rapid - en to nb translation catalogue (569 entries)

en: Credits
nb: Medvirkende

en: Translators
nb: Oversettere

en: Backups are not configured
nb: Sikkerhetskopiering er ikke konfigurert

en: No backup devices detected
nb: Fant ingen enheter for sikkerhetskopiering

en: Valid backup locations not yet specified
nb: Ingen gyldige steder for sikkerhetskopier er angitt

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
nb: Du kan ta sikkerhetskopi av bilder og videoer til flere steder etter hvert som de lastes ned, f.eks. til eksterne harddisker.

en: Back up photos and videos when downloading
nb: Ta sikkerhetskopi av bilder og video ved nedlasting

en: Automatically detect backup devices
nb: Oppdag enheter for sikkerhetskopiering automatisk

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
nb: Angi mappen hvor sikkerhetskopier skal lagres på enheten.<br>br><i>Merk: Tilstedeværelsen av en mappe med dette navnet avgjør om enheten skal brukes til sikkerhetskopieringer. For hver enhet du vil sikkerhetskopiere til lager du en mappe med et av disse mappenavnene. Ved å legge til begge mappene kan samme enheten brukes til å sikkerhetskopiere både bilder og videoer.</i>

en: Photo folder name:
nb: Navn på bildemappen:

en: Video folder name:
nb: Navn på videomappen:

en: Example:
nb: Eksempel:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
nb: Om du skrur av automatisk oppdaging, må du angi plasseringer for sikkerhetskopier.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
nb: Skkerhetskopier bilder til:

en: Select Photo Backup Location
nb: Velg sted for sikkerhetskopi av bilder

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
nb: Skkerhetskopier videoer til:

en: Select Video Backup Location
nb: Velg sted for sikkerhetskopi av videoer

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
nb: lagringsenhet1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
nb: lagringsenhet2

en: Projected Backup Storage Use
nb: Anslått lagringsbruk for sikkerhetskopiering

en: Backup Options
nb: Alternativer for sikkerhetskopiering

en: audio
nb: lyd

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
nb: %(no_photos)s Bilder

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
nb: %(no_videos)s Videoer

en: Used
nb: Brukt

en: Excess
nb: Overflødig

en: Device size unknown
nb: Ukjent enhetsstørrelse

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
nb: Ingen ledig plass på %(size_total)s enhet

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
nb: %(size_free)s ledig av %(size_total)s

en: Photos
nb: Bilder

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
nb: Videoklipp

en: Projected storage use after download
nb: Anslått lagringsbruk etter nedlasting

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Folder does not exist
nb: Mappen eksisterer ikke

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
nb: Tilpasset …

en: Configure photo subfolder creation
nb: Konfigurer oppretting av bildeundermapper

en: Configure video subfolder creation
nb: Konfigurer oppretting av videoundermapper

en: Select a destination folder
nb: Velg en destinasjonsmappe

en: Probing device...
nb: Undersøker enhet ...

en: Temporarily ignore this device
nb: Ignorer denne enheten midlertidig

en: Permanently ignore this device
nb: Ignorer denne enheten permanent

en: Rescan
nb: Skann på nytt

en: Other
nb: Annet

en: Cameras
nb: Kameraer

en: Devices
nb: Enheter

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
nb: Laster ned fra %(device_names)s

en: Select Source
nb: Velg kilde

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
nb: %(no_cameras)s kameraer

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
nb: %(no_devices)s enheter

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
nb: Klikk i avkryssingsboksen for en fil for å merke eller avmerke den for nedlasting.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
nb: Filer som allerede er lastet ned, blir husket. Du kan fortsatt markere tidligere nedlastede filer for å laste dem ned igjen, men de er ikke merket som standard, og deres miniatyrbilder er dimmet slik at du kan skille dem fra filer som ennå ikke er lastet ned.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
nb: Hvis mer enn en fil er valgt, vil de alle få merket til filen hvis avkryssingsboks ble klikket, uavhengig av om de tidligere hadde et merke eller ikke.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
nb: Klikk i avkryssingsruten for en enhet for å raskt merke eller avmerke alle dens filer for nedlasting.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
nb: Etter en nedlasting vil et ikon erstatte avkryssingsboksen for miniatyrbildet. Ikonets farge indikerer om nedlastingen var vellykket (grønn), om det var et problem ved navngiving (gul/oransje), eller mislyktes (rød).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
nb: Om det oppstår problemer vil et rødt ikon vises nederst i vinduet som indikerer hvor mange feilmeldinger som finnes. Klikk på ikonet for å åpne vinduet for feilmeldinger.

