rapid - en to nn translation catalogue (560 entries)

en: Credits
nn: Medverkande

en: Backups are not configured
nn: Tryggleikkopiering er ikkje konfigurert

en: No backup devices detected
nn: Fann ingen einingar for tryggleikskopiering

en: Valid backup locations not yet specified
nn: Ingen gyldige stader for tryggleikskopiar spesifisert

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
nn: Du kan ta tryggleikskopi av bilete og videoar til fleire stader når du lastar ned, t.d. til eksterne harddisker.

en: Back up photos and videos when downloading
nn: Ta tryggleikskopi av bilete og videoar ved nedlasting

en: Automatically detect backup devices
nn: Oppdag einingar for tryggleikskopiering automatisk

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
nn: Vel mappa som tryggleikskopiar skal lagrast til på eininga.<br><br><i>Merk: Me ser om mappa finst eller ikkje for å avgjera om me skal ta kopien. For alle einingar du vil kopiera til må du altså oppretta ei mappe på eininga med eitt av desse namna. Ved å legga til mapper kan same eininga brukast til å tryggleikskopiera både bilete og videoar.</i>

en: Photo folder name:
nn: Bilet-mappenamn:

en: Video folder name:
nn: Video-mappenamn:

en: Example:
nn: Døme:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
nn: Viss du skrur av automatisk oppdaging, må du oppgi kor du vil ta tryggleikskopi til.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
nn: Ta tryggleikskopi av bilete til:

en: Select Photo Backup Location
nn: Vel stad for tryggleikskopiar av bilete

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
nn: Ta tryggleikskopi av videoar til:

en: Select Video Backup Location
nn: Vel stad for tryggleikskopiar av videoar

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
nn: lagringseining1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
nn: lagringseining2

en: Projected Backup Storage Use
nn: Anslått lagringsbruk for tryggleikskopiering

en: Backup Options
nn: Val for tryggleikskopiering

en: video THM
nn: video-THM

en: audio
nn: lyd

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
nn: %(no_photos)s Bilete

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
nn: %(no_videos)s Videoar

en: Used
nn: Brukt

en: Excess
nn: Overflødig

en: Device size unknown
nn: Ukjend einingsstorleik

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
nn: Ingen meir fri diskplass på eining med %(size_total)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
nn: %(size_free)s ledig av %(size_total)s

en: Photos
nn: Bilete

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
nn: Videoar

en: Projected storage use after download
nn: Anslått lagringsbruk etter nedlasting

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
nn: Tilpassa …

en: Configure photo subfolder creation
nn: Set opp oppretting av biletundermapper

en: Configure video subfolder creation
nn: Set opp oppretting av videoundermapper

en: Probing device...
nn: Undersøkjer eining …

en: Temporarily ignore this device
nn: Ignorer denne eininga mellombels

en: Permanently ignore this device
nn: Ignorer denne eininga permanent

en: Rescan
nn: Skann på nytt

en: Other
nn: Anna

en: Cameras
nn: Kamera

en: Devices
nn: Einingar

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
nn: Lastar ned frå %(device_names)s

en: Select Source
nn: Vel kjelde

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
nn: %(no_cameras)s kamera

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
nn: %(no_devices)s einingar

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
nn: Klikk i avkryssingsboksen for ei fil for å merkja eller avmerkja ho for nedlasting.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
nn: Filer som allereie er lasta ned, vert hugsa. Du kan enno markera tidlegare nedlasta filer for å lasta dei ned igjen, men dei er ikkje merkt som standard, og miniatyrbileta deira er dimma slik at du kan skilja dei frå filer som enno ikkje er lasta ned.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
nn: Viss meir enn éi fil er valt, vil alle få merkjet til den fila som fekk eit klikk i sjekkboksen, uavhengig av om dei var kryssa av frå før av eller ikkje.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
nn: Klikk i avkryssingsruta for ei eining for å raskt merkja eller avmerkja alle filene på eininga for nedlasting.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
nn: Etter at ei nedlasting er ferdig vil eit ikon erstatta sjekkboksen til miniatyrbiletet. Fargen på ikonet markerer om nedlastinga fullførte utan feil (grøn) eller hadde feil med namngjeving (gul/oransje) eller feila fullstendig (raud).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
nn: Viss eit problem oppstår, vil eit raudt ikon visast nedst på vindauget og indikera kor mange feilrapportar det er. Klikk på ikonet for å opna vindauget med Feilrapportar.

