diebahn - en to uk translation catalogue (150 entries)

note: Translators: The summary of the application in the metainfo.
en: Find all your travel information
uk: Знайти всю інформацію про подорожі

note: Translators: The keywords from the desktop file.
en: train;railway;journey;planner;timetables;
uk: поїзд;шлях;подорож;планувальник;розклади;

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Railway lets you look up travel information across networks and borders without having to navigate through different websites. Due to the adaptive design, it is suitable to plan your trip in advance or mobile on the go:
uk: Railway дозволяє переглядати інформацію про подорожі за маршрутами та через кордони, не копаючись у веб-сайтах. Завдяки адаптивному дизайну, підходить для попереднього планування маршруту та його коригування на ходу:

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: View your tripsʼ details including platforms and delays
uk: Переглядайте деталі ваших поїздок, включаючи платформи та затримки

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Bookmark current and future trips as well as frequent search
uk: Додавання поточних і майбутніх поїздок до закладок, а також часті пошукові запити

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: Make use of advance search options like filtering by mode of transport
uk: Скористайтеся додатковими опціями пошуку, такими як фільтрація за видом транспорту

note: Translators: Part of the description of the application in the metainfo.
en: And all that for networks from all around the world, but mostly from Europe.
uk: І все це для мереж з усього світу, але переважно з Європи.

note: Translators: Subtitle of the screenshot in the metainfo
en: Application Overview
uk: Огляд програми

en: Input date
uk: Уведіть дату

en: Date
uk: Дата

en: Input time
uk: Уведіть час

en: Time
uk: Час

en: Now
uk: Зараз

en: Total Travel Time
uk: Всього в дорозі

en: Trip Segments
uk: Сегменти подорожі

en: Choose a Trip
uk: Оберіть поїздку

en: Search for Trips
uk: Пошук поїздок

en: Show Stops
uk: Показати зупинки

en: Show Intermediate Stops
uk: Показати проміжні зупинки

en: Show Announcements
uk: Показати оголошення

en: Announcements
uk: Оголошення

en: Stops
uk: Зупинки

en: General
uk: Загальне

en: Automatically Remove Old Bookmarks
uk: Автоматично видаляти старі закладки

en: Past trips are kept only for a period of time
uk: Минулі поїздки зберігаються лише протягом певного періоду часу

en: Preservation Time For Trips
uk: Час збереження для поїздок

en: For how long to retain trips after arrival
uk: Як довго зберігати поїздки після прибуття

en: Search Networks…
uk: Пошукові мережі…

en: Refresh Trip
uk: Оновити поїздку

en: More search options
uk: Більше варіантів пошуку

en: Refine Advanced Search Options
uk: Уточнити параметри розширеного пошуку

en: More Options
uk: Більше опцій

en: Discount Card
uk: Дисконтна картка

en: Class
uk: Клас

en: First Class
uk: Перший клас

en: Second Class
uk: Другий клас

en: Bike Accessible
uk: Доступний для велосипедів

en: Minimum Transfer Time
uk: Мінімальний час у дорозі

en: Direct Connections Only
uk: Тільки прямі сполучення

en: Modes of Transport
uk: Види транспорту

en: Regional Train
uk: Регіональний потяг

en: Bus
uk: Автобус

en: Ferry
uk: Пором

en: Subway
uk: Метро

en: Tram
uk: Трамвай

en: Cablecar
uk: Канатна дорога

en: Taxi
uk: Таксі

en: From
uk: Від

en: To
uk: До

en: Search
uk: Пошук

en: Bookmarked Trips
uk: Поїздки в закладках

en: Bookmarked Searches
uk: Пошуки в закладках

en: Application
uk: Додаток

en: Bookmark Search
uk: Зберегти пошук

en: Bookmark Trip
uk: Додайте цю поїздку в закладки

en: Reload Trip
uk: Перезавантажити поїздку

en: Quit
uk: Вийти

en: Show Shortcuts
uk: Показати ярлики

en: Show Preferences
uk: Показати налаштування

en: Open Menu
uk: Відкрити меню

en: Swap Start and Destination
uk: Поміняти місцями початковий та кінцевий пункти призначення