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
nb: Feilmeldingsvinduet viser eventuelle problemer som oppstod før, under, eller etter nedlastingen. En oransje trekant representerer en advarsel, en rød sirkel indikerer en feil, og en svart sirkel indikerer mer alvorlige feil. Du kan klikke på lenkene for å åpne filen eller enheten i filbehandleren. Du kan også søke i rapportene ved å bruke søkefeltet nede til venstre i feilmeldingsvinduet.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
nb: Du kan laste ned fra flere kameraer, smarttelefoner, minnekort og harddisker samtidig&mdash;så mange enheter som datamaskinen kan håndtere på en gang.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
nb: <b>Tidslinjen</b> grupperer bilder og videoer basert på hvor mye tid som er gått mellom påfølgende bilder og videoer. Bruk den for å finne bilder og videoer tatt på ulike perioder i løpet av samme dag eller over flere dager.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
nb: <p>I illustrasjonen ovenfor er den første raden i tidslinjen svart fordi alle filene på denne datoen har blitt lastet ned tidligere.</p><p>Tidslinjens glidebryter justerer tidsrommet mellom bildene som brukes for å lage tidslinjen:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
nb: For å vise bilder og videoer innenfor et bestemt tidsrom, bruk musen (alternativt i kombinasjon med tastene <tt>Shift</tt> eller <tt>Ctrl</tt>) for å velge tidsintervaller. Når et tidsrom er valgt vil tidslinjeknappen til venstre i hovedvinduet bli uthevet.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
nb: En nedlasting inneholder alltid alle filer som er merket for nedlasting, inkludert de som ikke vises for øyeblikket fordi tidslinjen er i bruk.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
nb: Du kan skjule eller vise nedlastingskildene ved å klikke på navnet på enheten du laster ned fra øverst til venstre i programvinduet.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
nb: Miniatyrbilder kan sorteres på en rekke kriterier:<ol><li><b>Endringstidspunkt:</b> når tid filen sist var endret, i henhold til dens metadata (om tilgjengelig) eller i henhold til filsystemet (as a fallback).</li><li><b>Merkestatus:</b> hvorvidt filen er merket for nedlasting.</li><li><b>Filnavn:</b> hele filnavnet, inkludert filtype.</li><li><b>Filformat:</b> filens format. Du kan bruke dette til å for eksempel gruppere jpeg og raw bilder.</li><li><b>Filtype:</b> bilde eller video.</li><li><b>Enhet:</b> navn på enheten bildene og videoene lastes ned fra.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
nb: En av de mest nyttige funksjonene i Rapid Photo Downloader er muligheten til å automatisk generere nedlastingsundermapper og å endre filnavn under nedlasting, ved å bruke en organisering som passer deg.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
nb: Automatiske genererte nedlastingsundermapper kan inneholde ytterligere automatisk genererte undermapper om nødvendig. En vanlig organisering er å lage en årsundermappe og deretter en serie undermapper med år-måned-dag under denne.

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
nb: Nedlastingsundermappers navn generes vanligvis ved hjelp av noen eller alle følgende elementer:<ol><li><b>Metadata</b>, inkluderer veldig ofte datoen for når bildet eller videoen var tatt, men kan også inkludere kameraets modellnavn og serienummer, eller filtype som f.eks. JPG eller CR2.</li><li>Et <b>oppdragsnavn</b>, som er valgfri tekst du angir ved nedlasting, for eksempel navnet på et sted eller en begivenhet.</li><li><b>Tekst</b> som du vil at skal vises hver gang, f.eks. en bindestrek eller et mellomrom.</li></ol> Ved å navngi undermapper med år, etterfulgt av måned og dag i numerisk format er det enkelt å sortere dem i en filbehandler, derfor er dette standardvalget:

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
nb: For å lage nedlastingsundermapper automatisk når du laster ned, kan du bruke et av de innebygde forvalgene i Rapid Photo Downloader, eller lage et tilpasset forvalg. Klikk på tannhjulet for å få frem en nedfellsmeny:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
nb: Denne illustrasjonen viser et tilpasset forvalg kalt «My custom preset».

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
nb: Les mer om alle måtene du kan generere navn på undermapper og filer i vår <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online dokumentasjon</a>.

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
nb: Hintene vil variere avhengig av konteksten, for eksempel når musepekeren holdes over en knapp.

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
nb: Panelet <b>Endre navn</b> lar deg konfigurere endring av filnavn. For å gi nytt navn til filene dine, kan du velge blant eksisterende forvalg for endring av navn eller lage ditt eget forvalg.

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
nb: Du kan ta sikkerhetskopi av bilder og videoer til flere steder etter hvert som de lastes ned, f.eks. til eksterne harddisker.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
nb: Du kan også importere programinnstillinger fra den eldre 0.4-versjonen.

en: Tip of the Day
nb: Dagens tips

en: Did you know...?
nb: Visste du at... ?

en: Show tips on startup
nb: Vis tips ved oppstart

en: &Next
nb: &Neste

en: &Previous
nb: &Forrige

en: MB/sec
nb: MB/sek

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
nb: Et par sekunder

en: 1 second
nb: 1 sekund

en: %d seconds
nb: %d sekunder

en: 1 minute
nb: 1 minutt

en: %d minutes
nb: %d minutter

en: 1 hour
nb: 1 time

en: %d hours
nb: %d timer

en: 1 day
nb: 1 dag

en: %d days
nb: %d dager

en: 1 minute, 1 second
nb: 1 minutt, 1 sekund

en: 1 minute, %d seconds
nb: 1 minutt, %d sekunder

en: %d minutes, 1 second
nb: %d minutter, 1 sekund

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
nb: %(minutes)d minutter, %(seconds)d sekunder

en: 1 hour, 1 minute
nb: 1 time, 1 minutt

en: 1 hour, %d minutes
nb: 1 time, %d minutter

en: %d hours, 1 minute
nb: %d timer, 1 minutt

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
nb: %(hours)d timer, %(minutes)d minutter

en: 1 day, 1 hour
nb: 1 dag, 1 time

en: 1 day, %d hours
nb: 1 dag, %d timer

en: %d days, 1 hour
nb: %d dager, 1 time

en: %(days)d days, %(hours)d hours
nb: %(days)d dager, %(hours)d timer

en: Find
nb: Finn

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
nb: Feilmeldinger - Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
nb: Finn i rapporter

