rapid - en to ja translation catalogue (760 entries)

en: Credits
ja: クレジット

en: Translators
ja: 翻訳担当

en: Backups are not configured
ja: バックアップの設定が為されていません

en: No backup devices detected
ja: バックアップデバイスを検出できません

en: Valid backup locations not yet specified
ja: 有効なバックアップ場所がまだ指定されていません

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
ja: ダウンロードに際して，写真や動画を複数の場所(例: 外部ハードディスク)にバックアップすることができます．

en: Back up photos and videos when downloading
ja: ダウンロードの際，写真や動画をバックアップ

en: Automatically detect backup devices
ja: バックアップデバイスを自動検出

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
ja: デバイス上でバックアップを保管するフォルダを指定してください．<br><br><strong>註：この名前のフォルダがあるかどうかで，そのデバイスがバックアップ用か否かを判定します．バックアップ先として使用したいデバイス全てに，これらのフォルダ名のいずれかを持つフォルダを作成してください．両方のフォルダを作成すると，写真と動画の両方を同じデバイスにバックアップすることができます．</strong>

en: Photo folder name:
ja: 写真フォルダ名：

en: Video folder name:
ja: 動画フォルダ名：

en: Example:
ja: 例：

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
ja: 自動検出を無効にした場合には，正確なバックアップ場所を選択してください．

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
ja: 写真のバックアップ場所：

en: Select Photo Backup Location
ja: 写真のバックアップ場所を選択してください

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
ja: 動画のバックアップ場所：

en: Select Video Backup Location
ja: 動画のバックアップ場所を選んでください

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
ja: ドライブ１

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
ja: ドライブ２

en: Projected Backup Storage Use
ja: バックアップの予測使用容量

en: Backup Options
ja: バックアップ オプション

en: video THM
ja: 動画THM

en: audio
ja: 音声

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
ja: %(no_photos)s個の写真

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
ja: %(no_videos)s個の動画

en: Used
ja: 使用量

en: Excess
ja: 超過量

en: Device size unknown
ja: デバイス容量は不明です

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
ja: %(size_total)sデバイス上に空きがありません

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
ja: %(size_total)s中%(size_free)sの空き

en: Photos
ja: 写真

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
ja: 動画

en: Projected storage use after download
ja: ダウンロード後の予測使用容量

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
ja: 設定...

en: Configure photo subfolder creation
ja: 写真サブフォルダ生成の設定

en: Configure video subfolder creation
ja: 動画サブフォルダ生成の設定

en: Projected Storage Use
ja: 予測使用容量

en: Select a destination folder
ja: 目的のフォルダを選択してください

en: Probing device...
ja: デバイスを検索中...

en: Temporarily ignore this device
ja: 一時的にこのデバイスを無視する

en: Permanently ignore this device
ja: 恒久的にこのデバイスを無視する

en: Rescan
ja: 再走査

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
ja: %s使用済

en: Other
ja: その他

en: Cameras
ja: カメラ

en: Devices
ja: デバイス

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
ja: %(device_names)sからダウンロード中

note: Translators: e.g. Three Devices Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s %(device_type)s
ja: %(no_devices)s個の%(device_type)s

en: Select Source
ja: ソースを選択

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
ja: %(no_cameras)s個のカメラ

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
ja: %(no_devices)s個のデバイス

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
ja: ダウンロードするか否かマークするには，ファイルのチェックボックスをクリックしてください．

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
ja: すでにダウンロードされたファイルは記憶されています．前回ダウンロードしたファイルを再度ダウンロードするようにマークすることもできますが，既定値ではこれらのファイルのチェックは外されており，そのサムネールも，これからダウンロードしなくてはならないファイルから区別するために，淡色表示されています．

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
ja: 2つ以上のファイルが選択されている場合には，前回チェックマークがされていたかどうかに関わらず，チェックボックスがクリックされているファイルのマークが用いられます．

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
ja: デバイス内の全ファイルを，手早くダウンロード用に指定したり外したりするには，デバイスのチェックボックスをクリックしてください．

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
ja: ダウンロードが終わった後，サムネイルのチェックボックスがアイコンに変わります．アイコンの色は，ダウンロードが成功したのか（緑色），改名に問題があったのか（黄色／橙色），失敗したのか（赤色）を示します．

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
ja: 問題が生じた場合には，エラーレポートの数を表示した
    赤いアイコンがウィンドウ下部に表示されます．それを
    クリックするとエラーレポートウィンドウが開きます．

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
ja: エラーレポートウィンドウには，ダウンロード中および前後に生じた問題の全てが
    表示されます．橙色の三角形は警告を赤丸はエラーを，黒丸はさらに深刻なエラー
    を示します．ハイパーリンクをクリックすると，当該ファイルかファイルマネージャー
    中にデバイスが開きます．また，エラーレポートウィンドウの左下にある検索ボッ
    クスで，レポートに対して検索をかけることもできます．

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
ja: カメラ・スマートフォン・メモリーカード・ハードディスクなど，お使いのコンピュータが同時に取り扱うことができる数のデバイスから，同時にダウンロードすることができます．

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ja: <b>時間軸</b>は，撮影間の経過時間によって写真や動画をグループ化します．1日もしくは数日内の別の時間帯に撮られた写真や動画を認識するのにお使いください．

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
ja: <p>上のイラストで，時間軸の最初の行は，その日のファイルが全て以前にダウンロードされてしまっているので，黒くなっています．</p><p>時間軸のスライダは，時間軸の構築に使う各撮影間の経過時間を調節するのに使われます．</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
ja: ある期間の写真・動画を見るには，マウスを使用して（場合により<tt>Shift></tt>や<tt>Ctrl</tt>を併用して）期間を選択してください．期間が選択されると，メインウィンドウの左側の時間軸ボタンがハイライトされます．

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
ja: ダウンロードの際は，時間軸が使用されているために現在表示されていないファイルも含み，ダウンロード用にチェックされている全てのファイルがつねにダウンロードされます．

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
ja: プログラムウィンドウの左上で，ダウンロード中のデバイス名をクリックすることで，ダウンロードソースを表示したり消したりすることができます．

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
ja: サムネールは様々な方法で整序することができます：<ol><li><b>修正日時：</b>最後にファイルが修正されたとき．（可能ならば）メタデータを使用し，（そうでない時は）ファイルシステムのデータを使用します．</li><li><b>チェック状態：</b>ファイルがダウンロード用にマークされているか否か．</li><li><b>ファイル名：</b>拡張子を含む完全ファイル名．</li><li><b>拡張子：</b>ファイル名の拡張子．たとえば，JPEG画像とRAW画像をグループ化するのに使うことができます．</li><li><b>ファイル型：</b>写真であるか動画であるか．</li><li><b>デバイス：</b>写真や動画のダウンロード元であるデバイス名．</li>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
ja: 高速写真ダウンローダの最も便利な機能の一つに，自動的にダウンロードするサブフォルダを作り，選択したスキームに従って，ダウンロードしたファイル名を変更することができることがあります．

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
ja: どこにファイルをダウンロードするか，それらをどのように命名するかを指定するには，アプリケーション ウィンドウの右側の<b>受入先</b>・<b>名称変更</b>・<b>ジョブコード</b>のうち，適切なパネルを開いてください．

en: When thinking about your download directory structure, keep in mind two different types of directory:<ol><li>The <b>destination folder</b>, e.g. &quot;Pictures&quot;, &quot;Photos&quot;, or &quot;Videos&quot;. This directory should already exist on your computer. In the illustration below, the destination folders are &quot;Pictures&quot; and &quot;Videos&quot;. The name of the destination folder is displayed in the grey bar directly above the folder tree, with a folder icon to its left and a gear icon to its far right.</li><li>The <b>download subfolders</b>, which are directories that will be automatically generated by Rapid Photo Downloader. They need not already exist on your computer, but it's okay if they do. They will be generated under the destination folder.</li></ol>
ja: ダウンロード ディレクトリの構造を考える際には，ディレクトリの型が2つあることを念頭においてください：<ol><li><b>受入先フォルダ</b>（例：「ピクチャ」・「フォト」・「ビデオ」）このディレクトリは，コンピュータ上に既になくてはなりません．下のイラストでは，受入先フォルダは「Pictures」と「Videos」です．受入先フォルダ名は，フォルダツリーの直上に灰色のバーで表示され，左にフォルダアイコン，離れて右側に歯車アイコンが表示されます．</li><li><b>ダウンロード サブフォルダ</b>（高速写真ダウンローダが自動で生成するディレクトリ）このフォルダは，コンピュータ上にはあってもなくても構いません．受入先フォルダの下に自動で作成されます．</li></ol>

en: You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each type.
ja: 写真と動画は，同じフォルダにダウンロードすることもできますが，別々のフォルダを指定することもできます．写真と動画のダウンロード サブフォルダについても同様です．− 写真と動画を同じサブフォルダにダウンロードをすることもできますが，各型に別々のスキームを使用することもできます．

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
ja: 自動的に生成されたダウンロードサブフォルダには，必要ならば，さらに自動的に生成されたサブフォルダを含むことができます．よくあるスキームとしては，年のサブフォルダを生成し，その中に年-月-日と続くサブフォルダを生成する方法があります．

en: Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:<ol><li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download (those whose names are italicized).</li><li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored black).</li></ol>
ja: 高速写真ダウンローダは，いつでも可能な場合は，ダウンロードする写真・動画のダウンロード サブフォルダをプレビューします：<ol><li>受入先フォルダツリーには，すでにコンピュータ上にあるダウンロードサブフォルダ（斜字体でない通常フォント）とダウンロード中に作成されるダウンフォルダ（斜字体）が表示されます．</li><li>フォルダツリーには，ファイルがダウンロードされるサブフォルダも表示されます（黒色）．</li></ol>

