rapid - en to da translation catalogue (347 entries)

en: Credits
da: Udviklere

en: Translators
da: Oversættere

en: Backups are not configured
da: Sikkerhedskopi er ikke indstillet

en: No backup devices detected
da: Ingen backup enheder fundet

en: Valid backup locations not yet specified
da: Sti til sikkerhedskopier er ikke angivet

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
da: Dine fotos og videoer kan sikkerhedskopieres til flere steder mens de downloades, for eksempel til en ekstern harddisk.

en: Back up photos and videos when downloading
da: Tag sikkerhedskopi af fotos og videoer mens de downloades

en: Automatically detect backup devices
da: Opdag backup-enheder automatisk

en: Photo folder name:
da: Navn til fotomappe:

en: Video folder name:
da: Navn til videomappe:

en: Example:
da: Eksempel:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
da: Vælg nøjagtig placering af sikkerhedskopier, hvis du slår automatisk opdagelse fra.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
da: Placering af foto sikkerhedskopier:

en: Select Photo Backup Location
da: Vælg sti til sikkerhedskopier for fotos

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
da: Placering af video sikkerhedskopi:

en: Select Video Backup Location
da: Vælg sti til sikkerhedskopier for videoer

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
da: drev1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
da: drev2

en: Projected Backup Storage Use
da: Forventet pladsforbrug til sikkerhedskopier

en: Backup Options
da: Valg for sikkerhedskopier

en: audio
da: lyd

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
da: %(no_photos)s fotos

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
da: %(no_videos)s videoer

en: Used
da: Brugt

en: Excess
da: Overskud

en: Device size unknown
da: Ukendt enhedsstørrelse

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
da: Ingen fri plads på %(size_total)s enhed

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
da: %(size_free)s fri af %(size_total)s

en: Photos
da: Fotos

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
da: Videoer

en: Projected storage use after download
da: Forventet pladsforbrug efter download

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

en: Temporarily ignore this device
da: Ignorér midlertidigt denne enhed

en: Permanently ignore this device
da: Ignorér altid denne enhed

en: Rescan
da: Søg igen

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
da: %s fuld

en: Other
da: Andet

en: Cameras
da: Kameraer

en: Devices
da: Enheder

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
da: Henter fra %(device_names)s

en: Select Source
da: Vælg kilde

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
da: %(no_cameras)s kameraer

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
da: %(no_devices)s enheder

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
da: I dette eksempel indeholder drevet <b>photobackup</b> ikke en mappe <tt>Videos</tt>, derfor bliver videoer ikke sikkerhedskopieret til derhen.

en: Tip of the Day
da: Dagens tip

en: Did you know...?
da: Vidste du...?

en: Show tips on startup
da: Vis tips ved start

en: &Next
da: &Næste

en: &Previous
da: &Forrige

en: MB/sec
da: MB/sek

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
da: Et par sekunder

en: 1 second
da: 1 sekund

en: %d seconds
da: %d sekunder

en: 1 minute
da: 1 minut

en: %d minutes
da: %d minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: %d hours
da: %d timer

en: 1 day
da: 1 dag

en: %d days
da: %d dage

en: 1 minute, 1 second
da: 1 minut, 1 sekund

en: 1 minute, %d seconds
da: 1 minut, %d sekunder

en: %d minutes, 1 second
da: %d minut, 1 sekund

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
da: %(minutes)d minutter, %(seconds)d sekunder

en: 1 hour, 1 minute
da: 1 time, 1 minut

en: 1 hour, %d minutes
da: 1 time, %d minutter

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
da: %(hours)d timer, %(minutes)d minutter

en: 1 day, 1 hour
da: 1 dag, 1 time

en: 1 day, %d hours
da: 1 dag, %d timer

en: %d days, 1 hour
da: %d dage, 1 hour

en: %(days)d days, %(hours)d hours
da: %(days)d dage, %(hours)d timer

en: Find the previous occurrence of the phrase
da: Find det foregående sted med denne frase

en: Find the next occurrence of the phrase
da: Find det næste sted med denne frase

en: &Highlight All
da: &Fremhæv alle

en: &Whole Words
da: &Hele ord

en: Search whole words only
da: Søg kun hele ord

en: %s of %s matches
da: %s af %s træffere

en: Clear
da: Ryd

en: Phrase not found
da: Tekst ikke fundet

en: Problem in Rapid Photo Downloader
da: Problem i Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
da: Et problem er optrådt i Rapid Photo Downloader

en: File System
da: Filsystem

en: Other...
da: Anden...