en: Find the previous occurrence of the phrase
nb: Finn den forrige forekomsten av uttrykket

en: Find the next occurrence of the phrase
nb: Finn den neste forekomsten av uttrykket

en: &Highlight All
nb: &Utheve alt

en: Highlight all occurrences of the phrase
nb: Utheve alle forekomstene av uttrykket

en: Search with case sensitivity
nb: Skill mellom store/små bokstaver

en: &Whole Words
nb: &Hele ord

en: Search whole words only
nb: Søk kun etter hele ord

en: %s of %s matches
nb: %s av %s treff

en: Clear
nb: Fjern

en: Phrase not found
nb: Fant ikke uttrykket

en: Search pending...
nb: Søk i gang …

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
nb: Antall nye oppføringer lagt til i feilmeldingsvinduet siden det sist ble åpnet. Klikk for å åpne feilmeldinger.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
nb: Problem i Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
nb: Det oppstod en feil i Rapid Photo Downloader

en: Open in File Browser...
nb: Åpne i filbehandler ...

en: File System
nb: Filsystem

en: Other...
nb: Andre …

en: %s (location does not exist)
nb: %s (plasseringen finnes ikke)

en: Date time
nb: Dato tid

en: Text
nb: Tekst

en: Filename
nb: Filnavn

en: Sequences
nb: Sekvenser

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
nb: Oppdragsnavn

en: Image date
nb: Bildedato

en: Video date
nb: Video dato

en: Today
nb: I dag

en: Yesterday
nb: I går

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
nb: Nedlastet

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
nb: Filnavn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
nb: Filtype

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
nb: Bildenummer

en: Video number
nb: Videonummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
nb: Blender

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
nb: Eksponeringstid

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
nb: Brennvidde

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
nb: Kameraprodusent

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
nb: Kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
nb: Forkortet kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
nb: Forkortet kameramodell med prefiks

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
nb: Serienummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
nb: Eksponeringsteller

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
nb: Filnummer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
nb: Bare mappe

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
nb: Mappe og fil

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
nb: Eiernavn

en: Codec
nb: Kodek

en: Width
nb: Bredde

en: Height
nb: Høyde

en: Length
nb: Lengde

en: Frames Per Second
nb: Bilder per sekund

en: Artist
nb: Kunstner

en: Copyright
nb: Opphavsrett

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
nb: Nedlastinger i dag

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
nb: Øktnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
nb: Undermappe nummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
nb: Antall lagrede

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
nb: Sekvensbokstav

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
nb: Alle tall

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
nb: Siste tall

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
nb: Siste 2 tall

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
nb: Siste 3 tall

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
nb: Siste 4 tall

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
nb: Som opprinnelig

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
nb: STORE BOKSTAVER

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
nb: små bokstaver

en: One digit
nb: Ett tall

en: Two digits
nb: To tall

en: Three digits
nb: Tre tall

en: Four digits
nb: Fire tall

en: Five digits
nb: Fem Tall

en: Six digits
nb: Seks tall

en: Seven digits
nb: Syv tall

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
nb: Delsekunder

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
nb: ÅÅÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
nb: ÅÅÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
nb: ÅÅÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
nb: ÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
nb: ÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
nb: ÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
nb: MMDDÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
nb: MMDDÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
nb: DDMMÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
nb: DDMMÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
nb: ÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
nb: Måned (full)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
nb: Måned (kort)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
nb: TTMMSS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
nb: TTMM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
nb: TT-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
nb: TT-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
nb: TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
nb: MM (minutter)

en: Date
nb: Dato

en: Date (hyphens)
nb: Dato (bindestreker)

en: Date (underscores)
nb: Dato (understreker)

en: Date and Job Code
nb: Dato og oppdragsnavn

en: YYYYMM_Job Code
nb: ÅÅÅÅMM_Oppdragsnavn

en: Date and Job Code Subfolder
nb: Dato og oppdragsnavn (undermappe)

en: YYYYMM
nb: ÅÅÅÅMM

en: Job Code
nb: Oppdragsnavn

en: Original Filename
nb: Opprinnelig filnavn

en: Date-Time and Downloads today
nb: Dato-tid og nedlastinger i dag

en: YYYYMMDD-HHMM-1
nb: ÅÅÅÅMMDD-TTMM-1

en: Date and Downloads today
nb: Dato og nedlastinger i dag

en: YYYYMMDD-1
nb: ÅÅÅÅMMDD-1

en: Date-Time and Image number
nb: Dato-Tid og bildenummer

en: YYYYMMDD-1234
nb: ÅÅMMDD-1234

en: Date-Time and Job Code
nb: Dato-Tid og oppdragsnavn

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
nb: ÅÅÅÅMMDD-TTMM-Oppdragsnavn-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
nb: ÅÅÅÅMMDD-Oppdragsnavn-1

en: Date-Time and Video number
nb: Dato-Tid og videonummer

en: YYYYMMDD_1234
nb: ÅÅÅÅMMDD_1234

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
nb: ÅÅÅÅMM-TTMM-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
nb: Angi et nytt oppdragsnavn, eller velg et du har brukt tidligere

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
nb: Oppdragsnavnet vil bli brukt på %s som ennå ikke har et oppdragsnavn.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
nb: Oppdragsnavnet vil bli brukt på %s som ennå ikke har et oppdragsnavn.

en: Apply Job Code to Download
nb: Bruk oppdragsnavn på nedlastingen

en: Enter a new Job Code
nb: Angi et nytt oppdragnavn

en: The new Job Code will be applied to %s.
nb: Det nye oppdragsnavnet vil bli brukt på %s.

en: New Job Code
nb: Nytt oppdragsnavn

en: &Job Code:
nb: &Oppdragsnavn:

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
nb: Velg bilder og videoer for å kunne bruke et nytt eller eksisterende oppdragsnavn på dem.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
nb: Det nye oppdragsnavnet vil bli brukt på alle valgte bilder og/eller videoer.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
nb: Klikk på bruk-knappen for å bruke gjeldende jobbnavn på alle valgte bilder og/eller videoer. Du kan også bare dobbeltklikke på jobbnavnet.

