diebahn - en to pt_BR translation catalogue (170 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
pt_BR: Encontre suas informações de viagem

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
pt_BR: train;railway;journey;planner;timetables;trem;ferrovia;viagem;planejador;horários;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
pt_BR: Railway permite que você pesquise informações de viagens por diversas redes e fronteiras sem precisar navegar por diferentes páginas da web. Com seu design adaptável, ele é perfeito para planejar sua viagem com antecedência ou em dispositivos móveis, de qualquer lugar:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
pt_BR: Veja os detalhes das suas viagens, incluindo plataformas e atrasos

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
pt_BR: Salve viagens atuais e futuras, assim como pesquisas frequentes

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
pt_BR: Use opções de pesquisa avançada, como filtragem por meio de transporte

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
pt_BR: E tudo isso para redes de todo o mundo, mas principalmente da Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
pt_BR: Visão geral do aplicativo

en: Departure
pt_BR: Partida

en: Arrival
pt_BR: Chegada

en: Input date
pt_BR: Insira a data

en: Date
pt_BR: Data

en: Input time
pt_BR: Insira a hora

en: Time
pt_BR: Hora

en: Now
pt_BR: Agora

en: Total Travel Time
pt_BR: Tempo total de viagem

en: Trip Segments
pt_BR: Segmentos da viagem

en: Choose a Trip
pt_BR: Escolha uma viagem

en: Search for Trips
pt_BR: Pesquisar viagens

en: Show Stops
pt_BR: Mostrar paradas

en: Show Intermediate Stops
pt_BR: Mostrar paradas intermediárias

en: Show Announcements
pt_BR: Mostrar anúncios

en: Announcements
pt_BR: Anúncios

en: Stops
pt_BR: Paradas

en: General
pt_BR: Geral

en: Automatically Remove Old Bookmarks
pt_BR: Remover automaticamente favoritos antigos

en: Past trips are kept only for a period of time
pt_BR: As viagens anteriores são mantidas apenas por um período de tempo

en: Preservation Time For Trips
pt_BR: Tempo de preservação das viagens

en: For how long to retain trips after arrival
pt_BR: Por quanto tempo manter as viagens após a chegada

en: Search Networks…
pt_BR: Pesquisar redes…

en: Refresh Trip
pt_BR: Atualizar viagem

en: More search options
pt_BR: Mais opções de pesquisa

en: Refine Advanced Search Options
pt_BR: Refinar opções avançadas de pesquisa

en: More Options
pt_BR: Mais opções

en: Discount Card
pt_BR: Cartão de desconto

en: Class
pt_BR: Classe

en: First Class
pt_BR: Primeira classe

en: Second Class
pt_BR: Segunda classe

en: Bike Accessible
pt_BR: Acessível para bicicletas

en: Minimum Transfer Time
pt_BR: Tempo mínimo de transferência

en: Direct Connections Only
pt_BR: Somente conexões diretas

en: Modes of Transport
pt_BR: Meios de transporte

en: Mainline Train
pt_BR: Trem da linha principal

en: Regional Train
pt_BR: Trem regional

en: S-Bahn Train
pt_BR: Trem S-Bahn

en: Bus
pt_BR: Ônibus

en: Ferry
pt_BR: Balsa

en: Subway
pt_BR: Metrô

en: Tram
pt_BR: Bonde

en: Cablecar
pt_BR: Teleférico

en: Taxi
pt_BR: Táxi

en: From
pt_BR: De

en: To
pt_BR: Para

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Bookmarked Trips
pt_BR: Viagens favoritas

en: Bookmarked Searches
pt_BR: Pesquisas favoritas

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Bookmark Search
pt_BR: Favoritar pesquisa

en: Bookmark Trip
pt_BR: Favoritar viagem

en: Reload Trip
pt_BR: Recarregar viagem

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostrar atalhos

en: Show Preferences
pt_BR: Mostrar Preferências

en: Open Menu
pt_BR: Abrir menu

en: Swap Start and Destination
pt_BR: Inverter origem e destino

en: Select Network
pt_BR: Selecionar rede

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Connections
pt_BR: Conexões

en: Bookmark This Search
pt_BR: Favoritar esta pesquisa

en: Trip Details
pt_BR: Detalhes da viagem

en: Refresh This Trip
pt_BR: Atualizar esta viagem

en: Bookmark This Trip
pt_BR: Favoritar esta viagem

en: Watch this Trip
pt_BR: Assista esta viagem

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: _About Railway
pt_BR: _Sobre o Railway

en: High Load
pt_BR: Ocupação alta

en: Very High Load
pt_BR: Ocupação muito alta

en: Exceptionally High Load
pt_BR: Ocupação extremamente alta

en: On Time
pt_BR: No horário

en: Minor Delays
pt_BR: Pequenos atrasos

en: Delayed
pt_BR: Atrasado

en: Very Delayed
pt_BR: Muito atrasado

en: Extremely Delayed
pt_BR: Extremamente atrasado

en: Platform Changes
pt_BR: Mudanças de plataforma

en: Connection Not Possible
pt_BR: Conexão não é possível

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: A bookmarked trip ended recently.
pt_BR: Uma viagem favorita terminou recentemente.

