rapid - en to el translation catalogue (118 entries)

en: Credits
el: Συντελεστές

en: Photo folder name:
el: Φάκελος για φωτογραφίες:

en: Video folder name:
el: Φάκελος για βίντεο:

en: Example:
el: Παράδειγμα:

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
el: δίσκος1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
el: δίσκος2

en: video THM
el: βίντεο THM

en: audio
el: ήχος

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
el: %(no_photos)s Φωτογραφίες

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
el: %(no_videos)s Βίντεο

en: Used
el: Χρησιμοποιείται

en: Device size unknown
el: Άγνωστη χωρητικότητα συσκευής

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
el: %(size_free)s ελεύθερα από %(size_total)s

en: Photos
el: Φωτογραφίες

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
el: Βίντεο

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
el: Προσαρμοσμένο...

en: Configure photo subfolder creation
el: Ρύθμιση δημιουργίας υποφάκελου φωτογραφιών

en: Configure video subfolder creation
el: Ρύθμιση δημιουργίας υποφάκελου βίντεο

en: Probing device...
el: Ανιχνεύεται η συσκευή...

en: Temporarily ignore this device
el: Προσωρινή αγνόηση συσκευής

en: Permanently ignore this device
el: Μόνιμη αγνόηση συσκευής

en: Rescan
el: Επανασάρωση

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
el: %s πλήρης

en: Other
el: Άλλο

en: Cameras
el: Κάμερες

en: Devices
el: Συσκευές

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
el: Κατέβασμα από %(device_names)s

en: Select Source
el: Επιλογή πηγής

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
el: %(no_cameras)s Κάμερες

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
el: %(no_devices)s Συσκευές

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
el: Πατήστε στο πλαίσιο ελέγχου του αρχείου για να επιλέξετε ή αποεπιλέξετε για κατέβασμα.

en: MB/sec
el: MB/δευτερόλεπτο

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
el: Λίγα δευτερόλεπτα

en: 1 second
el: 1 δευτερόλεπτο

en: %d seconds
el: %d δευτερόλεπτα

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: %d minutes
el: %d λεπτά

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: %d hours
el: %d ώρες

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: %d days
el: %d ημέρες

en: 1 minute, 1 second
el: 1 λεπτό, 1 δευτερόλεπτο

en: 1 minute, %d seconds
el: 1 λεπτό, %d δευτερόλεπτα

en: %d minutes, 1 second
el: %d  λεπτά, δευτερόλεπτο

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
el: %(minutes)d λεπτά, %(seconds)d δευτερόλεπτα

en: 1 hour, 1 minute
el: 1 ώρα, 1 λεπτό

en: 1 hour, %d minutes
el: Μία ώρα, %d λεπτά

en: %d hours, 1 minute
el: %d ώρες, 1 λεπτό

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
el: %(hours)d ώρες, %(minutes)d λεπτά

en: 1 day, 1 hour
el: 1 ημέρα, 1 ώρα

en: 1 day, %d hours
el: 1 ημέρα, %d ώρες

en: %d days, 1 hour
el: %d ημέρες, 1 ώρα

en: Yesterday
el: Εχθές

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
el: Ώρα κατεβάσματος

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
el: Όνομα

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
el: Επέκταση

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
el: Αριθμός εικόνας

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
el: Διάφραγμα

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
el: Χρόνος έκθεσης

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
el: Εστιακή απόσταση

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
el: Κατασκευαστής κάμερας

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
el: Μοντέλο κάμερας

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
el: Συντομογραφία μοντέλου κάμερας

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
el: Σειριακός αριθμός

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
el: Αριθμός αρχείου

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
el: Φάκελος και αρχείο

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
el: Όνομα κατόχου

en: photos and videos
el: φωτογραφίες και βίντεο

en: photos or videos
el: φωτογραφίες ή βίντεο

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
el: ένα βίντεο

en: 1 Video
el: 1 βίντεο

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
el: μία φωτογραφία

en: 1 Photo
el: 1 φωτογραφία

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
el: %(path)s στις %(camera)s

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Video
el: Βίντεο

en: File system root
el: Ρίζα συστήματος αρχείων

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
el: Εικόνες

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
el: Λήψη την %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
el: Τροποποίηση την %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
el: Κάρτες μνήμης: %s

en: Memory card: %s
el: Κάρτα μνήμης: %s

en: Downloaded as:
el: Έγινε λήψη ως:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
el: <br><br>Προηγούμενη λήψη:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: Copy Path
el: Αντιγραφή Διαδρομής

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
el: %(first_item)s και %(last_item)s

en: one
el: ένα

en: two
el: δύο

en: three
el: τρία

en: four
el: τέσσερα

en: five
el: πέντε

en: six
el: έξι

en: seven
el: επτά

en: eight
el: οκτώ

en: nine
el: εννέα

en: ten
el: δέκα

en: eleven
el: έντεκα

en: twelve
el: δώδεκα

en: thirteen
el: δεκατρία

en: fourteen
el: δεκατέσσερα

en: fifteen
el: δεκαπέντε

en: sixteen
el: δεκαέξι

en: seventeen
el: δεκαεπτά

en: eighteen
el: δεκαοκτώ

en: ninenteen
el: δεκαεννέα

en: twenty
el: είκοσι

en: &OK
el: &ΟΚ

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Save
el: Απο&θήκευση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: Restore Defaults
el: Επαναφορά Προεπιλογών

en: &Yes
el: &Ναι

en: &No
el: &Όχι

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
el: Κατεβάστε, αλλάξτε όνομα και κάνετε αντίγραφα ασφαλείας φωτογραφιών και βίντεο από κάμερες και άλλες συσκευές

en: The main window
el: Το κύριο παράθυρο

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
el: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;φωτογραφία;φωτό;βίντεο;κάμερα;εισαγωγή;τηλέφωνο;μνήμη;κάρτα;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
el: Κατεβάστε φωτογραφίες και βίντεο με τον Rapid Photo Downloader