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
nb: Hvis du fjerner en oppdragskode fjernes den bare fra listen over lagrede oppdragskoder, ikke fra noen bilder eller videoer som den kan ha blitt brukt på.

en: Last Used
nb: Sist brukt

en: Job Code Sort:
nb: Sortering av oppdragsnavn:

en: Ascending
nb: Stigende

en: Descending
nb: Synkende

en: &New...
nb: &Ny ...

en: &Apply
nb: &Bruk

en: &Remove
nb: &Fjern

en: Remove All
nb: Fjern alle

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
nb: Vil du virkelig fjerne alle oppdragsnavnene?

en: Remove all Job Codes
nb: Fjern alle oppdragsnavn

en: Job Codes
nb: Oppdragsnavn

en: Save New Custom Preset...
nb: Lagre nytt tilpasset forvalg ...

en: Remove All Custom Presets...
nb: Fjern alle tilpassede forvalg ...

en: (New Custom Preset)
nb: (Nytt tilpasset forvalg)

en: %s (edited)
nb: %s (redigert)

en: Update Custom Preset "%s"
nb: Oppdater tilpasset forvalg «%s»

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
nb: Lagre nytt tilpasset forvalg - Rapid Photo Downloader

en: Preset Name:
nb: Navn:

en: Photo Subfolder Generation Editor
nb: Valg for generering av bildeundermapper

en: Video Subfolder Generation Editor
nb: Valg for generering av videoundermapper

en: Photo Renaming Editor
nb: Valg for bildeomdøping

en: Video Renaming Editor
nb: Valg for videoomdøping

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
nb: <b><font color="red">Advarsel:</font></b> <i>Det er ikke nok data til å kunne generere navnet fullt ut. Vennligst bruk andre alternativer for endring av navn.</i>

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
nb: <b><font color="red">Advarsel:</font></b> <i>Det kan hende at unike filnavn ikke genereres. Gjør filnavn unike ved å bruke sekvensverdier.</i>

en: Preset:
nb: Forvalg:

en: Get help online...
nb: Få hjelp på nettet …

en: Insert
nb: Sett inn

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
nb: Lagre forvalg - Rapid Photo Downloader

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
nb: <b>Vil du lagre endringene som et nytt tilpasset forvalg?</b><br><br>Å opprette et tilpasset forvalg er ikke påkrevd, men det kan hjelpe deg med å holde orden. <br><br>De endrede innstillingene vil bli brukt uavhengig av om du lagrer dem som et nytt tilpasset forvalg eller ikke.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
nb: <b>Vil du lagre endringene som et tilpasset forvalg?</b><br><br>Om du vil så kan du lage et nytt tilpasset forvalg eller oppdatere et tilpasset forvalg. <br><br>De endrede innstillingene vil bli brukt uavhengig av om du lagrer dem som et nytt tilpasset forvalg eller ikke.

en: Save New Custom Preset
nb: Lagre nytt tilpasset forvalg

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Automation
nb: Automatisering

en: Thumbnails
nb: Miniatyrbilder

en: Error Handling
nb: Feilhåndtering

en: Warnings
nb: Advarsler

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Device Scanning
nb: Enhetsskanning

en: Scan only external devices
nb: Skann kun eksterne enheter

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
nb: Skann etter bilder og videoer kun på eksterne enheter, inkludert
    kameraer, minnekort, eksterne harddisker og USB-minnepinner.

en: Scan only specific folders on devices
nb: Skann kun bestemte mapper på enheten

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Skann bare etter bilder og videoer i mappene som er angitt nedenfor (unntatt stier
    som er spesifisert i Ignorerte stier).
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

en: Folders to scan:
nb: Mapper som skal skannes:

en: Add...
nb: Legg til …

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Legg til en mappe i listen over mapper som skal skannes for bilder og videoer.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Fjern en mappe i listen over mapper som skal skannes for bilder og videoer.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
nb: Enheter som skal automatisk ignoreres eller lastes ned fra.

en: Remembered Devices
nb: Husk enheter

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
nb: Fjern en enhet fra listen over enheter som skal automatisk ignoreres eller lastes ned fra.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
nb: Tøm listen over enheter som skal automatisk ignoreres eller lastes ned fra. 
    
    Merk: Endringer trer i kraft neste gang datamaskinen skannes for enheter.

en: Ignored Paths
nb: Ignorerte stier

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Legg til en sti i listen over ignorerte stier.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Fjern en sti i fra listen over ignorerte stier.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Tøm listen over ignorerte stier.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
nb: Bruk python-lignende <a {link}>regulære uttrykk</a>

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nb: Bruk regulære uttrykk i listen over ignorerte stier.
    
    Om innstillingen endres blir alle enhetene skannet på nytt.