en: Always _Delete
pt_BR: Sempre _excluir

en: Start and destination are missing
pt_BR: Falta escolher origem e destino

en: Start is missing
pt_BR: Falta escolher a origem

en: Destination is missing
pt_BR: Falta escolher o destino

en: Search ongoing
pt_BR: Pesquisa em andamento

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
pt_BR: Chegue em {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
pt_BR: Caminhe {walk} Espere {wait}

en: Transfer Time {}
pt_BR: Tempo de transferência {}

en: Walk {}
pt_BR: Caminhe {}

en: Transfer
pt_BR: Transferência

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
pt_BR[0]: %_d dia %_H h %_M min
pt_BR[1]: %_d dias %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
pt_BR: {} h.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
pt_BR: %-H h. %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
pt_BR[0]: %-d dia %-H h. %-M min.
pt_BR[1]: %-d dias %-H h. %-M min.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
pt_BR: %d/%m/%Y

en: None
pt_BR: Nenhum

en: BahnCard 25, 1st class
pt_BR: BahnCard 25, 1ª classe

en: BahnCard 25, 2nd class
pt_BR: BahnCard 25, 2ª classe

en: BahnCard 50, 1st class
pt_BR: BahnCard 50, 1ª classe

en: BahnCard 50, 2nd class
pt_BR: BahnCard 50, 2ª classe

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
pt_BR: A – VORTEILScard (com RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
pt_BR: CH – HalbtaxAbo (com RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
pt_BR: CH – HalbtaxAbo (sem RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
pt_BR: NL – Voordeelurenabo (com RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
pt_BR: NL – Voordeelurenabo (sem RAILPLUS)

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: 1st class
pt_BR: 1ª classe

en: 2nd class
pt_BR: 2ª classe

en: Regional Only
pt_BR: Somente regional

en: Selected Modes of Transport
pt_BR: Meios de transporte selecionados

en: Direct Connection
pt_BR: Conexão direta

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
pt_BR: Falha ao buscar dados. Você tem uma conexão à internet?

en: Received an error. Please share feedback.
pt_BR: Um erro foi recebido. Por favor, compartilhe o relato conosco.

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
pt_BR: Ocorreu um problema desconhecido. Por favor, compartilhe o relato conosco.

en: Error
pt_BR: Erro

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: {} change | {} changes
pt_BR[0]: {} mudança
pt_BR[1]: {} mudanças

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
pt_BR: De {departure} a {arrival} em {travel_time} com {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
pt_BR: {train} em direção a {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
pt_BR: Partida {start} da plataforma {platform} às {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
pt_BR: Partida {start} às {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
pt_BR: Chegue em {destination} na plataforma {platform} às {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
pt_BR: Chegue em {destination} às {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
pt_BR[0]: {} parada
pt_BR[1]: {} paradas

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
pt_BR: {stop} às {arrival} na plataforma {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
pt_BR: {stop} às {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
pt_BR: Sugestão {} selecionada

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
pt_BR: Nenhuma sugestão selecionada

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
pt_BR[0]: uma sugestão, não selecionada
pt_BR[1]: {n} sugestões, nenhuma selecionada

en: Source Translation Supported by
pt_BR: Tradução da fonte apoiada por

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
pt_BR: a cada ~{}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: Europe
pt_BR: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
pt_BR: Áustria

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
pt_BR: Eslésvico-Holsácia

en: Worldwide (beta)
pt_BR: Em todo o mundo (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
pt_BR: Usando Transitous

en: Start at {station} on platform {platform} at {time}
pt_BR: Comece em {station} na plataforma {platform} às {time}

en: Start at {station} at {time}
pt_BR: Comece em {station} às {time}

en: Trip to {destination} will begin shortly
pt_BR: A viagem para {destination} começará em breve

en: {time} transfer time to get to platform {platform}
pt_BR: {time} tempo de transferência para chegar à plataforma {platform}

en: {time} transfer time
pt_BR: {time} tempo de transferência

en: Upcoming departure on platform {platform}
pt_BR: Próxima partida na plataforma {platform}

en: Upcoming transfer at {station} soon
pt_BR: Em breve, próxima transferência em {station}

en: Arriving at {destination} soon
pt_BR: Chegando em {destination} em breve

en: {train} departure is delayed by {time}
pt_BR: {train} a partida está atrasada por {time}

en: {train} arrival is delayed by {time}
pt_BR: A chegada do {train} está atrasada por {time}

en: {train} departing on platform {platform} today instead
pt_BR: {train} partindo na plataforma {platform} hoje em vez

en: Warning: No longer possible to reach connecting {train} from {origin} to {destination}.
pt_BR: Aviso: Não é mais possível fazer a conexão {train} de {origin} para {destination}.

en: Warning: {train} from {origin} to {destination} was cancelled.
pt_BR: Aviso: {train} de {origin} para {destination} foi cancelado.

en: Start at {next-origin} in {duration} on platform {next-platform}
pt_BR: Comece em {next-origin} em {duration} na plataforma {next-platform}

en: Start at {next-origin} in {duration}
pt_BR: Comece em {next-origin} em {duration}

en: Arriving at {current-destination} in {duration}
pt_BR: Chegando em {destination-current} em {duration}

en: Change to {next-leg-name} on platform {next-platform}, remaining: {duration}
pt_BR: Alterar para {next-leg-name} na plataforma {next-platform}, restante: {duration}

en: Change to {next-leg-name}, remaining: {duration}
pt_BR: Alterar para {next-leg-name}, restante: {duration}

en: The trip’s destination has been reached
pt_BR: O destino da viagem foi alcançado

en: Walk
pt_BR: Caminhada