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
ja: ダウンロード サブフォルダ名は，通常，以下の要素を，全てまたは一部使って構成されます：<ol><li><b>ファイル メタデータ</b>：通常，写真や動画が生成された日を含みますが，カメラのモデル名，カメラのシリアル番号，JPGやCR2などのファイル拡張子も含まれることがあります．</li><li><b>ジョブコード</b>：イベント名や地名など，ダウンロードが行われた時に指定した自由文．</li><li><b>テキスト</b>：ハイフンや空白など，常時表示される要素．</li></ol>年月日の数字でサブフォルダを命名すると，簡単にファイルマネジャ中で整序された状態にできますので，これが既定オプションになっています：

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
ja: ダウンロードと同時にダウンロード サブフォルダを自動生成するには，高速写真ダウンローダの組込スキームを使用するか，設定スキームを作成することができます．歯車アイコンをクリックして，ドロップダウンメニューを開いてください：

en: Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
ja: ドロップダウンメニューから組込スキームを選択するか，<b>設定</b>をクリックして自分のスキームを設定してください．写真・動画サブフォルダ生成エディタを使用して，自分のスキームを作ることができます：

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
ja: raw画像とjpeg画像を別々のフォルダにダウンロードするのは簡単です．ダウンロードサブフォルダ生成スキームの一部で<b>ファイル名拡張子</b>を使用するだけです：

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
ja: この例では，「My custom preset」という名称の保存済み設定スキームを示しています．

en: You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a Job Code:
ja: 入れ子状にダウンロード サブフォルダを作成する必要はありません．このイラストは，写真が撮られた日付とジョブコードのみを含むダウンロード サブフォルダの生成を表しています：

en: Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
ja: すでに多くの日時命名オプションが組込で用意されていますが，これらとは違うものが必要になることもあるでしょう．自分自身のオプションを作成しても全く問題ありません．日時を新しい組み合わせで生成させるようにすることができます．暦年(YYYY)とハイフン，月(MM)を組み合わせてYYYY-MMという日付フォーマットが欲しいものとしましょう．下記のようにして作ることができます（ハイフンの周りの赤丸に注目してください）：

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
ja: ダウンロード サブフォルダ名とファイル名を生成する全方法については，<a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">オンライン説明書</a>をご覧ください．

en: <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code &quot;Green Bazaar&quot;:
ja: <b>ジョブコード</b>を使えば，写真や動画の組を叙述する文を簡単に入力することができます．ジョブコードは，サブフォルダやファイル名に使用することができます．この例では，ファイルのいくつかは「Street」というジョブコードをすでに持っており，選択したファイルに「Green Bazaar」というジョブコードを与えようとしているところです．

en: You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter a Job Code for them before the download begins.
ja: ダウンロード開始前に新規もしくは既存のジョブコードを適用することができます．ダウンロード中に，まだジョブコードを適用していないファイルがあった場合には，ダウンロード開始前に，それらのジョブコードを入力するように促されます．

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
ja: ジョブコードに関して作業をしている時に助けとなるヒントを探す：

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
ja: ヒントは，マウスがボタン上にあるときなど，その文脈によって変わります．

en: When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly recommended!
ja: 写真や動画に重複しないファイル名をつけると，どのファイルがどれだったか混乱することはありません．ファイル名が重複しないようにするために<b>連番</b>を用いることが，高く推奨されます．

en: <p>Four types of sequence values are available to help you assign unique names to your photos and videos:<ol><li><b>Downloads today</b>: tracks downloads completed during that day.</li><li><b>Stored number</b>: similar to Downloads today, but it is remembered from the last time the program was run.</li><li><b>Session number</b>: reset each time the program is run.</li><li><b>Sequence letter</b>: like session numbers, but uses letters.</li></ol></p><p>Read more about sequence numbers in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>
ja: <p>写真・動画の固有名を割り当てるのに，4種類の連番値を使用できます：<ol><li><b>今日のダウンロード数</b>：その日に完了したダウンロード数．</li><li><b>保存数</b>：今日のダウンロード数に類似していますが，このプログラムを最後に実行してからの数です．</li><li><b>セッション数</b>：プログラム実行時に毎回リセットされます．</li><li><b>連続文字</b>：セッション数と同様ですが，文字を使用します．</li></ol></p><p>連番について詳しくは，<a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">オンライン説明書</a>をご覧ください．</p>

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
ja: <b>名称変更</b>パネルでは，ファイルの名称変更を設定することができます．ファイルの名称変更を行うには，既存の名称変更スキームの中から選択するか，自作のものを選択することができます．

en: <p>The <b>Synchronize RAW + JPEG</b> option is useful if you use the RAW + JPEG feature on your camera and you use sequence numbers in your photo renaming. Enabling this option will cause the program to detect matching pairs of RAW and JPEG photos, and when they are detected, the same sequence numbers will be applied to both photo names. Furthermore, sequences will be updated as if the photos were one.</p><p>Read more about file renaming in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>
ja: <p><b>Synchronize RAW + JPEG</b>オプションは、カメラのRAW + JPEG機能を使用し、写真のリネームでシーケンス番号を使用する場合に便利です。このオプションを有効にすると、プログラムは一致するRAWとJPEG写真のペアを検出し、検出されると、両方の写真名に同じシーケンス番号が適用されます。さらに、シーケンスは1つの写真であるかのように更新されます。</p><p>ファイル名の変更について、詳しくは<a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">オンラインドキュメントを</a>ご覧ください。</p>

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
ja: ダウンロードをしながら，写真や動画を，外部ハードドライブやネットワーク共有等，複数の場所にバックアップをすることができます．バックアップデバイスは自動検出させることもできますが，バックアップ場所を細かく指定することもできます．

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
ja: この例では，<b>photobackup</b>というドライブに<tt>Videos</tt>というフォルダがないので，動画はバックアップされません．

en: Several of the program's preferences can be set from the command line, including download sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their default state, and caches and remembered files cleared.
ja: ダウンロードソースや受け入れ先，バックアップなど，プログラム設定の一部はコマンドラインから設定することができます．さらに，設定は既定値にリセットすることができ，キャッシュや記憶されているファイルを消去することもできます．

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
ja: 古い0.4版からもプログラム設定を読み込むことができます．

en: Rapid Photo Downloader deals with three types of cache:<ol><li>A <b>thumbnail cache</b> whose sole purpose is to store thumbnails of files from your cameras, memory cards, and other devices.</li><li>A <b>temporary cache</b> of files downloaded from a camera, one for photos and another for videos. They are located in temporary subfolders in the download destination.</li><li>The <b>desktop's thumbnail cache</b>, in which Rapid Photo Downloader stores thumbnails of RAW and TIFF photos once they have been downloaded. File browsers like Gnome Files use this cache as well, meaning they too will display thumbnails for those files. </li></ol>Read more about these caches and their effect on download performance in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.
ja: 高速写真ダウンローダには，3つの型のキャッシュがあります：<ol><li><b>サムネイル キャッシュ</b>は，カメラやメモリカードなどのデバイスからのファイルのサムネイルを保管することを唯一の目的としています．</li><li>カメラからダウンロードしたファイルの<b>一時キャッシュ</b>は，写真用と動画用に一つずつ，ダウンロード受け入れ先の一時サブフォルダに設けられています．</li><li><b>デスクトップ サムネイル</b>は，RAWおよびTIFF写真がダウンロードされると，高速写真ダウンローダがそのサムネイルを保管する場所です．Gnome Filesのようなファイルブラウザもこのキャッシュを使用しますので，そこでもこれらのファイルのサムネイルが表示されるようになります．</li></ol>これらのキャッシュとそのダウンロード パフォーマンスについての詳細は，<a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">オンライン説明書</a>をご覧ください．

en: Tip of the Day
ja: 今日の豆知識

en: Did you know...?
ja: ご存知でしたか？

en: Show tips on startup
ja: 今日の豆知識を起動時に表示

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: &Previous
ja: 前へ(&P)

en: MB/sec
ja: MB/秒

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
ja: 数秒

en: 1 second
ja: 1 秒

en: %d seconds
ja: %d 秒

en: 1 minute
ja: 1 分

en: %d minutes
ja: %d 分

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: %d hours
ja: %d 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: %d days
ja: %d 日

en: 1 minute, 1 second
ja: １ 分 １ 秒

en: 1 minute, %d seconds
ja: 1 分 %d 秒

en: %d minutes, 1 second
ja: %d 分 1 秒

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
ja: %(minutes)d 分 %(seconds)d 秒

en: 1 hour, 1 minute
ja: １ 時間 １ 分

en: 1 hour, %d minutes
ja: 1 時間 %d 分

en: %d hours, 1 minute
ja: %d 時間 １ 分

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
ja: %(hours)d 時間 %(minutes)d 分

en: 1 day, 1 hour
ja: １ 日 １ 時間

en: 1 day, %d hours
ja: １ 日 %d 時間

en: %d days, 1 hour
ja: %d 日 １ 時間

en: %(days)d days, %(hours)d hours
ja: %(days)d 日 %(hours)d 時間

en: Find
ja: 検索

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
ja: エラーリポート ー 高速写真ダウンローダ

en: Find in reports
ja: リポートを検索

en: Find the previous occurrence of the phrase
ja: この語句が前に使用されている場所を検索

en: Find the next occurrence of the phrase
ja: 語句の次の使用位置を検索

en: &Highlight All
ja: すべて強調表示(&H)

en: Highlight all occurrences of the phrase
ja: この語句をすべて強調表示

en: &Match Case
ja: 大小文字を区別(&M)

en: Search with case sensitivity
ja: 大小文字を区別して検索

en: &Whole Words
ja: 単語全体(&W)

en: Search whole words only
ja: 単語全体のみを検索

en: %s of %s matches
ja: %s (%s 一致中)

note: Translators: match number of total matches in a search, e.g. 1 of 10 matches
en: %(matchnumber)s of %(total)s matches
ja: 全 %(total)s 個のうち %(matchnumber)s 個が一致しました

en: Clear
ja: 消去

en: Phrase not found
ja: 語句が見つかりませんでした

en: Search pending...
ja: 検索停止...