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
nn: Feilrapportvindauget viser problem funne før, under eller etter nedlasting. Ein oransje trekant representerer ei åtvaring, ein raud sirkel indikerer ein feil, og ein svart sirkel indikerer meir alvorlege feil. Du kan klikka på lenkjene for å opna fila eller eininga i filhandsamaren. Du kan òg søkja i rapportane med søkjeboksen nede til venstre i Feilrapportvindauget.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
nn: Du kan lasta frå ned fleire kamera, smarttelefoner, minnekort og harddiskar samstundes&mdash;så mange einingar som datamaskina kan handtera på ein gong.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
nn: <b>Tidslinja</b> grupperer bilete og videoar basert på kor mykje tid som gjekk mellom fotografia. Bruk ho for å finna bilete og videoar teke i ulike periodar på same dag eller etterfølgande dagar.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
nn: <p>I illustrasjonen over er den første raden i tidslinja svart fordi alle filene på denne datoen har blitt lasta ned tidlegare.</p><p>Glidebrytaren på tidslinja justerer tidsrommet mellom bileta brukt for å laga tidslinja:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
nn: For å visa bilete og videoar innanfor eit bestemt tidsrom, bruk musa (alternativt i kombinasjon med tastane <tt>Shift</tt> eller <tt>Ctrl</tt>) for å velja tidsintervall. Når eit tidsrom er valt, vil tidslinjeknappen til venstre i hovudvindauget uthevast.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
nn: Ei nedlasting inneheld alle filene merka for nedlasting, inkludert dei som ikkje er synlege no fordi Tidslinja er i bruk.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
nn: Du kan skjula eller visa nedlastingskjeldene ved å klikka på namnet på eininga du lastar ned frå øvst til venstre i programvindauget.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
nn: Småbilete kan sorterast på ei rekke kriterie:<ol><li><b>Endringstidspunkt:</b> når fila sist var endra, i følgje metadata (viss tilgjengeleg) eventuelt frå filsystemet.</li><li><b>Merkestatus:</b> om fila er merka for nedlasting.</li><li><b>Filnamn:</b> heile filnamnet, inkludert filtype.</li><li><b>Filformat:</b> Du kan bruka dette til å gruppera jpeg- og raw-bilete, til dømes.</li><li><b>Filtype:</b> bilete eller video.</li><li><b>Eining:</b> namn på eininga du lastar ned bilete eller video frå.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
nn: Ein av dei meste nyttige funksjonane i Rapid Photo Downloader er at du automatisk kan generera nedlastingsundermapper og endra filnamn ved nedlasting, og bruka ei organisering som passar deg.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
nn: Automatiske genererte nedlastingsundermapper kan innehalda ytterlegare automatisk genererte undermapper om det trengst. Ei vanleg organisering er å laga ei årsundermappe og så ein serie undermapper med år-månad-dag under denne.

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
nn: Namn på undermapper ved nedlasting blir vanlegvis laga ved hjelp av nokre eller alle følgande element:<ol><li><b>Metadata</b>, inkluderer veldig ofte datoen for når biletet eller videoen blei tatt, men kan òg inkludera modellnamn på kamera og serienummer, eller filtype som t.d. JPG eller CR2.</li><li>Eit <b>oppdragsnamn</b>, som er valfri tekst du gir ved nedlasting, til dømes namnet på ein stad, kunde eller hending.</li><li><b>Tekst</b> som du vil at skal visast kvar gong, t.d. bindestrek eller mellomrom.</li></ol> Ved å namngje undermapper med år, følgt av månad og dag i numerisk format er det enkelt å sortera dei i ein filhandsamar, derfor er dette standardvalet:

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
nn: For å laga nedlastingsundermapper automatisk når du lastar ned, kan du bruka eit av dei innebygde forvala i Rapid Photo Downloader, eller laga eit tilpassa forval. Klikk på tannhjulet for å få fram ein nedtrekksmeny:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
nn: Det er enkelt å lasta ned råfiler i éi mappe og JPEG-filer i ei anna. Berre bruk <b>Filtype</b> som ein del av skjemaet for å laga undermapper ved nedlasting:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
nn: Denne illustrasjonen viser eit tilpassa forval kalla «My custom preset».

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
nn: Sjå etter hint for å rettleia deg når du brukar jobb-kodar:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
nn: Hinta vil variera avhengig av konteksten, til dømes når du held musepeikaren over ein knapp.

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
nn: Panelet <b>Endra namn</b> lèt deg konfigurera endring av filnamn. For å gje nytt namn til filene dine, kan du velja blant eksisterande forval for endring av namn eller laga ditt eige forval.

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
nn: Du kan ta tryggleikskopi av bilete og videoar til fleire stader når du lastar ned, t.d. til eksterne harddisker.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
nn: Du kan òg importera programinnstillingar frå den eldre 0.4-utgåva.

en: Tip of the Day
nn: Dagens tips

en: Did you know...?
nn: Visste du at …?

en: Show tips on startup
nn: Vis tips ved oppstart

en: &Next
nn: &Neste

en: &Previous
nn: &Førre

en: MB/sec
nn: MB/sek

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
nn: Eit par sekund

en: 1 second
nn: 1 sekund

en: %d seconds
nn: %d sekund

en: 1 minute
nn: 1 minutt

en: %d minutes
nn: %d minutt

en: 1 hour
nn: 1 time

en: %d hours
nn: %d timar

en: 1 day
nn: 1 dag

en: %d days
nn: %d dagar

en: 1 minute, 1 second
nn: 1 minutt, 1 sekund

en: 1 minute, %d seconds
nn: 1 minutt, %d sekund

en: %d minutes, 1 second
nn: %d minutt, 1 sekund

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
nn: %(minutes)d minutt, %(seconds)d sekund

