diebahn - en to pl translation catalogue (150 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
pl: Koleje

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
pl: Znajdź wszystkie informacje dotyczącej twojej podrózy

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
pl: pociąg;kolej;podróż;planner;rozkłady;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
pl: Railway pozwala na wyszukiwanie połączeń kolejowych pomiędzy krajami i firmami. Dzięki nowoczesnej aranżacji możesz łatwo wyszukać podróże z wyprzedzeniem lub w trakcie drogi:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
pl: Zobacz informacje dotyczące twojej podróży takie jak numer peronu i opóźnienia

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
pl: Zapisz obecne lub przyszłe podróże, zarówno jak twoje częste wyszukiwania

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
pl: Skorzystaj z zaawansowanego wyszukiwania takiego jak filtrowanie poprzez formę transportu

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
pl: I to wszystko dla kolei dookoła świata, lecz w większości z Europy.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
pl: Aplikacja

en: Departure
pl: Odjazd

en: Arrival
pl: Przyjazd

en: Input date
pl: Wprowadź datę

en: Date
pl: Data

en: Input time
pl: Wprowadź czas

en: Time
pl: Czas

en: Now
pl: Teraz

en: Total Travel Time
pl: Całkowity czas podróży

en: Trip Segments
pl: Odcinki podróży

en: Choose a Trip
pl: Wybierz Podróż

en: Search for Trips
pl: Wyszukaj podróż

en: Show Stops
pl: Pokaż Stacje

en: Show Intermediate Stops
pl: Pokaż Stacje po drodze

en: Show Announcements
pl: Pokaż ogłoszenia

en: Announcements
pl: Ogłoszenia

en: Stops
pl: Stacje

en: General
pl: Ogólne

en: Automatically Remove Old Bookmarks
pl: Automatycznie Usuń Stare Zakładki

en: Past trips are kept only for a period of time
pl: Przeszłe podróże są zapisane tylko na jakiś czas

en: Preservation Time For Trips
pl: Okres zapisu dla podrózy

en: For how long to retain trips after arrival
pl: Na jak długo powinny być przechowane podróże

en: Search Networks…
pl: Wyszukaj sieć…

en: Refresh Trip
pl: Odśwież tę podróż

en: More search options
pl: Więcej opcji wyszukiwania

en: Refine Advanced Search Options
pl: Dostrój Zaawansowane Opcje Wyszukiwania

en: More Options
pl: Więcej opcji

en: Discount Card
pl: Karta zniżkowa

en: Class
pl: Klasa

en: First Class
pl: Pierwsza klasa

en: Second Class
pl: Druga klasa

en: Bike Accessible
pl: Dostępne dla rowerów

en: Minimum Transfer Time
pl: Najkrótszy czas podróży

en: Direct Connections Only
pl: Tylko połączenia bezpośrednie

en: Modes of Transport
pl: Rodzaje transportu

en: Regional Train
pl: Kolej regionalna

en: Ferry
pl: Prom

en: Subway
pl: Metro

en: Tram
pl: Tramwaj

en: Cablecar
pl: Kolejka linowa

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: Search
pl: Szukaj

en: Bookmarked Trips
pl: Zapisane podróże

en: Bookmarked Searches
pl: Zapisane wyszukiwania

en: Application
pl: Aplikacja

en: Bookmark Search
pl: Dodaj do zakładek

en: Bookmark Trip
pl: Dodaj tę podróż do zakładek

en: Reload Trip
pl: Odśwież podróż

en: Quit
pl: Wyjście

en: Show Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Show Preferences
pl: Pokaż ustawienia

en: Open Menu
pl: Otwórz menu

en: Swap Start and Destination
pl: Zamień start i miejsce docelowe

en: Select Network
pl: Wybierz sieć

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Connections
pl: Połączenia

en: Bookmark This Search
pl: Dodaj to wyszukiwanie do zakładek

en: Trip Details
pl: Szczegóły podróży

en: Refresh This Trip
pl: Odśwież tę podróż

en: Bookmark This Trip
pl: Dodaj tę podróż do zakładek

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: _About Railway
pl: _O Railway

en: High Load
pl: Wysokie Obciążenie

en: Very High Load
pl: Bardzo Wysokie Obciążenie

en: Exceptionally High Load
pl: Wyjątkowo Wysokie Obciążenie

en: On Time
pl: Na Czas

en: Minor Delays
pl: Małe Opóźnienia

en: Delayed
pl: Opóźniony

en: Very Delayed
pl: Bardzo opóźniony

en: Extremely Delayed
pl: Nadzwyczaj Opóźniony

en: Platform Changes
pl: Zmiana Peronu

en: Connection Not Possible
pl: Połączenie Niemożliwe

en: Cancelled
pl: Anulowane

en: A bookmarked trip ended recently.
pl: Zapisana podróż zakończyła się niedawno.

