diebahn - en to hi translation catalogue (152 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
hi: रेलवे

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
hi: अपनी यात्रा की सारी जानकारी प्राप्त करें

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
hi: ट्रेन;रेलवे;यात्रा;योजनाकार;समय सारिणी;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
hi: रेलवे आपको विभिन्न वेबसाइटों पर जाये बिना नेटवर्क और सीमाओं पर यात्रा की जानकारी देखने की सुविधा देता है। अनुकूली डिज़ाइन के कारण, अपनी यात्रा की योजना पहले से बनाना या चलते-फिरते मोबाइल से बनाना उपयुक्त है:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
hi: प्लेटफार्म और देरी सहित अपनी यात्राओं का विवरण देखें

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
hi: वर्तमान और भविष्य की यात्राओं के साथ-साथ बारंबार खोज को भी बुकमार्क करें

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
hi: परिवहन के साधन के आधार पर फिल्टर करने जैसे अग्रिम खोज विकल्पों का उपयोग करें

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
hi: और यह सब दुनिया भर के नेटवर्क के लिए, लेकिन अधिकतर यूरोप से।

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
hi: अनुप्रयोग अवलोकन

en: Departure
hi: प्रस्थान

en: Arrival
hi: आगमन

en: Input date
hi: आगत तारीख

en: Date
hi: तारीख

en: Input time
hi: आगत समय

en: Time
hi: समय

en: Now
hi: अभी

en: Total Travel Time
hi: कुल यात्रा समय

en: Trip Segments
hi: यात्रा खंड

en: Choose a Trip
hi: एक यात्रा चुनें

en: Search for Trips
hi: यात्राएं खोजें

en: Show Stops
hi: ठहराव दिखाएं

en: Show Intermediate Stops
hi: मध्यवर्ती ठहराव दिखाएं

en: Show Announcements
hi: घोषणाएं दिखाएं

en: Announcements
hi: घोषणाएं

en: Stops
hi: ठहराव

en: General
hi: सामान्य

en: Automatically Remove Old Bookmarks
hi: पुराने बुकमार्क स्वचालित रूप से हटाएं

en: Past trips are kept only for a period of time
hi: पिछली यात्राओं को केवल कुछ समय के लिए रखा जाता है

en: Preservation Time For Trips
hi: यात्राओं के लिए संरक्षण समय

en: For how long to retain trips after arrival
hi: आगमन के बाद यात्राओं को कितने समय तक बनाए रखना है

en: Search Networks…
hi: नेटवर्क खोजें…

en: Refresh Trip
hi: यात्रा ताजा करें

en: More search options
hi: अधिक खोज विकल्प

en: Refine Advanced Search Options
hi: उन्नत खोज विकल्प परिष्कृत करें

en: More Options
hi: अधिक विकल्प

en: Discount Card
hi: डिस्काउंट कार्ड

en: Class
hi: श्रेणी

en: First Class
hi: प्रथम श्रेणी

en: Second Class
hi: द्रितीय श्रेणी

en: Bike Accessible
hi: साइकिल सुलभ

en: Minimum Transfer Time
hi: न्यूनतम स्थानांतरण समय

en: Direct Connections Only
hi: केवल सीधे कनेक्शन

en: Modes of Transport
hi: परिवहन के तरीके

en: Regional Train
hi: क्षेत्रीय रेल

en: Bus
hi: बस

en: Ferry
hi: फेरी

en: Subway
hi: सबवे

en: Tram
hi: ट्राम

en: Cablecar
hi: केबलकार

en: Taxi
hi: टैक्सी

en: From
hi: यहां से

en: To
hi: यहां तक

en: Search
hi: खोजें

en: Bookmarked Trips
hi: बुकमार्क की गई यात्राएं

en: Bookmarked Searches
hi: बुकमार्क की गई खोजें

en: Application
hi: अनुप्रयोग

en: Bookmark Search
hi: बुकमार्क खोजें

en: Bookmark Trip
hi: यात्रा को बुकमार्क करें

en: Reload Trip
hi: यात्रा पुनः लोड करें

en: Quit
hi: छोड़ें

en: Show Shortcuts
hi: शॉर्टकट दिखाएं

en: Show Preferences
hi: प्राथमिकताएं दिखाएं

en: Open Menu
hi: मेनू खोलें

en: Swap Start and Destination
hi: प्रस्थान और गंतव्य बदलें

en: Select Network
hi: नेटवर्क चुनें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Connections
hi: कनेक्शन

en: Bookmark This Search
hi: इस खोज को बुकमार्क करें

en: Trip Details
hi: यात्रा विवरण

en: Refresh This Trip
hi: इस यात्रा को ताजा करें

en: Bookmark This Trip
hi: इस यात्रा को बुकमार्क करें

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: _About Railway
hi: रेलवे के बारे में (_A)