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
ja: 最後に開いてからエラーリポートに追加された新規項目の数です．クリックしてエラーリポートを開いてください．

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
ja: 問題を<a href="{website}">{website}</a>にてご報告ください。<br><br>バグレポート中には、何をしようとして何が起こったかを記述してください。<br><br>バグレポートには、プログラムの設定とログファイルも必要です。この追加情報を記述したファイルを生成するには、保存をクリックしてください。

en: Additional Information Saved
ja: 追加情報が保存されました

en: The additional bug report information was created in your home directory in a tar file: <pre>{tarfile}</pre>You need to attach this file to the bug report yourself. It will not be automatically attached.<br><br>Click <a href="{uri}">here</a> to see the file in your file manager.
ja: 詳細なバグ報告情報がホームディレクトリにtarファイルとして生成されました：<pre>{tarfile}</pre> このファイルをバグレポートにご自身で添付する必要があります。自動では添付されません。<br><br>ご利用のファイルマネージャーで、このファイルを見るには、<a href="{uri}">ここ</a>をクリックしてください。

en: Error Creating Additional Information
ja: 追加情報の生成中にエラーが発生しました

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
ja: 詳細なバグレポート情報が生成されました。適切な方法でバグレポートを報告してください。

en: Include in your bug report the program's log files. The bug report must include <i>{log_file}</i>, but attaching the other log files is often helpful.<br><br>If possible, please also include the program's configuration file <i>{config_file}</i>.<br><br>Click <a href="{log_path}">here</a> to open the log directory, and <a href="{config_path}">here</a> to open the configuration directory.
ja: バグレポートに、プログラムのログファイルを加えてください。バグレポートには、<i>{log_file}</i>が必要ですが、他のログファイルも加えると、解決の助けとなることがしばしばあります。<br><br>可能ならば、プログラムの設定ファイル<i>{config_file}</i>も加えてください。<br><br>ログディレクトリを開く場合は、<a href="{log_path}">ここ</a>をクリックしてください。設定ディレクトリを開く場合は、<a href="{config_path}">ここ</a>をクリックしてください。

en: Upgrading to the <a href="{website}">latest version</a> will allow you to determine if the problem you encountered has already been fixed.
ja: <a href="{website}">最新バージョン</a>にアップグレードすると、現在の問題が修正済みかどうか、確かめることができます。

en: Problem in Rapid Photo Downloader
ja: 高速写真ダウンローダに問題

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
ja: Rapid Photo Downloaderでエラーが発生しました

en: If the same problem occurs again before the program exits, this is the only notification about it.
ja: プログラム終了前に同様の問題が再発したとしても、これがそれに対する最後の通知になります。

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
ja: 高速写真ダウンローダに問題が発生しました

en: Please report the problem at {website}
    Attach the log file to your bug report, found at {log_path}
ja: この問題を{website}に報告してください。
    バグレポートには、{log_path}にあるログファイルを添付してください。

en: Open in File Browser...
ja: ファイルブラウザで開く...

note: type: QModelIndex | None
en: Reset
ja: リセット

en: Show System Folders
ja: システムフォルダを表示する

en: File System
ja: ファイル システム

en: Other...
ja: その他...

en: %s (location does not exist)
ja: %s (パスが存在しません)

en: Date time
ja: 日時

en: Text
ja: 文字列

en: Filename
ja: ファイル名

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Sequences
ja: 連番

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
ja: ジョブコード

en: Image date
ja: 画像の日付

en: Video date
ja: 動画の日付

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
ja: ダウンロード日時

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
ja: ファイル名

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
ja: 拡張子

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
ja: 画像番号

en: Video number
ja: 動画番号

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
ja: 絞り

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
ja: 露出時間

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
ja: 焦点距離

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
ja: 写真機メーカー

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
ja: 写真機型式

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
ja: 写真機形式(短縮形)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
ja: 写真機形式(短縮形：ハイフン区切り)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
ja: シリアル番号

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
ja: シャッター数

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
ja: ファイル番号

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
ja: フォルダのみ

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
ja: フォルダとファイル

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
ja: オーナー名

en: Codec
ja: コーデック

en: Width
ja: 横幅

en: Height
ja: 縦幅

en: Length
ja: 長さ

en: Frames Per Second
ja: 毎秒フレーム数

en: Artist
ja: アーティスト

en: Copyright
ja: 著作権

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
ja: 本日のダウンロード数

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
ja: セッション番号

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
ja: サブフォルダ番号

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
ja: 保存番号

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
ja: アルファベット列

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
ja: 全桁

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
ja: 下1桁

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
ja: 下2桁

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
ja: 下3桁

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
ja: 下4桁

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
ja: 原文通り

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
ja: 大文字

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
ja: 小文字

en: One digit
ja: 1桁

en: Two digits
ja: 2桁

en: Three digits
ja: 3桁

en: Four digits
ja: 4桁

en: Five digits
ja: 5桁

en: Six digits
ja: 6桁

en: Seven digits
ja: 7桁

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
ja: 秒未満

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
ja: 月(完全名)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
ja: 月(短縮名)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
ja: 曜日（完全名）

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
ja: 曜日（短縮名）

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
ja: MM (分)

en: Date
ja: 日付

en: Date (hyphens)
ja: 日付（ハイフン）

en: Date (underscores)
ja: 日付（アンダースコア）

en: Date and Job Code
ja: 日付とジョブコード

en: YYYYMM_Job Code
ja: YYYYMM_ジョブコード

en: Date and Job Code Subfolder
ja: 日付とジョブコードサブフォルダ

en: Job Code
ja: ジョブコード

en: Original Filename
ja: 元のファイル名

en: Date-Time and Downloads today
ja: 日付-時間と今日のダウンロード数

en: Date and Downloads today
ja: 日付と今日のダウンロード数

en: Date-Time and Image number
ja: 日付-時間と画像番号

en: Date-Time and Job Code
ja: 日付- 時間とジョブコード

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
ja: YYYYMMDD-HHMM-ジョブコード-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
ja: YYYYMMDD-ジョブコード-1

en: Date-Time and Video number
ja: 日付-時間と動画番号

en: Resolution
ja: 解像度

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
ja: 新しいジョブコードを入力するか、履歴から選択してください

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
ja: ジョブコードが，まだジョブコードのない%sに適用されます．

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
ja: ジョブコードが，まだジョブコードのない%sに適用されます．

en: Apply Job Code to Download
ja: ジョブコードを適用してダウンロード

en: Enter a new Job Code
ja: 新しいジョブコードを入力してください

en: <b>Hint:</b> Select photos or videos before entering a new Job Code to have the Job Code applied to them.
ja: <b>ヒント：</b>ジョブコードを適用させるためには、新しいジョブコードを入力する前に写真やビデオを選択してください。

en: The new Job Code will be applied to %s.
ja: 新規ジョブコードは，%sに適用されます．

en: New Job Code
ja: 新規ジョブコード

en: &Job Code:
ja: ジョブコード(&J)

en: &Remember this Job Code
ja: このジョブコードを記憶する(&R)

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
ja: 新規または既存のジョブコードを適用する写真・動画を選択してください．

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
ja: 新規ジョブコードは，選択された全ての写真・動画に適用されます．

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
ja: 適用ボタンを押して，現在のジョブコードを全ての選択した写真・動画に適用してください．ジョブコードをダブルクリックしても結構です．

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
ja: ジョブコードの削除は，保存されているジョブコードのリストから削除するだけで，適用済みの写真や動画から削除するわけではありません．

en: If you want to use Job Codes, configure file renaming or destination subfolder names to use them.
ja: ジョブコードを使用したい場合には，ファイル名称変更を設定したり，サブフォルダ名を設定したりしてください．

en: Last Used
ja: 最後に使用した順

en: Job Code Sort:
ja: ジョブコードの整序:

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: &Apply
ja: 適用 (&A)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Remove All
ja: すべて削除

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
ja: 本当に全てのジョブコードを削除しますか？

en: Remove all Job Codes
ja: 全てのジョブコードを削除

en: Job Codes
ja: ジョブコード

en: <i><b>Hint:</b> %(message)s</i>
ja: <I><b>ヒント：</b>%(message)s</i>

en: Save New Custom Preset...
ja: 新規設定スキームを保存...

en: Remove Custom Preset...
ja: 設定スキームを削除...

en: Remove Custom Preset "%(preset_name)s"...
ja: 設定スキーム「%(preset_name)s」を削除...

en: Remove All Custom Presets...
ja: 全ての設定スキームを削除

en: (New Custom Preset)
ja: （新規設定スキーム）

en: %s (edited)
ja: %s（編集済み）

en: Update Custom Preset "%s"
ja: 設定スキーム「%s」を更新

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
ja: 新規設定スキームを保存 ー 高速写真ダウンローダ

en: Preset Name:
ja: スキーム名：

en: Photo Subfolder Generation Editor
ja: 写真サブフォルダ生成エディタ

en: photo subfolder generation
ja: 写真サブフォルダの作成

en: Video Subfolder Generation Editor
ja: 動画サブフォルダ生成エディタ

en: video subfolder generation
ja: 動画サブフォルダの作成

en: Photo Renaming Editor
ja: 写真名称変更エディタ

en: photo renaming
ja: 写真の改名

en: Video Renaming Editor
ja: 動画名称変更エディタ

en: video renaming
ja: 動画の改名

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
ja: <b><font color="red">警告：</font></b> <i>名前を完全に生成するのに十分なデータがありません．他の名称変更オプションを使用してください．</i>

en: The character</i> %(separator)s <i>creates a new subfolder level.
ja: </i> %(separator)s <i>の文字は，新規のサブフォルダレベルを生成します．

en: There is no need start or end with the folder separator </i> %(separator)s<i>, because it is added automatically.
ja: フォルダ区切り</i>%(separator)s<i>は，自動的に付加されるので，前後に付ける必要はありません．

