diebahn - en to sv translation catalogue (150 entries)

note: Translators: The name of the application.
en: Railway
sv: Järnväg

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
sv: Hitta all din reseinformation

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
sv: tåg;järnväg;resa;planerare;tidtabeller;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
sv: Railway låter dig söka upp reseinformation över nätverk och gränser utan att behöva navigera genom olika webbplatser. På grund av den adaptiva designen är det lämpligt att planera din resa i förväg eller mobilt på språng:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
sv: Se detaljer om dina resor inklusive spår och förseningar

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
sv: Bokmärk nuvarande och framtida resor samt frekventa sökningar

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
sv: Använd förhandssökningsalternativ som att filtrera efter transportsätt

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
sv: Och allt det för nätverk från hela världen, men mest från Europa.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
sv: Applikationsöversikt

en: Departure
sv: Avgång

en: Arrival
sv: Ankomst

en: Input date
sv: Inmatningsdatum

en: Date
sv: Datum

en: Input time
sv: Inmatningstid

en: Time
sv: Tid

en: Now
sv: Nu

en: Total Travel Time
sv: Total restid

en: Trip Segments
sv: Resesegment

en: Choose a Trip
sv: Välj en resa

en: Search for Trips
sv: Sök efter resor

en: Show Stops
sv: Visa hållplatser

en: Show Intermediate Stops
sv: Visa mellanhållplatser

en: Show Announcements
sv: Visa meddelanden

en: Announcements
sv: Meddelanden

en: Stops
sv: Hållplatser

en: General
sv: Allmänt

en: Automatically Remove Old Bookmarks
sv: Ta bort gamla bokmärken automatiskt

en: Past trips are kept only for a period of time
sv: Tidigare resor sparas endast under en viss tid

en: Preservation Time For Trips
sv: Tid för bevarande av resor

en: For how long to retain trips after arrival
sv: Hur länge ska resor behållas efter ankomst

en: Search Networks…
sv: Sök nätverk…

en: Refresh Trip
sv: Uppdatera resa

en: More search options
sv: Mer sök alternativ

en: Refine Advanced Search Options
sv: Förfina avancerade sökalternativ

en: More Options
sv: Mer alternativ

en: Discount Card
sv: Rabattkort

en: Class
sv: Klass

en: First Class
sv: Första klass

en: Second Class
sv: Andra klass

en: Bike Accessible
sv: Cykel tillgänglig

en: Minimum Transfer Time
sv: Minsta transfertid

en: Direct Connections Only
sv: Direktanslutningar endast

en: Modes of Transport
sv: Transportsätt

en: Regional Train
sv: Regionaltåg

en: Bus
sv: Buss

en: Ferry
sv: Färja

en: Subway
sv: Tunnelbana

en: Tram
sv: Spårvagn

en: Cablecar
sv: Kabelbana

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Search
sv: Sök

en: Bookmarked Trips
sv: Bokmärkta resor

en: Bookmarked Searches
sv: Bokmärkta sökningar

en: Application
sv: Applikation

en: Bookmark Search
sv: Bokmärkessökning

en: Bookmark Trip
sv: Bokmärk resa

en: Reload Trip
sv: Ladda om resa

en: Quit
sv: Avsluta

en: Show Shortcuts
sv: Visa genvägar

en: Show Preferences
sv: Visa inställningar

en: Open Menu
sv: Öppna meny

en: Swap Start and Destination
sv: Växla start och destination

en: Select Network
sv: Välj nätverk

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Bookmark This Search
sv: Bokmärk denna sökningen

en: Trip Details
sv: Detaljer om resan

en: Refresh This Trip
sv: Uppdatera denna resa

en: Bookmark This Trip
sv: Bokmärk denna resa

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: _About Railway
sv: _Om Järnväg

en: High Load
sv: Hög belastning

en: Very High Load
sv: Väldigt hög belastning

en: Exceptionally High Load
sv: Exceptionellt hög belastning

en: On Time
sv: I tid

en: Minor Delays
sv: Mindre förseningar

en: Delayed
sv: Försenad

en: Very Delayed
sv: Väldigt försenad

en: Extremely Delayed
sv: Extremt försenad

en: Platform Changes
sv: Plattforms ändringar

en: Connection Not Possible
sv: Anslutning ej möjlig

en: Cancelled
sv: Inställt

en: A bookmarked trip ended recently.
sv: En bokmärkt resa avslutades nyligen.

