rapid - en to oc translation catalogue (43 entries)

en: Text
oc: Tèxte

en: Filename
oc: Nom del fichièr

en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Sequences
oc: Sequéncias

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
oc: Etiqueta de transferiment

en: Image date
oc: Data de l'imatge

en: Today
oc: Uèi

en: Yesterday
oc: Ièr

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
oc: Nom

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
oc: Numèro de l'imatge

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
oc: Dobertura

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
oc: Temps d'exposicion

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
oc: Distància focala

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
oc: Marca de l'aparelh

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
oc: Modèl d'aparelh de fòto

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
oc: Numèro de seria

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
oc: MAJUSCULA

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
oc: minuscula

en: One digit
oc: Una chifra

en: Two digits
oc: Doas chifras

en: Three digits
oc: Tres chifras

en: Four digits
oc: Quatre chifras

en: Five digits
oc: Cinc chifras

en: Six digits
oc: Sièis chifras

en: Seven digits
oc: Sèt chifras

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
oc: AAAAMMJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
oc: AAA-MM-JJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
oc: AAMMJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
oc: AA-MM-JJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
oc: MM-JJ-AAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
oc: MM-JJ-AA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
oc: MMJJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
oc: JJMMAAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
oc: JJMMAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
oc: AAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
oc: AA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
oc: JJ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
oc: MM (minutas)

en: Automation
oc: Automatizacion

en: Overwrite
oc: Espotir

en: Skip
oc: Ignorar

en: Device
oc: Periferic

en: warnings
oc: avertiments
