rapid - en to de translation catalogue (687 entries)

en: Credits
de: Mitwirkende

en: Backups are not configured
de: Es ist keine Sicherung konfiguriert

en: No backup devices detected
de: Es wurden keine Sicherungsgeräte gefunden

en: Valid backup locations not yet specified
de: Es existiert kein gültiges Ziel für eine Sicherung

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
de: Fotos und Filme können während des Herunterladens an mehreren Orten gespeichert werden, z.B. auf externen Laufwerken.

en: Back up photos and videos when downloading
de: Die Fotos und Filme während des Herunterladens sichern

en: Automatically detect backup devices
de: Automatisch Sicherungsgeräte erkennen

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
de: Benennen Sie die Ordner, in denen Sicherungen auf den Geräten gespeichert werden. <br><br><i>Hinweis: Nur wenn ein Ordner mit diesem Namen vorhanden ist, kann das Gerät für Sicherungen genutzt werden. Erstellen Sie in jedem Gerät, dass Sie für Sicherungen benutzen wollen, einen Ordner mit diesem Namen. Durch Hinzufügen beider Ordner kann das Gerät zur Sicherung von Fotos und Videos genutzt werden</i>

en: Photo folder name:
de: Name des Fotoordners:

en: Video folder name:
de: Name des Filmordners:

en: Example:
de: Beispiel:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
de: Wenn Sie die automatische Erkennung ausschalten, wählen Sie den Ort zur Erstellung der Sicherungskopien.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
de: Sicherungsort der Fotos:

en: Select Photo Backup Location
de: Verzeichnis für Foto-Sicherung wählen

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
de: Sicherungsort der Filme:

en: Select Video Backup Location
de: Verzeichnis für Video-Sicherung wählen

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
de: Laufwerk1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
de: Laufwerk2

en: Projected Backup Storage Use
de: Prognostizierte Sicherungsspeichernutzung

en: Backup Options
de: Optionen der Sicherung

en: video THM
de: Video THM

en: audio
de: Audio

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
de: %(no_photos)s Fotos

en: Used
de: Genutzt

en: Excess
de: Überschreitung

en: Device size unknown
de: Gerätegröße ist unbekannt

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
de: Kein freier Platz auf %(size_total)s Gerät

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
de: %(size_free)s frei von %(size_total)s

en: Photos
de: Fotos

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
de: Filme

en: Projected storage use after download
de: Prognostizierte Speichernutzung nach der Übertragung

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
de: Benutzerdefiniert …

en: Configure photo subfolder creation
de: Fotounterordnererstellung konfigurieren

en: Configure video subfolder creation
de: Videounterordnererstellung konfigurieren

en: Probing device...
de: Gerät wird untersucht …

en: Temporarily ignore this device
de: Ignoriere Gerät vorübergehend

en: Permanently ignore this device
de: Ignoriere Gerät permanent

en: Rescan
de: Erneut einlesen

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
de: %s voll

en: Other
de: Andere

en: Cameras
de: Kameras

en: Devices
de: Geräte

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
de: Von %(device_names)s wird heruntergeladen

en: Select Source
de: Quelle auswählen

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
de: %(no_cameras)s Kameras

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
de: %(no_devices)s Geräte

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
de: Bitte auf das Auswahlfeld neben der Datei klicken, um sie für das Herunterladen an- oder abzuwählen.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
de: Das Programm merkt sich Dateien, die schon heruntergeladen wurden. Um sie trotzdem nochmal herunterzuladen, bitte das Auswahlfeld bei der jeweiligen Datei anklicken. Normalerweise ist das Auswahlfeld abgewählt und das Vorschaubild ist grau gekennzeichnet, damit die Datei von erstmalig herunterzuladenden Dateien unterscheidbar ist.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
de: Wenn mehr als eine Datei ausgewählt ist, werden alle ausgewählten Dateien die Markierung der Datei übernehmen, deren Auswahlfeld angeklickt wurde (unabhängig davon, ob sie selbst zuvor ein Häkchen hatten oder nicht).

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
de: Klicken Sie auf das Auswahlfeld eines Gerätes, um alle Dateien des Gerätes zum Herunterladen (oder nicht) zu markieren.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
de: Nachdem eine Übertragung beendet ist, ersetzt ein Symbol das Auswahlfeld des Vorschaubildes. Die Farbe des Symbols zeigt an, ob die Übertragung erfolgreich war (grün), ob es Umbenennungsprobleme gab (gelb/orange) oder die Übertragung fehlgeschlagen ist (rot).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
de: Falls Probleme auftreten, erscheint am unteren Rand des Fensters ein rotes Symbol, das anzeigt, wie viele Fehlerberichte vorhanden sind. Wenn Sie darauf klicken, öffnet sich das Fenster "Fehlerbericht".

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
de: Sie können gleichzeitig von mehreren Kameras, Smartphones, Speicherkarten und Festplatten usw. herunterladen, so viele Geräte wie Ihr Rechner auf einmal verarbeiten kann.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
de: Die <b> Timeline </ b> gruppiert Fotos und Videos, auf Grundlage der Zeit, die zwischen aufeinanderfolgenden Aufnahmen verstrichen ist. Verwenden Sie es, um Fotos und Videos zu identifizieren, die zu verschiedenen Zeitpunkten an einem Tag oder an aufeinanderfolgenden Tagen aufgenommen wurden.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
de: <p>Auf dem Bild oben ist die erste Zeile der Timeline schwarz, da alle Dateien mit diesem Datum schon einmal heruntergeladen wurden.</p><p>Der Schieberegler der Timeline passt den Zeitraum an, für den zeitlich aufeinander folgende Aufnahmen angezeigt werden:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
de: Um Fotos und Videos für einen bestimmten Zeitbereich anzuzeigen, verwenden Sie die Maus (optional in Kombination mit den Tasten <tt>Shift</tt> oder <tt>Ctrl</tt>), um Zeiträume auszuwählen. Wenn ein Zeitbereich ausgewählt ist, wird die Timeline-Taste auf der linken Seite des Hauptfensters hervorgehoben.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
de: Ein Download enthält immer alle Dateien, die zum Download ausgewählt sind, einschließlich derjenigen, die derzeit nicht angezeigt werden, weil die Zeitleiste verwendet wird.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
de: Sie können die Downloadquellen ausblenden oder anzeigen, indem Sie auf den Namen des betreffenden Geräts oben links im Programmfenster klicken.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
de: Vorschaubilder können nach folgenden Kriterien sortiert werden:<ol><li><b>Änderungsdatm:</b> Wann die Datei zuletzt geändert wurde, den Metadaten zufolge (sofern verfügbar) oder dem Dateisystem zufolge (als Ersatz).</li><li><b>Markierung:</b> Zeigt an, ob die Datei zur Übertragung ausgewählt ist.</li><li><b>Dateiname:</b> Vollständiger Dateiname, einschließlich Erweiterung.</li><li><b>Erweiterung</b> des Dateinamens. Damit lassen sich beispielsweise jpeg- und raw-Bilder gruppieren.</li><li><b>Dateityp:</b> Foto oder Video.</li><li><b>Gerät:</b> Bezeichnung des Geräts, von dem Fotos und Videos heruntergeladen werden.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
de: Eine von Rapid Photo Downloaders nützlichsten Funktionen ist seine Fähigkeit, automatisch Unterordner für Übertragungen zu erzeugen und Dateien nach einem Schema Ihrer Wahl direkt bei der Übertragung umzubenennen.

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
de: Um festzulegen, wohin Ihre Dateien übertragen werden und wie diese heißen sollen, öffnen Sie das zugehörige Panel am rechten Rand des Anwendungsfensters: <b>Ziel</b>, <b>Umbenennen</b> oder <b>Auftragscode</b>.

en: When thinking about your download directory structure, keep in mind two different types of directory:<ol><li>The <b>destination folder</b>, e.g. &quot;Pictures&quot;, &quot;Photos&quot;, or &quot;Videos&quot;. This directory should already exist on your computer. In the illustration below, the destination folders are &quot;Pictures&quot; and &quot;Videos&quot;. The name of the destination folder is displayed in the grey bar directly above the folder tree, with a folder icon to its left and a gear icon to its far right.</li><li>The <b>download subfolders</b>, which are directories that will be automatically generated by Rapid Photo Downloader. They need not already exist on your computer, but it's okay if they do. They will be generated under the destination folder.</li></ol>
de: Bei der Ordnerstruktur für Übertragungen sind zwei verschiedene Arten von Verzeichnissen zu berücksichtigen:<ol><li>Der <b>Zielordner</b>, z.B. &quot;Bilder&quot;, &quot;Fotos&quot;, oder &quot;Videos&quot;. Dieses Verzeichnis sollte bereits auf Ihrem Computer vorhanden sein. In der Abbildung unten sind die Zielordner &quot;Bilder&quot; und &quot;Videos&quot;. Der Name des Zielordners wird in der grauen Leiste direkt oberhalb des Verzeichnisbaums angezeigt, mit einem Ordnersymbol auf der linken und einem Zahnradsymbol auf der rechten Seite.</li><li>Die <b>Unterordner für Übertratungen</b> sind Verzeichnisse, die automatisch von Rapid Photo Downloader erzeugt werden. Sie müssen nicht unbedingt bereits auf Ihrem Rechner vorhanden sein, aber es ist in Ordnung, wenn sie bereits existieren. Sie werden unterhalb des Zielordners erzeugt.</li></ol>

en: You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each type.
de: Sie können Fotos und Videos in den gleichen Zielordner übertragen oder für jeden Typ einen anderen Zielordner angeben. Das gleiche gilt für die Unterordner von Fotos und Videos&mdash;übertragen Sie Fotos und Videos zum gleichen Unterordner, oder verwenden Sie ein anderes Schema für jeden Typ.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
de: Automatisch erzeugte Unterordner für Übertragungen können weitere automatisch erzeugte Unterordner enthalten, wenn Sie das wünschen. Ein gängiges Schema ist, Jahres-Ordner und darin eine Reihe von Unterordnern Jahr-Monat-Tag anzulegen.

