diebahn - en to nb_NO translation catalogue (155 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
nb_NO: Finn all din reiseinformasjon

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
nb_NO: tog;jernbane;bane;reise;reiseplan;kjøreplan;tidstabeller;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
nb_NO: Med Railway kan du hente frem reiseinformasjon på tvers av transportnett og grenser uten å måtte bla gjennom flere forskjellige nettsider. På grunn av den adaptive designen, er det velegnet til å planlegge reisen din eller slå den opp på farten:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
nb_NO: Vis reisene dine sine detaljer, inkludert spor og forsinkelser

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
nb_NO: Lag bokmerker for nåværende og fremtidige reiser, samt frekvente søkninger

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
nb_NO: Bruk avanserte søkningsalternativer, som f.eks. å filtrere etter transportmiddel

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
nb_NO: Og det hele for transportnett verden rundt, men mest fra Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
nb_NO: Applikasjonsoversikt

en: Departure
nb_NO: Avgang

en: Arrival
nb_NO: Ankomst

en: Input date
nb_NO: Inntastingsdato

en: Date
nb_NO: Dato

en: Input time
nb_NO: Inntastingstid

en: Time
nb_NO: Tid

en: Now
nb_NO: Nå

en: Total Travel Time
nb_NO: Total reisetid

en: Trip Segments
nb_NO: Reisedeler

en: Choose a Trip
nb_NO: Velg en reise

en: Search for Trips
nb_NO: Søk etter reiser

en: Show Stops
nb_NO: Vis holdeplasser

en: Show Intermediate Stops
nb_NO: Vis mellomholdeplasser

en: Show Announcements
nb_NO: Vis kunngjøringer

en: Announcements
nb_NO: Kunngjøringer

en: Stops
nb_NO: Holdeplasser

en: General
nb_NO: Generelt

en: Automatically Remove Old Bookmarks
nb_NO: Fjern gamle bokmerker automatisk

en: Past trips are kept only for a period of time
nb_NO: Tidligere reiser beholdes kun under en viss tid

en: Preservation Time For Trips
nb_NO: Beholdningstid for reiser

en: For how long to retain trips after arrival
nb_NO: Hvor lenge reiser skal beholdes etter ankomst

en: Search Networks…
nb_NO: Søk etter transportnett…

en: Refresh Trip
nb_NO: Last inn reise på nytt

en: More search options
nb_NO: Flere søkealternativer

en: Refine Advanced Search Options
nb_NO: Tilpass avanserte søkealternativer

en: More Options
nb_NO: Flere alternativer

en: Discount Card
nb_NO: Rabattkort

en: Class
nb_NO: Klasse

en: First Class
nb_NO: Første klasse

en: Second Class
nb_NO: Andre klasse

en: Bike Accessible
nb_NO: Tilgjengelig for sykler

en: Minimum Transfer Time
nb_NO: Minst byttetid

en: Direct Connections Only
nb_NO: Kun direkte forbindelser

en: Modes of Transport
nb_NO: Transportmidler

en: Regional Train
nb_NO: Regiontog

en: Bus
nb_NO: Buss

en: Ferry
nb_NO: Ferge

en: Subway
nb_NO: T-bane

en: Tram
nb_NO: Trikk

en: Cablecar
nb_NO: Kabelbane

en: Taxi
nb_NO: Drosje

en: From
nb_NO: Fra

en: To
nb_NO: Til

en: Search
nb_NO: Søk

en: Bookmarked Trips
nb_NO: Bokmerkede reiser

en: Bookmarked Searches
nb_NO: Bokmerkede søkninger

en: Application
nb_NO: App

en: Bookmark Search
nb_NO: Søk etter lagrede reiser

en: Bookmark Trip
nb_NO: Lag bokmerke for denne reisen

en: Reload Trip
nb_NO: Last inn reise på nytt

en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: Show Shortcuts
nb_NO: Vis tastatursnarveier

en: Show Preferences
nb_NO: Vis brukervalg

en: Open Menu
nb_NO: Åpne meny

en: Swap Start and Destination
nb_NO: Bytt start og destinasjon

en: Select Network
nb_NO: Velg nettverk

en: Main Menu
nb_NO: Hovedmeny

en: Connections
nb_NO: Forbindelser

en: Bookmark This Search
nb_NO: Lag bokmerke for denne søkningen

en: Trip Details
nb_NO: Reisedetaljer

en: Refresh This Trip
nb_NO: Last inn denne reisen på nytt

en: Bookmark This Trip
nb_NO: Lag bokmerke for denne reisen

en: Preferences
nb_NO: Brukervalg

en: Keyboard Shortcuts
nb_NO: Tastatursnarveier

en: _About Railway
nb_NO: _Om Railway

en: High Load
nb_NO: Stor belastning

en: Very High Load
nb_NO: Veldig stor belastning

en: Exceptionally High Load
nb_NO: Overordentlig belastning

en: On Time
nb_NO: I rute

en: Minor Delays
nb_NO: Små forsinkelser

en: Delayed
nb_NO: Forsinket

en: Very Delayed
nb_NO: Veldig forsinket

en: Extremely Delayed
nb_NO: Ekstremt forsinket

en: Platform Changes
nb_NO: Sporendringer

en: Connection Not Possible
nb_NO: Forbindelse ikke mulig

en: Cancelled
nb_NO: Innstilt

en: A bookmarked trip ended recently.
nb_NO: En bokmerket reise endte nylig.

