rapid - en to ar translation catalogue (132 entries)

en: Credits
ar: شكر المساهمين

en: Backups are not configured
ar: الأرشفة ليست مهيأة

en: No backup devices detected
ar: لم نعثر على جهاز أرشفة

en: Valid backup locations not yet specified
ar: لم يحدد مكان أرشفة مقبول

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
ar: بإمكان جعل الصور والمقاطع تأرشف الى عدة أماكن ريثمى يتم انزيلها (مثلا الى قرص صلب خارجي)

en: Back up photos and videos when downloading
ar: أرشف الصور والمقاطع عند التنزيل

en: Automatically detect backup devices
ar: تعرف على جهاز الارشفة آليا

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
ar: حدد مجلد الأرشفة على الجهاز.<br><br><i>ملاحظة: يستخدم وجود مجلد بهذا الاسم لتحديد إذا كان الجهاز سيستخدم للأرشفة. لكل جهاز تريد أستخدامه للأرشفة, أنشيء مجلد بهذه الاسماء. بإضافة مجلدين سيستخدم الجهاز لأرشفة كلا الصور والمقاطع.</i>

en: Photo folder name:
ar: اسم مجلد الصور:

en: Video folder name:
ar: اسم مجلد المقاطع (الفيديو):

en: Example:
ar: مثال:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
ar: إذا عطلت التعرف الآلي, أختر مكان الأرشفة بالتحديد.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
ar: مكان أرشفة الصور:

en: Select Photo Backup Location
ar: أختر مكان أرشفة الصور

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
ar: مكان أرشفة المقاطع (الفيديو):

en: Select Video Backup Location
ar: أختر مكان أرشفة المقاطع (الفيديو)

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
ar: القرص1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
ar: القرص2

en: Projected Backup Storage Use
ar: مساحة الأرشفة المتوقعة

en: Backup Options
ar: خيارات الأرشفة

en: video THM
ar: مصغرات المقاطع (THM)

en: audio
ar: صوتيات

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
ar: %(no_photos)s صور

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
ar: %(no_videos)s مقطع فيديو

en: Used
ar: مُستخدَم

en: Excess
ar: زائد

en: Device size unknown
ar: حج الجهاز غير معروف

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
ar: لا مساحة فارغة في %(size_total)s أجهزة

en: Photos
ar: صور

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
ar: مقاطع

en: Projected storage use after download
ar: المساحة المستخدمة المتوقعة بعد التنزيل

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
ar: مخصص...

en: Configure photo subfolder creation
ar: خصص إنشاء المجلدات الفرعية للصور

en: Configure video subfolder creation
ar: خصص إنشاء المجلدات الفرعية للمقاطع

en: Probing device...
ar: البحث عن جهاز...

en: Temporarily ignore this device
ar: تجاهل هذا الجهاز مؤقتا

en: Permanently ignore this device
ar: تجاهل هذا الجهاز دوما

en: Rescan
ar: إعادة المسح

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
ar: %s ممتلىء

en: Other
ar: أخرى

en: Cameras
ar: كاميرات

en: Devices
ar: أجهزة

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
ar: يتم التنزيل من %(device_names)s

en: Select Source
ar: اختر المصدر

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
ar: %(no_cameras)s كاميرات

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
ar: %(no_devices)s أجهزة

en: Date time
ar: التاريخ الوقت

en: Text
ar: نص

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Metadata
ar: البيانات الوصفية

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
ar: رمز المهمة

en: Image date
ar: تاريخ الصورة

en: Video date
ar: تاريخ مقطع الفيديو

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: الأمس

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
ar: وقت التنزيل

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
ar: الاسم

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
ar: امتداد

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
ar: رقم الصورة

en: Video number
ar: رقم مقطع الفيديو

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
ar: فتحة

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: ISO
ar: الحساسية (ايزو)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
ar: التعريض

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
ar: الطول البؤري

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
ar: مصنع الكاميرا

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
ar: موديل الكاميرا

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
ar: موديل الكاميرا المختصر

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
ar: موديل الكاميرا المختصر بوصلة

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
ar: الرقم التسلسلي

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
ar: تعداد شغل المصراع

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
ar: رقم الملف

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
ar: مجلد فقط

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
ar: مجلد وملف

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
ar: اسم المالك

en: Codec
ar: نمط الترميز

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الطول

en: Length
ar: طول المقطع

en: Frames Per Second
ar: لقطات لكل ثانية

en: Artist
ar: الفنان

en: Copyright
ar: حقوق المؤلف

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
ar: عدد الملفات المستوردة اليوم

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
ar: رقم الجلسة

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
ar: عدد المجلد الفرعي

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
ar: الرقم المخزن

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
ar: احرف التسلسل

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
ar: كل خانات الارقام

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
ar: الخانة الاخيرة

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
ar: الخانتان الاخيرتان

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
ar: الخانات الثلاث الاخيرة

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
ar: الخانات الاربع الاخيرة

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
ar: أحرف كبيرة

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
ar: أحرف صغيرة

en: One digit
ar: خانة واحدة

en: Two digits
ar: خانتان

en: Three digits
ar: ثلاث خانات

en: Four digits
ar: اربع خانات

en: Five digits
ar: خمس خانات

en: Six digits
ar: ست خانات

en: Seven digits
ar: سبع خانات

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
ar: جزء من الثانية

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
ar: الشهر (كاملا)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
ar: الشهر (مختصر)

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
ar: أدخل برمجة مهمة جديدة, او استخدم برمجة سابقة

en: Enter a new Job Code
ar: ادخل برمجة مهمة جديدة

en: Thumbnails
ar: صويرات

en: Enter a Path to Ignore
ar: ادخل مسار لتجاهله

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
ar: حدد مسار لن يتم أبدا مسح ما فيه من صور أو مقاطع فيديو

en: Path:
ar: مسار:

en: Subfolder preferences should not start with a %s
ar: خيارات المجلد الفرعي يجب أن لا تبدأ بـ %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
ar: خيارات المجلد الفرعي يجب أن لا تبتهي بـ %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
ar: خيارات المجلد الفرعي يبجب أن لا تحتوى %s اثنتان الواحد تلوى الاخرى

en: Download
ar: تنزيل

en: Device
ar: جهاز

en: Pause
ar: إيقاف

en: photo
ar: صورة

en: video
ar: فيديو

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
ar: مجلدات التنزيل هذا غير صحيحة: 
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
ar: مجلد التنزيل هذا غير صحيح: 
    %s

en: photos
ar: صور

en: videos
ar: فيديو

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
ar: %(noFiles)s %(filetypes)s تم تنزيلها

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
ar: %(noFiles)s %(filetypes)s فشل تنزيلها

en: warnings
ar: تحذير

en: All downloads complete
ar: كل التنزيلات أكتملت

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
ar: %(filetype)s نوع تم تنزيلها

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
ar: %(filetype)s نوع فشل تنزيلها

en: Program preferences are invalid
ar: خيارات البرنامج غير صحيحة

en: photos and videos
ar: صور وفيديو

en: photos or videos
ar: صور وفيديو

en: Photo
ar: صورة

en: Video
ar: مقطع فيديو