en: Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:<ol><li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download (those whose names are italicized).</li><li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored black).</li></ol>
de: Wann immer es möglich ist, zeigt das Programm eine Vorschau der Unterordner für Übertragungen an:<ol><li>Der Verzeichnisbaum des Zielordners zeigt bereits vorhandene Unterordner auf Ihrem Rechner (dargestellt in Standard-Schriftart, nicht-kursiv) und Unterordner, die beim Übertragen frisch erzeugt werden (dargestellt in kursiver Schriftart).</li><li>Der Verzeichnisbaum zeigt außerdem die Unterordner, in denen die Dateien abgelegt werden (dargestellt in Schwarz).</li></ol>

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
de: Unterordner für Übertragungen werden typischerweise erstellt durch Verwendung einiger oder aller der folgenden Elemente:<ol><li><b>Datei-Metadaten</b>, sehr oft einschließlich des Erstelldatums des Fotos oder Videos, aber möglicherweise auch einschließlich des Kamera-Modells, der Seriennummer oder der Dateierweiterung (z.B. JPG oder CR2).</li><li>Einen <b>Auftragscode</b> als freier Text, den Sie zum Zeitpunkt der Übertragung festlegen, wie den Namen einer Veranstaltung oder eines Orts.</li><li><b>Text</b> den Sie stets mitgeben möchten, wie ein Bindestrich oder ein Leerzeichen.</li></ol> Unterordner mit Jahr, Monat und Tag im numerischen Format zu bezeichnen, erlaubt eine einfache Sortierung im Dateimanager. Deshalb ist dies die Voreinstellung:

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
de: Um während des Downloads automatisch Unterordner zu erstellen, kann eines der in Rapid Photo Downloader enthaltenen Presets genutzt werden, oder es kann ein eigenes Preset erstellt werden. Dazu bitte das Zahnradsymbol anklicken:

en: Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
de: Nutzen Sie das Dropdown-Menü, um gegebene Voreinstellungen zu nutzen, oder wählen sie <b>Benutzerdefiniert</b> für Ihr eigenes Schema. Sie erstellen eigene Schemata mit dem Editor zur Erzeugung von Unterordnern für Fotos oder Videos:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
de: Es ist einfach, Bilder im raw-Format in einen Ordner zu übertragen und Bilder im jpeg-Format in einen anderen. Verwenden Sie einfach die <b>Dateinamenserweiterung</b> als Teil Ihres Schemas zur Erzeugung von Unterordnern für Übertragungen:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
de: Diese Abbildung zeigt eine gespeicherte benutzerspezifische Voreinstellung namens &quot;My custom preset&quot;.

en: You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a Job Code:
de: Sie müssen verschachtelte Unterordner für Übertragungen nicht erzeugen. Diese Darstellung zeigt die Erstellung von Unterordnern, die lediglich das Aufnahmedatum und den Auftragscode beinhalten:

en: Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
de: Obwohl es in RPD zahlreiche Vorlagen für die Schreibweise von Datum/Zeit gibt, kann es sein, dass Sie etwas anderes wünschen. Deshalb können Sie auch Ihre eigenen Vorlagen erzeugen. Durch die Auswahl vorhandener Datums-/Zeitstempel können Sie neue Schreibweisen erstellen. Angenommen, Sie wünschen ein Datumsformat, dass Jahr (YYYY), Bindestrich und Monat (MM) enthält, um YYYY-MM abzubilden, so können Sie dieses so erstellen (beachten Sie den roten Kreis beim Bindestrich):

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
de: Lesen Sie mehr über alle Möglichkeiten zum Erstellen von Unterordnern für Übertragungen und Dateinamen im <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">Online-Handbuch (EN)</a>.

en: <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code &quot;Green Bazaar&quot;:
de: <b>Auftragscodes</b> lassen Sie einfach Text eingeben, der eine Reihe von Fotos oder Videos beschreibt. Sie können sie in Unterordnern oder für Dateinamen verwenden. In dieser Darstellung ist einigen Dateien der Auftragscode &quot;Street&quot; zugewiesen, und die markierten Dateien werden den Auftragscode &quot;Green Bazaar&quot; erhalten:

en: You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter a Job Code for them before the download begins.
de: Sie können neue oder bestehende Auftragscodes zuweisen, bevor Sie eine Übertragung starten. Wenn die Übertragung Dateien beinhaltet, denen noch kein Auftragscode zugewiesen wurde, werden Sie vor Beginn der Übertragung nach einem Auftragscode gefragt.

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
de: Halten Sie Ausschau nach Hinweisen, wenn Sie mit Auftragscodes arbeiten:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
de: Hinweise ändern sich abhängig vom Kontext, beispielsweise wenn der Mauszeiger über einer Schaltfläche positioniert ist.

en: When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly recommended!
de: Indem Sie für Ihre Fotos und Videos eindeutige Dateinamen vergeben, vermeiden Sie Verwechslungen. Der Einsatz von <b>Sequenznummern</b> für eindeutige Dateinamen wird dringend empfohlen!

en: <p>Four types of sequence values are available to help you assign unique names to your photos and videos:<ol><li><b>Downloads today</b>: tracks downloads completed during that day.</li><li><b>Stored number</b>: similar to Downloads today, but it is remembered from the last time the program was run.</li><li><b>Session number</b>: reset each time the program is run.</li><li><b>Sequence letter</b>: like session numbers, but uses letters.</li></ol></p><p>Read more about sequence numbers in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>
de: <p>Vier Arten von Sequenzwerten sind verfügbar, um Sie bei der Zuweisung eindeutiger Namen für Ihre Fotos und Videos zu unterstützen:<ol><li><b>Übertragungen heute</b>: Enthält Übertragungen, die während dieses Tages erfolgten.</li><li><b>Gespeicherte Nummer</b>: Identisch mit Übertragungen heute, bezieht sich jedoch auf den letzten Programmstart.</li><li><b>Sitzungsnummer</b>: Wird bei jedem Programmstart zurückgesetzt.</li><li><b>Sequzenzbuchstabe</b>: Wie Sitzungsnummer, verwendet allerdings Buchstaben.</li></ol></p><p> Lesen Sie mehr über Sequenznummern in der <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">Online-Dokumentation (EN)</a>.</p>

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
de: Im Panel <b>Umbenennen</b> konfigurieren Sie das Umbennen von Dateien. Um Ihre Dateien umzubenennen, können Sie bestehende Voreinstellungen verwenden oder eigene festlegen.

en: <p>The <b>Synchronize RAW + JPEG</b> option is useful if you use the RAW + JPEG feature on your camera and you use sequence numbers in your photo renaming. Enabling this option will cause the program to detect matching pairs of RAW and JPEG photos, and when they are detected, the same sequence numbers will be applied to both photo names. Furthermore, sequences will be updated as if the photos were one.</p><p>Read more about file renaming in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>
de: <p>Die Option <b>RAW + JPEG synchronisieren</b> ist nützlich, wenn Sie die Funktion RAW + JPEG auf Ihrer Kamera verwenden und bei der Umbenennung von Fotos Sequenznummern verwenden. Wenn Sie diese Option aktivieren, erkennt das Programm übereinstimmende Paare von RAW- und JPEG-Fotos, und wenn sie erkannt werden, werden dieselben Sequenznummern auf beide Fotonamen angewendet. Außerdem werden die Sequenzen aktualisiert, als ob es sich um ein einziges Foto handeln würde.</p><p> Weitere Informationen zum Umbenennen von Dateien finden Sie in der <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">Online-Dokumentation</a>.</p>

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
de: Sie können Ihre Fotos und Videos während der Übertragung an mehrere Orte sichern, wie z.B. externe Festplatten oder Netzlaufwerke. Sicherungsmedien können automatisch erkannt oder ein Ort für die Datensicherung festgelegt werden.

