedback.
eu: Errore bat gertatu da. Mesedez, partekatu gurekin informazioa.

en: More Information
eu: Informazio gehiago

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
eu: Arazo ezezaguna gertatu da. Mesedez, partekatu gurekin informazioa.

en: Error
eu: Errorea

en: _Close
eu: _Itxi

en: {} change | {} changes
eu[0]: aldaketa {}
eu[1]: {} aldaketa

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
eu: {departure}(e)tik {arrival}(e)ra {travel_time}an, {changes_text}rekin

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
eu: {train} trena, {destination} norabidean

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
eu: {start}(e)tik irteera {platform} nasatik, {departure}(e)an.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
eu: {start}(e)tik irteera {departure}(e)an.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
eu: {destination}(e)ra iritsiera {platform} nasara {arrival}(e)an.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
eu: {destination}(e)ra iritsiera {arrival}(e)an.

en: {} Stop | {} Stops
eu[0]: Geldialdi {}
eu[1]: {} geldialdi

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
eu: {stop} geldialdia {platform} nasan {arrival}(e)an

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
eu: {stop} geldialdia {arrival}(e)an

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
eu: {} iradokizuna hautatua

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
eu: Ez da iradokizunik hautatu

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
eu[0]: iradokizun bat, hautatu gabe
eu[1]: {n} iradokizun, hautatu gabe

en: Source Translation Supported by
eu: Iturrien itzulpenaren sostengua

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
eu: ~{}(e)ko maiztasuna

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
eu: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
eu: {amount} $

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
eu: {amount} {currency}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
eu: Alemania

en: North America
eu: Ipar Amerika

en: Europe
eu: Europa

en: Worldwide (beta)
eu: Mundu osoa (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
eu: Transitous erabiltzen

en: Walk
eu: Oinez