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
ja: <b><font color="red">警告：</font></b> <i>排他的なファイル名が生成されない可能性があります．連番の値を使用してファイル名を排他的なものにしてください．</i>

en: Preset:
ja: スキーム：

en: Get help online...
ja: オンラインでヘルプを得る...

en: Insert
ja: 挿入

en: <b>Remove Custom Preset</b><br><br>Are you sure you want to remove the custom preset "%(preset_name)s"?
ja: <b>設定スキームを削除</b><br><br>設定スキーム「%(preset_name)s」を本当に削除しますか？

en: <b>Remove All Custom Presets</b><br><br>Are you sure you want to remove all %(preset_type)s custom presets?
ja: <b>すべての設定スキームを削除</b><br><br>すべての %(preset_type)s 設定スキームを本当に削除しますか？

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
ja: スキームを保存 ー 高速写真ダウンローダ

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
ja: <b>新規設定スキームの変更を保存しますか？</b><br><br>設定スキームを作る必要はありませんが，整理に役立ちます．<br><br>新規設定スキームを作成してもしなくても，設定の変更は適用されます．

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
ja: <b>設定スキームの変更を保存しますか？</b><br><br>ご希望ならば，新規設定スキームを作るか既存の設定スキームを更新することができます．<br><br>新規設定スキームを作成してもしなくても，設定の変更は適用されます．

en: Save New Custom Preset
ja: 新規設定スキームを保存

en: Preferences
ja: 設定

en: Language
ja: 言語

en: Automation
ja: 自動化

en: Thumbnails
ja: サムネイル

note: Translators: see explanation at https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezonehandling
en: Time Zones
ja: タイムゾーン

en: Error Handling
ja: エラー処理

en: Warnings
ja: 警告

en: Consolidation
ja: 統合

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Device Scanning
ja: スキャン中のデバイス

en: Scan only external devices
ja: 外部デバイスのみスキャンする

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
ja: 写真・動画を探す際，カメラ・メモリーカード・外部ハードディスク・USBフラッシュディスクなど，コンピュータ外部のデバイスのみをスキャンする．

en: Scan only specific folders on devices
ja: デバイス上の特定のフォルダのみ走査

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 以下に指定するフォルダ内（無視するパスに指定されているパスは除く）の
    写真と動画のみ走査する．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再走査されます．

en: Folders to scan:
ja: 走査対象フォルダ：

en: Folders at the base level of device file systems that will be scanned
    for photos and videos.
ja: デバイスファイルシステムのベースレベルで写真や動画を走査するフォルダ

en: Add...
ja: 追加...

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 写真や動画を走査するフォルダリストにフォルダを追加します．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再走査されます．

en: Remove
ja: 削除

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 写真や動画を走査するフォルダリストからフォルダを削除します．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再走査されます．

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
ja: 自動的に無視するかダウンロードするか設定されたデバイス

en: Remembered Devices
ja: 記憶されているデバイス

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
ja: 自動的に無視したりダウンロードしたりするデバイスのリストからデバイスを削除します．

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
ja: 自動的にダウンロードするか否か設定されたデバイスリストを消去

en: Ignored Paths
ja: 対象外パス

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
ja: 写真や動画のスキャンを行わないパスの最後の部分

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 対象外パスのリストにパスを追加します．

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 対象外パスのリストからパスを削除します．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再度スキャンされます．

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 対象外パスのリストを消去します．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再度スキャンされます．

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
ja: pythonスタイルの<a {link}>正規表現</a>を使用

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ja: 無視するパスのリストで正規表現を使用します．
    
    この設定を変更すると，全てのデバイスが再度操作されます．

en: Language:
ja: 言語:

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
ja: * プログラムを再起動後有効となります

en: Program Automation
ja: プログラム自動化

en: Mount devices not already automatically mounted
ja: 自動でマウント済み以外のデバイスをマウントする

note: Translators: This next sentence is used in a tool tip. Feel free to place the carriage return where you think it makes sense so that the tool tip does not stretch too far horizontally across the screen.
en: Mount devices like memory cards or external drives when
    the operating system does not automatically mount them
ja: 基本ソフトウェアが自動でマウントしていないデバイス
    （メモリーカードや外部ドライブなど）があるとき、
    それらのデバイスをマウントします

en: Start downloading at program startup
ja: プログラム開始とともにダウンロード開始

en: Start downloading upon device insertion
ja: デバイス挿入とともにダウンロード開始

en: Unmount (eject) device upon download completion
ja: ダウンロード完了時にデバイスをアンマウント（取り出す）

en: Exit program when download completes
ja: ダウンロード完了とともにプログラムを終了

en: Exit program even if download had warnings or errors
ja: ダウンロードに警告やエラーがあった場合でもプログラムを終了

en: Thumbnail Generation
ja: サムネイルの生成

en: Generate thumbnails
ja: サムネイルを生成

en: Generate thumbnails to show in the main program window
ja: プログラムのメインウィンドウに表示するサムネイルを生成します

en: Cache thumbnails
ja: サムネイルをキャッシュする

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
ja: プログラムのメインウィンドウに表示されるサムネイルを，高速写真ダウンローダ固有のサムネイルキャッシュに保存する

en: Generate system thumbnails
ja: システムサムネイルを生成

en: While downloading, save thumbnails that can be used by desktop file managers and other programs
ja: ダウンロード中に，デスクトップファイルマネージャ等に使用可能なサムネイルを保存する

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
ja: サムネイルを生成するのに使用するCPUコアの数

en: CPU cores:
ja: CPUコア：

en: Thumbnail Cache
ja: サムネイルのキャッシュ

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: days
ja: 日

en: forever
ja: 永久に

en: Cache size:
ja: キャッシュ容量：

en: Number of thumbnails:
ja: サムネイル数：

en: Database size:
ja: データベース容量：

en: Cache unaccessed thumbnails for:
ja: アクセスのないサムネールのキャッシュ保持期間：

en: Purge Cache...
ja: キャッシュを削除...

en: Optimize Cache...
ja: キャッシュの最適化...

en: Ignore time zone and daylight savings changes
ja: タイムゾーンと夏時間の変更を無視する

note: Translators: for an explanation of what an offset resolution is, see https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezoneoffsetresolution
en: Offset resolution (minutes):
ja: 時間差単位（分）：

en: The multiple used when calculating the offset from the time the photo or video was originally taken
ja: 写真やビデオが元々撮られた時の時間からの時間差を計算する際に用いられる単位分

en: When detecting if a file has been previously downloaded:
ja: ファイルが以前にダウンロードされたかどうかを検出するタイミング：

en: Learn more about time zone handling
ja: タイムゾーンの取扱いについてより詳しく

en: Skip download
ja: ダウンロードをスキップ

en: Don't download the file, and issue an error message
ja: ファイルをダウンロードせず，エラーメッセージを表示する

en: Add unique identifier
ja: 重複しない識別子を追記

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
ja: ファイル拡張子の直前，ファイル名の終わりに_1や_2のような識別子を追加します．

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite the previously backed up file
ja: 前回のバックアップファイルを上書きします

en: Skip
ja: スキップ

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
ja: バックアップファイルを上書きしないで，エラーメッセージを表示します

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
ja: 同じ名前の写真や動画がすでにダウンロードされている場合には，ファイルのダウンロードをスキップするか重複しない識別子を書き加えるかを選択します：

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
ja: 重複しないファイル名を自動生成するのに，連番を用いることが強く推奨されます．メインウィンドウの改名パネルでファイル改名の設定をしてください．

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
ja: バックアップの際，同じ名前を持つバックアップデバイス上にファイルがある場合，上書きするかバックアップをしないかを選択します：

en: Program Warnings
ja: プログラムの警告

en: Show a warning when:
ja: 警告を発するケース：

en: Downloading files currently not displayed
ja: 現在表示されていないファイルをダウンロード中

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
ja: メインウィンドウに表示されていないファイルをダウンロードしようとするときには警告します．

en: Backup destinations are missing
ja: バックアップ先がない

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
ja: ファイルをバックアップできない時，ダウンロード開始前に警告する．

en: Program libraries are missing or broken
ja: プログラムライブラリが見当たらないか破損している

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
ja: 高速写真ダウンローダが使用しているソフトウェアライブラリが，なかったり機能していなかったりした場合には警告する．

en: Filesystem metadata cannot be set
ja: ファイルシステムのメタデータを設定することができません

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
ja: ファイルシステムの修正日時など，ファイルシステムのメタデータを設定する際に，エラーが発生した場合には警告する．

en: Encountering unhandled files
ja: 非取扱ファイルに遭遇

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
ja: デバイスやこのコンピュータを操作して，ダウンロードの対象とならない認識不可能なファイルがあった場合，警告する．

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
ja: これらの拡張子のファイルについては取り扱っていなくても警告しない：

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
ja: ファイル拡張子は大小文字を区別せず，前置されるドットは含める必要はありません．

en: Add
ja: 追加

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
ja: 警告を発しない非取扱ファイル型のリストにファイル拡張子を追加する．

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
ja: 警告を発しない非取扱ファイル型のリストからファイル拡張子を削除する．

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
ja: 警告を発しない非取扱ファイル型のリストを消去する．

en: Photo and Video Consolidation
ja: 写真と動画の統合

en: Consolidate files across devices and downloads
ja: デバイスおよびダウンロードにまたがるファイルの統合

en: Analyze the results of device scans looking for duplicate files and matching RAW and JPEG pairs,
    comparing them across multiple devices and download sessions.
ja: 複数のデバイスとダウンロードセッションを比較して，重複ファイルや一致するRAW対JPEGの
    組がないか検索するデバイス走査の結果を分析します．

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
ja: 対応するRAWファイルとJPEGファイルの取扱：

en: One photo
ja: 1枚の写真

en: Two photos
ja: 2枚の写真

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真を一つの写真として表示し，マークされた場合には両方ともダウンロードする．