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
de: In diesem Beispiel enthält das Laufwerk <b>photobackup</b> keinen Ordner namens <tt>Videos</tt>. Deshalb werden Videos nicht dorthin gesichert.

en: Several of the program's preferences can be set from the command line, including download sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their default state, and caches and remembered files cleared.
de: Viele Programmeinstellungen können über die Kommandozeile festgelegt werden, einschließlich Übertragungsquellen, -zielen und Sicherungen. Zusätzlich lassen sich Voreinstellungen wiederherstellen und Zwischenspeicher sowie gemerkte Dateien löschen.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
de: Sie können auch die Voreinstellungen des Programms aus der älteren Version 0.4 importieren.

en: Rapid Photo Downloader deals with three types of cache:<ol><li>A <b>thumbnail cache</b> whose sole purpose is to store thumbnails of files from your cameras, memory cards, and other devices.</li><li>A <b>temporary cache</b> of files downloaded from a camera, one for photos and another for videos. They are located in temporary subfolders in the download destination.</li><li>The <b>desktop's thumbnail cache</b>, in which Rapid Photo Downloader stores thumbnails of RAW and TIFF photos once they have been downloaded. File browsers like Gnome Files use this cache as well, meaning they too will display thumbnails for those files. </li></ol>Read more about these caches and their effect on download performance in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.
de: Rapid Photo Downloader arbeitet mit drei Caches (Pufferspeicher):<ol><li>Einem <b>Zwischenspeicher für Vorschaubilder</b>, dessen einzige Aufgabe darin besteht, Vorschaubilder von Dateien Ihrer Kameras, Speicherkarten und anderer Geräte zu speichern.</li><li>Einem <b>Vorübergehendem Puffer</b> für Dateien, die von einer Kamera übertragen wurden, getrennt in Fotos und Videos. Sie werden in einem temporären Unterordner des Zielverzeichnisses abgelegt.</li><li>Dem <b>Zwischenspeicher für Vorschaubilder des Rechners</b>, worin Rapid Photo Downloader Vorschaubilder von RAW- und TIFF-Fotos nach der Übertragung ablegt. Dateibrowser wie Gnome Files nutzen diesen Puffer ebenfalls, d.h. auch sie werden die Vorschaubilder dieser Dateien anzeigen. </li></ol> Lesen Sie mehr über Caches und deren Einfluss auf die Übertragungsgeschwindigkeit in der <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">Online-Dokumentation</a>.

en: Tip of the Day
de: Tipp des Tages

en: Did you know...?
de: Wussten Sie schon …?

en: Show tips on startup
de: Tipps beim Start anzeigen

en: &Next
de: &Weiter

en: &Previous
de: &Zurück

en: MB/sec
de: MB/s

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
de: Ein paar Sekunden

en: 1 second
de: 1 Sekunde

en: %d seconds
de: %d Sekunden

en: 1 minute
de: 1 Minute

en: %d minutes
de: %d Minuten

en: 1 hour
de: 1 Stunde

en: %d hours
de: %d Stunden

en: 1 day
de: 1 Tag

en: %d days
de: %d Tage

en: 1 minute, 1 second
de: 1 Minute, 1 Sekunde

en: 1 minute, %d seconds
de: 1 Minute, %d Sekunden

en: %d minutes, 1 second
de: %d Minuten, 1 Sekunde

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
de: %(minutes)d Minuten, %(seconds)d Sekunden

en: 1 hour, 1 minute
de: 1 Stunde, 1 Minute

en: 1 hour, %d minutes
de: 1 Stunde, %d Minuten

en: %d hours, 1 minute
de: %d Stunden, 1 Minute

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
de: %(hours)d Stunden, %(minutes)d Minuten

en: 1 day, 1 hour
de: 1 Tag, 1 Stunde

en: 1 day, %d hours
de: 1 Tag, %d Stunden

en: %d days, 1 hour
de: %d Tage, 1 Stunde

en: %(days)d days, %(hours)d hours
de: %(days)d Tage, %(hours)d Stunden

en: Find
de: Suchen

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
de: Fehlerberichte - Rapid-Fotoübertragung

en: Find in reports
de: In Berichten suchen

en: Find the previous occurrence of the phrase
de: Vorheriges Vorkommen der Phrase suchen

en: Find the next occurrence of the phrase
de: Nächstes Vorkommen der Phrase suchen

en: &Highlight All
de: Alles &hervorheben

en: Highlight all occurrences of the phrase
de: Alle Vorkommen der Phrase hervorheben

en: &Match Case
de: &Groß-/Kleinschreibung beachten

en: Search with case sensitivity
de: Suche mit Beachtung der Groß-/Kleinschreibung

en: &Whole Words
de: Ganze &Wörter

en: Search whole words only
de: Nur ganze Wörter suchen

en: %s of %s matches
de: %s von %s Übereinstimmungen

en: Clear
de: Leeren

en: Phrase not found
de: Ausdruck nicht gefunden

en: Search pending...
de: Suche ausstehend …

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
de: Anzahl neuer Einträge, die seit dem letzten Öffnen zum Fehlerbericht hinzugefügt wurden. Hier klicken, um den Fehlerbericht zu öffnen.

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
de: Bitte melden Sie das Problem unter <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>>Beschreiben Sie in Ihrem Fehlerbericht, was Sie erwartet haben und was Sie beobachtet haben.<br><br>Der Fehlerbericht muss auch die Programmeinstellungen und Protokolldateien enthalten. Um eine Datei mit diesen zusätzlichen Informationen zu erstellen, klicken Sie auf Speichern.

en: Additional Information Saved
de: Zusätzliche Informationen gespeichert

en: Error Creating Additional Information
de: Fehler bei der Erstellung von Zusatzinformationen

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
de: Die zusätzlichen Fehlerberichtsinformationen wurden nicht erstellt. Bitte reichen Sie trotzdem einen Fehlerbericht ein.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
de: Problem in Rapid-Fotoübertragung

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
de: Im Rapid Photo Downloader ist ein Problem aufgetreten

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
de: In Rapid-Fotoübertragung ist ein Problem aufgetreten

en: Please report the problem at {website}
    Attach the log file to your bug report, found at {log_path}
de: Bitte melden Sie das Problem unter {website}
    Hängen Sie die Protokolldatei an Ihren Fehlerbericht an, zu finden unter {log_path}

en: Open in File Browser...
de: In Dateiverwaltung öffnen …

en: File System
de: Dateisystem

en: Other...
de: Andere …

en: %s (location does not exist)
de: %s (Ort existiert nicht)

en: Date time
de: Datum & Uhrzeit

en: Filename
de: Dateiname

en: Metadata
de: Metadaten

en: Sequences
de: Sequenzen

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
de: Auftragscode

en: Image date
de: Bilddatum

en: Video date
de: Filmdatum

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
de: Übertragungszeit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
de: Erweiterung

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
de: Bildnummer

en: Video number
de: Filmnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
de: Blende

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: ISO
de: ISO-Wert

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
de: Belichtungszeit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
de: Brennweite

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
de: Kamerahersteller

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
de: Kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
de: Kameramodell (kurz)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
de: Kameramodell (kurz, Bindestriche)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
de: Seriennummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
de: Verschlusszähler

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
de: Dateinummer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
de: Nur Ordner

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
de: Ordner und Datei

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
de: Eigentümername

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Length
de: Länge

en: Frames Per Second
de: Bilder pro Sekunde

en: Artist
de: Autor

en: Copyright
de: Urheberrecht

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
de: Übertragen heute

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
de: Sitzungsnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
de: Nummer des Unterordners

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
de: Gespeicherte Nummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
de: Fortlaufender Buchstabe

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
de: Alle Ziffern

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
de: Letzte Ziffer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
de: Letzte 2 Ziffern

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
de: Letzte 3 Ziffern

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
de: Letze 4 Ziffern

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
de: Ursprüngliche Schreibweise

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
de: GROSSBUCHSTABEN

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
de: kleinschreibung

en: One digit
de: Eine Ziffer

en: Two digits
de: Zwei Ziffern

en: Three digits
de: Drei Ziffern

en: Four digits
de: Vier Ziffern

en: Five digits
de: Fünf Ziffern

en: Six digits
de: Sechs Ziffern

en: Seven digits
de: Sieben Ziffern

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
de: Hundertstelsekunden

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
de: JJJJMMTT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
de: JJJJ-MM-TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
de: JJJJ_MM_TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
de: JJMMTT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
de: JJ-MM-TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
de: JJ_MM_TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
de: MMTTJJJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
de: MMTTJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
de: MMTT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
de: TTMMJJJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
de: TTMMJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
de: JJJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
de: JJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
de: TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
de: Monat (ausgeschrieben)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
de: Monat (abgekürzt)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
de: Wochentag (voll)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
de: Wochentag (abgekürzt)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
de: MM (Minuten)

en: Date
de: Datum

en: Date (hyphens)
de: Datum (Bindestriche)

en: Date (underscores)
de: Datum (Unterstriche)

en: Date and Job Code
de: Datum und Auftragscode

en: YYYYMM_Job Code
de: JJJJMM_Auftragscode

en: Date and Job Code Subfolder
de: Datum- und Auftragscode-Unterordner

en: YYYYMM
de: JJJJMM

en: Job Code
de: Auftragscode

en: Original Filename
de: Ursprünglicher Dateiname

en: Date-Time and Downloads today
de: Datum/Zeit und Übertragungen heute

en: YYYYMMDD-HHMM-1
de: JJJJMMTT-HHMM-1

en: Date and Downloads today
de: Datum und Übertragungen heute

en: YYYYMMDD-1
de: JJJJMMTT-1

en: Date-Time and Image number
de: Datum/Zeit und Bildnummer

en: YYYYMMDD-1234
de: JJJJMMTT-1234

en: Date-Time and Job Code
de: Datum/Zeit und Auftragscode

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
de: JJJJMMTT-HHMM-Auftragscode-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
de: JJJJMMTT-Auftragscode-1

en: Date-Time and Video number
de: Datum/Zeit und Videonummer

en: YYYYMMDD_1234
de: JJJJMMTT_1234

en: Resolution
de: Auflösung

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
de: JJJJMMTT-HHMM-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
de: Geben Sie einen neuen Auftragscode ein oder wählen Sie einen bestehenden aus

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
de: Der Auftragscode wird auf %s angewendet, das noch keinen Auftragscode hat.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
de: Der Auftragscode wird auf %s angewendet, die noch keinen Auftragscode haben.

en: Apply Job Code to Download
de: Auftragscode auf Übertragung anwenden

en: Enter a new Job Code
de: Geben Sie einen neuen Auftragscode ein

en: The new Job Code will be applied to %s.
de: Der neue Auftragscode wird auf %s angewendet.

en: New Job Code
de: Neuer Auftragscode

en: &Job Code:
de: &Auftragscode:

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
de: Wählen Sie Fotos und Videos aus, auf die ein neuer oder vorhandener Auftragscode angewendet werden kann.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
de: Der neue Auftragscode wird allen ausgewählten Fotos und/oder Videos zugewiesen.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
de: Klicken Sie 'Anwenden', um den aktuellen Auftragscode allen ausgewählten Fotos und/oder Videos zuzuweisen. Sie können auch einfach den Auftragscode doppelt klicken.

