rapid - en to hr translation catalogue (36 entries)

en: Devices
hr: Uređaji

en: Text
hr: Tekst

en: Filename
hr: Ime datoteke

en: Today
hr: Danas

en: Yesterday
hr: Jučer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
hr: Naziv

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
hr: Ekstenzija

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
hr: Broj slike

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
hr: Dužina ekspozicije

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
hr: Žarišna duljina

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
hr: Model fotoaparata

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
hr: Serijski broj

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
hr: Ime vlasnika

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
hr: VELIKA SLOVA

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
hr: mala slova

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
hr: GGGGMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
hr: GGGG-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
hr: GGMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
hr: GG-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
hr: MMDDGGGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
hr: MMDDGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
hr: DDMMGGGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
hr: DDMMGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
hr: GGGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
hr: GG

en: Automation
hr: Automatizacija

en: Skip download
hr: Preskoči preuzimanje

en: Add unique identifier
hr: Dodaj jedinstveni identifikator

en: Skip
hr: Preskoči

en: Device
hr: Uređaj

en: photo
hr: fotografija

en: photos
hr: fotografije

en: videos
hr: video snimke

en: warnings
hr: upozorenja

en: All downloads complete
hr: Sva preuzimanja su završena

en: filename
hr: ime datoteke