en: 1 hour, 1 minute
nn: 1 time, 1 minutt

en: 1 hour, %d minutes
nn: 1 time, %d minutt

en: %d hours, 1 minute
nn: %d timar, 1 minutt

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
nn: %(hours)d timar, %(minutes)d minutt

en: 1 day, 1 hour
nn: 1 dag, 1 time

en: 1 day, %d hours
nn: 1 dag, %d timar

en: %d days, 1 hour
nn: %d dagar, 1 time

en: %(days)d days, %(hours)d hours
nn: %(days)d dagar, %(hours)d timar

en: Find
nn: Finn

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
nn: Feilrapportar – Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
nn: Finn i rapportar

en: Find the previous occurrence of the phrase
nn: Finn den førre førekomsten av uttrykket

en: Find the next occurrence of the phrase
nn: Finn den neste førekomsten av uttrykket

en: &Highlight All
nn: &Utheva alt

en: Highlight all occurrences of the phrase
nn: Utheva alle førekomstane av uttrykket

en: &Match Case
nn: &Same små/store bokstavar

en: Search with case sensitivity
nn: Skil mellom store/små bokstavar

en: &Whole Words
nn: &Heile ord

en: Search whole words only
nn: Søk berre etter heile ord

en: %s of %s matches
nn: %s av %s treff

en: Clear
nn: Fjern

en: Phrase not found
nn: Fann ikkje uttrykket

en: Search pending...
nn: Søk i gang …

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
nn: Kor mange nye hendingar som oppstod i Feilrapporten sidan sist du opna han. Klikk for å opna Feilrapporten.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
nn: Problem i Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
nn: Det oppstod ein feil i Rapid Photo Downloader

en: Open in File Browser...
nn: Opna i filhandsamar …

en: File System
nn: Filsystem

en: Other...
nn: Andre …

en: %s (location does not exist)
nn: %s (staden finst ikkje)

en: Date time
nn: Dato tid

en: Text
nn: Tekst

en: Filename
nn: Filnamn

en: Sequences
nn: Sekvensar

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
nn: Oppdragsnamn

en: Image date
nn: Biletdato

en: Video date
nn: Videodato

en: Today
nn: Idag

en: Yesterday
nn: Igår

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
nn: Nedlastingstidspunkt

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
nn: Namn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
nn: Filtype

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
nn: Bilettal

en: Video number
nn: Videotal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
nn: Blenderopning

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
nn: Lukketid

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
nn: Brennvidde

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
nn: Kameramerke

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
nn: Kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
nn: Kort kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
nn: Bindestrek, kort kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
nn: Serienummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
nn: Eksponeringsteljar

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
nn: Filnummer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
nn: Berre mappa

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
nn: Mappe og fil

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
nn: Namn på eigar

en: Codec
nn: Kodek

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: Length
nn: Lengd

en: Frames Per Second
nn: Bilet per sekund

en: Artist
nn: Kunstnar

en: Copyright
nn: Opphavsrett

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
nn: Nedlastingar idag

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
nn: Øktteljar

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
nn: Undermappeteljar

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
nn: Lagra tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
nn: Sekvensbokstav

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
nn: Alle tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
nn: Siste tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
nn: Siste to tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
nn: Siste tre tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
nn: Siste fire tal

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
nn: Opphavleg Versalisering

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
nn: STORE BOKSTAVAR

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
nn: små bokstavar

en: One digit
nn: Eitt tal

en: Two digits
nn: To tal

en: Three digits
nn: Tre tal

en: Four digits
nn: Fire tal

en: Five digits
nn: Fem tal

en: Six digits
nn: Seks tal

en: Seven digits
nn: Sju tal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
nn: Delsekund

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
nn: ÅÅÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
nn: ÅÅÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
nn: ÅÅÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
nn: ÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
nn: ÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
nn: ÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
nn: MMDDÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
nn: MMDDÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
nn: DDMMÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
nn: DDMMÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
nn: ÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
nn: ÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
nn: Månad (heile)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
nn: Månad (forkorta)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
nn: Vekedag (heile)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
nn: Vekedag (forkorta)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
nn: TTMMSS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
nn: TTMM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
nn: TT-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
nn: TT-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
nn: TT

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
nn: MM (minutt)

en: Date
nn: Dato

en: Date (hyphens)
nn: Dato (bindestrekar)

en: Date (underscores)
nn: Dato (understrekar)

en: Date and Job Code
nn: Dato og oppdragsnamn

en: YYYYMM_Job Code
nn: ÅÅÅÅMM_Oppdragsnamn

en: Date and Job Code Subfolder
nn: Dato og oppdragsnamn-undermapper

en: YYYYMM
nn: ÅÅÅÅMM

en: Job Code
nn: Oppdragsnamn

en: Original Filename
nn: Opphavleg filnamn

en: Date-Time and Downloads today
nn: Dato-tid og nedlastingar i dag

en: YYYYMMDD-HHMM-1
nn: ÅÅÅÅMMDD-TTMM-1

en: Date and Downloads today
nn: Dato og nedlastingar i dag

en: YYYYMMDD-1
nn: ÅÅÅÅMMDD-1

en: Date-Time and Image number
nn: Dato-Tid og biletnummer

en: YYYYMMDD-1234
nn: ÅÅÅÅMMDD-1234

en: Date-Time and Job Code
nn: Dato-Tid og oppdragsnamn

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
nn: ÅÅÅÅMMDD-TTMM-Oppdragsnamn-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
nn: ÅÅÅÅMMDD-Oppdragsnamn-1