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
de: Das Entfernen eines Auftragscodes entfernt diesen nur aus der Liste der gespeicherten Auftragscodes, nicht jedoch von den Fotos oder Videos, denen er zugewiesen wurde.

en: If you want to use Job Codes, configure file renaming or destination subfolder names to use them.
de: Wenn Sie Auftragscodes verwenden möchten, so richten Sie das Umbenennen von Dateien oder die Namen der Unterordner im Ziel für deren Verwendung ein.

en: Last Used
de: Zuletzt verwendet

en: Job Code Sort:
de: Auftragscodesortierung:

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: &New...
de: &Neu …

en: &Apply
de: &Anwenden

en: &Remove
de: Entfe&rnen

en: Remove All
de: Alle entfernen

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
de: Möchten Sie alle Auftragscodes wirklich entfernen?

en: Remove all Job Codes
de: Alle Auftragscodes entfernen

en: Job Codes
de: Auftragscodes

en: Save New Custom Preset...
de: Neue benutzerdefinierte Voreinstellung speichern …

en: Remove All Custom Presets...
de: Alle benutzerdefinierten Voreinstellungen entfernen …

en: (New Custom Preset)
de: (Neue benutzerdefinierte Voreinstellung)

en: %s (edited)
de: %s (bearbeitet)

en: Update Custom Preset "%s"
de: Benutzerdefinierte Voreinstellung »%s« aktualisieren

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
de: Neue benutzerdefinierte Voreinstellung speichern - Rapid-Fotoübertragung

en: Preset Name:
de: Voreinstellungsname:

en: Photo Subfolder Generation Editor
de: Editor zur Erzeugung von Unterordnern für Fotos

en: Video Subfolder Generation Editor
de: Editor zur Erzeugung von Unterordnern für Videos

en: Photo Renaming Editor
de: Editor zum Umbenennen von Fotos

en: Video Renaming Editor
de: Editor zum Umbenennen von Videos

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
de: <b><font color="red">Warnung:</font></b> <i>Es stehen ungenügend Daten zur vollständigen Namenserzeugung bereit. Bitte wählen Sie andere Einstellungen zum Umbenennen.</i>

en: The character</i> %(separator)s <i>creates a new subfolder level.
de: Das Zeichen</i> %(separator)s <i>erzeugt eine neue Unterordner-Ebene.

en: There is no need start or end with the folder separator </i> %(separator)s<i>, because it is added automatically.
de: Es ist unnötig, mit dem Trennzeichen für Ordner</i> %(separator)s <i>zu beginnen oder zu enden, da es automatisch hinzugefügt wird.

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
de: <b><font color="red">Warnung:</font></b> <i>Eindeutige Dateinamen können nicht automatisch erstellt werden. Erzeuge eindeutige Dateinamen durch Verwendung von 'Sequenznummern'.</i>

en: Preset:
de: Voreinstellung:

en: Get help online...
de: Im Netz Hilfe erhalten …

en: Insert
de: Einfügen

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
de: Voreinstellung speichern - Rapid-Fotoübertragung

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
de: <b>Möchten Sie die Änderungen in einer neuen benutzerspezifischen Voreinstellung speichern?</b><br><br>Das Erstellen benutzerspezifischer Voreinstellungen ist nicht erforderlich, kann jedoch helfen, den Überblick zu behalten.<br><br>Die Änderungen der Voreinstellungen werden in jedem Fall angewendet, unabhängig davon, ob Sie diese als benutzerspezifische Voreinstellung speichern oder nicht.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
de: <b>Möchten Sie die Änderungen in einer neuen benutzerspezifischen Voreinstellung speichern?</b><br><br>Wenn SIe mögen, können Sie eine neue benutzerspezifische Einstellung erstellen oder eine vorhandene auffrischen.<br><br>Die Änderungen der Voreinstellungen werden in jedem Fall angewendet, unabhängig davon, ob Sie diese als benutzerspezifische Voreinstellung speichern oder nicht.

en: Save New Custom Preset
de: Neue benutzerdefinierte Voreinstellung speichern

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Language
de: Sprache

en: Automation
de: Automatisierung

en: Thumbnails
de: Vorschaubilder

en: Error Handling
de: Fehlerbehandlung

en: Warnings
de: Warnungen

en: Consolidation
de: Zusammenfassung

en: Miscellaneous
de: Verschiedenes

en: Device Scanning
de: Gerätedurchsuchung

en: Scan only external devices
de: Nur externe Geräte durchsuchen

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
de: Durchsuche nur Laufwerke außerhalb des Computers nach Bildern und Videos,
    einschließlich Kameras, Speicherkarten, externer Laufwerke und USB-Speichermedien.

en: Scan only specific folders on devices
de: Durchsuche nur spezifische Ordner auf Geräten

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Durchsuche die unten angegebenen Ordner nach Fotos und Videos (mit
    Ausnahme der zu ignorierenden Pfade).
    
    Änderung dieser Einstellung führt zum erneuten Durchsuchen aller Geräte.

en: Folders to scan:
de: Ordner, die durchsucht werden sollen:

en: Folders at the base level of device file systems that will be scanned
    for photos and videos.
de: Ordner auf Wurzelebene von Dateisystemen der Geräte, die nach
    Fotos und Videos durchsucht werden.

en: Add...
de: Hinzufügen …

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Füge einen Ordner zur Liste der Ordner hinzu, die nach Fotos und Videos durchsucht werden.
    
    Änderung dieser Einstellung führt zum erneuten Durchsuchen aller Geräte.

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Entferne einen Ordner aus der Liste der Ordner, die nach Fotos und Videos durchsucht werden.
    
    Änderung dieser Einstellung führt zum erneuten Durchsuchen aller Geräte.

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
de: Geräte, die automatisch ignoriert oder berücksichtigt werden sollen.

en: Remembered Devices
de: Gemerkte Geräte

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
de: Gerät entfernen aus der Liste von Geräten, die automatisch ignoriert oder berücksichtigt werden sollen.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
de: Bereinigen der Liste von Geräten, die automatisch ignoriert oder berücksichtigt werden sollen.
    
    Hinweis: Änderungen werden wirksam beim nächsten Durchsuchen des Rechners nach Geräten.

en: Ignored Paths
de: Pfade ignorieren

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
de: Letzter Teil eines Pfades, der niemals nach Fotos oder Videos durchsucht werden soll.

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Pfad zur Liste der ignorierten Pfade hinzufügen.
    
    Änderung dieser Einstellung erfordert ein erneutes Durchsuchen aller Geräte.

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Pfad aus der Liste der ignorierten Pfade entfernen.
    
    Änderung dieser Einstellung erfordert ein erneutes Durchsuchen aller Geräte.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Liste der ignorierten Pfade bereinigen.
    
    Änderung dieser Einstellung erfordert ein erneutes Durchsuchen aller Geräte.

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
de: Verwende <a {link}>regular expressions</a> im Python-Stil

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
de: Verwende reguläre Ausdrücke in der Liste der ignorierten Pfade.
    
    Änderung dieser Einstellung erfordert ein erneutes Durchsuchen aller Geräte.

en: Language:
de: Sprache:

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
de: * Werden beim Programmneustart wirksam

en: Program Automation
de: Programmautomatisierung

en: Start downloading at program startup
de: Herunterladen beim Programmstart beginnen

en: Start downloading upon device insertion
de: Mit dem Herunterladen beginnen, sobald ein Geräte verfügbar ist

en: Unmount (eject) device upon download completion
de: Gerät nach Abschluss der Übertragung aushängen

en: Exit program when download completes
de: Programm beenden wenn alle Übertragungen abgeschlossen sind

en: Exit program even if download had warnings or errors
de: Programm beenden auch wenn Fehler oder Warnungen aufgetreten sind

en: Thumbnail Generation
de: Vorschaubildgenerierung

en: Generate thumbnails
de: Vorschaubilder generieren

en: Generate thumbnails to show in the main program window
de: Erzeuge Vorschaubilder zur Anzeige im Hauptfenster

en: Cache thumbnails
de: Vorschaubilder zwischenspeichern

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
de: Speichere im Hauptfenster gezeigte Vorschaubilder in einem Zwischenspeicher wie bei Rapid Photo Downloader

en: Generate system thumbnails
de: Systemvorschaubilder generieren

en: While downloading, save thumbnails that can be used by desktop file managers and other programs
de: Speichere während der Übertragung Vorschaubilder, die von Desktop-Dateimanagern und anderen Programmen verwendet werden können

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
de: Anzahl der CPU-Kerne, die zur Generierung von Vorschaubildern verwendet werden.

en: CPU cores:
de: CPU-Kerne:

en: Thumbnail Cache
de: Vorschaubildzwischenspeicher

en: Calculating...
de: Wird berechnet …

en: days
de: Tage

en: forever
de: für immer

en: Cache size:
de: Zwischenspeichergröße:

en: Number of thumbnails:
de: Anzahl der Vorschaubilder:

en: Database size:
de: Datenbankgröße:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
de: Speichere nichtverwendete Vorschaubilder für:

en: Purge Cache...
de: Zwischenspeicher bereinigen …

en: Optimize Cache...
de: Zwischenspeicher optimieren …

en: Skip download
de: Herunterladen überspringen

en: Don't download the file, and issue an error message
de: Übertrage die Datei nicht, und erzeuge eine Fehlermeldung

en: Add unique identifier
de: Eine eindeutige Identifizierung hinzufügen

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
de: Ergänze einen Zusatz wie _1 oder _2 am Ende des Dateinamens, direkt vor der Dateinamenserweiterung

en: Overwrite
de: Überschreiben

en: Overwrite the previously backed up file
de: Zuvor gesicherte Datei überschreiben

en: Skip
de: Überspringen

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
de: Überschreibe die Sicherungsdatei nicht, und erzeuge eine Fehlermeldung

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
de: Wenn ein Foto oder Video gleichen Namens bereits heruntergeladen wurde, wähle zwischen <i>Herunterladen überspringen</i> und <i>Eine eindeutige Identifizierung hinzufügen</i>:

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
de: Es wird dringend empfohlen, 'Sequenznummern' zu verwenden, um eindeutige Dateinamen automatisch zu erzeugen. Das Verhalten beim Umbenennen wird im gleichnamigen Panel des Hauptfensters eingestellt.

