rapid - en to fi translation catalogue (121 entries)

en: No backup devices detected
fi: Varmuuskopiolaitetta ei löytynyt

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
fi: Voit varmuuskopioida kuvat ja videot useaan sijaintiin ladattaessa, esimerkiksi ulkoisiin kiintolevyihin.

en: Back up photos and videos when downloading
fi: Varmuuskopioi kuvat ja videot ladattaessa

en: Automatically detect backup devices
fi: Tunnista automaattisesti varmuuskopiolaitteet

en: Projected Backup Storage Use
fi: Ennustettu varmuuskopion muistikäyttö

en: Projected storage use after download
fi: Ennustettu muistin käyttö lataamisen jälkeen

en: Devices
fi: Laitteet

en: Date time
fi: Ajankohta

en: Text
fi: Teksti

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Metadata
fi: Metatieto

en: Sequences
fi: Numeroinnit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
fi: Työkoodi

en: Image date
fi: Kuvan päivämäärä

en: Video date
fi: Videon päivämäärä

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Huomenna

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
fi: Latausaika

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
fi: Nimi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
fi: Tiedostopääte

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
fi: Kuvan numero

en: Video number
fi: Videon numero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
fi: Aukko

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: ISO
fi: Herkkyys

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
fi: Valotusaika

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
fi: Polttoväli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
fi: Kameran merkki

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
fi: Kameran malli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
fi: Lyhyt kameramalli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
fi: Tavutettu lyhyt kameran malli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
fi: Sarjanumero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
fi: Suljinlaskuri

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
fi: Omistajan nimi

en: Codec
fi: Koodekki

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Length
fi: Pituus

en: Frames Per Second
fi: Kuvataajuus

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
fi: Latauksia tänään

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
fi: Istuntonumero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
fi: Alikansion numero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
fi: Tallennettu numero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
fi: Kirjainsarja

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
fi: Kaikki numerot

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
fi: Viimeinen numero

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
fi: Kaksi viimeistä numeroa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
fi: Kolme viimeistä numeroa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
fi: Neljä viimeistä numeroa

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
fi: Alkuperäinen kirjoitusasu

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
fi: ISOT KIRJAIMET

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
fi: pienet kirjaimet

en: One digit
fi: Yksi numero

en: Two digits
fi: Kaksi numeroa

en: Three digits
fi: Kolme numeroa

en: Four digits
fi: Neljä numeroa

en: Five digits
fi: Viisi numeroa

en: Six digits
fi: Kuusi numeroa

en: Seven digits
fi: Seitsemän numeroa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
fi: Sekunnin osat

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
fi: VVVVKKPP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
fi: VVVV-KK-PP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
fi: VVKKPP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
fi: VV-KK-PP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
fi: KKPPVVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
fi: KKPPVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
fi: KKPP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
fi: PPKKVVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
fi: PPKKVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
fi: VVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
fi: VV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
fi: KK

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
fi: PP

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
fi: hhmmss

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
fi: hhmm

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
fi: TT-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
fi: TT-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
fi: TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
fi: MM

en: Job Code
fi: Työkoodi

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
fi: Syötä työkoodi tai valitse edellisistä

en: Enter a new Job Code
fi: Syötä uusi työkoodi

en: Job Codes
fi: Työkoodit

en: Automation
fi: Automatisointi

en: Error Handling
fi: Virheenkäsittely

en: Start downloading at program startup
fi: Aloita lataus kun ohjelma käynnistetään

en: Start downloading upon device insertion
fi: Aloita lataaminen kun laite kiinnitetään

en: Skip download
fi: Ohita lataus

en: Add unique identifier
fi: Lisää yksilöllinen tunniste

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Skip
fi: Ohita

en: Subfolder preferences should not start with a %s
fi: Alikansioiiden asetusten ei tulisi alkaa %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
fi: Alikansioiden asetusten ei tulisi loppua %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
fi: Alikansioiden asetusten ei tulisi sisältää kahta vierekkäistä %s

en: Rapid Photo Downloader
fi: Nopea kuvien lataus

en: This Computer
fi: Tämä tietokone

en: Device
fi: Laite

en: photo
fi: kuva

en: photos
fi: kuvat

en: videos
fi: videot

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
fi: %(noFiles)s %(filetypes)s ladattu

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
fi: %(noFiles)s %(filetypes)s ei voitu ladata

en: warnings
fi: varoitukset

en: All downloads complete
fi: Kaikki lataukset valmiita

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
fi: %(filetype)s ladattu

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
fi: %(filetype)s lataus ei onnistunut

en: All settings and caches have been reset.
fi: Kaikki asetukset ja määritykset tyhjennetty.

en: Thumbnail Cache has been reset.
fi: Kaikki asetukset ja määritykset tyhjennetty.

en: subfolder and filename
fi: alikansio ja tiedstonimi

en: filename
fi: tiedostonimi

en: subfolder
fi: alikansio

en: Downloads today:
fi: Latauksia tänään:

en: Stored number:
fi: Tallennettu numero:

en: Day start:
fi: Päivän alku:

en: Strip incompatible characters
fi: Poista yhteensopimattomat merkit

en: photos and videos
fi: kuvat ja videot

en: photos or videos
fi: kuvat ja videot

en: Photo
fi: Kuva

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Cancel
fi: &Peruuta

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
fi: kuva;lataa;valokuvaus;tuo;video;RAW;kamera;puhelin;syöttämä;varmuuskopio;muisti;kortti;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
fi: Lataa kuvat ja videot Kuvien nopealla lataajalla
