rapid - en to be translation catalogue (228 entries)

en: Credits
be: Аўтары

en: No backup devices detected
be: Не знойдзены прылады для рэзервовых копій

en: Valid backup locations not yet specified
be: Лакацыя рэзервовых копій не вызначана

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
be: Маецца магчымасць стварыць рэзервовую копію вашых фотаздымкаў  і відэа наўпрост падчас іх загрузкі, у тым ліку на вонкавыя цвёрдыя дыскі.

en: Back up photos and videos when downloading
be: Ствараць рэзервовыі копіі фотаздымкаў і відэа падчас загрузкі

en: Automatically detect backup devices
be: Аўтаматычна вызначаць прыладу для рэзервовых копій

en: Photo folder name:
be: Назва папкі з фота:

en: Video folder name:
be: Назва папкі з відэа:

en: Example:
be: Прыклад:

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
be: Лакацыя для рэзервовых копій фотаздымкаў:

en: Select Photo Backup Location
be: Выбраць лакацыю рэзервовых копій фотаздымкаў

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
be: Лакацыя рэзервовых копій відэа:

en: Select Video Backup Location
be: Выбраць лакацыю рэзервовых копій відэа

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
be: дыск1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
be: дыск2

en: Backup Options
be: Налады рэзервовых копій

en: video THM
be: мініятуры відэа

en: audio
be: аўдыё

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
be: %(no_photos)s фотаздымкаў

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
be: %(no_videos)s відэа

en: Used
be: Ужыта

en: Excess
be: Перавышэнне

en: Device size unknown
be: Памер прылады невядомы

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
be: Няма вольнага месца на прыладзе %(size_total)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
be: Свабодна %(size_free)s з %(size_total)s

en: Photos
be: Фотаздымкі

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
be: Відэа

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
be: Уласнае...

en: Configure photo subfolder creation
be: Зканфігураваць падпапкі для фота

en: Configure video subfolder creation
be: Зканфігураваць падпапкі для відэа

en: Probing device...
be: Праверка прылады...

en: Temporarily ignore this device
be: Часова ігнараваць гэтую прыладу

en: Permanently ignore this device
be: Заўсёды ігнараваць гэтую прыладу

en: Rescan
be: Перасканаваць

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
be: Запоўнена %s

en: Other
be: Іншае

en: Cameras
be: Камеры

en: Devices
be: Прылады

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
be: Ідзе загрузка з %(device_names)s

en: Select Source
be: Выбраць крыніцу

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
be: %(no_cameras)s камераў

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
be: %(no_devices)s прыладаў

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
be: Націсніце на сцяжок файла, каб пазначыць яго для загрузкі.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
be: Файлы, якія ўжо былі загружаныя запамінаюцца. Вы можаце зноў пазначыць ужо загружаныя файлы, але яны не пазначаных па змаўчанні, і іх мініяцюры выглядаюць больш цьмянымі, каб вы маглі адрозніць іх ад файлаў, якія яшчэ будуць загружаны.

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
be: Маецца магчымасць стварыць рэзервовую копію вашых фотаздымкаў і відэа наўпрост падчас іх загрузкі, у тым ліку на вонкавыя цвёрдыя дыскі.

en: Tip of the Day
be: Парада дня

en: Did you know...?
be: Ці ведаеце вы, што...?

en: Show tips on startup
be: Паказваць парады пры запуске

en: &Next
be: &Далей

en: &Previous
be: &Назад

en: 1 second
be: 1 секунда

en: %d seconds
be: %d секунд

en: 1 minute
be: 1 хвіліна

en: %d minutes
be: %d хвілін(ы)

en: 1 hour
be: 1 гадзіна

en: %d hours
be: %d гадзін(ы)

en: 1 day
be: 1 дзень

en: %d days
be: %d дзён

en: 1 minute, 1 second
be: 1 хвіліна, 1 секунда

en: 1 minute, %d seconds
be: 1 хвіліна, %d секунд(ы)