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真を別々の二つの写真として表示する．そのことに関わらず，これらの連番を同期することは可能です．

en: With matching RAW and JPEG photos:
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真とともに：

en: Do not mark JPEG for download
ja: JPEGをダウンロード用にマークしない

en: Do not mark RAW for download
ja: RAWをダウンロード用にマークしない

en: Mark both for download
ja: 両方ともダウンロード用にマークする

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真が検出された場合，JPEGをダウンロード対象として自動的に
    マークしない．手動でダウンロードにマークすることは可能です．

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真が検出された場合，RAWをダウンロード対象として自動的に
    マークしない．手動でダウンロードにマークすることは可能です．

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
ja: 一致するRAWおよびJPEG写真が検出された場合，両方をダウンロード対象として自動的にマークします．

en: If you disable file consolidation, choose what to do when a download device is inserted while completed downloads are displayed:
ja: ファイル統合を無効にした場合に，終了したダウンロードが表示されたまま，ダウンロードデバイスが挿入されたとき，どうするか選択してください：

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
ja: 終了したダウンロードが表示されたまま，ダウンロードデバイスが挿入されたとき：

en: Clear completed downloads
ja: 完了したダウンロードを消去

en: Keep displaying completed downloads
ja: 完了したダウンロードの表示を維持

en: Prompt for what to do
ja: どうするかプロンプトを表示

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
ja: 新しいダウンロードデバイスが挿入された際，完了分のダウンロードの表示を自動的に消去する．

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
ja: 新しいダウンロードデバイスが挿入された際，完了分のダウンロードの表示を維持する．

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
ja: 新しいダウンロードデバイスが挿入された際，完了分のダウンロードの表示を消去するか維持するかの選択を表示する．

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
ja: MTPデバイス上のDNG日時メタデータは無視

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
ja: MTPデバイス上にあるDNGファイルの日時メタデータは無視し，代わりにファイルの修正日時を使用します．
    
    正しくないDNGメタデータを生成する一部の電話・タブレットのようなデバイスに便利です．

en: Read photo metadata using only ExifTool
ja: ExifToolのみを使って写真メタデータを読む

en: Use ExifTool instead of Exiv2 to read photo metadata and extract thumbnails.
    
    The default is to use Exiv2, relying on ExifTool only when Exiv2 does not support
    the file format being read.
    
    Exiv2 is fast, accurate, and almost always reliable, but it crashes when extracting
    metadata from a small number of files, such as DNG files produced by Leica M8
    cameras.
ja: Exiv2の代わりにExifToolを使用して、写真メタデータを読み、サムネールを抽出します。
    
    既定の設定はExiv2を使用し、読み込むファイル形式をExiv2がサポートしていない時のみ
    ExifToolを使うようになっています。
    
    Exiv2は、早く正確で、ほとんどの場合信頼がおけますが、Leica M8カメラが生成する
    DNGファイルのような、ごく一部のファイルからメタデータを抽出する際、クラッシュ
    することがあります。

en: Read video metadata using only ExifTool
ja: ExifToolのみを使用して動画メタデータを読み込む

en: <p>Use ExifTool instead of MediaInfo and Gstreamer to read video metadata and extract thumbnails.</p><p>The default is to use MediaInfo and Gstreamer, with three exceptions:</p><ol><li>ExifTool reports a time zone and MediaInfo does not.</li><li>ExifTool provides more reliable data than MediaInfo for some file formats.</li><li>Gstreamer is unable to extract thumbnails.</li></ol>
ja: <p>MediaInfoおよびGstreamerの代わりにExifToolを使用して動画メタデータを読み込み、サムネールを抽出します。</p><p>既定設定では、以下の3つの場合を除き、MediaInfoおよびGstreamerを使用することになっています。<ol><li>ExifToolがタイムゾーンを報告し、MediaInfoが報告しないとき。</li><li>ExifToolがあるファイル形式について MediaInfoよりも信頼できるデータを提供するとき。</li><li>Gstreamerがサムネールを抽出できないとき。</li></ol>

en: Completed Downloads
ja: 完了したダウンロード

note: Translators: this is an option when the user chooses the language to use for Rapid Photo Downloader and it allows them to reset it back to whatever their system language settings are. The < and > are not HTML codes. They are there simply to set this choice apart from all the other choices in the dro
en: <System Language>
ja: ＜システム言語＞

en: Restores default %s preference values
ja: %sの既定設定値に戻す

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
ja: サムネイルキャッシュを消去しますか？キャッシュは，次回プログラムを起動した際に消去されます．

en: Purge Thumbnail Cache
ja: サムネイルキャッシュを消去

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
ja: サムネイルキャッシュを最適化しますか？キャッシュは，次回プログラムを起動した際に最適化されます．

en: Optimize Thumbnail Cache
ja: サムネイルキャッシュを最適化

en: Enter a Folder to Scan
ja: 走査するフォルダを入力

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
ja: 写真と動画の走査対象となるフォルダを指定

en: Folder:
ja: フォルダ：

en: Enter a Path to Ignore
ja: 対象外パスを入力してください

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
ja: 写真や動画のスキャンで検索されないパスを指定してください

en: Path:
ja: パス:

en: Enter a File Extension
ja: ファイル拡張子を入力してください

en: Specify a file extension (without the leading dot)
ja: ファイル拡張子を指定してください（最初のピリオドは除く）

en: Extension:
ja: 拡張子:

en: Invalid File Extension
ja: ファイル拡張子が無効です

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
ja: ファイル拡張子<b>%s</b>を高速写真ダウンローダは認識しますので，それがあることを警告させることは無意味です．

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
ja: 認識されるファイル型：
    
    写真：
    %(photos)s
    
    動画：
    %(videos)s
    
    音声：
    %(audio)s
    
    その他：
    %(other)s

en: Wedding
ja: 結婚式

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Subfolder preferences should not start with a %s
ja: サブフォルダ設定は%sから始まってはなりません

en: Subfolder preferences should not end with a %s
ja: サブフォルダ設定は%sで終わってはなりません

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
ja: サブフォルダ設定では、2つの%sが連続して入っていてはなりません

en: Download 8 Photos and 10 Videos
ja: 8枚の写真と10個の動画をダウンロード

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
ja: エラー：%(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
ja: エラー：%s

en: GPhoto2 Error: %s
ja: GPhoto2エラー：%s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
ja: おそらく他のプログラムが使用中のため，カメラを初期化できません．コピーされたファイルはありません．

en: Unable to read directory %s
ja: ディレクトリー %s を読み込めません

en: Unable to access modification time or size from %s
ja: %sからの修正日時やサイズにアクセスできません

en: Unable to read file %s
ja: ファイル%sを読み込むことができませんでした

en: Unable to write file %s
ja: ファイル%sに書き込むことができませんでした

en: Unable to move file %s
ja: ファイル%sを移動することができませんでした

en: Unable to remove file %s
ja: ファイル%sを削除できませんでした

en: Unable to copy file %s
ja: ファイル%sをコピーすることができませんでした

en: Zero length file %s will not be downloaded
ja: ファイル%sは大きさが0なのでダウンロードしません

en: Could not determine filesystem modification time for %s
ja: %sのファイルシステム上の修正時刻を知ることができませんでした

en: Unable to load metadata from %s
ja: %sからメタデータを読み込めませんでした

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
ja: %(name)sからメタデータを読み込めませんでした．%(filetype)sはダウンロードされませんでした．

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
ja: ファイルシステム%s上で，ファイルのファイルシステム メタデータを設定する際にエラーが発生しました．同じファイルシステム上で，このエラーが再度発生した場合には，もう通知されません．

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
ja: 非取扱ファイル%sを検出しました．これはダウンロードされません．

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
ja: %(filetype)s %(destination)sはすでに存在します．

en: The existing %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ja: 既存の%(filetype)s %(destination)sは，最後に%(date)s %(time)sに修正されました．

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not downloaded from %(device)s.
ja: %(filetype)s %(source)sは%(device)sからダウンロードされたものではありません．

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was downloaded from %(device)s.
ja: %(filetype)s %(source)sは%(device)sからダウンロードされたものです．

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
ja: ファイル名に非重複識別子「%s」が追加されました．

en: The existing backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ja: 既存のバックアップ%(filetype)s %(destination)sは，最後に%(date)s %(time)sに修正されています．

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not backed up from %(device)s.
ja: %(filetype)s %(source)sは，%(device)sからバックアップされたものではありません．

en: The previous backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ja: 前回のバックアップ%(filetype)s %(destination)sは，最後に%(date)s %(time)sに修正されています．

en: The %(filetype)s %(source)s from %(device)s was backed up, overwriting the previous backup %(filetype)s.
ja: %(device)sからの%(filetype)s %(source)sはバックアップされ，前回のバックアップ%(filetype)sを上書きしました．

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, a duplicate %(filetype)s %(file)s was encountered, and was not downloaded.
ja: RAW + JPEGの連番を同期する際，重複する%(filetype)s %(file)sが検出されたため，ダウンロードされませんでした．

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, photos were detected with the same filenames, but taken at different times:
ja: RAW + JPEGの連番を同期する際，違う時間に撮られた同じファイル名の写真が検出されました：

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
ja: %(image1)sは%(image1_date)sの%(image1_time)sに撮影され、%(image2)sは%(image2_date)sの%(image2_time)sに撮影されました。

en: Unable to finalize the filename for %s
ja: %sのファイル名の終了処理ができませんでした

en: The filename %(destination)s was not fully generated for %(filetype)s %(source)s.
ja: %(filetype)s %(source)sのファイル名%(destination)sが完全には生成されませんでした．