en: %s (location does not exist)
da: %s (sti findes ikke)

en: Date time
da: Dato og klokkeslæt

en: Text
da: Tekst

en: Filename
da: Filnavn

en: Sequences
da: Sekvenser

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
da: Job kode

en: Image date
da: Billedets dato

en: Video date
da: Videoens dato

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
da: Download klokkeslæt

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
da: Navn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
da: Udvidelse

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
da: Billedets nummer

en: Video number
da: Videoens nummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
da: Blænde

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
da: Lukkertid

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
da: Brændvidde

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
da: Kameramærke

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
da: Kameramodel

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
da: Forkortet kameramodel

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
da: Forkortet kameramodel med bindestreg

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
da: Serienummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
da: Lukker-antal

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
da: Filnummer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
da: Kun mappen

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
da: Mappe og fil

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
da: Ejernavn

en: Codec
da: Kodning

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Length
da: Længde

en: Frames Per Second
da: Billeder per sekund

en: Artist
da: Kunstner

en: Copyright
da: Ophavsret

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
da: Downloads i dag

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
da: Kørselsnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
da: Undermappe nummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
da: Gemt nummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
da: Sekvensbogstav

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
da: Alle cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
da: Sidste ciffer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
da: Sidste 2 cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
da: Sidste 3 cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
da: Sidste 4 cifre

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
da: Oprindelige Store/Små Bogstaver

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
da: STORE BOGSTAVER

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
da: små bogstaver

en: One digit
da: Et ciffer

en: Two digits
da: To cifre

en: Three digits
da: Tre cifre

en: Four digits
da: Fire cifre

en: Five digits
da: Fem cifre

en: Six digits
da: Seks cifre

en: Seven digits
da: Syv cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
da: Delsekunder

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
da: ÅÅÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
da: ÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
da: ÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
da: MMDDÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
da: MMDDÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
da: DDMMÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
da: DDMMÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
da: ÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
da: ÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
da: Måned (udskrevet)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
da: Måned (forkortet)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
da: TTMMSS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
da: TTMM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
da: TT-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
da: TT-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
da: TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
da: MM (minutter)

en: Date
da: Dato

en: Date (hyphens)
da: Dato (bindestreger)

en: Date (underscores)
da: Dato (understreger)

en: Date and Job Code
da: Dato og jobkode

en: YYYYMM_Job Code
da: YYYYMM_Jobkode

en: Date and Job Code Subfolder
da: Dato og jobkode undermappe

en: Job Code
da: Jobkode

en: Original Filename
da: Oprindeligt filnavn

en: Date-Time and Downloads today
da: Dato-tid og downloads i dag

en: Date and Downloads today
da: Dato og downloads i dag

en: Date-Time and Image number
da: DAto-tid og billed nummer

en: Date-Time and Job Code
da: Dato-tid og jobkode

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
da: YYYYMMDD-HHMM-jobkode-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
da: YYYYMMDD-jobkode-1

en: Date-Time and Video number
da: Dato-tid og video nummer

en: Resolution
da: Opløsning

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
da: Angiv en ny jobkode eller vælg en eksisterende

en: Apply Job Code to Download
da: Anvend jobkode til download

en: Enter a new Job Code
da: Angiv en ny jobkode

en: The new Job Code will be applied to %s.
da: Den nye jobkode vil blive anvendt til %s.

en: New Job Code
da: Ny jobkode

en: &Job Code:
da: &Jobkode:

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
da: Vælg fotos og videoer for at give dem en jobkode.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
da: Den nye jobkode vil blive anvendt til alle markerede fotos og/eller videoer.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
da: Klik på knappen Anvend for at anvende den aktuelle jobkode til alle markerede fotos og/eller videoer. Du kan også bare dobbeltklikke på jobkoden.

en: Last Used
da: Senest anvendt

en: Job Code Sort:
da: Jobkode sortering:

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: &New...
da: &Ny...