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
nb: * Tar effekt etter programmet startes på nytt

en: Start downloading at program startup
nb: Start nedlasting når programmet starter

en: Start downloading upon device insertion
nb: Start nedlasting når enheter settes inn

en: Unmount (eject) device upon download completion
nb: Avmonter (løs ut) enheten etter fullført nedlasting

en: Exit program when download completes
nb: Avslutt programmet når nedlastingen er ferdig

en: Exit program even if download had warnings or errors
nb: Avslutt programmet selv om nedlastingen hadde feil eller advarsler

en: Thumbnail Generation
nb: Generering av miniatyrbilder

en: Generate thumbnails
nb: Generer miniatyrbilder

en: Generate thumbnails to show in the main program window
nb: Generer miniatyrbilder som vil vises i hovedvinduet

en: Cache thumbnails
nb: Hurtiglagre miniatyrbilder

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
nb: Lagre miniatyrbilder vist i hovedprogramvinduet i et hurtiglager unikt for Rapid Photo Downloader

en: Generate system thumbnails
nb: Generer system-miniatyrbilder

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
nb: Antall CPU-kjerner som skal brukes for å generere miniatyrbilder.

en: CPU cores:
nb: CPU-kjerner:

en: Thumbnail Cache
nb: Hurtiglager for miniatyrbilder

en: Calculating...
nb: Beregner …

en: days
nb: dager

en: forever
nb: alltid

en: Cache size:
nb: Hurtiglagerets størrelse:

en: Number of thumbnails:
nb: Antall miniatyrbilder:

en: Database size:
nb: Databasestørrelse:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
nb: Hurtiglagre utilgjengelige miniatyrbilder i:

en: Purge Cache...
nb: Rens hurtiglager ...

en: Optimize Cache...
nb: Optimaliser hurtiglager ...

en: Skip download
nb: Hopp over nedlasting

en: Don't download the file, and issue an error message
nb: Ikke last ned filen, og gi en feilmelding

en: Add unique identifier
nb: Legg til unik identifikator

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
nb: Legg til en identifikator som  _1 eller _2 på slutten av filnavnet, rett før filens filtype

en: Overwrite
nb: Overskriv

en: Overwrite the previously backed up file
nb: Overskriv den tidligere sikkerhetskopierte filen

en: Skip
nb: Hopp over

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
nb: Ikke overskriv den sikkerhetskopierte filen, og gi en feilmelding

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
nb: Velg du om du vil hoppe over nedlasting eller legge til en unik identifikator når et bilde eller en video med samme navn allerede er lastet ned:

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
nb: Bruk av sekvensnumre til å generere unike filnavn anbefales sterkt. Konfigurer endring av filnavn i hovedvinduet.

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
nb: Velg om du skal overskrive en fil på sikkerhetskopienheten som har samme navn når du sikkerhetskopierer, eller hoppe over sikkerhetskopiering:

en: Program Warnings
nb: Programadvarsler

en: Show a warning when:
nb: Vis en advarsel ved:

en: Downloading files currently not displayed
nb: Nedlasting av filer som ikke vises for øyeblikket

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
nb: Advar når du skal til å laste ned filer som ikke vises i hovedvinduet.

en: Backup destinations are missing
nb: Manglende sikkerhetskopieringsmål

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
nb: Advar før du starter en nedlasting hvis det ikke er mulig å sikkerhetskopiere filer.

en: Program libraries are missing or broken
nb: Programbiblioteker mangler eller er skadet

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
nb: Advar om et programvarebibliotek som brukes av Rapid Photo Downloader mangler eller ikke fungerer.

en: Filesystem metadata cannot be set
nb: Metadata for filsystem kan ikke settes

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
nb: Advar om det oppstår en feil ved å angi metadata for en fil, slik som filens endringstidspunkt.

en: Encountering unhandled files
nb: Oppdagelse av uhåndterte filer

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
nb: Advar etter skanning av en enhet eller denne datamaskinen om det finnes ukjente filer som ikke vil bli inkludert under nedlastingen.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
nb: Ikke advar om ubehandlede filer av filtypene:

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
nb: Filtyper skiller ikke forskjell på små og store bokstaver og behøver ikke et punktum foran.

en: Add
nb: Legg til

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
nb: Legg til filtyper i listen over ubehandlede filtyper det ikke skal advares om.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
nb: Fjern en filtype fra listen over ubehandlede filtyper det ikke skal advares om.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
nb: Tøm hele listen over ubehandlede filtyper det ikke skal advares om.

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
nb: Behandle like RAW og JPEG filer som:

en: One photo
nb: Ett bilde

en: Two photos
nb: To bilder

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
nb: Vis like par av RAW og JPEG bilder som ett bilde og, om merket, last ned begge.

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
nb: Vis like par av RAW og JPEG bilder som om de var to forskjellige bilder. Du kan fortsatt synkronisere deres sekvensnummer.

en: With matching RAW and JPEG photos:
nb: Med like RAW og JPEG bilder:

en: Do not mark JPEG for download
nb: Ikke merk JPEG for nedlasting

en: Do not mark RAW for download
nb: Ikke merk RAW for nedlasting

en: Mark both for download
nb: Merk begge for nedlasting

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
nb: Når like RAW og JPEG bilder oppdages, ikke automatisk merk JPEG for
    nedlasting. Du kan fortsatt selv merke det for nedlasting.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
nb: Når like RAW og JPEG bilder oppdages, ikke automatisk merk RAW for
    nedlasting. Du kan fortsatt selv merke det for nedlasting.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
nb: Når like RAW og JPEG bilder oppdager, automatisk merk begge for nedlasting.