en: Always _Delete
pl: Zawsze _Usuń

en: Start and destination are missing
pl: Start i miejsce docelowe niepodane

en: Start is missing
pl: Miejsce startowe niepodane

en: Destination is missing
pl: Miejsce docelowe niepodane

en: Search ongoing
pl: Szukaj trwające

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
pl: Przyjazd do {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
pl: Idź {walk} Czekaj {wait}

en: Transfer Time {}
pl: Czas na przesiadkę {}

en: Walk {}
pl: Idź {}

en: Transfer
pl: Przesiadka

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
pl: {} min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
pl[0]:  %_d dzień %_H h %_M min
pl[1]: %_d dni %_H h %_M min
pl[2]: %_d dni %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
pl: {} godz.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
pl: %-H godz. %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
pl[0]: %-d dzień %-H godz. %-M min.
pl[1]: %-d dni %-H godz. %-M min.
pl[2]: %-d dni %-H godz. %-M min.

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Tomorrow
pl: Jutro

en: Yesterday
pl: Wczoraj

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
pl: %d.%m.%Y

en: {} h | {} h
pl[0]: {} godz.
pl[1]: {} godz.
pl[2]: {} godz.

en: None
pl: Brak

en: BahnCard 25, 1st class
pl: BahnCard 25, 1. klasa

en: BahnCard 25, 2nd class
pl: BahnCard 25, 2. klasa

en: BahnCard 50, 1st class
pl: BahnCard 50, 1. klasa

en: BahnCard 50, 2nd class
pl: BahnCard 50, 2. klasa

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
pl: A – VORTEILScard (z RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
pl: CH – HalbtaxAbo (z RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
pl: CH – HalbtaxAbo (bez RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
pl: NL – Voordeelurenabo (z RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
pl: NL – Voordeelurenabo (bez RAILPLUS)

en: Unknown
pl: Nieznany

en: 1st class
pl: 1. klasa

en: 2nd class
pl: 2. klasa

en: Regional Only
pl: Tylko regionalne

en: Selected Modes of Transport
pl: Wybrane metody transportu

en: Direct Connection
pl: Połączenie bezpośrednie

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
pl: Nie udało się pobrać danych. Masz połączenie z internetem?

en: Received an error. Please share feedback.
pl: Wystąpił błąd. Prosimy o informację zwrotną.

en: More Information
pl: Więcej informacji

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
pl: Wystąpił nie znany błąd. Proszę opisać swoje doświadczenie.

en: Error
pl: Błąd

en: _Close
pl: _Zamknij

en: {} change | {} changes
pl[0]: {} przesiadka
pl[1]: {} przesiadki
pl[2]: {} przesiadek

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
pl: Z {departure} do {arrival} w {travel_time} z {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
pl: {train} w kierunku {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
pl: Odjazd ze stacji {start} z peronu {platform} o {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
pl: Odjazd ze stacji {start} o {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
pl: Przyjazd do stacji {destination} na peron {platform} o {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
pl: Przyjazd do stacji {destination} o {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
pl[0]: Przystanek
pl[1]: Przystanki
pl[2]: Przystanków

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
pl: {stop} o {arrival} na peronie {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
pl: {stop} o {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
pl: Sugestie {} zaznaczone

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
pl: Brak zaznaczonych sugestii

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
pl[0]: Jedna sugestia, nie zaznaczona
pl[1]: {n} sugestie, nie zaznaczone
pl[2]: {n} sugestii, nie zaznaczonych

en: Source Translation Supported by
pl: Przetłumaczone przez

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
pl: co ~{}

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
pl: {amount} {currency}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
pl: Niemcy

en: North America
pl: Ameryka Północna

en: Europe
pl: Europa

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
pl: Szlezwik-Holsztyn

en: Worldwide (beta)
pl: Cały świat (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
pl: Używanie Transitous

en: Trip to {destination} will begin shortly
pl: Podróż do {destination} rozpocznie się wkrótce

en: Walk
pl: Spacer