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
de: Auf dem Backup-Medium vorhandene, gleichnamige Datei beim Backup <i>Überschreiben</i> oder <i>Überspringen</i>:

en: Program Warnings
de: Programmwarnungen

en: Show a warning when:
de: Eine Warnung anzeigen, wenn:

en: Downloading files currently not displayed
de: Dateien, die derzeit nicht angezeigt werden, werden heruntergeladen

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
de: Warne, falls Dateien übertragen werden würden, die nicht im Hauptfenster angezeigt werden.

en: Backup destinations are missing
de: Sicherungsziele fehlen

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
de: Vor dem Start einer Übertragung warnen, falls eine Datensicherung nicht möglich ist.

en: Program libraries are missing or broken
de: Programmbibliotheken fehlen oder sind defekt

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
de: Warnung bei fehlenden oder nicht funktionierenden Software-Bibliotheken, die Rapid Photo Downloader verwendet.

en: Filesystem metadata cannot be set
de: Dateisystemmetadaten können nicht festgelegt werden

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
de: Warnen bei Fehlern während der Änderung von Metadaten einer Datei, wie Änderungsdatum.

en: Encountering unhandled files
de: Auffinden unbehandelter Dateien

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
de: Warnen nach dem Durchsuchen eines Geräts oder DIeses Rechners, falls dabei unbehandelte Dateien gefunden wurden, die nicht bei der  bevorstehenden Übertragung berücksichtigt werden.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
de: Nicht warnen bei unbehandelten Dateien mit diesen Dateiendungen:

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
de: Dateinamenserweiterungen sind unabhängig von GROSS- und kleinschreibung und müssen den führenden Punkt nicht beinhalten.

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
de: Füge eine Dateinamenserweiterung zur Liste unbehandelter Dateitypen hinzu, vor denen nicht gewarnt werden soll.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
de: Entferne eine Dateinamenserweiterung aus der Liste unbehandelter Dateitypen, vor denen nicht gewarnt werden soll.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
de: Bereinige die Liste unbehandelter Dateitypen, vor denen nicht gewarnt werden soll.

en: Photo and Video Consolidation
de: Foto und Video Zusammenfassung

en: Consolidate files across devices and downloads
de: Dateien über Geräte und Übertragungen hinweg zusammenfassen

en: Analyze the results of device scans looking for duplicate files and matching RAW and JPEG pairs,
    comparing them across multiple devices and download sessions.
de: Analysiere die Durchsuchungsergebnisse von Geräten nach Duplikaten und passenden RAW- und JPEG-Paarungen;
    vergleiche sie über mehrere Geräte und Übertragungen hinweg.

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
de: Behandle übereinstimmende RAW- und JPEG-Dateien als:

en: One photo
de: Ein Foto

en: Two photos
de: Zwei Fotos

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
de: Zeige übereinstimmende Paarungen von RAW- und JPEG-Fotos als ein Foto und, falls markiert, übertrage beide.

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
de: Zeige übereinstimmende Paarungen von RAW- und JPEG-Fotos als zwei verschiedene Fotos. Sie können immer noch deren Sequenznummern synchronisieren.

en: With matching RAW and JPEG photos:
de: Mit übereinstimmende RAW- und JPEG-Fotos:

en: Do not mark JPEG for download
de: JPEG nicht zum Übertragen markieren

en: Do not mark RAW for download
de: RAW nicht zum Übertragen markieren

en: Mark both for download
de: Beide zum Übertragen markieren

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
de: Falls übereinstimmende RAW- und JPEG-Fotos gefunden werden, JPEG nicht automatisch
    für die Übertragung vormerken. Sie können es immer noch selbst zum Übertragen markieren.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
de: Wenn übereinstimmende RAW- und JPEG-Fotos gefunden werden, RAW nicht automatisch
    für die Übertragung vormerken. SIe können es immer noch selbst für die Übertragung markieren.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
de: Wenn übereinstimmende RAW- und JPEG-Fotos gefunden werden, automatisch beide für die Übertragung markieren.

en: If you disable file consolidation, choose what to do when a download device is inserted while completed downloads are displayed:
de: Wenn Sie Dateikonsolidierung abschalten, wählen Sie, was beim Einstecken eines Geräts bei bestehender Anzeige abgeschlossener Übertragungen getan werden soll:

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
de: Beim Einstecken eines Geräts bei bestehender Anzeige abgeschlossener Übertragungen:

en: Clear completed downloads
de: Abgeschlossene Übertragungen bereinigen

en: Keep displaying completed downloads
de: Abgeschlossene Übertragungen weiterhin anzeigen

en: Prompt for what to do
de: Nachfragen, was getan werden soll

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
de: Bereinige die Anzeige abgeschlossener Übertragungen automatisch, wenn ein neues Gerät angeschlossen wird.

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
de: Zeige abgeschlossene Übertragungen weiterhin an, wenn ein neues Gerät angeschlossen wird.

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
de: Nachfragen, ob abgeschlossene Übertragungen weiterhin angezeigt oder bereinigt werden sollen, wenn ein neues Gerät angeschlossen wird.

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
de: DNG-Datum/Zeit-Metadaten auf MTP-Geräten ignorieren

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
de: Ignoriere Zeit/Datum-Metadaten in DNG Dateien auf MTP-Geräten; verwende stattdessen den Zeitstempel der Änderung.
    
    Nützlich bei Geräten - wie einigen Telefonen oder Tablets -, die inkorrekte DNG-Metadaten erzeugen.

en: Completed Downloads
de: Abgeschlossene Übertragungen

note: Translators: this is an option when the user chooses the language to use for Rapid Photo Downloader and it allows them to reset it back to whatever their system language settings are. The < and > are not HTML codes. They are there simply to set this choice apart from all the other choices in the dro
en: <System Language>
de: <Systemsprache>

en: Restores default %s preference values
de: Stellt Standard-Einstellungen von %s wieder her

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
de: Möchten Sie den Zwischenspeicher der Vorschaubilder bereinigen? Der Zwischenspeicher wird beim nächsten Programmstart gelöscht.

en: Purge Thumbnail Cache
de: Vorschaubildzwischenspeicher bereinigen

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
de: Möchten Sie den Zwischenspeicher der Vorschaubilder optimieren? Der Zwischenspeicher wird beim nächsten Programmstart optimiert.

en: Optimize Thumbnail Cache
de: Vorschaubildzwischenspeicher optimieren

en: Enter a Folder to Scan
de: Geben Sie einen Ordner an, der durchsucht werden soll

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
de: Geben Sie einen Ordner an, der nach Fotos und Videos durchsucht wird

en: Folder:
de: Ordner:

en: Enter a Path to Ignore
de: Geben Sie einen Pfad ein, welcher ignoriert werden sollen

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
de: Geben Sie einen Pfad ein, welcher nie nach Bildern oder Filmen durchsucht werden soll

en: Path:
de: Pfad:

en: Enter a File Extension
de: Dateiendung eingeben

en: Specify a file extension (without the leading dot)
de: Geben Sie eine Dateiendung an (ohne den führenden Punkt)

en: Extension:
de: Endung:

en: Invalid File Extension
de: Ungültige Dateiendung

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
de: Die Dateinamenserweiterung <b>%s</b> wird von Rapid Photo Downloader erkannt. Deshalb ist ein Warnhinweis unnötig.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
de: Erkannte Dateitypen:
    
    Fotos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Andere:
    %(other)s

en: Wedding
de: Hochzeit

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Subfolder preferences should not start with a %s
de: Die Unterordnervoreinstellungen sollten nicht mit %s beginnen

en: Subfolder preferences should not end with a %s
de: Die Unterordnervoreinstellungen sollten nicht mit %s enden

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
de: Die Unterordnervoreinstellungen sollten nicht zwei %s nacheinander enthalten

en: Download 8 Photos and 10 Videos
de: 8 Fotos und 10 Videos übertragen

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
de: Fehler: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
de: Fehler: %s

en: GPhoto2 Error: %s
de: GPhoto2-Fehler: %s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
de: Initialisieren der Kamera nicht möglich, vermutlich wird diese von einem anderen Programm verwendet. Es wurden keine Dateien vom Gerät kopiert.

en: Unable to read directory %s
de: Verzeichnis %s kann nicht gelesen werden

en: Unable to access modification time or size from %s
de: Zugriff auf Änderungsdatum oder Größe von %s nicht möglich

en: Unable to read file %s
de: Datei %s kann nicht gelesen werden

en: Unable to write file %s
de: Datei %s kann nicht geschrieben werden

en: Unable to move file %s
de: Datei %s kann nicht verschoben werden

en: Unable to remove file %s
de: Datei %s kann nicht entfernt werden

en: Unable to copy file %s
de: Datei %s kann nicht kopiert werden

en: Zero length file %s will not be downloaded
de: Datei %s mit der Größe Null wird nicht übertragen

en: Could not determine filesystem modification time for %s
de: Konnte Änderungsdatum des Dateisystems von %s nicht bestimmen

en: Unable to load metadata from %s
de: Metadaten von %s können nicht geladen werden

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
de: Kann Metadaten von %(name)s nicht laden. %(filetype)s wurde nicht übertragen.