en: Always _Delete
sv: Alltid _Ta bort

en: Start and destination are missing
sv: Start och destination saknas

en: Start is missing
sv: Start saknas

en: Destination is missing
sv: Destination saknas

en: Search ongoing
sv: Sökning pågår

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
sv: Anländer till {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
sv: Gå {walk} Vänta {wait}

en: Transfer Time {}
sv: Transfertid {}

en: Walk {}
sv: Gå {}

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
sv: {} minut

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
sv: %_H t %_M min

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
sv[0]:  %_d dag %_H t %_M minut
sv[1]: %_d dagar %_H t %_M minuter

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
sv: {} minut.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
sv: {} timmar.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
sv: %-H timmar. %-M minuter.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
sv[0]: %-d dag %-H timme. %-M minut.
sv[1]: %-d dagar %-H timmar. %-M minuter.

en: Today
sv: Idag

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Yesterday
sv: Igår

en: {} h | {} h
sv[0]: {} t
sv[1]: {} t

en: None
sv: Ingen

en: BahnCard 25, 1st class
sv: BahnCard 25, 1:a klass

en: BahnCard 25, 2nd class
sv: BahnCard 25, 2:a klass

en: BahnCard 50, 1st class
sv: BahnCard 50, 1:a klass

en: BahnCard 50, 2nd class
sv: BahnCard 50, 2:a klass

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
sv: A – VORTEILScard (med RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
sv: CH – Halbtax Abo (med RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
sv: CH – Halbtax Abo (utan RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
sv: NL – Voordeelurenabo (med RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
sv: NL – Voordeelurenabo (utan RAILPLUS)

en: SH-Card
sv: SH-kort

en: Unknown
sv: Okänd

en: 1st class
sv: 1:a klass

en: 2nd class
sv: 2:a klass

en: Regional Only
sv: Regionalt endast

en: Selected Modes of Transport
sv: Valda transportsätt

en: Direct Connection
sv: Direktanslutning

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
sv: Misslyckades att hämta data. Är du ansluten till internet?

en: Received an error. Please share feedback.
sv: Fick ett fel. Vänligen dela feedback.

en: More Information
sv: Mer information

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
sv: Ett okänt problem uppstod. Vänligen dela feedback.

en: Error
sv: Fel

en: _Close
sv: _Stäng

en: {} change | {} changes
sv[0]: {} byte
sv[1]: {} byten

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
sv: Från {departure} till {arrival} om {travel_time} med {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
sv: {train} i riktning mot {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
sv: Avresa {start} från plattform {platform} vid {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
sv: Avresa {start} vid {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
sv: Ankomst till {destination} på plattform {platform} vid {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
sv: Ankomst till {destination} vid {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
sv[0]: {} hållplats
sv[1]: {} hållplatser

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
sv: {stop} vid {arrival} på plattform {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
sv: {stop} vid {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
sv: Förslag {} vald

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
sv: Inget förslag valt

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
sv[0]: ett förslag, inte vald
sv[1]: {n} förslag, inte valda

en: Source Translation Supported by
sv: Källöversättning som stöds av

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
sv: varje ~{}

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
sv: Tyskland

en: North America
sv: Nordamerika

en: Europe
sv: Europa

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
sv: Österrike

en: Worldwide (beta)
sv: Globalt (beta)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
sv: Använder Transitous

en: Walk
sv: Gå