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
nb: Når en nedlastingsenhet blir satt inn mens fullførte nedlastinger vises:

en: Clear completed downloads
nb: Tøm fullførte nedlastinger

en: Keep displaying completed downloads
nb: Fortsett å vise fullførte nedlastinger

en: Prompt for what to do
nb: Spør om hva som skal gjøres

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
nb: Tøm automatisk visning av fullførte nedlastinger når en ny nedlastingsenhet blir satt inn.

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
nb: Fortsett å vise fullførte nedlastinger når en ny nedlastingsenhet blir satt inn.

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
nb: Spør om å fortsette å vise fullførte nedlastinger eller fjerne dem når en ny nedlastingsenhet blir satt inn.

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
nb: Ignorer DNG dato/tid metadata på MTP enheter

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
nb: Ignorer dato/tid metadata i DNG filer plassert på MTP enheter, og bruk i stedet filens endringstidspunkt
    
    Nyttig for enheter som oppretter feil DNG-metadata, slik som noen telefoner og nettbrett.

en: Completed Downloads
nb: Fullførte nedlastinger

en: Restores default %s preference values
nb: Stiller %s tilbake til standard innstillinger

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
nb: Vil du rense hurtiglageret? Hurtiglageret blir renset neste gang programmet startes.

en: Purge Thumbnail Cache
nb: Rens hurtiglager for miniatyrbilder

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
nb: Vil du optimalisere hurtiglageret? Hurtiglageret vil bli optimalisert neste gang programmet startes.

en: Optimize Thumbnail Cache
nb: Optimaliser hurtiglager for miniatyrbilder

en: Enter a Folder to Scan
nb: Velg en mappe å skanne

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
nb: Velg en mappe som skal skannes for bilder og videoer

en: Folder:
nb: Mappe:

en: Enter a Path to Ignore
nb: Velg en sti å ignorere

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
nb: Angi en sti som aldri skal skannes for bilder eller videoer

en: Path:
nb: Sti:

en: Enter a File Extension
nb: Angi en filtype

en: Specify a file extension (without the leading dot)
nb: Angi en filtype (uten punktum)

en: Extension:
nb: Filtype:

en: Invalid File Extension
nb: Ugyldig filtype

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
nb: Filtypen <b>%s</b> gjenkjennes av Rapid Photo Downloader, så det gir ikke mening å advare om dens tilstedeværelse.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
nb: Gjenkjente filtyper:
    
    Bilder:
    %(photos)s
    
    Videoer:
    %(videos)s
    
    Lyd:
    %(audio)s
    
    Annet:
    %(other)s

en: Wedding
nb: Bryllup

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: Subfolder preferences should not start with a %s
nb: Innstillinger for undermapper bør ikke starte med %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
nb: Innstillinger for undermapper bør ikke slutte med %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
nb: Innstillinger for undermapper bør ikke ha to %s etter hverandre

en: Download 8 Photos and 10 Videos
nb: Last ned 8 bilder og 10 videoer

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
nb: Feil: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
nb: Feil: %s

en: GPhoto2 Error: %s
nb: GPhoto2-feil: %s

en: Unable to read file %s
nb: Kan ikke lese filen %s

en: Unable to write file %s
nb: Kan ikke skrive filen %s

en: Unable to move file %s
nb: Kan ikke flytte filen %s

en: Unable to remove file %s
nb: Kan ikke fjerne filen %s

en: Unable to copy file %s
nb: Kan ikke kopiere filen %s

en: Unable to load metadata from %s
nb: Klarte ikke å laste metadata fra %s

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
nb: Klarte ikke å laste metadata fra %(name)s. %(filetype)s ble ikke lastet ned.

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
nb: Det oppstod en feil ved forsøk på sette filsystem metadata for en fil på filsystemet %s. Om denne feilen skjer igjen på samme filsystem så vil den ikke bli rapportert om på nytt.

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
nb: Oppdaget uhåndtert fil %s. Den vil ikke bli lastet ned.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
nb: Den unike identifikatoren «%s» ble lagt til filnavnet.

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
nb: %(image1)s ble tatt den %(image1_date)s klokken %(image1_time)s, og %(image2)s den %(image2_date)s klokken %(image2_time)s.

en: Unable to finalize the filename for %s
nb: Klarte ikke å fullføre filnavnet for %s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
nb: %(type)s metadata mangler.

en: The following metadata is missing: %s.
nb: Følgende metadata mangler: %s.

en: Filename does not have an extension.
nb: Filnavnet mangler filtype.

en: Filename does not have a number component.
nb: Filnavnet mangler nummerdelen.

en: Problems scanning %s
nb: Klarte ikke skanne %s

en: Problems copying from %s
nb: Klarte ikke å kopiere fra %s

en: Problems backing up to %s
nb: Problemer med sikkerhetskopiering til %s

note: The start and end dates are on a different day Translators: for example, Nov 3 or Dec 31 Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s %(numeric_day)s
nb: %(numeric_day)s. %(month)s

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
nb: Tiden som er gått mellom påfølgende bilder og videoer som brukes til å lage tidslinjen

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
nb: 1.5t

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
nb: %(hours)dt

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
nb: Tidslinjen grupperer bilder og videoer basert på hvor mye tid som er gått mellom påfølgende bilder. Bruk den til å identifisere bilder og videoer tatt på ulike perioder av en enkelt dag eller over påfølgende dager.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
nb: Bruk glidebryteren (under) for å justere tiden som er gått mellom påfølgende bilder som brukes til å lage tidslinjen.

en: Timeline build pending...
nb: Venter på at tidslinjen settes opp ...

en: Timeline is building...
nb: Tidslinjen settes opp ...