en: Always _Delete
nb_NO: Alltid _slett

en: Start and destination are missing
nb_NO: Mangler start og destinasjon

en: Start is missing
nb_NO: Mangler start

en: Destination is missing
nb_NO: Mangler destinasjon

en: Search ongoing
nb_NO: Søkning pågår

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
nb_NO: Ankomme på {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
nb_NO: Gå i {walk} Vent i {wait}

en: Transfer Time {}
nb_NO: Byttetid {}

en: Walk {}
nb_NO: Gå i {}

en: Transfer
nb_NO: Bytte

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
nb_NO: {} minutt

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
nb_NO: %_H t %_M minutt

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
nb_NO[0]:  %_d dag %_H t %_M minutt
nb_NO[1]: %_d dager %_H t %_M minutt

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
nb_NO: {} minutt.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
nb_NO: {} timer.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
nb_NO: %-H timer. %-M minutt.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
nb_NO[0]: %-d dag %-H timer. %-M minutt.
nb_NO[1]: %-d dager %-H timer. %-M minutt.

note: Translators: formatting of time in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %H:%M
nb_NO: %H.%M

en: Today
nb_NO: I dag

en: Tomorrow
nb_NO: I morgen

en: Yesterday
nb_NO: I går

note: Translators: formatting of dates without year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %a, %d. %B
nb_NO: %a %d. %B

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
nb_NO: %d. %m, %Y

en: {} h | {} h
nb_NO[0]: {} t
nb_NO[1]: {} t

en: None
nb_NO: Ingen

en: BahnCard 25, 1st class
nb_NO: BahnCard 25, første klasse

en: BahnCard 25, 2nd class
nb_NO: BahnCard 25, andre klasse

en: BahnCard 50, 1st class
nb_NO: BahnCard 50, første klasse

en: BahnCard 50, 2nd class
nb_NO: BahnCard 50, andre klasse

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
nb_NO: A – VORTEILScard (med RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
nb_NO: CH – HalbtaxAbo (med RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
nb_NO: CH – Halbtax Abo (uten RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
nb_NO: NL – Voordeelurenabo (med RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
nb_NO: NL – Voordeelurenabo (uten RAILPLUS)

en: SH-Card
nb_NO: SH-kort

en: Unknown
nb_NO: Ukjent

en: 1st class
nb_NO: Første klasse

en: 2nd class
nb_NO: Andre klasse

en: Regional Only
nb_NO: Gjelder kun for regionbuss og -tog

en: Selected Modes of Transport
nb_NO: Valgte transportmidler

en: Direct Connection
nb_NO: Direkte forbindelse

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
nb_NO: Kunne ikke hente data. Har du en internettforbindelse?

en: Received an error. Please share feedback.
nb_NO: Det oppstod en feil. Vennligst gi tilbakemelding.

en: More Information
nb_NO: Flere opplysninger

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
nb_NO: Det oppstod en ukjent feil. Vennligst send tilbakemelding.

en: Error
nb_NO: Feil

en: _Close
nb_NO: _Lukk

note: How to format a date with time. Should probably be similar to %a %b %d (meaning print day of the week (short), month of the year (short), day from 01-31). For a full list of supported identifiers, see <https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers>
en: %a %b %d
nb_NO: %a %b. %d

en: {} change | {} changes
nb_NO[0]: {} bytte
nb_NO[1]: {} bytter

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
nb_NO: Fra {departure} til {arrival} på {travel_time} med {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
nb_NO: {train} retning {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
nb_NO: Avgang {start} fra spor {platform} kl. {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
nb_NO: Avgang {start} kl. {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
nb_NO: Ankom på {destination} på spor {platform} kl. {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
nb_NO: Ankom på {destination} kl. {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
nb_NO[0]: {} holdeplass
nb_NO[1]: {} holdeplasser

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
nb_NO: {stop} kl. {arrival} på spor {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
nb_NO: {stop} kl. {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
nb_NO: Forslag {} valgt

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
nb_NO: Intet forslag valgt

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
nb_NO[0]: Ett forslag, ikke valgt
nb_NO[1]: {n} forslag, ingen valgte

en: Source Translation Supported by
nb_NO: Kildeoversettning støttet av

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
nb_NO: omtrent hver {}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
nb_NO: Tyskland

en: North America
nb_NO: Nordamerika

en: Europe
nb_NO: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
nb_NO: Østerrike

en: Worldwide (beta)
nb_NO: Verdensomspennende (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
nb_NO: Med bruk av Transitous

en: Walk
nb_NO: Gå