en: Date-Time and Video number
nn: Dato-Tid og videonummer

en: YYYYMMDD_1234
nn: ÅÅÅÅMMDD_1234

en: Resolution
nn: Oppløysing

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
nn: ÅÅÅÅMMDD-TTMM-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
nn: Skriv inn eit oppdragsnamn, eller vel eit du har nytta tidlegare

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
nn: Oppdragsnamnet vil brukast på %s som enno ikkje har eit oppdragsnamn.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
nn: Oppdragsnamnet vil brukast på %s som enno ikkje har eit oppdragsnamn.

en: Apply Job Code to Download
nn: Legg til oppdragsnamn til nedlasting

en: Enter a new Job Code
nn: Skriv inn eit nytt oppdragsnamn

en: The new Job Code will be applied to %s.
nn: Den nye oppdragsnamnet vil brukast på %s.

en: New Job Code
nn: Nytt oppdragsnamn

en: &Job Code:
nn: &Oppdragsnamn:

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
nn: Vel bilete og videoar for å kunna bruka eit nytt eller eksisterande oppdragsnamn på dei.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
nn: Den nye oppdragsnamnet vil brukast på alle valde bilete og/eller videoar.

en: Last Used
nn: Sist brukt

en: Job Code Sort:
nn: Oppdragsnamnsortering:

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Søkkande

en: &New...
nn: &Ny …

en: &Apply
nn: &Bruk

en: &Remove
nn: &Fjern

en: Remove All
nn: Fjern alle

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
nn: Vil du verkeleg fjerna alle oppdragskodane?

en: Remove all Job Codes
nn: Fjern alle oppdragskodar

en: Job Codes
nn: Oppdragsnamn

note: Translators: this text appears in menus and combo boxes. It displays the description of an item, and its elements. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(description)s - %(elements)s
nn: %(description)s – %(elements)s

en: Save New Custom Preset...
nn: Lagra nytt tilpassa forval …

en: Remove All Custom Presets...
nn: Fjern alle tilpassa forval …

en: (New Custom Preset)
nn: (Nytt tilpassa forval)

en: %s (edited)
nn: %s (redigert)

en: Update Custom Preset "%s"
nn: Oppdater tilpassa forval «%s»

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
nn: Lagra nytt tilpassa forval – Rapid Photo Downloader

en: Preset Name:
nn: Namn på forval:

en: Photo Subfolder Generation Editor
nn: Redigering av biletundermappegenerering

en: Video Subfolder Generation Editor
nn: Redigering av videoundermappegenerering

en: Photo Renaming Editor
nn: Redigering av biletomdøyping

en: Video Renaming Editor
nn: Redigering av videoomdøyping

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
nn: <b><font color="red">Åtvaring:</font></b> <i>Det er ikkje nok data til å kunna generera namnet fullt ut. Ver vennleg og bruk andre alternativ for endring av namn.</i>

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
nn: <b><font color="red">Åtvaring:</font></b> <i>Det kan henda at du ikkje får unike filnamn. Gjer filnamna unike ved å bruka sekvensverdiar.</i>

en: Preset:
nn: Forval:

en: Get help online...
nn: Få hjelp på nettet …

en: Insert
nn: Set inn

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
nn: Lagra forval – Rapid Photo Downloader

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
nn: <b>Vil du lagra endringane som eit nytt tilpassa forval?</b><br><br>Å oppretta eit tilpassa forval er ikkje påkravd, men det kan hjelpa deg med å halda orden. <br><br>Dei endra innstillingane vil brukast uavhengig av om du lagrar dei som eit nytt tilpassa forval eller ikkje.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
nn: <b>Vil du lagra endringane som eit tilpassa forval?</b><br><br>Om du vil, så kan du laga eit nytt tilpassa forval eller oppdatera eit tilpassa forval. <br><br>Dei endra innstillingane vil brukast uavhengig av om du lagrar dei som eit nytt tilpassa forval eller ikkje.

en: Save New Custom Preset
nn: Lagra nytt tilpassa forval

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Automation
nn: Automatisering

en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

en: Error Handling
nn: Feilhandtering

en: Warnings
nn: Åtvaringar

en: Consolidation
nn: Konsolidering

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Device Scanning
nn: Einingsskanning

en: Scan only external devices
nn: Skann berre eksterne einingar

en: Scan only specific folders on devices
nn: Skann berre visse mapper på einingar

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nn: Skann berre etter bilete og videoar i mappene nedanfor (unntatt stiar
    som står i «Ignorerte stiar»).
    