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
ja: %(type)sのメタデータがありません。

en: The following metadata is missing: %s.
ja: 右記のメタデータがありません：%s

en: Date/time conversion failed: %s.
ja: 日時変換に失敗しました：%s

en: Could not extract valid date/time metadata or determine the file modification time.
ja: 有効な日時メタデータを抽出できなかったか，またはファイル修正時間を確定することができませんでした．

en: Filename does not have an extension.
ja: ファイル名に拡張子がありません。

en: Filename does not have a number component.
ja: ファイル名には数字の要素がありません。

en: Error generating component %(component)s. Error: %(error)s
ja: コンポーネント%(component)sの生成時にエラーが発生しました．エラー：%(error)s

en: The download subfolders %(folder)s were only partially generated for %(filetype)s %(source)s.
ja: %(filetype)s %(source)sのダウンロード サブフォルダ%(folder)sは部分的にしか生成されませんでした．

en: There is no data with which to generate the %(subfolder_file)s for %(filename)s. The %(filetype)s was not downloaded.
ja: %(filename)sの%(subfolder_file)sを生成するためのデータがありません．%(filetype)sはダウンロードされませんでした．

en: Unable to create the %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s. The download file was %(source)s in %(device)s. It was not downloaded.
ja: %(folder)sに%(filetype)s %(destination)sを生成できませんでした．ダウンロードファイルは，%(device)s中の%(source)sでしたが，ダウンロードされませんでした．

en: Unable to create the download subfolder %s.
ja: ダウンロード サブフォルダ%sを生成できません．

en: Unable to create the backup subfolder %s.
ja: バックアップ サブフォルダ%sを生成できません．

en: Problems scanning %s
ja: %sを操作中に問題発生

en: Problems copying from %s
ja: %sからのコピー中に問題発生

en: Problems while finalizing filenames and generating subfolders
ja: ファイル名の終了処理とサブフォルダの生成中に問題発生

en: Problems backing up to %s
ja: %sにバックアップ中に問題発生

note: The start and end dates are on a different day Translators: for example, Nov 3 or Dec 31 Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s %(numeric_day)s
ja: %(month)s月%(numeric_day)s日

note: Translators: for example, Nov 3 2015 Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: for example, Nov 2 2015 Translators: for example, Nov 15 2015
en: %(date)s %(year)s
ja: %(year)s年%(date)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s  %(year)s
ja: %(year)s年%(month)s月

note: Translators: for example, Nov 2015 Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s %(year)s
ja: %(year)s年%(month)s月

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
ja: 時間軸を構築するのに用いられる写真・動画間の経過時間

note: Translators: e.g. "45m", which is short for 45 minutes. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the m character.
en: %(minutes)dm
ja: %(minutes)d分

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
ja: 1.5時間

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
ja: %(hours)d時間

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ja: 時間軸は，撮影間の経過時間によって写真や動画をグループ化します．1日もしくは数日内の別の時間帯に撮られた写真や動画を認識するのにお使いください．

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
ja: 下のスライダを使用して，時間軸を構築するのに使用する，各撮影間の経過時間を調整してください．

en: Timeline build pending...
ja: 時間軸の構築を停止中...

en: Timeline is building...
ja: 時間軸を構築中..

en: The Timeline needs to be rebuilt because the file modification time does not match the time a shot was taken for one or more shots.<br><br>The Timeline shows when shots were taken. The time a shot was taken is found in a photo or video's metadata. Reading the metadata is time consuming, so Rapid Photo Downloader avoids reading the metadata while scanning files. Instead it uses the time the file was last modified as a proxy for when the shot was taken. The time a shot was taken is confirmed when generating thumbnails or downloading, which is when the metadata is read.
ja: ファイル修正時刻が，撮影された時刻と一致しないものがあるため，時間軸を再構築する必要があります．<br><br>時間軸は撮影が行われた時を示します．撮影が行われた時刻は，写真や動画のメタデータに存在しています．メタデータを読み込むと時間を消費するため，高速写真ダウンローダは，ファイル走査中はメタデータを読み込みません．その代わりに，撮影時刻の代用としてファイルの最終修正時刻を使用しています．撮影時刻は，メタデータの読み込みが行われるサムネイル生成時やダウンロード時に，照合されます．

en: Toggle synchronizing Timeline and thumbnail scrolling (Ctrl-T)
ja: 時間軸の同期とサムネイルのスクロールを切替(Ctrl-T)

en: Rapid Photo Downloader
ja: 高速写真ダウンローダ

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
ja: <b>ExifToolに問題発生</b><br><br>高速写真ダウンローダは動画と写真からメタデータを取得するのにExifToolを使用します．これがなくても実行可能ですが，導入しておくことが<b>強く</b>推奨されます．

en: Problem with ExifTool
ja: ExifToolに問題

en: <b>The library libmediainfo appears to be missing</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses libmediainfo to get the date and time a video was shot. The program will run without it, but installing it is recommended.
ja: <b>ライブラリ libmediainfo が存在しないようです</b><br><br>Rapid Photo Downloaderは、ビデオが撮られた日時を取得するのに、libmediainfo を用います。これがなくてもプログラムは実行できますが、インストールすることをお勧めします。

en: Problem with libmediainfo
ja: libmediainfoの問題

en: <b>Cannot download from Apple devices</b><br><br>To download from %(device)s, this program requires additional software be installed that interacts with Apple devices.<br><br>Missing applications: %(applications)s<br><br><a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">Learn more</a> about which software to install.
ja: <b>Apple デバイスからダウンロードできませんでした</b><br><br>%(device)sからダウンロードするには、Apple デバイスと交信するための追加ソフトウェアが必要です。<br><br>不足しているアプリ：%(applications)s<br><br>どのソフトウェアをインストールすべきかについて、<a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">詳しく学ぶにはこちら</a>。

en: 
    <p>Rapid Photo Downloader is made for you. You can help improve it by participating in a
    web survey.</p>
    <p>Because this program does not collect analytics, the survey makes a real 
    difference to the program's future.</p>
ja: 
    <p>Rapid Photo Downloader はあなたのために作られています。ウェブサーベイに参加して、改善を手伝うことができます。</p>
    <p>このプログラムは、アナリティクスを収集していないので、このサーベイは、このプログラムにとって、全く違う未来をもたらします。</p>

en: The survey is in English.
ja: サーベイは英語です。

en: Do you want to take the survey?
ja: サーベイに参加しますか？

note: Use custom buttons, thereby avoiding button icons
en: Ask me later
ja: 後で尋ねる

en: Yes
ja: はい

note: Translators: "I already took it" means "I already took the survey"
en: I already took it
ja: 参加済み

note: Translators: "Never ask me about any survey" refers to now and in the future
en: Never ask me about any survey
ja: サーベイについてはもう訊かないで

en: Download
ja: ダウンロード

en: &Refresh...
ja: 更新(&R)...

en: &Preferences
ja: 設定(&P)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Windows &Drives
ja: Windowsドライブ(&D)

en: Error &Reports
ja: エラー報告(&R)

en: Clear Completed Downloads
ja: 終了したダウンロードを削除

en: Get Help Online...
ja: オンラインでヘルプを得る...

en: &Tip of the Day...
ja: 今日の豆知識(&T)

en: Report a Problem...
ja: 問題の報告...

en: Make a Donation...
ja: 寄付をする...

en: Translate this Application...
ja: このアプリケーションを翻訳...

en: &About...
ja: このソフトウェアについて(&A)...

en: Timeline
ja: 時間軸

en: Destination
ja: ダウンロード先

en: Rename
ja: 名称変更

en: Back Up
ja: バックアップ

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
ja: このコンピュータに接続しているデバイスをダウンロードソースとして使用するかどうかを切り替えます

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
ja: このコンピュータ上のフォルダをダウンロードソースとして使用するかどうかを切り替えます

en: This Computer
ja: このコンピュータ

en: Select a source folder
ja: ソースフォルダを選択してください

en: All
ja: 全て

en: New
ja: 新規

en: Show:
ja: 表示:

en: Modification Time
ja: 修正日時

en: Checked State
ja: チェック状態

en: File Type
ja: ファイル型

en: Device
ja: デバイス

en: Sort:
ja: 整序:

en: Select All:
ja: すべてを選択:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
ja: %(files)sをダウンロード

en: Resume Download
ja: ダウンロード再開

en: Pause
ja: 一時停止

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
ja: 高速写真ダウンローダの問題を報告いただきありがとうございます

en: <b>Changing This Computer source path</b><br><br>Do you really want to change the source path to %(new_path)s?<br><br>You are currently downloading from %(source_path)s.<br><br>If you do change the path, the current download from This Computer will be cancelled.
ja: <b>このコンピュータのソースパスを変更</b><br><br>ソースパスを本当に%(new_path)sに変更しますか？<br><br>現在，%(source_path)sからダウンロードを実行中です．<br><br>パスを変更すると，現在実行中のこのコンピュータへのダウンロードは取り消されます．

en: photo
ja: 写真

en: video
ja: 動画

en: You cannot change the download destination while downloading.
ja: ダウンロード中にダウンロード先を変更することはできません．

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
ja: <b>ダウンロード先の確認</b><br><br>%(file_type)sのダウンロード先を%(path)sに設定してよろしいですか？

en: 
    <b>Downloading all files</b><br><br>
    A download always includes all files that are marked for download,
    including those that are not currently displayed because the Timeline
    is being used or because only new files are being shown.<br><br>
    Do you want to proceed with the download?
ja: 
    <b>全ファイルをダウンロードしています</b><br><br>
    ダウンロードには，ダウンロード用にチェックした全ファイルが常に含
    まれます．これには，時間軸が使用されていたり新規ファイルのみが表
    示対象となっているため，現在表示されていないファイルも含まれます．<br><br>
    ダウンロードを開始しますか？

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
ja: 下記のダウンロードフォルダは無効です:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
ja: 下記のダウンロードフォルダは無効です:
    %s

en: Download Failure
ja: ダウンロードエラー

en: The download cannot proceed.
ja: ダウンロードを進めることができません．

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
ja: バックアップ場所がないので，写真と動画はバックアップされません．これに関わらずダウンロードを開始しますか？