en: %d minutes, 1 second
be: %d хвілін(ы), 1 секунда

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
be: %(minutes)d хвілін(ы), %(seconds)d секунд(ы)

en: 1 hour, 1 minute
be: 1 гадзіна, 1 хвіліна

en: 1 hour, %d minutes
be: 1 гадзіна, %d хвілін(ы)

en: %d hours, 1 minute
be: %d гадзін(ы), 1 хвіліна

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
be: %(hours)d гадзін(ы), %(minutes)d хвілін(ы)

en: 1 day, 1 hour
be: 1 дзень, 1 гадзіна

en: 1 day, %d hours
be: 1 дзень, %d гадзін(ы)

en: %d days, 1 hour
be: %d дзён, 1 гадзіна

en: %(days)d days, %(hours)d hours
be: %(days)d дзён, %(hours)d гадзін(ы)

en: Find
be: Знайсці

en: Find the next occurrence of the phrase
be: Знайсці наступнае супадзенне з фразай

en: &Highlight All
be: &Падсвяціць усё

en: Highlight all occurrences of the phrase
be: Падсвяціць усе супадзенні з фразай

en: Search with case sensitivity
be: Шукаць з улікам рэгістра

en: &Whole Words
be: &Словы цалкам

en: Search whole words only
be: Шукаць толькі словы цалкам

en: %s of %s matches
be: %s з %s супадзенняў

en: Clear
be: Ачысціць

en: Phrase not found
be: Выраз не знойдзены

en: Problem in Rapid Photo Downloader
be: Праблема ў Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
be: Праблема адбылася ў Rapid Photo Downloader

en: Open in File Browser...
be: Адкрыць у Файлавым Мэнаджары...

en: File System
be: Файлавая сістэма

en: Other...
be: Іншыя...

en: Date time
be: Дата/час

en: Text
be: Тэкст

en: Filename
be: Назва файла

en: Sequences
be: Нумерацыя

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
be: Метка

en: Image date
be: Дата здымка

en: Video date
be: Дата відэа

en: Today
be: Сёння

en: Yesterday
be: Учора

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
be: Час загрузкі

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
be: Назва

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
be: Пашырэнне

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
be: Нумар здымка

en: Video number
be: Нумар відэа

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
be: Дыяфрагма

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
be: Вытворца камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
be: Мадэль камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
be: Кароткая мадэль камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
be: Серыйны нумар

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
be: Імя ўладальніка

en: Codec
be: Кодэк

en: Width
be: Шырыня

en: Height
be: Вышыня

en: Length
be: Даўжыня

en: Frames Per Second
be: Кадраў за секунду

en: Artist
be: Артыст

en: Copyright
be: Аўтарскія правы

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
be: Сцягнута сёння

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
be: Нумар сеанса

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
be: Нумар падпапкі

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
be: Усе лічбы

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
be: Апошняя лічба

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
be: Апошнія 2 лічбы

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
be: Апошнія 3 лічбы

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
be: Апошнія 4 лічбы

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
be: Арыгінальнае напісанне

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
be: ВЯЛІКІЯ ЛІТАРЫ

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
be: малыя літары

en: One digit
be: Адна лічба

en: Two digits
be: Дзве лічбы

en: Three digits
be: Тры лічбы

en: Four digits
be: Чатыры лічбы

en: Five digits
be: Пяць лічбаў

en: Six digits
be: Шэсць лічбаў

en: Seven digits
be: Сем лічбаў

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
be: ГГГГММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
be: ГГГГ-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
be: ГГГГ_ММ_ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
be: ГГММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
be: ГГ-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
be: ГГ_ММ_ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
be: ММДДГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
be: ММДДГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
be: ММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
be: ДДММГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
be: ДДММГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
be: ГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
be: ГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
be: ММ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
be: ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
be: Месяц (цалкам)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
be: Месяц (скарочана)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
be: ГГХХСС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
be: ГГХХ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
be: ГГ-ХХ-СС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
be: ГГ-ХХ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
be: ГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
be: ХХ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: SS
be: СС