    Om du endrar innstillinga blir alle einingane skanna på nytt.

en: Folders to scan:
nn: Mapper å skanna:

en: Add...
nn: Legg til …

en: Remove
nn: Fjern

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
nn: Einingar som skal automatisk ignorerast eller lastast ned frå.

en: Remembered Devices
nn: Hugsa einingar

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
nn: Fjern ei eining frå lista med einingar som skal automatisk ignorerast eller lastast ned frå.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
nn: Tøm lista med einingar som skal automatisk ignorerast eller lastast ned frå.
    
    Merk: Endringane trer i kraft neste gong me skannar etter einingar.

en: Ignored Paths
nn: Oversedde stiar

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
nn: Slutten av ein sti som aldri skal skannast etter bilete eller videoar.

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nn: Legg til ein sti i lista over ignorerte stiar.
    
    Om du endrar innstillinga blir alle einingane skanna på nytt.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
nn: Tøm lista over ignorerte stiar.
    
    Om du endrar innstillinga blir alle einingane skanna på nytt.

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
nn: * Trår i kraft etter omstart av programmet

en: Program Automation
nn: Programautomatisering

en: Start downloading at program startup
nn: Gå i gang med å laste ned bilete når programmet startar

en: Start downloading upon device insertion
nn: Gå i gang med å laste ned når einingar blir kopla til

en: Unmount (eject) device upon download completion
nn: Avmonter (løys ut) eininga når nedlastinga er ferdig

en: Exit program when download completes
nn: Avslutt programmet når nedlastinga er ferdig

en: Exit program even if download had warnings or errors
nn: Avslutt programmet sjølv om nedlastinga hadde feil eller åtvaringar

en: Thumbnail Generation
nn: Generering av miniatyrbilete

en: Generate thumbnails
nn: Generer miniatyrbilete

en: Generate thumbnails to show in the main program window
nn: Generer miniatyrbilete som vil visast i hovudvindauget

en: Cache thumbnails
nn: Mellomlagra miniatyrbilete

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
nn: Lagra miniatyrbilete vist i hovudprogramvindauget i eit mellomlager spesifikt for Rapid Photo Downloader

en: Generate system thumbnails
nn: Generer system-miniatyrbilete

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
nn: Kor mange CPU-kjerner som skal brukast for å generera miniatyrbilete.

en: CPU cores:
nn: CPU-kjernar:

en: Thumbnail Cache
nn: Mellomlager for miniatyrbilete

en: Calculating...
nn: Reknar …

en: days
nn: dagar

en: forever
nn: alltid

en: Cache size:
nn: Storleik på mellomlageret:

en: Number of thumbnails:
nn: Kor mange miniatyrbilete:

en: Database size:
nn: Databasestorleik:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
nn: Mellomlagra utilgjengelege miniatyrbilete i:

en: Purge Cache...
nn: Reins mellomlager …

en: Optimize Cache...
nn: Optimaliser mellomlager …

en: Skip download
nn: Hopp over nedlasting

en: Don't download the file, and issue an error message
nn: Ikkje last ned fila, og gje ei feilmelding

en: Add unique identifier
nn: Legg til unik identifikator

en: Overwrite
nn: Overskriv

en: Overwrite the previously backed up file
nn: Overskriv den tidlegare tryggleikskopierte fila

en: Skip
nn: Hopp over

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
nn: Ikkje overskriv den tryggleikskopierte fila, og gje ei feilmelding

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
nn: Vel du om du vil hoppa over nedlasting eller leggja til ein unik identifikator når eit bilete eller ein video med same namn allereie er lasta ned:

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
nn: Vel om du skal overskriva ei fil på tryggleikskopieininga som har same namn når du tryggleikskopierer, eller hoppa over tryggleikskopiering:

en: Program Warnings
nn: Programåtvaringar

en: Show a warning when:
nn: Vis ei åtvaring når:

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
nn: Åtvar når du skal til å lasta ned filer som ikkje vert vist i hovudvindauget.

en: Backup destinations are missing
nn: Manglar tryggleikskopieringsmål

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
nn: Åtvar før du startar ei nedlasting viss det ikkje er mogleg å tryggleikskopiera filer.

en: Program libraries are missing or broken
nn: Programbibliotek manglar eller er skadd

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
nn: Åtvar om eit programvarebibliotek som vert brukt av Rapid Photo Downloader manglar eller ikkje fungerer.

en: Filesystem metadata cannot be set
nn: Klarte ikkje endra filsystem-metadata

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
nn: Åtvar om det oppstår ein feil når me endrar metadata for ei fil, slik som endringstidspunktet til fila.

en: Encountering unhandled files
nn: Fann filer som me ikkje handterer

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
nn: Åtvar etter skanning av ei eining eller denne datamaskina om det finst ukjende filer som ikkje vil inkluderast under nedlastinga.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
nn: Ikkje åtvar om ubehandla filar av filtypene:

en: Add
nn: Legg til

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
nn: Legg til filtyper i lista over ubehandla filtyper det ikkje skal åtvarast om.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
nn: Fjern ei filtype frå lista over ubehandla filtyper det ikkje skal åtvarast om.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
nn: Tøm heile lista over ubehandla filtyper det ikkje skal åtvarast om.