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
de: Ein Fehler ist aufgetreten beim Setzen der Metadaten des Dateisystems auf dem Dateisystem %s. Falls dieser Fehler erneut auftritt, wird er nicht erneut angezeigt.

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
de: Unbehandelte Datei %s gefunden. Sie wird nicht übertragen.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
de: %(filetype)s %(destination)s existiert bereits.

en: The existing %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
de: DIe vorhandene %(filetype)s %(destination)s wurde zuletzt am %(date)s um %(time)s geändert.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not downloaded from %(device)s.
de: Das %(filetype)s %(source)s wurde nicht von %(device)s übertragen.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was downloaded from %(device)s.
de: Das %(filetype)s %(source)s wurde von %(device)s übertragen.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
de: Der eindeutige Bezeichner '%s' wurde zum Dateinamen hinzugefügt.

en: The existing backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
de: DIe vorhandene Sicherung %(filetype)s %(destination)s wurde zuletzt am %(date)s um %(time)s geändert.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not backed up from %(device)s.
de: Die %(filetype)s %(source)s wurde nicht gesichert von %(device)s.

en: The previous backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
de: DIe vorherige Sicherung %(filetype)s %(destination)s wurde zuletzt geändert am %(date)s um %(time)s.

en: The %(filetype)s %(source)s from %(device)s was backed up, overwriting the previous backup %(filetype)s.
de: Die %(filetype)s %(source)s von %(device)s wurde gesichert, die vorherige Sicherung %(filetype)s wird überschrieben.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, a duplicate %(filetype)s %(file)s was encountered, and was not downloaded.
de: Beim Synchronisieren der RAW + JPEG Sequenzwerte wurde ein Duplikat %(filetype)s %(file)s entdeckt und nicht übertragen.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, photos were detected with the same filenames, but taken at different times:
de: Beim Abgleich der RAW + JPEG Sequenzwerte wurden Fotos mit gleichen Dateinamen, jedoch unterschiedlichen Aufnahmedaten gefunden:

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
de: %(image1)s wurde am %(image1_date)s um %(image1_time)s aufgenommen und %(image2)s am %(image2_date)s um %(image2_time)s.

en: Unable to finalize the filename for %s
de: Dateiname für %s kann nicht finalisiert werden

en: The filename %(destination)s was not fully generated for %(filetype)s %(source)s.
de: Der Dateiname %(destination)s für %(filetype)s %(source)s wurde nicht vollständig generiert.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
de: Die %(type)s Metadaten fehlen.

en: The following metadata is missing: %s.
de: Die folgenden Metadaten fehlen: %s.

en: Date/time conversion failed: %s.
de: Datum-/Zeitkonvertierung fehlgeschlagen: %s.

en: Could not extract valid date/time metadata or determine the file modification time.
de: Konnte keine gültigen Metadaten zu Datum/Zeit entnehmen oder das Änderungsdatum der Datei ermitteln.

en: Filename does not have an extension.
de: Der Dateinamen enthält keinen Dateitypen.

en: Filename does not have a number component.
de: Der Dateinamen enthält keine Zahlen.

en: Error generating component %(component)s. Error: %(error)s
de: Fehler beim Erzeugen der Komponente %(component)s. Fehler: %(error)s

en: The download subfolders %(folder)s were only partially generated for %(filetype)s %(source)s.
de: Die Unterordner für Übertragungen %(folder)s wurden nur teilweise erstellt für %(filetype)s %(source)s.

en: There is no data with which to generate the %(subfolder_file)s for %(filename)s. The %(filetype)s was not downloaded.
de: Keine Daten zur Erzeugung von %(subfolder_file)s für %(filename)s verfügbar. Das %(filetype)s wurde nicht übertragen.

en: Unable to create the %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s. The download file was %(source)s in %(device)s. It was not downloaded.
de: Konnte %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s nicht erzeugen. Zu übertragende Datei war %(source)s in %(device)s. Sie wurde nicht übertragen.

en: Unable to create the download subfolder %s.
de: Unterordner %s für Übertragung kann nicht erzeugt werden.

en: Unable to create the backup subfolder %s.
de: Sicherungsunterordner %s kann nicht erstellt werden.

en: Problems scanning %s
de: Probleme beim Durchsuchen von %s

en: Problems copying from %s
de: Probleme beim Kopieren von %s

en: Problems while finalizing filenames and generating subfolders
de: Problem beim Fertigstellen der Dateinamen und dem Erzeugen der Unterordner

en: Problems backing up to %s
de: Probleme beim Sichern nach %s

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
de: Die Zeit, die zwischen aufeinanderfolgenden Fotos und Videos vergangen ist, die benutzt wird, um die Zeitleiste zu erstellen

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
de: Die Zeitleiste gruppiert Fotos und Videos basierend auf der Zeit zwischen aufeinanderfolgenden Aufnahmen. Benutzen Sie ihn, um Fotos und Videos zu identifizieren, die zu verschiedenen Zeiten an einem Tag oder an aufeinanderfolgenden Tagen entstanden sind.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
de: Benutzen Sie den Schieberegler (unten), um die vergangene Zeit zwischen aufeinanderfolgenden Aufnahmen anzupassen, die benutzt wird, um die Zeitleiste zu erzeugen.

en: Timeline build pending...
de: Zeitleiste wird gleich erstellt …

en: Timeline is building...
de: Zeitleiste wird erstellt …

en: The Timeline needs to be rebuilt because the file modification time does not match the time a shot was taken for one or more shots.<br><br>The Timeline shows when shots were taken. The time a shot was taken is found in a photo or video's metadata. Reading the metadata is time consuming, so Rapid Photo Downloader avoids reading the metadata while scanning files. Instead it uses the time the file was last modified as a proxy for when the shot was taken. The time a shot was taken is confirmed when generating thumbnails or downloading, which is when the metadata is read.
de: Die Zeitleiste muss neu aufgebaut werden, da die Dateiänderungszeit und die Aufnahmezeit für ein oder mehrere Fotos voneinander abweichen. <br><br> Die Zeitleiste zeigt an, wann eine Aufnahme gemacht wurde. Die Aufnahmezeit kann aus den Metadaten der Aufnahme gelesen werden. Das ist jedoch zeitaufwändig, daher vermeidet die Rapid-Fotoübertragung die Nutzung dieser Werte beim Einlesen und übernimmt stellvertretend die Änderungszeit der Datei. Beim Erstellen der Vorschaubilder bzw. beim Übertragen oder Bilder wird dann die echte Aufnahmezeit aus den Metadaten ausgelesen.

en: Toggle synchronizing Timeline and thumbnail scrolling (Ctrl-T)
de: Schalte zwischen Synchronisieren Zeitleiste und Thumbnail Bildlauf (STRG-T)

en: Rapid Photo Downloader
de: Rapid-Fotoübertragung

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
de: <b>ExifTool hat ein Problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader nutzt ExifTool, um Metadaten von Fotos und Videos auszulesen. Das Programm wird ohne ExifTool funktionieren; es wird jedoch <b>wärmstens</b> empfohlen, ExifTool zu installieren.

en: Problem with ExifTool
de: Problem mit ExifTool

en: Problem with libmediainfo
de: Problem mit libmediainfo

en: Download
de: Herunterladen

en: &Refresh...
de: Auff&rischen …

en: &Preferences
de: &Einstellungen

en: &Quit
de: &Beenden

en: Error &Reports
de: Fehlerbe&richte

en: Clear Completed Downloads
de: Abgeschlossene Übertragungen bereinigen

en: Get Help Online...
de: Im Netz Hilfe erhalten …

en: &Tip of the Day...
de: &Tipp des Tages …

en: Report a Problem...
de: Ein Problem melden …

en: Make a Donation...
de: Etwas spenden …

en: Translate this Application...
de: Diese Anwendung übersetzen …

en: &About...
de: &Über …

en: Timeline
de: Zeitleiste

en: Destination
de: Ziel

en: Rename
de: Umbenennen

en: Back Up
de: Sicherung

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
de: Die Benutzung von Geräten als Quelle zum Herunterladen an diesem Rechner ein- oder ausschalten

