diebahn - en to ro translation catalogue (148 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
ro: Găsește toate informațiile despre călătorie

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
ro: train;railway;journey;planner;timetables;tren;caleferată;călătorie;planificator;orar;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
ro: Railway permite căutarea de informații privind călătoriile prin diferite frontiere și țări, fără a fi nevoie să cauți pe diferite situri web. Datorită aspectului adaptabil, este potrivit pentru a planifica călătoria în avans sau în mișcare cu telefonul mobil:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
ro: Vezi detaliile traseelor tale, inclusiv peroanele și întârzierile

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
ro: Salvează traseele actuale și viitoare, precum și căutările frecvente

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
ro: Folosește opțiunile avansate de căutare, cum ar fi căutarea în funcție de mijlocul de transport

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
ro: Și toate acestea pentru serviciile de transport din întreaga lume, dar mai ales din Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
ro: Prezentarea aplicației

en: Departure
ro: Plecare

en: Arrival
ro: Sosire

en: Input date
ro: Introdu data

en: Date
ro: Data

en: Input time
ro: Introdu ora

en: Time
ro: Ora

en: Now
ro: Acum

en: Total Travel Time
ro: Durata călătoriei

en: Trip Segments
ro: Etapele traseului

en: Choose a Trip
ro: Alege un traseu

en: Search for Trips
ro: Caută trasee

en: Show Stops
ro: Arată opririle

en: Show Intermediate Stops
ro: Arată opririle intermediare

en: Show Announcements
ro: Arată anunțuri

en: Announcements
ro: Anunțuri

en: Stops
ro: Opriri

en: General
ro: Generale

en: Automatically Remove Old Bookmarks
ro: Elimină automat vechile preferințe salvate

en: Past trips are kept only for a period of time
ro: Vechile trasee sunt păstrate doar pentru o perioadă de timp

en: Preservation Time For Trips
ro: Timp de păstrare pentru trasee

en: For how long to retain trips after arrival
ro: Cât timp să fie păstrate traseele după sosire

en: Search Networks…
ro: Caută furnizorul de servicii…

en: Refresh Trip
ro: Actualizează traseul

en: More search options
ro: Mai multe opțiuni de căutare

en: Refine Advanced Search Options
ro: Precizează opțiunile de căutare avansată

en: More Options
ro: Mai multe opțiuni

en: Discount Card
ro: Card de reducere

en: Class
ro: Clasa

en: First Class
ro: Clasa 1

en: Second Class
ro: Clasa a 2-a

en: Bike Accessible
ro: Accesibil pentru biciclete

en: Minimum Transfer Time
ro: Timp minim de transfer

en: Direct Connections Only
ro: Doar legături directe

en: Modes of Transport
ro: Mijloace de transport

en: Regional Train
ro: Tren Personal

en: Bus
ro: Autobuz

en: Ferry
ro: Bac

en: Subway
ro: Metrou

en: Tram
ro: Tramvai

en: Cablecar
ro: Telecabină

en: From
ro: De la

en: To
ro: La

en: Search
ro: Caută

en: Bookmarked Trips
ro: Trasee salvate

en: Bookmarked Searches
ro: Căutări salvate

en: Application
ro: Aplicație

en: Bookmark Search
ro: Salvează căutarea

en: Bookmark Trip
ro: Salvează traseul

en: Reload Trip
ro: Actualizează traseul

en: Quit
ro: Închide

en: Show Shortcuts
ro: Arată tastele rapide

en: Show Preferences
ro: Arată preferințele

en: Open Menu
ro: Arată opțiunile

en: Swap Start and Destination
ro: Schimbă Plecarea cu Destinația

en: Select Network
ro: Alege furnizorul de servicii

en: Main Menu
ro: Opțiuni principale

en: Connections
ro: Legături

en: Bookmark This Search
ro: Salvează această căutare

en: Trip Details
ro: Detaliile traseului

en: Refresh This Trip
ro: Actualizează acest traseu

en: Bookmark This Trip
ro: Salvează acest traseu

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Keyboard Shortcuts
ro: Taste rapide

en: _About Railway
ro: _Despre Railway

en: High Load
ro: Aglomerat

en: Very High Load
ro: Foarte aglomerat

en: Exceptionally High Load
ro: Extrem de aglomerat

en: On Time
ro: Punctual

en: Minor Delays
ro: Întârziere mică

en: Delayed
ro: Întârzie

en: Very Delayed
ro: Întârzie mult

en: Extremely Delayed
ro: Întârzie foarte mult

en: Platform Changes
ro: Schimbări de peron

en: Connection Not Possible
ro: Legătură imposibilă

en: Cancelled
ro: Anulat

en: A bookmarked trip ended recently.
ro: O călătorie salvată s-a terminat recent.