en: Photo and Video Consolidation
nn: Bilet- og videokonsolidering

en: Consolidate files across devices and downloads
nn: Konsolider filer på tvers av einingar og nedlastingar

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
nn: Sjå på samsvarande RAW- og JPEG-filer som:

en: One photo
nn: Eitt bilete

en: Two photos
nn: To bilete

en: With matching RAW and JPEG photos:
nn: Med samsvarande RAW og JPEG bilete:

en: Do not mark JPEG for download
nn: Ikkje merk JPEG for nedlasting

en: Do not mark RAW for download
nn: Ikkje merk RAW for nedlasting

en: Mark both for download
nn: Merk begge for nedlasting

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
nn: Merk begge for nedlasting når me finn samsvarande RAW- og JPEG-bilete.

en: Clear completed downloads
nn: Tøm ferdige nedlastingar

en: Keep displaying completed downloads
nn: Fortset og vis ferdige nedlastingar

en: Prompt for what to do
nn: Spør om kva me skal gjera

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
nn: Ignorer DNG dato/tid-metadata på MTP einingar

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
nn: Ignorer dato/tid metadata i DNG-filer plassert på MTP einingar, og bruk i staden endringstidspunktet til fila.
    
    Nyttig for einingar som opprettar feil DNG-metadata, slik som nokre telefonar og nettbrett.

en: Completed Downloads
nn: Fullførte nedlastingar

en: Restores default %s preference values
nn: Går tilbake til standardinnstillingane for %s

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
nn: Vil du reinsa mellomlageret? Mellomlageret vert reinsa neste gong programmet startar.

en: Purge Thumbnail Cache
nn: Reins mellomlager for miniatyrbilete

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
nn: Vil du optimalisera mellomlageret? Mellomlageret vil optimaliserast neste gong programmet startar.

en: Optimize Thumbnail Cache
nn: Optimaliser mellomlager for miniatyrbilete

en: Enter a Folder to Scan
nn: Vel ei mappe å skanna

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
nn: Vel ei mappe som skal skannast for bilete og videoar

en: Folder:
nn: Mappe:

en: Enter a Path to Ignore
nn: Oppgi ein søkjesti å oversjå

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
nn: Oppgi ein sti som du vil aldri skal gjennomsøkjast etter bilete eller videoar

en: Path:
nn: Sti:

en: Enter a File Extension
nn: Vel ein filtype

en: Specify a file extension (without the leading dot)
nn: Skriv ei filtype (utan punktum føre)

en: Extension:
nn: Filtype:

en: Invalid File Extension
nn: Ugyldig filtype

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
nn: Filtypen <b>%s</b> vert kjent att av Rapid Photo Downloader, så det gjev ikkje meining å åtvara om at slike filer finst.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
nn: Kjende filtyper:
    
    Bilete:
    %(photos)s
    
    Videoar:
    %(videos)s
    
    Lyd:
    %(audio)s
    
    Anna:
    %(other)s

en: Wedding
nn: Bryllaup

en: Birthday
nn: Fødselsdag

en: Subfolder preferences should not start with a %s
nn: Innstillingane for undermapper burde ikkje byrje med %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
nn: Innstillingane for undermapper burde ikkje ende med %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
nn: Innstillingane for undermapper burde ikkje ha to %s etter kvarandre

en: Download 8 Photos and 10 Videos
nn: Lasta ned 8 bilete og 10 videoar

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
nn: Feil: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: GPhoto2 Error: %s
nn: GPhoto2-feil: %s

en: Unable to read directory %s
nn: Klarte ikkje lesa mappa %s

en: Unable to read file %s
nn: Kan ikkje lesa fila %s

en: Unable to write file %s
nn: Kan ikkje skriva fila %s

en: Unable to move file %s
nn: Kan ikkje flytta fila %s

en: Unable to remove file %s
nn: Kan ikkje fjerna fila %s

en: Unable to copy file %s
nn: Kan ikkje kopiera fila %s

en: Zero length file %s will not be downloaded
nn: Den tomme fila %s blir ikkje lasta ned

en: Unable to load metadata from %s
nn: Klarte ikkje lasta metadata frå %s

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
nn: Klarte ikkje å lasta metadata frå %(name)s. %(filetype)s blei ikkje lasta ned.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
nn: %(filetype)s %(destination)s finst alt.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
nn: Den unike identifikatoren «%s» vart lagt til filnamnet.