en: High Load
hi: उच्च भार

en: Very High Load
hi: बहुत उच्च भार

en: Exceptionally High Load
hi: असाधारण उच्च भार

en: On Time
hi: समय पर

en: Minor Delays
hi: मामूली देरी

en: Delayed
hi: विलंबित

en: Very Delayed
hi: बहुत विलंबित

en: Extremely Delayed
hi: अत्यंत विलंबित

en: Platform Changes
hi: प्लेटफार्म परिवर्तन

en: Connection Not Possible
hi: कनेक्शन संभव नहीं

en: Cancelled
hi: रद्द

en: A bookmarked trip ended recently.
hi: एक बुकमार्क की गई यात्रा हाल ही में समाप्त हुई।

en: Always _Delete
hi: हमेशा मिटाएं (_D)

en: Start and destination are missing
hi: प्रस्थान और गंतव्य गायब हैं

en: Start is missing
hi: प्रस्थान गायब है

en: Destination is missing
hi: गंतव्य गायब है

en: Search ongoing
hi: खोज जारी है

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
hi: {destination} पर आगमन।

en: Walk {walk} Wait {wait}
hi: {walk} चलें, {wait} रुकें

en: Transfer Time {}
hi: स्थनांतरण समय {}

en: Walk {}
hi: {} चलें

en: Transfer
hi: स्थानांतरण

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
hi: {} मिन

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
hi: %_H घं %_M मिन

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
hi[0]: %_d दिन %_H घं %_M मिन
hi[1]: %_d दिन %_H घं %_M मिन

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
hi: {} मिन।

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
hi: {} घं।

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
hi: %-H घं. %-M मिन।

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
hi[0]: %-d दिन %-H घं. %-M मिन।
hi[1]: %-d दिन %-H घं. %-M मिन।

en: Today
hi: आज

en: Tomorrow
hi: कल

en: Yesterday
hi: बिता कल

en: {} h | {} h
hi[0]: {} घं
hi[1]: {} घं

en: None
hi: कोई नहीं

en: BahnCard 25, 1st class
hi: BahnCard 25, प्रथम श्रेणी

en: BahnCard 25, 2nd class
hi: BahnCard 25, द्वितीय श्रेणी

en: BahnCard 50, 1st class
hi: BahnCard 50, प्रथम श्रेणी

en: BahnCard 50, 2nd class
hi: BahnCard 50, द्वितीय श्रेणी

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
hi: A – VORTEILScard (RAILPLUS के साथ)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
hi: CH – HalbtaxAbo (RAILPLUS के साथ)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
hi: CH – HalbtaxAbo (बिना RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
hi: NL – Voordeelurenabo (बिना RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
hi: NL – Voordeelurenabo (बिना RAILPLUS)

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: 1st class
hi: प्रथम श्रेणी

en: 2nd class
hi: द्वितीय श्रेणी

en: Regional Only
hi: केवल क्षेत्रीय

en: Selected Modes of Transport
hi: परिवहन के चयनित साधन

en: Direct Connection
hi: सीधे कनेक्शन

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
hi: डेटा लाने में विफल। क्या आप इंटरनेट से जुड़े हैं?

en: Received an error. Please share feedback.
hi: एक त्रुटि मिली। कृपया प्रतिक्रिया साझा करें।

en: More Information
hi: अधिक जानकारी

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
hi: एक अज्ञात समस्या उत्पन्न हुई। कृपया प्रतिक्रिया साझा करें।

en: Error
hi: त्रुटि

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: {} change | {} changes
hi[0]: {} परिवर्तन
hi[1]: {} परिवर्तन

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
hi: {changes_text} के साथ {travel_time} में {departure} से {arrival} तक

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
hi: {destination} की दिशा में {train}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
hi: {departure} {start} से प्लेटफार्म {platform} से प्रस्थान।

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
hi: {departure} {start} से प्रस्थान।

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
hi: {destination} प्लेटफार्म {platform} पर {arrival} आगमन।

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
hi: {destination} पर {arrival} आगमन।

en: {} Stop | {} Stops
hi[0]: {} ठहराव
hi[1]: {} ठहराव

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
hi: प्लेटफार्म {platform} पर {arrival} पर {stop}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
hi: {arrival} पर {stop}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
hi: सुझाव {} चयनित

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
hi: कोई सुझाव चयनित नहीं

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
hi[0]: एक सुझाव, चयनित नहीं
hi[1]: {n} सुझाव, कोई भी चयनित नहीं

en: Source Translation Supported by
hi: स्रोत अनुवाद समर्थित

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
hi: हर ~{}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
hi: जर्मनी

en: North America
hi: उत्तर अमेरिका

en: Europe
hi: यूरोप

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
hi: स्लेसविग-होल्स्टेन

en: Worldwide (beta)
hi: विश्वव्यापी (बीटा)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
hi: Transitous पर आधारित

en: Walk
hi: चलें