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
de: Die Benutzung von Ordnern als Quelle zum Herunterladen an diesem Rechner ein- oder ausschalten

en: This Computer
de: Dieser Rechner

en: Select a source folder
de: Quellordner auswählen

en: All
de: Alle

en: New
de: Neu

en: Show:
de: Anzeigen:

en: Modification Time
de: Änderungszeit

en: Checked State
de: Zustand geprüft

en: File Type
de: Dateityp

en: Device
de: Gerät

en: Sort:
de: Sortieren:

en: Select All:
de: Alles auswählen:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
de: %(files)s herunterladen

en: Resume Download
de: Herunterladen fortsetzen

en: Pause
de: Anhalten

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
de: Vielen Dank für die Meldung eines Problems in Rapid Photo Downloader

en: <b>Changing This Computer source path</b><br><br>Do you really want to change the source path to %(new_path)s?<br><br>You are currently downloading from %(source_path)s.<br><br>If you do change the path, the current download from This Computer will be cancelled.
de: <b>Quellpfad Dieses Rechners ändern</b><br><br>Möchten Sie wirklich den Quellpfad ändern in %(new_path)s?<br><br>Sie übertragen aktuell von %(source_path)s.<br><br>Wenn Sie den Pfad ändern, wird die laufende Übertragung von Dieser Rechner abgebrochen.

en: photo
de: Foto

en: video
de: Film

en: You cannot change the download destination while downloading.
de: Sie können das Ziel zum Herunterladen während des Herunterladens nicht ändern.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
de: <b>Ziel zum Herunterladen bestätigen</b><br><br>Sind Sie sicher, dass das Ziel zum Herunterladen von %(file_type)s auf %(path)s festgelegt werden soll?

en: 
    <b>Downloading all files</b><br><br>
    A download always includes all files that are marked for download,
    including those that are not currently displayed because the Timeline
    is being used or because only new files are being shown.<br><br>
    Do you want to proceed with the download?
de: 
    <b>Übertrage alle Dateien</b><br><br>
    Eine Übertragung beinhaltet stets alle Dateien, die zum Übertragen markiert
    sind, einschließlich derer, die gerade nicht angezeigt werden, weil die
    Zeitleiste verwendet wurde, oder weil nur neue Dateien sichtbar sind.<br><br>
    Möchten Sie die Übertragung fortsetzen?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
de: Diese Übertragungsordner sind ungültig:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
de: Dieser Übertragungsordner ist ungültig:
    %s

en: Download Failure
de: Fehler beim Übertragen

en: The download cannot proceed.
de: Die Übertragung kann nicht fortfahren.

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
de: Fotos und Videos werden nicht gesichert, weil es keinen Ort zum Sichern gibt. Möchten SIe dennoch mit der Übertragung beginnen?

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
de: Es gibt kein Sicherungsgerät zur Sicherung von %(filetype)s. Möchten SIe dennoch mit der Übertragung beginnen?

en: photos
de: Fotos

en: videos
de: Filme

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
de: <b>Die Ziele der Foto- und Videodatensicherung sind nicht vorhanden oder können nicht beschrieben werden.</b><br><br>Möchten SIe dennoch mit der Übertragung beginnen?

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
de: <b>Das %(filetype)s SIcherungsziel ist nicht vorhanden oder kann nicht beschrieben werden.</b><br><br>Möchten SIe dennoch mit der Übertragung beginnen?

en: Backup problem
de: Sicherungsproblem

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
de: %(downloading_from)s — %(time_left)s verbleibend (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
de: %(noFiles)s %(filetypes)s heruntergeladen

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
de: %(noFiles)s %(filetypes)s konnten nicht heruntergeladen werden

en: warnings
de: Warnungen

en: All downloads complete
de: Alle Übertragungen wurden abgeschlossen

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
de: %(filetype)s heruntergeladen

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
de: %(filetype)s konnten nicht heruntergeladen werden

en: 1 failure
de: 1 Fehler

en: %d failures
de: %d Fehler

en: 1 warning
de: 1 Warnung

en: %d warnings
de: %d Warnungen

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
de: %(no_files_and_types)s von %(devices)s heruntergeladen

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
de: %(no_files_and_types)s von %(devices)s heruntergeladen — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
de: Keine Dateien heruntergeladen — %(failures)s

en: No files downloaded
de: Keine Dateien heruntergeladen

en: Program preferences are invalid
de: Die Benutzervoreinstellungen sind ungültig

en: &Try Again
de: &Erneut versuchen

en: &Ignore This Device
de: &Dieses Gerät ignorieren

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
de: Verzeihung, ein unerwartetes Problem ist aufgetreten beim Durchsuchen von %s.

en: Unfortunately you cannot download from this device.
de: Leider können Sie von diesem Gerät nicht übertragen.

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
de: Abhilfe kann möglicherweise die direkte Übertragung von der Speicherkarte der Kamera mittels Kartenlesegerät schaffen.

en: Device scan failed
de: Gerätesuche fehlgeschlagen

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
de: <b>Die %(camera)s kann nicht durchsucht werden, da sie nicht ausgehangen werden kann.</b><br><br>Sie können jedes andere Programm beenden (z.B. eine Dateiverwaltung), das sie benutzt und es noch einmal versuchen. Falls das nicht funktioniert, ziehen Sie die %(camera)s vom Computer ab und stecken Sie sie wieder an.

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
de: <b>Die Übertragung kann nicht starten, weil  die %(camera)s nicht ausgehängt werden kann.</b><br><br>Sie können alle anderen Anwendungen (wie z.B. einen Dateibrowser) schließen, die sie evtl. verwenden, und es erneut versuchen. Falls das nicht funktioniert, entfernen Sie bitte die %(camera)s vom Computer und stecken sie erneut ein. Wählen Sie anschließend, welche Dateien Sie übertragen möchten.

en: Completed Downloads Present
de: Aktuelle Übertragungen abgeschlossen

en: %s whose download have completed are displayed.
de: %s, deren Übertragung abgeschlossen ist, werden angezeigt.

en: Do you want to clear the completed downloads?
de: Möchten Sie abgeschlossene Übertragungen bereinigen?

en: Completed Download Present
de: Aktuelle Übertragung abgeschlossen

en: %s whose download has completed is displayed.
de: %s, deren Übertragung abgeschlossen ist, wird angezeigt.

en: Do you want to clear the completed download?
de: Möchten Sie die abgeschlossene Übertragung bereinigen?

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
de: Möchten Sie Fotos und Videos von dem Gerät <i>%(device)s</i> übertragen?

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
de: <b>Möchten Sie %s immer ignorieren, wenn das Programm gestartet wird?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
de: Alle Kameras, Mobiltelefone und Tablets mit demselben Modellnamen werden ignoriert.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
de: <b>Möchten Sie das Gerät %s immer ignorieren, wenn das Programm gestartet wird?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
de: Jedes Gerät mit dem gleichen Namen wird ignoriert.

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
de: Von %(location)s wird auf diesen Rechner übertragen.

en: Do you really want to download from here?<br><br>On some systems, scanning this location can take a very long time.
de: Möchten Sie wirklich von hier übertragen?<br><br>Auf manchen Systemen kann das Durchsuchen dieses Ortes sehr lange dauern.

en: Generating thumbnails for %s
de: Vorschaubilder für %s werden erstellt

en: Scanning %s
de: %s wird eingelesen

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
de: %(number)s von %(available files)s zur Übertragung angehakt (%(hidden)s versteckt)

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
de: %(number)s von %(available files)s zur Übertragung angehakt

en: Show version numbers of program and its libraries and exit.
de: Versionsnummern des Programms und seiner Bibliotheken anzeigen und beenden.

en: Display program information when run from the command line.
de: Zeige Programminformation beim Start via Kommandozeile.

en: Display debugging information when run from the command line.
de: Zeige Debugging-Informationen beim Start via Kommandozeile.

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
de: Zeige Foto- und Video-Dateinamenserweiterung, die das Programm kennt, und beende.

en: Turn on or off the the renaming of photos.
de: Schalte das Umbenennen von Fotos an oder aus.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
de: Schalte das Umbenennen von Videos an oder aus.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
de: Schalte die automatische Erkennung von Geräten, von denen heruntergeladen werden soll, an oder aus.

en: Turn on or off downloading from this computer.
de: Das Übertragen von diesem Rechner an- oder ausschalten.

en: PATH
de: PFAD

en: The PATH on this computer from which to download.
de: Der PFAD auf diesem Rechner, von dem übertragen wird.

en: The PATH where photos will be downloaded to.
de: Der PFAD, auf den Fotos übertragen werden.

en: The PATH where videos will be downloaded to.
de: Der PFAD, auf den Videos übertragen werden.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
de: Schalte die Sicherung von Fotos und Videos während der Übertragung an oder aus.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
de: Schalte die automatische Erkennung von Sicherungsgeräten an oder aus.

en: FOLDER
de: ORDNER

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected photo backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing photos up to, create a folder on it with this name.
de: Der ORDNER, in dem Sicherungen der automatisch erkannten Sicherungsmedien für Fotos abgelegt werden, mit dem Namen des Ordners als Erkennungsmerkmal, ob das Medium zur Sicherung verwendet werden soll. Auf jedem Gerät, auf das Sie Fotos sichern möchten, erstellen Sie einen Ordner mit diesem Namen.

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected video backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up videos to, create a folder on it with this name.
de: Der ORDNER, in dem Sicherungen der automatisch erkannten Sicherungsmedien für Videos abgelegt werden, mit dem Namen des Ordners als Erkennungsmerkmal, ob das Medium zur Sicherung verwendet werden soll. Auf jedem Gerät, auf das Sie Videos sichern möchten, erstellen Sie einen Ordner mit diesem Namen.

en: The PATH where photos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
de: Der PFAD, auf den Fotos gesichert werden, wenn die automatische Erkennung von Sicherungsgeräten abgeschaltet ist.

en: The PATH where videos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
de: Der PFAD, auf den Videos gesichert werden, wenn die automatische Erkennung von Sicherungsgeräten abgeschaltet ist.

en: Ignore photos with the following extensions: %s
de: Fotos mit folgender Erweiterung auslassen: %s

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
de: Sofortige Übertragung bei Programmstart an- oder ausschalten.