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
nb: <b>Det er et problem med ExifTool</b><br><br> Rapid Photo Downloader bruker ExifTool for å trekke ut metadata fra videoer og bilder. Programmet vil kunne kjøre uten det, men å installere det er <b>sterkt</b> anbefalt.

en: Problem with ExifTool
nb: Problem med ExifTool

en: Problem with libmediainfo
nb: Problem med libmediainfo

en: Download
nb: Last ned

en: &Refresh...
nb: &Oppfrisk …

en: &Preferences
nb: &Innstillinger

en: &Quit
nb: &Avslutt

en: Error &Reports
nb: Feil&rapporter

en: Clear Completed Downloads
nb: Fjern fullførte nedlastinger

en: Get Help Online...
nb: Få hjelp på Internett ...

en: &Tip of the Day...
nb: &Dagens tips ...

en: Report a Problem...
nb: Rapporter et problem ...

en: Make a Donation...
nb: Gi en donasjon ...

en: Translate this Application...
nb: Oversett dette programmet …

en: &About...
nb: &Om ...

en: Timeline
nb: Tidslinje

en: Destination
nb: Målmappe

en: Rename
nb: Endre navn

en: Back Up
nb: Sikkerhetskopiering

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
nb: Slå på eller av bruken av enheter som er koblet til denne datamaskinen som nedlastingskilder

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
nb: Slå på eller av bruk av en mappe på denne datamaskinen som en nedlastningskilde

en: This Computer
nb: Denne datamaskinen

en: Select a source folder
nb: Velg en kildemappe

en: All
nb: Alle

en: New
nb: Ny

en: Show:
nb: Vis:

en: Modification Time
nb: Endringstidspunkt

en: File Type
nb: Filtype

en: Device
nb: Enhet

en: Sort:
nb: Sorter:

en: Select All:
nb: Velg alle:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
nb: Last ned %(files)s

en: Resume Download
nb: Fortsett nedlasting

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
nb: Takk for at du rapporterte et problem med Rapid Photo Downloader

en: photo
nb: bilde

en: You cannot change the download destination while downloading.
nb: Du kan ikke endre målmappen for nedlasting mens du laster ned.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
nb: <b>Bekreft målmappe</b><br><br>Er du sikker på at du vil sette målmappen for nedlasting av %(file_type)s til %(path)s?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
nb: Følgende mapper er ugyldige:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
nb: Denne mappen for nedlasting er ugyldig:
    %s

en: Download Failure
nb: Nedlastingsfeil

en: The download cannot proceed.
nb: Nedlastingen kan ikke fullføre.

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
nb: Bilder og videoer vil ikke bli sikkerhetskopiert fordi det ikke finnes noe sted å sikkerhetskopiere dem. Vil du fortsatt starte nedlastingen?

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
nb: Det finnes ingen enhet for sikkerhetskopiering av %(filetype)s. Vil du fortsatt starte nedlastingen?

en: photos
nb: bilder

en: videos
nb: videoklipp

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
nb: <b>Målmappen for sikkerhetskopiering av bilder og videoer finnes ikke eller kan ikke skrives til.</b><br><br>Vil du fortsatt starte nedlastingen?

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
nb: <b>Målmappen for sikkerhetskopiering av %(filetype)s  finnes ikke eller kan ikke skrives til.</b><br><br>Vil du fortsatt starte nedlastingen?

en: Backup problem
nb: Problem med sikkerhetskopiering

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
nb: %(downloading_from)s – %(time_left)s igjen (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
nb: %(noFiles)s %(filetypes)s nedlastet

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
nb: Klarte ikke a laste ned %(noFiles)s %(filetypes)s

en: warnings
nb: advarsler

en: All downloads complete
nb: Ferdig med nedlasting

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
nb: %(filetype)s lastet ned

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
nb: Klarte ikke å laste ned %(filetype)s

en: 1 failure
nb: 1 feil

en: %d failures
nb: %d feil

en: 1 warning
nb: 1 advarsel

en: %d warnings
nb: %d advarsler

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
nb: Lastet ned %(no_files_and_types)s fra %(devices)s

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
nb: Lastet ned %(no_files_and_types)s fra %(devices)s — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
nb: Ingen filer lastet ned — %(failures)s

en: No files downloaded
nb: Ingen filer lastet ned

en: Program preferences are invalid
nb: Programinnstillingene er ugyldige

en: &Try Again
nb: &Prøv på nytt

en: &Ignore This Device
nb: &Ignorer denne enheten

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
nb: Det oppstod dessverre et uventet problem under skanning av %s.

en: Unfortunately you cannot download from this device.
nb: Du kan dessverre ikke laste ned fra denne enheten.

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
nb: En mulig løsning på problemet kan være å heller laste ned fra kameraets minnekort ved hjelp av en kortleser.

en: Device scan failed
nb: Klarte ikke å skanne enheten

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
nb: <b>%(camera)s kan ikke skannes fordi det ikke kan avmonteres.</b><br><br>Du kan forsøke å lukke andre programmer som bruker det (f.eks. en filutforsker) og prøve igjen. Om det ikke virker, koble %(camera)s fra datamaskinen og koble det til på nytt.