en: Select Network
uk: Виберіть мережу

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Connections
uk: З'єднання

en: Bookmark This Search
uk: Додати в закладки цей пошук

en: Trip Details
uk: Деталі поїздки

en: Refresh This Trip
uk: Оновити поїздку

en: Bookmark This Trip
uk: Додати поїздку в закладки

en: Preferences
uk: Уподобання

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: _About Railway
uk: _Про Railway

en: High Load
uk: Висока завантаженість

en: Very High Load
uk: Дуже висока завантаженість

en: Exceptionally High Load
uk: Виключно висока завантаженість

en: On Time
uk: Вчасно

en: Minor Delays
uk: Незначні затримки

en: Delayed
uk: Затримується

en: Very Delayed
uk: Значна затримка

en: Extremely Delayed
uk: Дуже запізнюється

en: Platform Changes
uk: Зміни платформи

en: Connection Not Possible
uk: Стикування неможливе

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: A bookmarked trip ended recently.
uk: Поїздка в закладках нещодавно закінчилася.

en: Always _Delete
uk: Завжди _Видалити

en: Start and destination are missing
uk: Відсутній пункт відправлення та призначення

en: Start is missing
uk: Пункт відправлення відсутній

en: Destination is missing
uk: Пункт призначення відсутній

en: Search ongoing
uk: Триває пошук

note: Translators: Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination}.
uk: Прибуття в {destination}.

en: Walk {walk} Wait {wait}
uk: Пішки {walk} чекати {wait}

en: Transfer Time {}
uk: Час в дорозі {}

en: Walk {}
uk: Пішки {}

note: Translators: duration in minutes, standalone or tabular setting, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number Translators: you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of unit
en: {} min
uk: {} хв

note: Translators: duration format with hours and minutes, standalone or tabular setting, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %_H h %_M min
uk: %_H год %_M хв

en:  %_d day %_H h %_M min | %_d days %_H h %_M min
uk[0]: %_d день %_H год %_M хв
uk[1]: %_d дні %_H год %_M хв
uk[2]: %_d днів %_H год %_M хв

note: Translators: duration in minutes, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} min.
uk: {} хв.

note: Translators: duration in hours, embedded in text, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units, {} must not be translated as it will be replaced with an actual number
en: {} hrs.
uk: {} год.

note: Translators: duration format with hours and minutes, embedded in text, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers, you might want to use a narrow no-breaking space (U+202F) in front of units
en: %-H hrs. %-M min.
uk: %-H год. %-M хв.

en: %-d day %-H hrs. %-M min. | %-d days %-H hrs. %-M min.
uk[0]: %-d день %-H год. %-M хв.
uk[1]: %-d дні %-H год. %-M хв.
uk[2]: %-d днів %-H год. %-M хв.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Yesterday
uk: Вчора

note: Translators: formatting of dates with year in a human-readable fashion, see https://docs.rs/chrono/latest/chrono/format/strftime/index.html#specifiers
en: %Y-%m-%d
uk: %d %m %Y

en: {} h | {} h
uk[0]: {} година
uk[1]: {} години
uk[2]: {} годин

en: None
uk: Нічого

en: BahnCard 25, 1st class
uk: BahnCard 25, 1-й клас

en: BahnCard 25, 2nd class
uk: BahnCard 25, 2-й клас

en: BahnCard 50, 1st class
uk: BahnCard 50, 1-й клас

en: BahnCard 50, 2nd class
uk: BahnCard 50, 2-й клас

en: A – VORTEILScard (with RAILPLUS)
uk: A - VORTEILScard (з RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (with RAILPLUS)
uk: CH - HalbtaxAbo (з RAILPLUS)