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
nn: %(image1)s vart teke den %(image1_date)s kl. %(image1_time)s, og %(image2)s den %(image2_date)s kl. %(image2_time)s.

en: Unable to finalize the filename for %s
nn: Klarte ikkje fullføra filnamnet for %s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
nn: %(type)s-metadataen manglar.

en: The following metadata is missing: %s.
nn: Følgjande metadata manglar: %s.

en: Filename does not have an extension.
nn: Filnamnet manglar filending.

en: Filename does not have a number component.
nn: Filnamnet manglar nummerdelen.

en: Problems scanning %s
nn: Klarte ikkje skanna %s

en: Problems copying from %s
nn: Klarte ikkje kopiera frå %s

en: Problems backing up to %s
nn: Problem med tryggleikskopiering til %s

note: The start and end dates are on a different day Translators: for example, Nov 3 or Dec 31 Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s %(numeric_day)s
nn: %(numeric_day)s. %(month)s

note: Translators: for example, Nov 3, 12:15 PM - Nov 4, 1:00 AM Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(earlier_time)s - %(later_time)s
nn: %(earlier_time)s – %(later_time)s

note: Translators, for example: Nov 3 2012, 12:15 PM - Nov 4 2012, 1:00 AM (please keep the line break signified by \n) Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(earlier_time)s -
    %(later_time)s
nn: %(earlier_time)s –
    %(later_time)s

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
nn: 1.5t

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
nn: %(hours)dt

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
nn: <b>Det er eit problem med ExifTool</b><br><br> Rapid Photo Downloader brukar ExifTool for å trekkja ut metadata frå videoar og bilete. Programmet vil kunna køyra utan det, men å installera det er <b>sterkt</b> tilrådd.

en: Download
nn: Last ned

en: &Refresh...
nn: &Oppfrisk …

en: &Preferences
nn: &Innstillingar

en: &Quit
nn: &Avslutt

en: Error &Reports
nn: Feil&rapportar

en: Clear Completed Downloads
nn: Fjern fullførde nedlastingar

en: Get Help Online...
nn: Få hjelp på Internett …

en: &Tip of the Day...
nn: &Dagens tips …

en: Report a Problem...
nn: Rapporter eit problem …

en: Make a Donation...
nn: Gje ein donasjon …

en: Translate this Application...
nn: Omsett denne applikasjonen …

en: &About...
nn: &Om …

en: Timeline
nn: Tidslinje

en: Destination
nn: Mål

en: Rename
nn: Endra namn

en: Back Up
nn: Tryggleikskopi

en: This Computer
nn: Denne datamaskina

en: Select a source folder
nn: Vel ei kjeldemappe

en: All
nn: Alle

en: New
nn: Ny

en: Show:
nn: Vis:

en: Modification Time
nn: Endringstid

en: Checked State
nn: Avkryssa

en: File Type
nn: Filtype

en: Device
nn: Eining

en: Sort:
nn: Sorter:

en: Select All:
nn: Vel alle:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
nn: Last ned %(files)s

en: Resume Download
nn: Hald fram nedlasting

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
nn: Takk for at du rapporterte eit problem med Rapid Photo Downloader

en: photo
nn: bilete

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
nn: Følgjande mapper er ugyldige:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
nn: Mappa er ugyldig:
    %s

en: Download Failure
nn: Nedlastingsfeil

en: photos
nn: bilete

en: videos
nn: videoar

en: Backup problem
nn: Problem med tryggleikskopiering

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
nn: %(downloading_from)s – %(time_left)s igjen (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
nn: Lasta ned %(noFiles)s %(filetypes)s

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
nn: Klarte ikkje å laste ned %(noFiles)s %(filetypes)s

en: warnings
nn: åtvaringar

en: All downloads complete
nn: Alle nedlastingar er ferdige

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
nn: %(filetype)s lasta ned

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
nn: Klarte ikkje å laste ned %(filetype)s

en: 1 failure
nn: 1 feil

en: %d failures
nn: %d feil

en: 1 warning
nn: 1 åtvaring

en: %d warnings
nn: %d åtvaringar

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
nn: Lasta ned %(no_files_and_types)s frå %(devices)s

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
nn: Lasta ned %(no_files_and_types)s frå %(devices)s — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
nn: Ingen filer lasta ned — %(failures)s

en: No files downloaded
nn: Ingen filer lasta ned

en: Program preferences are invalid
nn: Programinnstillingane er ugyldige

en: &Try Again
nn: &Prøv på nytt

en: &Ignore This Device
nn: &Ignorer denne eininga

en: Device scan failed
nn: Klarte ikkje skanna eininga

en: Completed Downloads Present
nn: Fann fullførte nedlastingar

en: %s whose download have completed are displayed.
nn: %s der nedlastinga er fullført er synlege.

en: Do you want to clear the completed downloads?
nn: Vil du fjerna merkinga som nedlasta?

en: Completed Download Present
nn: Fann fullført nedlasting

en: %s whose download has completed is displayed.
nn: %s der nedlastinga er fullført er synleg.

en: Do you want to clear the completed download?
nn: Vil du fjerna merkinga som nedlasta?

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
nn: Alle kamera, telefonar og nettbrett med same modellnamn blir ignorert.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
nn: <b>Vil du ignorera eininga %s kvar gong programmet køyrer?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
nn: Alle einingar med same namn blir ignorert.