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
de: Sofortige Übertragung beim Einstecken eines Gerätes an- oder ausschalten.

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
de: Rapid Photo Downloader- eigenen Zwischenspeicher für Vorschaubilder an- oder ausschalten. Beim Ausschalten bleiben Inhalte des Zwischenspeichers erhalten.

en: Delete all thumbnails in the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache, and exit.
de: Lösche alle Vorschaubilder des Rapid Photo Downloader-eigenen Zwischenspeichers, und schließe.

en: Forget which files have been previously downloaded, and exit.
de: Zuvor heruntergeladene Dateien vergessen und beenden.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
de: Importiere Voreinstellungen einer älteren Programmversion und schließe. Erfordert das Kommandozeilen-Programm gconftool-2.

en: Reset all program settings to their default values, delete all thumbnails in the Thumbnail cache, forget which files have been previously downloaded, and exit.
de: Setze alle Programmeinstellungen auf ihre Voreinstellungen zurück, lösche alle Vorschaubilder aus dem Zwischenspeicher, vergesse, welche Dateien bereits übertragen wurden, und schließe das Programm.

en: Include gphoto2 debugging information in log files.
de: gphoto2-Fehlerinformationen in Protokolldateien einschließen.

en: Print information to the terminal about attached cameras and exit.
de: Informationen über angeschlossene Kameras auf dem Terminal ausgeben und beenden.

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
de: Um Voreinstellungen von der alten Version des Rapid Photo Downloader zu importieren, müssen Sie das Programm gconftool-2 installieren.

en: No prior program preferences detected: exiting.
de: Keine früheren Programm-Voreinstellungen gefunden: Schließe.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
de: Importiere Voreinstellungen von Rapid Photo Downloader %(version)s

en: Do you want to copy the stored sequence number, which has the value %d?
de: Möchten Sie die gespeicherte Sequenznummer mit dem Wert %d kopieren?

en: Program aborting.
de: Programmabbruch.

en: Never run this program as the sudo / root user.
de: Starten Sie dieses Programm niemals als sudo- oder root-Benutzer.

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
de: Sie müssen ExifTool installieren, um Rapid Photo Downloader ausführen zu können.

en: Rapid Photo Downloader is installed in multiple locations.
    
    Uninstall all copies except the version you want to run.
de: Rapid Photo Downloader ist an mehreren Stellen installiert.
    
    Entfernen Sie alle Kopien mit Ausnahme derjenigen, die Sie verwenden möchten.

en: When specifying a path on the command line, do not also specify an
    option for device auto detection or a path on "This Computer".
de: Wenn Sie einen Pfad über die Befehlszeile festlegen,
    bitte nicht die automatische Geräterkennung oder
    einen Pfad auf »Dieser Rechner« aktivieren.

en: All settings and caches have been reset.
de: Alle Einstellungen und Zwischenspeicher wurden zurückgesetzt.

en: Thumbnail Cache has been reset.
de: Vorschaubildpuffer wurde zurückgesetzt.

en: Remembered files have been forgotten.
de: Gemerkte Dateien wurden vergessen.

en: &Remember this choice
de: Diese Auswahl me&rken

en: &Don't ask me about this again
de: Mich nicht mehr erneut &danach fragen

en: &Don't warn me about this again
de: Mich nicht mehr erneut &darüber warnen

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
de: Nicht erneut auf fehlen&de oder defekte Programmbibliotheken hinweisen

en: subfolder and filename
de: Unterordner und Dateiname

en: filename
de: Dateiname

en: subfolder
de: Unterordner

en: A counter for how many downloads occur on each day
de: Ein Zähler für die Anzahl der täglichen Übertragungen

en: Downloads today:
de: Übertragungen heute:

en: A counter that is remembered each time the program is run
de: Ein Zähler, der sich die Anzahl der Programmstarts merkt

en: Stored number:
de: Gespeicherte Nummer:

en: The time at which the <i>Downloads today</i> sequence number should be reset
de: Zeitpunkt, zu dem die Sequenznummer <i>Übertragungen heute</i> zurückgesetzt werden soll

en: Day start:
de: Beginn des Tages:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
de: RAW + JPEG synchronisieren

en: Synchronize sequence numbers for matching RAW and JPEG pairs.
    
    See the online documentation for more details.
de: Synchronisiere Sequenznummern übereinstimmender RAW- und JPEG-Paarungen.
    
    SIehe Online-Dokumentation für mehr Details.

en: Sequence Numbers
de: Sequenznummern

en: Strip incompatible characters
de: Nicht kompatible Zeichen entfernen

en: Whether photo, video and folder names should have any characters removed that are not allowed by other operating systems
de: Legt fest, ob Sonderzeichen, die auf anderen Betriebssystemen verboten sind, aus den Bezeichnungen der Foto- und Videoordner entfernt werden sollen

en: Compatibility
de: Kompatibilität

en: Photo Renaming
de: Fotoumbenennung

en: Video Renaming
de: Videoumbenennung

en: Renaming Options
de: Umbenennungsoptionen

en: photos and videos
de: Fotos und Filme

en: photos or videos
de: Fotos oder Filme

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
de: ein Video

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
de: ein Foto

en: 1 Photo
de: 1 Foto

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
de: %(path)s auf %(camera)s

en: Photo
de: Foto

en: Video
de: Film

en: File system root
de: Dateisystem-Root

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
de: Bilder

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
de: Aufgenommen am %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
de: Geändert am %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
de: Speicherkarten: %s

en: Memory card: %s
de: Speicherkarte: %s

en: Downloaded as:
de: Heruntergelaen als:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
de: <br><br>Vorherige Übertragung:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: <br><br><i>Manually set as previously downloaded on %(date)s</i>
de: <br><br><i>Manuell, wie zuvor heruntergeladen am %(date)s, festgelegt</i>

en: Copy Path
de: Pfad kopieren

en: Mark File as Downloaded
de: Datei als heruntergeladen kennzeichnen

en: Mark Files as Downloaded
de: Dateien als heruntergeladen kennzeichnen

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
de: %(first_item)s und %(last_item)s

en: one
de: eins

en: two
de: zwei

en: three
de: drei

en: four
de: vier

en: five
de: fünf

en: six
de: sechs

en: seven
de: sieben

en: eight
de: acht

en: nine
de: neun

en: ten
de: zehn

en: eleven
de: elf

en: twelve
de: zwölf

en: thirteen
de: dreizehn

en: fourteen
de: vierzehn

en: fifteen
de: fünfzehn

en: sixteen
de: sechzehn

en: seventeen
de: siebzehn

en: eighteen
de: achtzehn

en: ninenteen
de: neunzehn

en: twenty
de: zwanzig

en: &Close
de: &Schließen

en: &Cancel
de: Abbre&chen

en: &Save
de: &Speichern

en: &Help
de: &Hilfe

en: Restore Defaults
de: Standardeinstellungen wiederherstellen

en: &Yes
de: &Ja

en: &No
de: &Nein

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
de: Fotos und Videos von Kameras oder anderen Geräten und Speichermedien übertragen und/oder umbenennen sowie Sicherheitskopien erstellen

en: Rapid Photo Downloader imports photos and videos from cameras, phones, memory cards and other devices at high speed. It can be configured to rename photos and videos with meaningful filenames you specify. It can also back up photos and videos as they are downloaded. It downloads from and backs up to multiple devices simultaneously.
de: Rapid Photo Downloader importiert Fotos und Videos von Kameras, Telefonen, Speicherkarten und anderen Geräten mit hoher Geschwindigkeit. Es erlaubt das Umbenennen von Fotos und Videos in von Ihnen festgelegte, sprechende Dateinamen. Außerdem kann es Fotos und Videos bereits während der Übertragung sichern. Es überträgt von und sichert nach mehreren Geräten gleichzeitig.

en: Unique to Rapid Photo Downloader is its Timeline, which groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
de: Einzigartig an Rapid Photo Downloader ist seine Zeitleiste, die Fotos und Videos in Abhängigkeit von der Zeitspanne, die zwischen den Aufnahmen vergangen ist, gruppiert. Verwenden Sie sie, um Fotos und Videos zuzuordnen, die über einen Tag verteilt oder an aufeinanderfolgenden Tagen aufgenommen wurden.

en: Written by a photographer for professional and amateur photographers, Rapid Photo Downloader is easy to configure and use. Program preferences are configured without the need for complicated codes. Common tasks can be automated, such as unmounting a memory card when the download is complete.
de: Von einem Fotografen entwickelt ist Rapid Photo Downloader für professionelle und Amateur-Fotografen gleichermaßen einfach einzurichten und zu verwenden. Voreinstellungen des Programms werden ohne komplizierte Codes konfiguriert. Häufige Aufgaben lassen sich automatisieren, beispielsweise das Aushängen einer Speicherkarte nach erfolgreicher Übertragung.

en: The main window
de: Das Hauptfenster

en: Renaming
de: Umbennennung

en: Photo Downloader
de: Fotoübertragung

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
de: Foto;übertragen;Fotografie;Import;Video;RAW;Kamera;Smartphone;Laden;Sicherung;Speicher;Speicherkarte;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
de: Fotos und Videos mit Rapid-Fotoübertragung übertragen