en: CH – HalbtaxAbo (without RAILPLUS)
uk: CH - HalbtaxAbo (без RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (with RAILPLUS)
uk: NL - Voordeelurenabo (з RAILPLUS)

en: NL – Voordeelurenabo (without RAILPLUS)
uk: NL - Voordeelurenabo (без RAILPLUS)

en: SH-Card
uk: SH - Card

en: CH – General-Abonnement
uk: CH - General-Abonnement

en: Unknown
uk: Невідомий

en: 1st class
uk: перший клас

en: 2nd class
uk: другий клас

en: Regional Only
uk: Тільки регіональні

en: Selected Modes of Transport
uk: Вибрані види транспорту

en: Direct Connection
uk: Пряме сполучення

en: Failed to fetch data. Are you connected to the internet?
uk: Не вдалося отримати дані. Ви підключені до Інтернету?

en: Received an error. Please share feedback.
uk: Виникла помилка. Будь ласка, залиште відгук.

en: More Information
uk: Більше інформації

en: An unknown issue occured. Please share feedback.
uk: Виникла невідома проблема. Будь ласка, поділіться відгуком.

en: Error
uk: Помилка

en: _Close
uk: _Закрити

en: {} change | {} changes
uk[0]: {} зміна
uk[1]: {} зміни
uk[2]: {} змін

note: Translators: changes_text is the plural-aware string "{} change" already
en: From {departure} to {arrival} in {travel_time} with {changes_text}
uk: Від {departure} до {arrival} за {travel_time} з {changes_text}

note: Translators: The formatting of the train going into what direction, i.e. "ICE 123 to Musterberg". Do not translate the strings in {}.
en: {train} in the direction of {destination}
uk: {train} у напрямку {destination}

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} from platform {platform} at {departure}.
uk: Відправлення {start} з платформи {platform} до {departure}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Depart {start} at {departure}.
uk: Відправлення {start} до {departure}.

en: Arrive at {destination} on platform {platform} at {arrival}.
uk: Прибуття в {destination} на платформу {platform} в {arrival}.

note: Translators: Formatting for the segment's comprehensive description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: Arrive at {destination} at {arrival}.
uk: Прибуття в {destination} в {arrival}.

en: {} Stop | {} Stops
uk[0]: {} зупинка
uk[1]: {} зупинки
uk[2]: {} зупинок

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival} on platform {platform}
uk: {stop} в {arrival} на платформі {platform}

note: Translators: The formatting of the intermediate_locations's description for screen readers. Do not translate the strings in {}.
en: {stop} at {arrival}
uk: {stop} в {arrival}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when a suggestion was selected.
en: Suggestion {} selected
uk: Вибрано пропозицію {}

note: Translators: Text that will be announced by the screen reader when no selection was selected.
en: No suggestion selected
uk: Не вибрано жодної пропозиції

en: one suggestion, not selected | {n} suggestions, none selected
uk[0]: одна пропозиція, не обрана
uk[1]: {n} пропозиції, не вибрано жодної
uk[2]: {n} пропозицій, не вибрано жодної

en: Source Translation Supported by
uk: Переклад оригіналу здійснено за підтримки

note: Translators: Formatting of frequency of trains. The {} will already contain the duration format (most likely min). E.g. `every ~10 min`.
en: every ~{}
uk: кожні ~{}

note: Translators: How to format the currency "Dollar (US)". Do not translate in {}.
en: ${amount}
uk: {amount}$

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
uk: Німеччина

note: Translators: The country, see https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
uk: Австрія

note: Translators: The state in germany, see https://en.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein.
en: Schleswig-Holstein
uk: Шлезвіг-Гольштейн

en: Worldwide (beta)
uk: Всесвітня (бета)

note: Translators: Transitous is a service (transitous.org) which should not be translated.
en: Using Transitous
uk: Використовуючи Transitous

en: Walk
uk: Пішки