en: Always _Delete
ro: Șterge tot_deauna

en: Start and destination are missing
ro: Lipsesc plecarea și destinația

en: Start is missing
ro: Lipsește plecarea

en: Destination is missing
ro: Lipsește destinația

en: Search ongoing
ro: Căutare în curs

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
ro: Sosește la {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
ro: Mergi {walk} Așteaptă {wait}

en: Transfer Time {}
ro: Timp de transfer {}

en: Walk {}
ro: Mergi {}

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
ro[0]:  %_d zi %_H h %_M min
ro[1]: %_d zile %_H h %_M min
ro[2]: %_d de zile %_H h %_M min

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
ro: {} ore.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
ro: %-H ore %-M min.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
ro[0]: %-d zi %-H ore %-M min.
ro[1]: %-d zile %-H ore %-M min.
ro[2]: %-d de zile %-H ore %-M min.

en: Today
ro: Azi

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: Yesterday
ro: Ieri

en: None
ro: Nimic

en: BahnCard 25, 1st class
ro: BahnCard 25, clasa 1

en: BahnCard 25, 2nd class
ro: BahnCard 25, clasa a 2-a

en: BahnCard 50, 1st class
ro: BahnCard 50, clasa 1

en: BahnCard 50, 2nd class
ro: BahnCard 50, clasa a 2-a

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
ro: A – VORTEILScard (cu RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
ro: CH – HalbtaxAbo (cu RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
ro: CH – HalbtaxAbo (fără RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
ro: NL – Voordeelurenabo (cu RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
ro: NL – Voordeelurenabo (fără RAILPLUS)

en: SH-Card
ro: Card SH

en: CH – General-Abonnement
ro: CH – Abonament general

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: 1st class
ro: Clasa 1

en: 2nd class
ro: Clasa a 2-a

en: Regional Only
ro: Doar Personal

en: Selected Modes of Transport
ro: Mijloace de transport alese

en: Direct Connection
ro: Legătură directă

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
ro: Nu se pot obține informații. Ești conectat la internet?

en: Received an error. Please share feedback.
ro: A apărut o eroare. Raportează-ne eroarea.

en: More Information
ro: Alte informații

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
ro: Eroare necunoscută. Dacă vrei, raporteaz-o.

en: Error
ro: Eroare

en: _Close
ro: În_chide

en: {} change | {} changes
ro[0]: {} schimbare
ro[1]: {} schimbări
ro[2]: {} de schimbări

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
ro: De la {departure} la {arrival} în {travel_time} cu {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
ro: {train} în direcția {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
ro: Plecare {start} de la peronul {platform} la {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
ro: Plecare {start} la {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
ro: Sosire la {destination} la peronul {platform} la {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
ro: Sosire la {destination} la {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
ro[0]: {} oprire
ro[1]: {} opriri
ro[2]: {} de opriri

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
ro: {stop} la {arrival} la peronul {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
ro: {stop} la {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
ro: Propunerea {} a fost aleasă

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
ro: Nu a fost aleasă nicio propunere

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
ro[0]: o propunere, nu a fost aleasă
ro[1]: {n} propuneri, niciuna aleasă
ro[2]: {n} de propuneri, niciuna aleasă

en: Source Translation Supported by
ro: Traducere susținută de

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
ro: o dată la ~{}

note: Translators: How to format the currency "Euro". Do not translate in {}.
en: €{amount}
ro: {amount} €

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
ro: {amount} $

note: Translators: How to format unknown currency "currency". Do not translate in {}.
en: {currency} {amount}
ro: {amount} {currency}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
ro: Germania

en: North America
ro: America de Nord

en: Europe
ro: Europa

en: Worldwide (beta)
ro: În toată lumea (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
ro: Folosește Transitous

en: Walk
ro: Mergi