en: Date
be: Дата

en: Date and Job Code
be: Дата і метка

en: YYYYMM_Job Code
be: ГГГГММ_Метка

en: YYYYMM
be: ГГГГММ

en: Job Code
be: Цэтлікі

en: Original Filename
be: Арыгінальная назва файла

en: YYYYMMDD-HHMM-1
be: ГГГГММДД-ГГХХ-1

en: YYYYMMDD-1
be: ГГГГММДД-1

en: YYYYMMDD-1234
be: ГГГГММДД-1234

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
be: ГГГГММДД-ГГХХ-Метка-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
be: ГГГГММДД-Метка-1

en: YYYYMMDD_1234
be: ГГГГММДД_1234

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
be: ГГГГММДД-ГГХХ-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
be: Увядзіце новы цэтлік або выбярыце стары

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
be: Меткі  будуць даданы на %s, у якія яшчэ няма метак.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
be: Меткі  будуць даданы на %s, у якія яшчэ няма метак.

en: Apply Job Code to Download
be: Дадаць метку да загружаных

en: Enter a new Job Code
be: Увядзіце новы цэтлік

en: The new Job Code will be applied to %s.
be: Новая метка будзе дадана на %s.

en: Job Codes
be: Цэтлікі

en: Thumbnails
be: Мініяцюры

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
be: %(image1)s быў зняты %(image1_date)s а %(image1_time)s, і %(image2)s зняты %(image2_date)s а %(image2_time)s.

en: Filename does not have an extension.
be: Адсутнічае пашырэнне.

en: Filename does not have a number component.
be: Адсутнічае нумар.

en: Download
be: Сцягнуць

en: Device
be: Прылада

en: Pause
be: Прыпыніць

en: photo
be: здымкі

en: video
be: відэа

en: photos
be: здымкі

en: videos
be: відэа

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
be: %(noFiles)s %(filetypes)s сцягнуты

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
be: %(noFiles)s %(filetypes)s не атрымалася сцягнуць

en: warnings
be: папярэджанні

en: All downloads complete
be: Усе сцягванні скончаны

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
be: %(filetype)s сцягнуты

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
be: %(filetype)s не атрымалася сцягнуць

en: All settings and caches have been reset.
be: Усе наладкі былі скінуты.

en: Thumbnail Cache has been reset.
be: Усе наладкі былі скінуты.

en: subfolder and filename
be: падпапка і назва файла

en: filename
be: назва файла

en: subfolder
be: падпапка

en: Downloads today:
be: Сцягнута сёння:

en: Day start:
be: Пачатак дня:

en: photos and videos
be: здымкі і відэа

en: photos or videos
be: здымкі або відэа

en: Photo
be: Здымак

en: Video
be: Відэа

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
be: Зроблена а %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
be: Зменена а %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
be: Карты памяці: %s

en: Downloaded as:
be: Загружана як:

en: Copy Path
be: Скапіяваць пуць

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
be: %(first_item)s і %(last_item)s

en: one
be: адзін

en: two
be: два

en: three
be: тры

en: four
be: чатыры

en: five
be: пяць

en: six
be: шэсць

en: seven
be: сем

en: eight
be: восем

en: nine
be: дзевяць

en: ten
be: дзесяць

en: eleven
be: адзінаццаць

en: twelve
be: дванаццаць

en: thirteen
be: трынаццаць

en: fourteen
be: чатырнаццаць

en: fifteen
be: пятнаццаць

en: sixteen
be: шаснаццаць

en: seventeen
be: сямнаццаць

en: eighteen
be: васямнаццаць

en: ninenteen
be: дзевятнаццаць

en: twenty
be: дваццаць