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
ja: %(filetype)sをバックアップするバックアップデバイスがありません．これに関わらずダウンロードを開始しますか？

en: photos
ja: 写真

en: videos
ja: 動画

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
ja: <b>写真・動画バックアップ先が存在しないか書き込みができません．</b><br><br>これに関わらずダウンロードを開始しますか？

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
ja: <b>%(filetype)sのバックアップ先が存在しないか書き込みができません．</b><br><br>これに関わらずダウンロードを開始しますか？

en: Backup problem
ja: バックアップに障害

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
ja: %(downloading_from)s — あと%(time_left)s（%(speed)s）

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
ja: %(noFiles)s個の%(filetypes)sがダウンロードされました

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
ja: %(noFiles)s個の%(filetypes)sがダウンロードに失敗しました

en: warnings
ja: 警告

en: All downloads complete
ja: 全ダウンロード完了

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
ja: %(filetype)sがダウンロードされました

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
ja: %(filetype)sのダウンロードに失敗しました

en: 1 failure
ja: 1エラー

en: %d failures
ja: %dエラー

en: 1 warning
ja: 1警告

en: %d warnings
ja: %d警告

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
ja: %(devices)sから%(no_files_and_types)sをダウンロードしました

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
ja: %(devices)sから%(no_files_and_types)sをダウンロードしました — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
ja: ファイルはダウンロードされませんでした — %(failures)s

en: No files downloaded
ja: ファイルはダウンロードされませんでした

en: Program preferences are invalid
ja: プログラム設定が無効です

en: <b>All files on the %(camera)s are inaccessible</b>.<br><br>It may be locked or not configured for file transfers using USB. You can unlock it and try again.<br><br>On some models you also need to change the setting to allow the use of USB for <i>File Transfer</i>.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
ja: <b>%(camera)s 上の全ファイルにアクセスできません。</b><br><br>ロックされているか、USBを使用したファイル転送用に設定されていないかもしれません。ロック解除をして再試行してください。<br><br>モデルによっては、USB<b>ファイル転送</b>ができる設定に変更する必要もあります。<br><br>詳細については、<a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">カメラからダウンロードするには</a>および<a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">電話からのダウンロードを有効にするには</a>を参照してください。. <br><br>あるいは %(camera)s を無視することもできます。

en: <b>The %(camera)s appears to be in use by another application.</b><br><br>Rapid Photo Downloader cannnot access a phone or camera that is being used by another program like a file manager.<br><br>If the device is mounted in your file manager, you must first &quot;eject&quot; it from the other program while keeping the %(camera)s plugged in.<br><br>If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
ja: <b>%(camera)s は他のアプリケーションによって使用されているようです。</b><br><br>Rapid Photo Downloaderは、ファイルマネージャー等、他のプログラムが使用中の電話やカメラにアクセスすることはできません。<br><br>もしデバイスが、ファイルマネージャーでマウントされているならば、%(camera)s を繋げたまま、ファイルマネージャーから&quot;取り出し&quot;をおこなってください。<br><br>それがうまくいかなければ、%(camera)s をコンピューターから外して再度接続してください。<br><br>詳細については、<a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">カメラからダウンロードするには</a>および<a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">電話からのダウンロードを有効にするには</a>を参照してください。. <br><br>あるいは %(camera)s を無視することもできます。

en: Enable access to the iOS Device
ja: iOSデバイスへのアクセスを有効にする

en: &Try Again
ja: 再試行(&T)

en: &Ignore This Device
ja: このデバイスは無視(&I)

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
ja: すみません，%sを走査中に予期しない問題が発生しました．

en: Unfortunately you cannot download from this device.
ja: 残念ながら，このデバイスからはダウンロードできません．

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
ja: この問題の回避策としては，カードリーダを使用して，カメラのメモリカードからダウンロードすることが考えられます．

en: Device scan failed
ja: デバイス走査失敗

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
ja: <b>%(camera)sをアンマウントできないので，走査できません．</b><br><br>（ファイルブラウザ等）これを使用している他のアプリケーションを終了して，再試行してください．それでもうまくいかない場合は，%(camera)sをコンピューターから外して再度差し込んでください．

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
ja: <b>%(camera)sをアンマウントできないのでダウンロードを開始できません．</b><br><br>（ファイルブラウザ等）これを使用している他のアプリケーションを終了して，再試行してください．それでもうまくいかない場合は，%(camera)sをコンピューターから外してから再度差し込み，ダウンロードしたいファイルを選択してください．

en: Completed Downloads Present
ja: 完了したダウンロードがあります

en: %s whose download have completed are displayed.
ja: ダウンロードが完了した%sが表示されます．

en: Do you want to clear the completed downloads?
ja: 完了したダウンロードを消去しますか？

en: Completed Download Present
ja: 完了したダウンロードがあります

en: %s whose download has completed is displayed.
ja: ダウンロードが完了した%sが表示されます．

en: Do you want to clear the completed download?
ja: 完了したダウンロードを消去しますか？

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
ja: 写真と動画をデバイス<i>%(device)s</i>からダウンロードしますか？

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
ja: <b>このプログラムの実行中はつねに%sを無視しますか？</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
ja: 同じモデル名のカメラ・携帯・タブレットはすべて無視されます．

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
ja: <b>このプログラムの実行中はつねにデバイス%sを無視しますか？</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
ja: 同じ名前のデバイスは全て無視されます．

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
ja: このコンピュータの%(location)sからダウンロードしています．

en: Do you really want to download from here?<br><br>On some systems, scanning this location can take a very long time.
ja: 本当にここからダウンロードしますか？<br><br>システムによっては，この場所の走査には非常に永くの時間がかかります．

en: Generating thumbnails for %s
ja: %sのサムネイルを生成しています

en: Scanning %s
ja: %sを走査中

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
ja: %(available files)s中%(number)sがダウンロード用にチェックされました（%(hidden)s非表示）

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
ja: %(available files)s中%(number)sがダウンロード用にチェックされました

en: Show version numbers of program and its libraries and exit.
ja: プログラムとライブラリのバージョン番号を表示して終了します。

en: Display program information when run from the command line.
ja: コマンドラインから実行する際，プログラム情報を表示します．

en: Display debugging information when run from the command line.
ja: コマンドラインから実行する際，デバッグ情報を表示します．

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
ja: プログラムが認識する写真と動画のファイル拡張子を一覧表示して終了します．

en: Turn on or off the the renaming of photos.
ja: 写真の名称変更を入切します．

en: Turn on or off the the renaming of videos.
ja: ビデオの改名を有効もしくは無効にする。

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
ja: ダウンロード元デバイスの自動検出を入切します．

en: Turn on or off downloading from this computer.
ja: このコンピュータからダウンロードするか切り替えます

en: PATH
ja: パス

en: The PATH on this computer from which to download.
ja: このコンピュータのダウンロード元のPATH

en: The PATH where photos will be downloaded to.
ja: 写真をダウンロードするパス．

en: The PATH where videos will be downloaded to.
ja: 動画をダウンロードするパス．

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
ja: ダウンロード中の写真・動画のバックアップを入切します．

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
ja: バックアップデバイスの自動検出を入切します．

en: FOLDER
ja: フォルダ

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected photo backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing photos up to, create a folder on it with this name.
ja: 自動検出された写真バックアップデバイスで，バックアップを保存するフォルダで，フォルダ名はデバイスがバックアップ用かどうかを認識するのに用いられます．写真バックアップ用に使いたいデバイスには，すべてこの名前のフォルダを作ってください．

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected video backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up videos to, create a folder on it with this name.
ja: 自動検出された動画バックアップデバイス上にバックアップを保存するフォルダです．このフォルダ名のあるなしでデバイスがバックアップ用であるか否かを判定します．ビデオをバックアップしたいデバイスには，全てこの名前のフォルダを作成してください．

en: The PATH where photos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
ja: バックアップデバイスの自動検出が切のとき，写真をバックアップするパスです．

en: The PATH where videos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
ja: バックアップデバイスの自動検出が切のとき，動画をバックアップするパスです．

en: Ignore photos with the following extensions: %s
ja: 無視する写真の拡張子：%s

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
ja: プログラムが起動してすぐのダウンロードの開始を入切

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
ja: デバイスの挿入と同時にダウンロードを開始するか否かを設定．

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
ja: 高速写真ダウンローダのサムネイルキャッシュの使用を入切．これを切にしても既存のキャッシュの内容は削除されません．

en: Delete all thumbnails in the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache, and exit.
ja: 高速写真ダウンローダのサムネイルキャッシュ中の全サムネイルを削除して終了します．

en: Forget which files have been previously downloaded, and exit.
ja: 以前にダウンロードされたファイルを忘却して終了します．

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
ja: 古いバージョンのプログラムから設定をインポートして終了します．コマンドラインプログラムのgconftool-2が必要です．

en: Reset all program settings to their default values, delete all thumbnails in the Thumbnail cache, forget which files have been previously downloaded, and exit.
ja: プログラム設定を全て既定値にリセットして，サムネイルキャッシュ中の全サムネイルを削除し，以前にダウンロードされたファイルを忘却して，終了します．

en: Include gphoto2 debugging information in log files.
ja: ログファイルにgphoto2デバッグ情報を含めます．

en: Print information to the terminal about attached cameras and exit.
ja: 接続されているカメラの情報を端末に表示して終了します．

en: Use the system Qt theme instead of the built-in theme
ja: 組み込みテーマではなくQtのシステムテーマを使用する

en: Run this program in wayland or regular X11
ja: このプログラムをwaylandまたは通常のX11で実行する

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
ja: 古いバージョンの高速写真ダウンローダから設定を読み込むには，gconftool-2というプログラムを導入する必要があります．

en: No prior program preferences detected: exiting.
ja: 古いプログラム設定は検出されませんでした。終了します。

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
ja: 高速写真ダウンローダ%(version)sから設定を読み込みます

en: Do you want to copy the stored sequence number, which has the value %d?
ja: 保存されている連番（値：%d）をコピーしますか？

en: Program aborting.
ja: プログラムを終了します．

en: Never run this program as the sudo / root user.
ja: sudo / rootユーザーではこのプログラムを決して実行しないでください

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
ja: 高速写真ダウンローダを実行するには，ExifToolを導入しなくてはなりません．

en: Rapid Photo Downloader is installed in multiple locations.
    