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
nb: <b>Nedlastingen kan ikke starte fordi %(camera)s ikke kan avmonteres.</b><br><br>Du kan forsøke å lukke andre programmer som bruker det (f.eks. en filutforsker) og prøve igjen. Om det ikke virker, koble %(camera)s fra datamaskinen og koble det til på nytt, og velg hvilke filer du vil laste ned fra det.

en: Completed Downloads Present
nb: Fant fullførte nedlastinger

en: %s whose download have completed are displayed.
nb: %s der nedlastingen er fullført vises.

en: Completed Download Present
nb: Fant fullført nedlasting

en: %s whose download has completed is displayed.
nb: %s der nedlastingen er fullført vises.

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
nb: Ønsker du å laste ned bilder og videoer fra enheten <i>%(device)s</i>?

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
nb: <b>Ønsker du å ignorere %s hver gang dette programmet kjøres?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
nb: Alle kameraer, telefoner og nettbrett med samme modellnavn vil bli ignorert.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
nb: <b>Ønsker du å ignorere enheten %s hver gang dette programmet kjøres?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
nb: Alle enheter med samme navn vil bli ignorert.

en: Generating thumbnails for %s
nb: Genererer miniatyrbilder for %s

en: Scanning %s
nb: Skanner %s

en: Turn on or off the the renaming of photos.
nb: Slå på eller av omdøping av bilder.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
nb: Slå på eller av omdøping av videoer.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
nb: Slå på eller av automatisk oppdaging av enheter som det kan lastes ned fra.

en: Turn on or off downloading from this computer.
nb: Slå på eller av nedlasting fra denne datamaskinen.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
nb: Slå på eller av sikkerhetskopiering av bilder og videoer ved nedlasting.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
nb: Slå på eller av automatisk oppdaging av enheter for sikkerhetskopiering.

en: FOLDER
nb: MAPPE

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
nb: Slå på eller av start av nedlasting ved åpning av programmet.

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
nb: Slå på eller av nedlasting straks en enhet settes inn.

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
nb: Slå på eller av bruk av Rapid Photo Downloaders hurtiglager for miniatyrbilder.  Eksisterende hurtiglagret innhold slettes ikke selv om bruken slås av.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
nb: Importer innstillinger fra en eldre programversjon og avslutt. Krever kommandolinjeprogrammet gconftool-2.

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
nb: For å kunne importere innstillinger fra den eldre versjonen av Rapid Photo Downloader, kreves det at du installerer programmet gconftool-2.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
nb: Importerer innstillinger fra Rapid Photo Downloader %(version)s

en: All settings and caches have been reset.
nb: Alle innstillingene er nullstillte.

en: Thumbnail Cache has been reset.
nb: Hurtiglager for miniatyrbilder.

en: &Remember this choice
nb: &Husk dette valget

en: &Don't ask me about this again
nb: &Ikke spør meg om dette igjen

en: &Don't warn me about this again
nb: &Ikke advare meg om dette igjen

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
nb: &Ikke advare meg igjen om manglende eller skadede programbiblioteker

en: subfolder and filename
nb: undermappe og filnavn

en: filename
nb: filnavn

en: subfolder
nb: undermappe

en: A counter for how many downloads occur on each day
nb: En teller for hvor mange nedlastinger som forekommer hver dag

en: Downloads today:
nb: Nedlastinger i dag:

en: A counter that is remembered each time the program is run
nb: En teller som huskes hver gang programmet kjøres

en: Stored number:
nb: Lagret antall:

en: Day start:
nb: Dag begynner:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
nb: Synkroniser RAW + JPEG

en: Sequence Numbers
nb: Sekvenstall

en: Strip incompatible characters
nb: Fjern inkompatible tegn

en: Compatibility
nb: Kompatibilitet

en: Photo Renaming
nb: Bildeomdøping

en: Video Renaming
nb: Videoomdøping

en: Renaming Options
nb: Valg for omdøping

en: photos and videos
nb: bilder og videoer

en: photos or videos
nb: bilder eller video

en: 1 Video
nb: 1 video

en: 1 Photo
nb: 1 bilde

en: Photo
nb: Bilde

en: Video
nb: Videoklipp

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
nb: Bilder

en: one
nb: én

en: two
nb: to

en: three
nb: tre

en: four
nb: fire

en: five
nb: fem

en: six
nb: seks

en: seven
nb: syv

en: eight
nb: åtte

en: nine
nb: ni

en: ten
nb: ti

en: eleven
nb: elleve

en: twelve
nb: tolv

en: thirteen
nb: tretten

en: fourteen
nb: fjorten

en: fifteen
nb: femten

en: sixteen
nb: seksten

en: seventeen
nb: sytten

en: eighteen
nb: atten

en: ninenteen
nb: nitten

en: twenty
nb: tjue

en: &Close
nb: &Lukk

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: &Save
nb: &Lagre

en: Restore Defaults
nb: Bruk standardverdier

en: &Yes
nb: &Ja

en: &No
nb: &Nei

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
nb: Last ned, endre navn og sikkerhetskopier bilder og videoer fra kameraer og andre enheter

en: The main window
nb: Hovedvindu

en: Renaming
nb: Gi nytt navn

en: Photo Downloader
nb: Bildenedlaster

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
nb: foto;bilde;nedlasting;fotografi;import;video;RAW;kamera;telefon;ingest;backup;sikkerhetskopi;minne;kort;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
nb: Last ned bilder og videoer med Rapid Photo Downloader