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Remove
da: &Fjern

en: Remove All
da: Fjern alle

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
da: Vil du virkelig fjerne alle jobkoder?

en: Remove all Job Codes
da: Fjern alle jobkoder

en: Job Codes
da: Jobkoder

en: %s (edited)
da: %s (ændret)

en: Get help online...
da: Få hjælp online...

en: Insert
da: Indsæt

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Automation
da: Automatisering

en: Thumbnails
da: Små billeder

en: Error Handling
da: Fejlhåndtering

en: Warnings
da: Advarsler

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Device Scanning
da: Enhedssøgning

en: Scan only external devices
da: Søg kun på eksterne enheder

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
da: Søg kun efter fotos og videoer på eksterne enheder,
    for eksempel kameraer, hukommelseskort, eksterne harddiske og USB drev.

en: Add...
da: Tilføj …

en: Remove
da: Fjern

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
da: Enheder som er indstillet til ikke at hente billeder og videoer fra.

en: Ignored Paths
da: Ignorerede stier

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
da: * Træder i kraft næste gang programmet starter

en: Program Automation
da: Programautomatisering

en: Start downloading at program startup
da: Start download når programmet starter

en: Start downloading upon device insertion
da: Start download når enhed tilsluttes

en: Exit program when download completes
da: Afslut programmet når download er afsluttet

en: Exit program even if download had warnings or errors
da: Afslut programmet selvom der opstod fejl eller advarsler ved download

en: Thumbnail Generation
da: Miniaturer

en: Generate thumbnails
da: Dan miniaturer

en: Generate thumbnails to show in the main program window
da: Dan miniaturer til programmets hovedvindue

en: Cache thumbnails
da: Gem miniaturer

en: Generate system thumbnails
da: Dan systemminiaturer

en: Thumbnail Cache
da: Miniature-cache

en: Calculating...
da: Beregner...

en: days
da: dage

en: forever
da: for evigt

en: Cache size:
da: Cache størrelse:

en: Number of thumbnails:
da: Antal miniaturer:

en: Database size:
da: Database størrelse:

en: Purge Cache...
da: Ryd cache...

en: Optimize Cache...
da: Optimér cache...

en: Skip download
da: Spring download over

en: Don't download the file, and issue an error message
da: Hent ikke filen, og vis en fejlmeddelelse

en: Add unique identifier
da: Tilføj entydig angivelse

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
da: Tilføj en markering som _1 eller _2 til slutningen af filnavnet, lige før udvidelsen

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Overwrite the previously backed up file
da: Overskriv den tidligere sikkerhedskopi

en: Skip
da: Spring over

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
da: Overskriv ikke den tidligere sikkerhedskopi, og vis en fejlmeddelelse

en: Program Warnings
da: Advarsler

en: Show a warning when:
da: Vis en advarsel når:

en: Downloading files currently not displayed
da: Henter filer som ikke bliver vist

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
da: Giv advarsel før filer hentes som ikke bliver vist i hovedvinduet.

en: Backup destinations are missing
da: Sti til sikkerhedskopiering mangler

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
da: Giv advarsel før filer hentes hvis en sikkerhedskopi ikke er mulig.

en: Program libraries are missing or broken
da: Programbiblioteker mangler eller er defekte

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
da: Giv advarsel når software biblioteker, som Rapid Photo Downloader behøver, mangler eller ikke fungerer.

en: Filesystem metadata cannot be set
da: Metadata ikke kan skrives til filsystemet

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
da: Giv advarsel når der opstår fejl ved skrivning af metadata som f.eks. ændringstidspunkt.

en: Add
da: Tilføj

en: Purge Thumbnail Cache
da: Ryd miniature cache

en: Optimize Thumbnail Cache
da: Optimér miniature cache

en: Enter a Path to Ignore
da: Angiv en sti der skal ignoreres

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
da: Angiv en sti som aldrig skal gennemsøges efter fotos og videoer

en: Path:
da: Sti:

en: Enter a File Extension
da: Angiv en filendelse

en: Specify a file extension (without the leading dot)
da: Angiv en filendelse (uden punktum i starten)

en: Extension:
da: Filendelse:

en: Invalid File Extension
da: Ugyldig filendelse

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
da: Filendelsen <b>%s</b> bliver genkendt af Rapid Photo Downloader, så det giver ikke mening at advare om den.

en: Wedding
da: Bryllup

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Subfolder preferences should not start with a %s
da: Undermappe indstillinger bør ikke begynde med et %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
da: Undermappe indstillinger bør ikke slutte med et %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
da: Undermappe indstillinger bør ikke indeholde to %s efter hinanden

en: Download 8 Photos and 10 Videos
da: Hent 8 fotos og 10 videoer

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
da: Fejl: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: GPhoto2 Error: %s
da: GPhoto2 fejl: %s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
da: Kan ikke benytte kameraet, sandsynligvis fordi et andet program bruger det. Ingen filer blev kopieret fra det.