    Uninstall all copies except the version you want to run.
ja: 高速写真ダウンローダは，複数の場所にインストールされています．
    
    実行したいバージョンを除き，全コピーをアンインストールしてください．

en: When specifying a path on the command line, do not also specify an
    option for device auto detection or a path on "This Computer".
ja: コマンドライン上にパスを指定する際，デバイス自動検出のオプションを同時に指定したり，
    「このコンピュータ」のパスを指定したりしないでください．

en: All settings and caches have been reset.
ja: 全ての設定とキャッシュがリセットされました。

en: Thumbnail Cache has been reset.
ja: サムネールキャッシュがリセットされました。

en: Remembered files have been forgotten.
ja: 記憶していたファイルを忘却しました。

en: &Remember this choice
ja: この選択を記憶させる(&R)

en: &Don't ask me about this again
ja: これについては再度尋ねない(&D)

en: &Don't warn me about this again
ja: これについては今後警告しない(&D)

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
ja: 不備のあるプログラムライブラリについては，今後警告しない(&D)

en: subfolder and filename
ja: サブフォルダ及びファイル名

en: filename
ja: ファイル名

en: subfolder
ja: サブフォルダ

en: A counter for how many downloads occur on each day
ja: 各日に行われたダウンロードのカウンタ

en: Downloads today:
ja: 本日のダウンロード

en: A counter that is remembered each time the program is run
ja: プログラムが実行された回数を記憶するカウンタ

en: Stored number:
ja: 保管番号：

en: The time at which the <i>Downloads today</i> sequence number should be reset
ja: <i>本日のダウンロード</i>の連番がリセットされる時間

en: Day start:
ja: 開始日：

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
ja: RAWとJPEGを同期

en: Synchronize sequence numbers for matching RAW and JPEG pairs.
    
    See the online documentation for more details.
ja: 対応するRAWおよびJPEGの組について，連番を同期します．
    
    詳細については，オンライン説明書を参照してください．

en: Sequence Numbers
ja: 連番

en: Strip incompatible characters
ja: 互換性のない文字を削除

en: Whether photo, video and folder names should have any characters removed that are not allowed by other operating systems
ja: 他のオペレーティングシステムでは許されていない文字を，すべて写真・動画・フォルダ名から削除するか否か

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Photo Renaming
ja: 写真の名称変更

en: Video Renaming
ja: 動画の名称変更

en: Renaming Options
ja: 名称変更のオプション

en: photos and videos
ja: 写真と動画

en: photos or videos
ja: 写真または動画

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(number)s %(filetypes)s
ja: %(number)s個の%(filetypes)s

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
ja: 動画

en: 1 Video
ja: 1動画

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
ja: 写真

en: 1 Photo
ja: 1写真

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
ja: %(camera)s上の%(path)s

en: Photo
ja: 写真

en: Video
ja: 動画

en: File system root
ja: ファイルシステム ルート

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
ja: ピクチャ

en: Sorry, the password was incorrect.
ja: 残念ながら、パスワードが違います。

note: Translators: here %s refers to the username (you must keep %s or the program will crash). This is what it looks like: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: To perform administrative tasks, enter the password for %s.
ja: 管理者のタスクを行うためには、%sのパスワードを入力してください。

en: Password:
ja: パスワード：

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
ja: %(date_time)s（%(human_readable)s）に取得

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
ja: %(date_time)s（%(human_readable)s）に修正されました

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(date_time)s (%(human_readable)s)
ja: %(date_time)s（%(human_readable)s）

en: Memory cards: %s
ja: メモリーカード：%s

en: Memory card: %s
ja: メモリーカード：%s

en: Downloaded as:
ja: ダウンロード結果：

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
ja: <br><br>前回ダウンロード：<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: <br><br><i>Manually set as previously downloaded on %(date)s</i>
ja: <br><br><em>%(date)s にダウンロード済と手動で設定する</em>

en: Copy Path
ja: パスをコピー

en: Mark File as Downloaded
ja: ファイルをダウンロード済として標識する

en: Mark Files as Downloaded
ja: 各ファイルをダウンロード済として標識する

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
ja: %(first_item)s と %(last_item)s

en: one
ja: 1

en: two
ja: 2

en: three
ja: 3

en: four
ja: 4

en: five
ja: 5

en: six
ja: 6

en: seven
ja: 7

en: eight
ja: 8

en: nine
ja: 9

en: ten
ja: 10

en: eleven
ja: 11

en: twelve
ja: 12

en: thirteen
ja: 13

en: fourteen
ja: 14

en: fifteen
ja: 15

en: sixteen
ja: 16

en: seventeen
ja: 17

en: eighteen
ja: 18

en: ninenteen
ja: 19

en: twenty
ja: 20

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Cancel
ja: 中止(&C)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Restore Defaults
ja: 標準に戻す

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &No
ja: いいえ(&N)

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog-do-mount.png Please keep the html tags <tt> and </tt>
en: Create directory <tt>%(path)s</tt>
ja: ディレクトリ <tt>%(path)s</tt> を作成します

en: Mount drive <tt>%(drive)s:</tt> at <tt>%(path)s</tt>
ja: ドライブ <tt>%(drive)s:</tt> を <tt>%(path)s</tt> にマウント

en: Unmount drive <tt>%(drive)s:</tt> from <tt>%(path)s</tt>
ja: ドライブ <tt>%(drive)s:</tt> を <tt>%(path)s</tt> からアンマウント

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be mounted. This screenshot shows only one drive, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drives %s
ja: ドライブ %s をマウント

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be mounted. This screenshot illustrates: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drive %s
ja: ドライブ %s をマウント

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be unmounted. This screenshot shows only one drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drives %s
ja: ドライブ %s をアンマウント

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be unmounted. This screenshot shows a drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drive %s
ja: ドライブ %s をアンマウント

en: Sorry, an error occurred when mounting drives %s
ja: 申し訳ありませんが、ドライブ %s をマウントする際、エラーが発生しました

en: Sorry, an error occurred when unmounting drives %s
ja: 申し訳ありませんが、ドライブ %s をアンマウントする際、エラーが発生しました

en: Sorry, an error occurred when mounting drive %s
ja: 申し訳ありませんが、ドライブ %s をマウントする際、エラーが発生しました

en: Sorry, an error occurred when unmounting drive %s
ja: 申し訳ありませんが、ドライブ %s をアンマウントする際、エラーが発生しました

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Windows Drives
ja: Windowsドライブ

en: Enable automatic mounting of Windows drives
ja: Windowsドライブの自動マウントを有効にする

en: Automatically mount all Windows drives
ja: Windowsドライブを全て自動的にマウントする

en: Only automatically mount Windows drives that are configured below
ja: 以下で設定されているWindowsドライブのみ自動マウント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: User Mounted
ja: ユーザーによるマウント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: System Mounted
ja: システムによるマウント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Drive
ja: ドライブ

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Mount Point
ja: マウントポイント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Mount
ja: 自動マウント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Unmount at Exit
ja: 終了時に自動アンマウント

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Pending Operations:
ja: 保留中の操作：

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: &Apply Pending Operations
ja: 保留中の操作を適用(&A)

note: Translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount a single drive
en: Do you want to mount drive %s?
ja: ドライブ %s をマウントしますか？

note: translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount two or more drives
en: Do you want to mount drives %s?
ja: ドライブ %s をマウントしますか？

note: Translators: this is the name Windows uses for a removable drive, like a USB drive
en: Removable Drive
ja: 取り外し可能ドライブ

note: Translators: this is the name Windows uses for a drive that is normally part of the computer, like an internal hard drive (although for some reason some USB drives are classified by Windows as local drives)
en: Local Drive
ja: ローカルドライブ

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
ja: カメラなどのデバイスから写真・動画をダウンロードしたり，名称変更したりバックアップしたりします．

en: Rapid Photo Downloader imports photos and videos from cameras, phones, memory cards and other devices at high speed. It can be configured to rename photos and videos with meaningful filenames you specify. It can also back up photos and videos as they are downloaded. It downloads from and backs up to multiple devices simultaneously.
ja: 高速写真ダウンローダは，カメラや携帯，メモリカードなどのデバイスから，高速で写真や動画を取り込みます．写真や動画は，指定した意味ある名前に変更されるように設定することができます．ダウンロード中に写真・動画をバックアップすることも可能です．複数のデバイスからダウンロードするのと並行してバックアップも行うことができます．

en: Unique to Rapid Photo Downloader is its Timeline, which groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ja: 高速写真ダウンローダに特徴的なものとして時間軸があります．これは，撮影間の経過時間によって写真や動画をグループ化するものです．1日もしくは数日内の別の時間帯に撮られた写真や動画を認識するのにお使いください．

en: Written by a photographer for professional and amateur photographers, Rapid Photo Downloader is easy to configure and use. Program preferences are configured without the need for complicated codes. Common tasks can be automated, such as unmounting a memory card when the download is complete.
ja: 高速写真ダウンローダは，プロ・アマ写真家用に写真家が作成してあるので，簡単に設定を行って使用することができます．プログラムの設定は，複雑なコードを書くことなく行うことができます．ダウンロード完了後のメモリのアンマウントなど，よく行われるタスクは自動化されています．

en: The main window
ja: メインウィンドウ

en: Renaming
ja: 名前を変更しています

en: Photo Downloader
ja: 写真ダウンローダ

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
ja: 写真;ダウンロード;インポート;動画;ビデオ;RAW;カメラ;電話;スマホ;取得;バックアップ;メモリ;カード;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
ja: 写真と動画を高速写真ダウンローダでダウンロードする