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
nn: Lastar ned frå %(location)s på denne maskina.

en: Generating thumbnails for %s
nn: Lagar miniatyrbilete for %s

en: Scanning %s
nn: Skannar %s

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
nn: %(number)s av %(available files)s kontrollert for nedlasting (%(hidden)s skjulte)

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
nn: %(number)s av %(available files)s kontrollert for nedlasting

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
nn: Skriv ei liste med foto- og videofiltypar som programmet kjenner att, og avslutt.

en: Turn on or off the the renaming of photos.
nn: Skru av eller på omdøyping av bilete.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
nn: Skru av eller på omdøyping av videoar.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
nn: Skru av eller på automatisk oppdaging av einingar å lasta ned frå.

en: Turn on or off downloading from this computer.
nn: Skru av eller på nedlasting frå denne maskina.

en: PATH
nn: STI

en: The PATH on this computer from which to download.
nn: Stien på denne maskina som me skal lasta ned frå.

en: The PATH where photos will be downloaded to.
nn: Stien me skal lasta ned bilete til.

en: The PATH where videos will be downloaded to.
nn: Stien me skal lasta ned videoar til.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
nn: Skru av eller på tryggleikskopiering av bilete og videoar ved nedlasting.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
nn: Skru av eller på automatisk oppdaging av einingar å ta tryggleikskopi til.

en: FOLDER
nn: MAPPE

en: Ignore photos with the following extensions: %s
nn: Ignorer foto med følgande filtyper: %s

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
nn: Slå på eller av nedlasting straks ei eining vert sett inn.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
nn: Importer innstillingar frå ei eldre programutgåve og avslutt. Krev kommandolinjeprogrammet gconftool-2.

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
nn: For å kunna importera innstillingar frå den eldre utgåva av Rapid Photo Downloader må du installera programmet gconftool-2.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
nn: Importerer innstillingar frå Rapid Photo Downloader %(version)s

en: Program aborting.
nn: Programmet avsluttar.

en: Never run this program as the sudo / root user.
nn: Aldri køyr dette programmet som sudo / root-brukaren.

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
nn: Du må installera ExifTool for å køyra Rapid Photo Downloader.

en: All settings and caches have been reset.
nn: Alle innstillingar er nullstilte.

en: Thumbnail Cache has been reset.
nn: Mellomlager for miniatyrbilete.

en: &Remember this choice
nn: &Hugs dette valet

en: &Don't ask me about this again
nn: &Ikkje spør meg om dette igjen

en: &Don't warn me about this again
nn: &Ikkje åtvara meg om dette igjen

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
nn: &Ikkje åtvar meg igjen om manglande eller skadde programbibliotek

en: subfolder and filename
nn: undermappe og filnamn

en: filename
nn: filnamn

en: subfolder
nn: undermappe

en: A counter for how many downloads occur on each day
nn: Ein teljar for kor mange nedlastingar som skjer kvar dag

en: Downloads today:
nn: Nedlastingar idag:

en: Stored number:
nn: Lagra tal:

en: Day start:
nn: Dag byrjar:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
nn: Synkroniser RAW + JPEG

en: Sequence Numbers
nn: Sekvenstal

en: Strip incompatible characters
nn: Fjern inkompatible teikn

en: Compatibility
nn: Kompatibilitet

en: Photo Renaming
nn: Biletomdøyping

en: Video Renaming
nn: Videoomdøyping

en: Renaming Options
nn: Val for omdøyping

en: photos and videos
nn: bilete og videoar

en: photos or videos
nn: bilete eller videoar

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
nn: ein video

en: 1 Video
nn: 1 video

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
nn: eit bilete

en: 1 Photo
nn: 1 bilete

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
nn: %(path)s på %(camera)s

en: Photo
nn: Bilete

en: File system root
nn: Filsystemrot

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
nn: Bilete

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
nn: Tatt %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
nn: Endra %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
nn: Minnekort: %s

en: Downloaded as:
nn: Lasta ned som:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
nn: <br><br>Førre nedlasting:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: Copy Path
nn: Kopier sti

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
nn: %(first_item)s og %(last_item)s

en: one
nn: éin

en: two
nn: to

en: three
nn: tre

en: four
nn: fire

en: five
nn: fem

en: six
nn: seks

en: seven
nn: sju

en: eight
nn: åtte

en: nine
nn: ni

en: ten
nn: ti

en: eleven
nn: elleve

en: twelve
nn: tolv

en: thirteen
nn: tretten

en: fourteen
nn: fjorten

en: fifteen
nn: femten

en: sixteen
nn: seksten

en: seventeen
nn: sytten

en: eighteen
nn: atten

en: ninenteen
nn: nitten

en: twenty
nn: tjue

en: &Close
nn: &Lukk

en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: &Save
nn: &Lagra

en: &Help
nn: &Hjelp

en: Restore Defaults
nn: Tilbake til standardverdiar

en: &Yes
nn: &Ja

en: &No
nn: &Nei

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
nn: Last ned, endra namn og tryggleikskopier bilete og videoar frå kamera og andre einingar

en: The main window
nn: Hovudvindauget

en: Photo Downloader
nn: Biletnedlastar

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
nn: foto;bilete;nedlasting;fotografi;import;video;RAW;kamera;telefon;ingest;backup;tryggleikskopi;minne;kort;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
nn: Last ned bilete og videoar med Rapid Photo Downloader