en: Unable to read directory %s
da: Kan ikke læse mappen %s

en: Unable to access modification time or size from %s
da: Kan ikke ændre ændringstidspunkt eller filstørrelse af %s

en: Unable to read file %s
da: Kan ikke læse filen %s

en: Unable to write file %s
da: Kan ikke skrive filen %s

en: Unable to move file %s
da: Kan ikke flytte filen %s

en: Unable to remove file %s
da: Kan ikke fjerne filen %s

en: Unable to copy file %s
da: Kan ikke kopiere filen %s

en: Could not determine filesystem modification time for %s
da: Kan ikke afgøre ændringstidspunkt eller filstørrelse af %s

en: Unable to load metadata from %s
da: Kan ikke læse metadata fra %s

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
da: Kan ikke læse metadata fra %(name)s. %(filetype)s blev ikke hentet.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
da: %(filetype)s %(destination)s findes allerede.

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
da: %(image1)s blev taget den %(image1_date)s kl. %(image1_time)s, og %(image2)s den %(image2_date)s kl. %(image2_time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
da: Der mangler %(type)s metadata.

en: The following metadata is missing: %s.
da: Følgende metadata mangler: %s.

en: Date/time conversion failed: %s.
da: Dato/tidskonvertering slog fejl: %s.

en: Filename does not have an extension.
da: Filnavnet har ingen udvidelse.

en: Filename does not have a number component.
da: Filnavnet indeholder ingen tal.

en: Download
da: Hent

en: Rename
da: Omdøb

en: This Computer
da: Denne computer

en: Device
da: Enhed

en: photo
da: foto

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
da: Disse download mapper er ugyldige:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
da: Denne download mappe er ugyldig:
    %s

en: photos
da: fotos

en: videos
da: videoer

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
da: %(noFiles)s %(filetypes)s hentet

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
da: %(noFiles)s %(filetypes)s kunne ikke hentes

en: warnings
da: advarsler

en: All downloads complete
da: Alle downloads er afsluttet

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
da: %(filetype)s hentet

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
da: %(filetype)s kunne ikke hentes

en: Program preferences are invalid
da: Programmets indstillinger er ugyldige

en: All settings and caches have been reset.
da: Alle indstillinger er blevet nulstillet.

en: Thumbnail Cache has been reset.
da: Miniaturecache er nulstillet.

en: &Remember this choice
da: &Husk dette valg

en: subfolder and filename
da: undermappe og filnavn

en: filename
da: filnavn

en: subfolder
da: undermappe

en: Downloads today:
da: Downloads i dag:

en: Stored number:
da: Husket nummer:

en: Day start:
da: Dagen begynder:

en: Strip incompatible characters
da: Fjern inkompatible tegn

en: photos and videos
da: fotos og videoer

en: photos or videos
da: fotos eller videoer

en: Photo
da: Foto

en: Copy Path
da: Kopiér sti

en: Mark File as Downloaded
da: Markér fil som hentet

en: Mark Files as Downloaded
da: Markér filer som hentet

en: KB
da: kB

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
da: %(first_item)s og %(last_item)s

en: one
da: en

en: two
da: to

en: three
da: tre

en: four
da: fire

en: five
da: fem

en: six
da: seks

en: seven
da: syv

en: eight
da: otte

en: nine
da: ni

en: ten
da: ti

en: eleven
da: elleve

en: twelve
da: tolv

en: thirteen
da: tretten

en: fourteen
da: fjorten

en: fifteen
da: femten

en: sixteen
da: seksten

en: seventeen
da: sytten

en: eighteen
da: atten

en: ninenteen
da: nitten

en: twenty
da: tyve

en: &Save
da: &Gem

en: &Help
da: &Hjælp

en: Restore Defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: &Yes
da: &Ja

en: &No
da: &Nej

en: The main window
da: Hovedvinduet

en: Renaming
da: Omdøbning

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
da: foto;download;fotografering;import;video;RAW;kamera;telefon;ingest;sikkerhedskopi;hukommelse;kort;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
da: Hent fotos og videoer med Rapid Photo Downloader
